Açılımı ” Gülhane Askeri Tıp Akademisi “ olan GATA‘nın temellerinin II .ABDÜLHAMİD tarafından atıldığından ülkemizde kaç vatandaşımızın haberi vardı acaba ?.Yıllarca bu isim üzerinde hep düşünmüşümdür.Gülhane İstanbul ‘ a özdeş bir mekan olduğu halde , Ankara da ki bir Askeri hastanenin isminde neden yer alır ? diye.Sonra çözdüm bu şifreyi. Evet Sultan II.Abdülhamid saltanatında eğitime ve sağlığa özel bir önem vermişti.Bu çerçevede 1898 yılında Almanya ‘nın Bon Üniversitesinden

Bu konu 1126 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
GATA 'nın temelini II. Abdülhamid atmıştır 1126 Reviews

  Konuyu değerlendir: GATA 'nın temelini II. Abdülhamid atmıştır

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1126 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12.10.2009
  Mesajlar
  8.963
  Konular
  4260
  Beğendikleri
  16
  Beğenileri
  14
  Tecrübe Puanı
  668
  @Vuslata Hasret

  Standart GATA 'nın temelini II. Abdülhamid atmıştır

  Açılımı ” Gülhane Askeri Tıp Akademisi “ olan GATA‘nın temellerinin II .ABDÜLHAMİD tarafından atıldığından ülkemizde kaç vatandaşımızın haberi vardı acaba ?.Yıllarca bu isim üzerinde hep düşünmüşümdür.Gülhane İstanbul ‘ a özdeş bir mekan olduğu halde , Ankara da ki bir Askeri hastanenin isminde neden yer alır ? diye.Sonra çözdüm bu şifreyi.

  Evet Sultan II.Abdülhamid saltanatında eğitime ve sağlığa özel bir önem vermişti.Bu çerçevede 1898 yılında Almanya ‘nın Bon Üniversitesinden mesleklerinde isim yapmış bir grup doktoru , İstanbul ‘ a davet eden padişah onların ülke hastanelerinin çağdaş bir donanıma kavuşturulması için lazım olan ne varsa gereğini yapmalarını ister.Alman Tıp ekibi çalışmaya başlar.Fakat İstanbul da ki tıp eğitimini tekellerinde bulunduran Fransız hocalar “ Biz Almanlarla çalışmayız diye diretmişlerdir. “ Bunun üzerine çözüm olarak alman Tıp ekibine Sarayburnundaki Gülhane Rüştiyesi (Ortaokulu ) binası tahsis edilir.okul kısa zamanda 150 yataklı bir hastane haline dönüştürülüp Almanya ‘ dan getirilen son model tıbbi cihazlarla tefriş edilir.Adı da “Gülhane Tatbikat Mektebi “ olur.

  Artık sivillere hitap eden bu hastane gerek klinik , gerekse laboratuar hizmetleri açısından zamanının son sistemi olarak faaliyet gösterir.Hastane bahçesinde sargı bezi ve benzeri ihtiyaçlarda üretilmeye başlanmıştır.Çevrede büyük ün yapan hastaneye yoğun ilgi dolayısıyla ihtiyaca cevap vermede sıkıntıya girirlince Anadolu yakasında askeri ve sivil okulları birleştirecek daha büyük bir tıp okulunun kompleksi için fizibilite çalışmaları yapılır. Sonunda Haydarpaşa da böle bir okulun yapılmasına karar verilip çalışmalara başlanır.Sultan II .Abdülhamid in destek ve teşvikleriyle inşaat kısa sürede tamamlanarak, 1909’ de “ Gülhane Tatbikat Mektebi “ buraya taşınır.I. CİHAN Harbi esnasında ise zamanın şartları icabı askeri bir hastane hüviyeti kazanır. II.CİHAN Harbinin bütün hızıyla devam ettiği dönemde ve 1941 yılında gezmeye devam eden hastane bu defa da Ankara ya taşınmıştır. Ancak tarihini inkar etmeden ve kurulduğu yer Gülhane adını unutmadan gitmiştir Ankara ya .6 yaşına basınca da adı , bugünkü şekliyle GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi ) olacaktır. Peki Haydarpaşa da ki Hastane ne oldu ? denirse , o da 1980 yılında çıkan bir kanunla GATA ya bağlanmıştır.


  MUSTAFA TURAN


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: GATA 'nın temelini II. Abdülhamid atmıştır

        Kategori: Türk Tarihi

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1126


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş