Günümüzün tezcanlı, telaşlı ve güvensiz insanı, genellikle konsantrasyon bozukluğundan şikayetçidir. Birçok başarısızlığın nedeni, düşüncelerin ve eylemlerin belirli bir hedefe yeterli derecede konsantre olamamasıdır. Bu yüzden konsantrasyonun artırılması, bu alıştırmanın temelini oluşturmaktadır. 1. Alıştırma Bu alıştırma, izleme kabiliyetini güçlendirir. Dikkatin belirli bir düşüncede toplanmasını sağlar. Kısa bir gevşeme uygulamasından sonra, yaklaşık 2 metre mesafeden, 20 saniye süreyle

Bu konu 1065 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Konsantrasyon alıştırmaları 1065 Reviews

  Konuyu değerlendir: Konsantrasyon alıştırmaları

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1065 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12.10.2009
  Mesajlar
  8.963
  Konular
  4260
  Beğendikleri
  16
  Beğenileri
  15
  Tecrübe Puanı
  673
  @Vuslata Hasret

  Standart Konsantrasyon alıştırmaları

  Günümüzün tezcanlı, telaşlı ve güvensiz insanı, genellikle konsantrasyon bozukluğundan şikayetçidir. Birçok başarısızlığın nedeni, düşüncelerin ve eylemlerin belirli bir hedefe yeterli derecede konsantre olamamasıdır. Bu yüzden konsantrasyonun artırılması, bu alıştırmanın temelini oluşturmaktadır.

  1. Alıştırma
  Bu alıştırma, izleme kabiliyetini güçlendirir. Dikkatin belirli bir düşüncede toplanmasını sağlar. Kısa bir gevşeme uygulamasından sonra, yaklaşık 2 metre mesafeden, 20 saniye süreyle bir objeye bakılır. Sürenin bitiminde gözler kapatılır. Obje, mümkün olduğu kadar detaylı bir şekilde zihinde canlandırılmaya çalışılır. Daha sonra gözler açılır ve zihindeki resim, gerçeğiyle karşılaştırılır. Aynı uygulama, arka arkaya beş kez tekrar edilir ve her seferinde daha iyi sonuç alındığı gözlenir. Başlarda değişik imgeler de araya girer; ama devamlı alıştırma yaptıkça, bir süre sonra başarı elde edilir.

  2. Alıştırma
  Bu alıştırma, konsantrasyonu derinleştirir ve kendini izlemeyle başlar. Büyük bir aynanın karşısında rahat bir şekilde oturulur. Eller, başın arkasında birleştirilir. Omuzlar geriye itilip karın içeri çekilir. İki ile beş dakika süreyle dikkatlice aynaya bakılır. Bu arada, vücutta oluşabilecek kaşıntı gibi olgular dikkate alınmaz. Derin bir nefesle aynaya bakmaya son verilir. Daha sonra rahat bir yere oturulur ve gözler, çevredeki herhangi bir noktaya sabitlenir. Düşüncelerin dağılmasına, yorum yapmadan gidip gelmesine izin verilir. Beş dakika sonra yavaşça, derin bir nefes verilir ve şu telkin yapılır: "Şu andan itibaren sadece tek bir şeyi düşünüyorum." Daha sonra tek bir düşünce üzerine konsantre olunur ve en ince detayına kadar, her yönüyle bu konu düşünülür. Sapmalar olursa, kararlı bir şekilde tekrar tekrar bu düşünceye dönülür. On beş dakika sonra alıştırma, derin bir nefes ile bitirilir.

  3. Alıştırma
  Bu alıştırmanın amacı, duyguları etkilemek ve onların konsantrasyonunu güçlendirmektir. Bu iş için, örneğin soyut bir kavram olan sevgi düşünülür. Önce sevgi çeşitleri sıralanır ve daha sonra bunların her biri, detaylı bir şekilde göz önüne getirilir. Bu alıştırma, on ile on beş dakika kadar sürer.

  4. Alıştırma
  Bu alıştırmayla vücut, alışılmışın dışındaki durumlara adapte edilir. Teknik olarak uygulaması çok kolaydır; ama ikinci bir kişiye daha ihtiyaç duyulur. Bu kişi, beklenmedik bir anda, aniden "Dur!" demekle yükümlüdür. Yoga öğrencisi, bu komutu duyunca ne kadar alışılmadık veya rahatsız bir durumda olursa olsun, o anki vücut pozisyonunda hareketsiz kalır. Ancak iki dakika sonra tekrar hareket edebilir. İlk başlarda bu alıştırma, oldukça zor gelebilir. Ama zamanla, her defasında daha başarılı olur.

  5. Alıştırma
  Bu alıştırma, beş ayrı tekniği kapsar. Bunlardan yalnız biri seçilip uygulanabileceği gibi, arka arkaya beşi de denenebilir. Alıştırmalar, çok basit görünebilir; ama çok etkilidir.

  5-1. Hava akımının olmadığı bir odada (mumun titrememesi için) sırt, dik olacak şekilde oturulur ve ileri doğru uzatılan sağ elde, yanan bir mum tutulur. Bu muma, bir dakika süreyle çok yoğun şekilde konsantre olunur. Daha sonra mum, tekrar masa üstüne bırakılır, gözler kapatılır ve mum düşünülür. Başlarda sadece yarım dakika ve bir dakika arası başarı sağlanabilirse de, bu süre, zamanla on dakikaya kadar uzatılır. Her alıştırmadan sonra gözler açılır ve imgelenen görüntü, gerçeğiyle karşılaştırılır.

  5-2. Alıştırma yapan, rahat bir koltukta oturur. Eline kalem-kağıt alır ve şu telkini yapar: "Şu anda sadece ve sadece .....'yı düşünüyorum. Başka hiçbir şey, beni ilgilendirmiyor." Alıştırma, değişik objelerle tekrar edilebilir. Düşünceler başka konulara geçerse, her seferinde kalemle kağıda bir işaret konulur. Bu şekilde, alıştırmadan alıştırmaya başarının nasıl arttığını kontrol etme imkanı doğar. Bu alıştırma, beş dakika sürdürülür.

  5-3. İki dakika süreyle gözler, çevredeki bir nesneye sabitlenir. Hafızanın başarıyı etkilememesi için objeler, her alıştırmada değiştirilir. Daha sonra obje, mümkün olduğunca ayrıntılı bir şekilde zihinde tasarlanır. Birkaç alıştırmadan sonra ayrıntılar, giderek artacaktır.

  5-4. Duvara, ortasında siyah bir nokta bulunan, sarı renkte, 50 cm çapında kağıttan bir daire asılır. Yaklaşık 3 metre uzağında rahat bir koltuğa oturulur ve gözler kırpılmadan siyah noktaya bakılır. Gözler kızarmaya başladığında derhal son verilir. Alıştırma süresi, zamanla on dakikaya çıkarılır. Bu arada solunumun otomatikman giderek derinleştiği gözlenebilir.

  5-5. Hipnoz bölümünde bu alıştırma, başka bir yönden ele alınarak ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Bir aynanın önüne oturulur ve gözler, görüntüdeki burna sabitlenir. Gözkapakları, titrememelidir. Eğer gözler yaşarırsa, alıştırmaya derhal son verilir.[1]

  Kaynaklar
  [1] Gerhard LEIBOLD, "Hipnoz ve Telkin Yoluyla Tedavi / Hynose und Autosuggestion.", 1. Baskı. Aralık 1995: Altın Kitaplar Yayınevi. s. 123-126.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Konsantrasyon alıştırmaları

        Kategori: Atış Serbest

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1065


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş