K ök hücre körlüğe umut oldu. Farelerde embriyonik kök hücreler kullanılarak hasarlı retina hücrelerinin yenilenmesi sağlandı Halk arasında tavuk karası olarak bilinen ve genç yaşlarda başlayıp ilerleyici görme kaybına, hatta körlüğe neden olan ‘retinis pigmentosa (RP)’, gözün retinasını etkileyen bir grup kalıtsal göz hastalığı ve tedavisi henüz yok. Genellikle akraba evlilikleri sonucu gelişen hastalıktan ülkemizde 2 milyondan fazla kişinin muzdarip olduğu düşünülüyor. Tüm dünyada bu

Bu konu 889 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Körlüğe çözüm kök hücre 889 Reviews

  Konuyu değerlendir: Körlüğe çözüm kök hücre

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 889 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12.10.2009
  Mesajlar
  8.963
  Konular
  4260
  Beğendikleri
  16
  Beğenileri
  14
  Tecrübe Puanı
  668
  @Vuslata Hasret

  Standart Körlüğe çözüm kök hücre

  K
  ök hücre körlüğe umut oldu. Farelerde embriyonik kök hücreler kullanılarak hasarlı retina hücrelerinin yenilenmesi sağlandı

  Halk arasında tavuk karası olarak bilinen ve genç yaşlarda başlayıp ilerleyici görme kaybına, hatta körlüğe neden olan ‘retinis pigmentosa (RP)’, gözün retinasını etkileyen bir grup kalıtsal göz hastalığı ve tedavisi henüz yok. Genellikle akraba evlilikleri sonucu gelişen hastalıktan ülkemizde 2 milyondan fazla kişinin muzdarip olduğu düşünülüyor. Tüm dünyada bu hastalık yüzünden tamamen kör olanların sayısı 1.5 milyonu buluyor. İşte, Columbia Üniversitesi’nde yürütülen bir çalışma, bu hastalar için umut oacak. Araştırmada RP hastası farelere embriyonik kök hücre nakledildi ve hayvanların yarısında görme kaybının düzeldiği görüldü. Bilim adamları bu araştırmadan elde edilen bulguların ileri yaşlarda görülen ve yine görme kaybına yol açan makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı) ve retina hastalıklarının diğer formları için de tedavi geliştirilmesini sağlayacağın belirtti. Prof. Dr. Stephen Tsang’ın liderliğinde yürütülen çalışmaya dair sonuçlar, saygın tıp dergisi Transplant’ın bu ayki sayısında da yayınlandı.
  RETİNA GİBİ ÇALIŞIYOR
  Antalya’da düzenlenen 6. Ulusal Kemik İliği Transplantasyonu ve Kök Hücre Tedavileri Kongresi’nde konuşan Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Muhit Özcan, fareler üzerinde yapılan bu deneyin büyük bir umut olduğunu belirterek “Kök hücrenin artık, kemik iliği nakli dışında da birçok kullanım alanı var ve büyük araştırmalar yürütülüyor. Dr. Tsang’ın çalışmasında farelerden alınan embriyonik kök hücreler, retinaya transfer edildi. Nakil sonrası kök hücre hem oraya yerleşti hem de retina hücresi gibi faaliyet göstermeye başladı. Bugüne kadark kök hücreler oraya yerleşebiliyor ama işlevsel olmuyordu. Çalışmada embriyonik kök hücrelerin farelerde retinis pigmentosayı da tedavi ettiği ortaya çıktı” dedi.
  SIRADA İNSAN DENEYİ VAR
  Çalışmanın çok önemli olduğunu ancak halen pürüzler bulunduğunu belirten Prof. Dr. Özcan, “Örneğin bazı komplikasyonlar da oldu. Farelerin bir kısmında iyi huylu tümörler görüldü. Bu sorunların da giderilmesi gerekiyor. Daha fazla deneye ihtiyaç var. Retina hücreleri üretilebildiyse retinayla ilgili tüm hastalıklarda bizim işimize yarayacak demektir. Bunlar olduğunda körlüğe de çözüm bulunabilir. Hayvan deneylerinin yanı sıra insanlar üzerinde de araştırma yapılmalı“ diye konuştu.
  Felçlilere umut vaad ediyor
  Prof. Dr. Muhit Özcan, Stanford Üniversitesi’nde ‘herhangi bir hücrenin kök hücre özelliği kazandırılıp sinir hücresine dönüşmesinin” bu anlamda en büyük çalışmalardan biri olduğunu açıkladı. Özcan sözlerini şöyle noktaladı: “Bunun avantajı şu: Dışarıdan verdiğimiz hücre (kök hücre) kanser yapabiliyor. Bu riski ortadan kaldırıyorsunuz. Bunlar Ay’daki ilk adım gibi dev adımlar. Bu konuştuğumuz şey bir devrimin başlangıcı olabilir. Hücrenin yeniden planlanarak kök hücreye ihtiyaç olmadan sorun çözülebilecek. Mucizevi ilerlemeler oluyor ama tüm bu gelişmeler henüz felçli bir insanı koşturabilecek noktada değil.”
  Ciltteki kırmızı lekeler Pemfigus’un habercisi
  • Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Akman, derinin kendini yabancı olarak algılayarak kendisiyle savaşmaya başlamasıyla ortaya çıkan Pemfigus hastalığının ölümcül olabildiğini bildirdi. Doç. Dr. Ayşe Akman, derinin üst tabakasında hücreleri birbirine bağlayan bir takım proteinler bulunduğunu, Pemfigus hastalığını taşıyan bireylerde bu protein yapılarına karşı vücudun otoantikor üretmeye başladığını söyledi. Nedeni bilinmeyen bu hastalıkta, derinin kendisini yabancı olarak algıladığını belirten Akman, “Deri bir anlamda kendi kendiyle savaşıyor” dedi. Doç. Dr. Ayşe Akman, Pemfigus’un deride su toplayan tipleri olduğu gibi, su toplaması belli olmayan kabuklanan tipleri de olabildiğine işaret etti. Vücutta bazen kırmızı yamaların çıktığını, bu tiplerde güneşte tetikleyen şikayetlerin oluştuğunu belirten Akman, kimilerinde de hastalığın ağızda iyileşmeyen yaralar şeklinde görüldüğünü kaydetti.
  TEDAVİDE ERKEN TEŞHİS ŞART
  Akman, şu bilgileri verdi: “Deride herhangi kabuklu yara iyileşmiyorsa, su toplama şikayetleri varsa, o zaman da doktora gidilmesi lazım. Pemfigus, basit bir egzamayla sedefle ağız içi ilaç reaksiyonlarıyla da karışabiliyor.” Hastalığın iyileştiği bir dönem olsa bile, sonradan yineleyebileceğine dikkati çeken Akman, ‘’Kimilerinde ilaç kullanma süresi ömür boyu olabiliyor. Bazı hastalar ise yıllarca ilaçsız kalabiliyorlar’’ diye konuştu. Doç. Dr. Akman, hastalığın erken teşhisi halinde yaraların vücuda yayılmadan tedaviye başlanabileceğini, bu bakımdan vücudunda belirtiler oluşan kişilerin en kısa sürede sağlık kuruluşlarına başvurmaları gerektiğini sözlerine ekledi.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Körlüğe çözüm kök hücre

        Kategori: Engelliler İçin Özel Bölüm

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 889


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş