Hekimlerin HIPOKRAT yemini ettiğini duymuşsunuzdur.Peki hipokrat yemini nasıl edilir :?: Hipokrat kimdir :?: Bunları görelim....... HIPOKRAT ANDI Hekim Apollon Aesculapions, hygia panacea ve bütün Tanrı ve Tanrıçalar adına. And içerim, onları tanık ve şahit tutarım ki, bu andımı ve verdiğim sözü gücüm kuvvetim yettiği kadar yerine getireceğim. Bu san’atta hocamı, babam gibi tanıyacağım, rızkımı onunla paylaşacağım. Paraya ihtiyacı olursa kesemi onunla bölüşeceğim. Öğrenmek

Bu konu 1706 kez görüntülendi 4 yorum aldı ...
Hipokrat ve Hipokrat yemini. 1706 Reviews

Konuyu değerlendir: Hipokrat ve Hipokrat yemini.

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1706 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

Standart Hipokrat ve Hipokrat yemini.

Hekimlerin HIPOKRAT yemini ettiğini duymuşsunuzdur.Peki hipokrat yemini nasıl edilir :?: Hipokrat kimdir :?: Bunları görelim.......

HIPOKRAT ANDI

Hekim Apollon Aesculapions, hygia panacea ve bütün Tanrı ve Tanrıçalar adına.
    And içerim, onları tanık ve şahit tutarım ki, bu andımı ve verdiğim sözü gücüm kuvvetim yettiği kadar yerine getireceğim.
    Bu san’atta hocamı, babam gibi tanıyacağım, rızkımı onunla paylaşacağım. Paraya ihtiyacı olursa kesemi onunla bölüşeceğim. Öğrenmek istedikleri takdirde onun çocuklarına bu san’atı bir ücret veya senet almaksızın öğreteceğim.
    Reçetelerin örneklerini, ağızdan bilgileri şifahi malumatı ve başka dersleri evlatlarıma, hocamın çocuklarına ve hekim andı içenlere öğreteceğim. Bunlardan başka bir kimseye öğretmeyeceğim.
    Gücüm yettiği kadar tedavimi hiç bir vakit kötülük için değil yardım için kullanacağım.
    Benden ağı (zehir) isteyene onu vermeyeceğim gibi, böyle bir hareket tarzını bile tavsiye etmeyeceğim.
    Bunun gibi bir gebe kadına çocuk düşürmesi için ilaç vermeyeceğim. Fakat hayatımı, san’atımı tertemiz bir şekilde kullanacağım.
    Bıçağımı mesanesinde taş olan muzdariplerde bile kullanmayacağım. Bunun için yerimi ehline terk edeceğim.
    Hangi eve girersem gireyim, hastaya yardım için gireceğim. Kasıtlı olan bütün kötülüklerden kaçınacağım.
    Ister hür ister köle olsun, erkek ve kadınların vücudunu kötüye kullanmaktan sakınacağım. Gerek san’atımın icrası sırasında, gerek san’atımın dışında insanlarla ilişkideyken etrafımda olup bitenleri, görüp işittiklerimi bir sır olarak saklayacağım ve kimseye açmayacağım.
    Bu andımı tuttuğum sürece, hayatım ve san’atımın icraası bana mutluluk versin, tüm insanlar tarafından her zaman saygı göreyim, eğer yeminimden dönersem bunun zıddı bana az gelsin.

Vegrorum arcana visa, audita intellecta nemo eliminet

HEKIMLIK ANDI NEDIR?

Ülkemizde tıp fakültesini bitirirken mezun olan doktorlara ettirilen yemin ise Hipokrat andının biraz değiştirilmiş ve günümüze uyarlanmış şeklidir.

HEKIMLIK ANDI

Hekimlik mesleği üyeleri arasına katıldığım şu anda,
    hayatımı insanlık yoluna adayacağımı açıkça bildiriyor
    ve söz veriyorum.
    Hocalarıma saygı ve gönül borcumu her zaman koruyacağıma,
    sanatımı vicdanımın buyrukları doğrultusunda dikkat ve özenle yerine getireceğime, hasta ve toplumun sağlığını baş görev sayacağıma, benden hizmet bekleyen kimselerin sırlarına saygılı olacağıma ve onları saklayacağıma,
    hekimlik mesleğinin onurunu ve temiz töresini sürdüreceğime,
    meslektaşlarımı kardeş bileceğime, din, milliyet, ırk, siyasi eğilim ya da toplumsal sınıf ayrımlarının görevimle hastam arasına girmesine izin vermeyeceğime,
    insan hayatına kesinlikle saygı göstereceğime, baskı altında kalsam bile tıp bilgilerimi insanlık değer ve yasalarına karşı kullanmayacağıma,
    açıkça, özgürce ve namusum üzerine and içerim.

Tıpta yemin denilince ilk akla gelen Hipokrat Andı dır. Hipokrat ( M. Ö. 460 – 370 ) yaklaşık 2500 yıl önce tıbbın özellik arzeden bir sanat olduğu fikrini benimseyerek, bu sanatı yapacak olanları belli bir yemin etrafında birleştirmek ve sanatın kutsallığını ifade edebilmek amacı ile böyle bir metni gelecek kuşak hekimlere miras bırakmıştır.

Tıpta yemin Hipokrattan sonra da Galen, Laennec, Hufeland gibi ünlü isimlerin de ilgi odağı olmuş ve bu hekimlerde kendi oluşturdukları metinleri tıp dünyasına armağan etmişlerdir. Ancak yeminlerin sadece isimleri değişmiş, anlam ise “Hipokrat Andı” nda olduğu şekli ile kalmıştır: "Hayata saygı duymak ve zarar vermemek."

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Hipokrat ve Hipokrat yemini.

Kategori: Atış Serbest

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 4

Görüntüleme: 1706

Azeribalasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3529
    Beğendikleri
    127
    Beğenileri
    32
    Tecrübe Puanı
    100
    @Azeribalasi

Alıntı AhmetErmis Rumuzlu Üyeden Alıntı
    Hekimlerin HIPOKRAT yemini ettiğini duymuşsunuzdur.Peki hipokrat yemini nasıl edilir :?: Hipokrat kimdir :?: Bunları görelim.......
    Alıntı AhmetErmis Rumuzlu Üyeden Alıntı

HIPOKRAT ANDI

Hekim Apollon Aesculapions, hygia panacea ve bütün Tanrı ve Tanrıçalar adına.

Doktorlarimizin ettigi bu yeminse eger.Ben artik müslüman doktorlara gitmiyorum.

Dünyanin En Büyük Azeri Mp3 Arsivi. www.azeribalasi.com

Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

ALLAH düşürmesin onların eline..ama yokluğunuda göstermesin..

Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10681
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    13
    Tecrübe Puanı
    100
    @Emine

adminim mecburen oyle yemin ediyorlar
    korkma git

Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

Alıntı Emine Rumuzlu Üyeden Alıntı
    adminim mecburen oyle yemin ediyorlar
    korkma git
    desene yeminli mali müşavir
    Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler