Hastalıkları tedavi etmede heyecan verici bir yöntem olan gen tedavisi, halen deneysel aşamalardadır. Öngörülen, bozuk bir genin yapamadığı işi yapmak üzere, sağlıklı, işlevsel bir genin hücrelere yerleştirilmesidir. Yeni gen, vücuda pek çok farklı yöntemle taşınır. Vücut hücreleri arasında yayılan zararsız bir virüsün üzerine yerleştirilerek veya yağ globülleri üzerinde taşınabilir. Hedef hücrelere ulaştığında, yeni gen, yerleşir ve hücreyi eksik proteini üretmesi için veya başka bir geni

Bu konu 772 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Gen Tedavisi 772 Reviews

  Konuyu değerlendir: Gen Tedavisi

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 772 kez incelendi.

Konu: Gen Tedavisi

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12.10.2009
  Mesajlar
  8.963
  Konular
  4260
  Beğendikleri
  16
  Beğenileri
  15
  Tecrübe Puanı
  673
  @Vuslata Hasret

  Standart Gen Tedavisi

  Hastalıkları tedavi etmede heyecan verici bir yöntem olan gen tedavisi, halen deneysel aşamalardadır. Öngörülen, bozuk bir genin yapamadığı işi yapmak üzere, sağlıklı, işlevsel bir genin hücrelere yerleştirilmesidir. Yeni gen, vücuda pek çok farklı yöntemle taşınır. Vücut hücreleri arasında yayılan zararsız bir virüsün üzerine yerleştirilerek veya yağ globülleri üzerinde taşınabilir. Hedef hücrelere ulaştığında, yeni gen, yerleşir ve hücreyi eksik proteini üretmesi için veya başka bir geni devre dışı bırakmak gibi başka bir görev yapması için yönlendirir. Vücuda sonradan taşınan bu yeni genlerin bazıları bulundukları yerde kalıcı olurlar, bazılarınınsa belli aralıklarla yenilenme*leri gerekir.

  Kistik fibrozis gibi kalıtsal hastalıklarda, gen tedavi*sinin etkililiğini araştırmak üzere, çok sayıda klinik deney yürütülmektedir. Kanser tedavisine ilişkin deneylerde, bağışıklık sistemini kanserli hücre*lere karşı harekete geçirmek veya kanserli hücre*leri tedaviye daha iyi yanıt verebilecek hale getirmek gibi işlemlerde gen kullanımı araştırılmaktadır. Kalp uzmanları, gen tedavisini, kalbin yeni kan damarları oluşturmasını sağlamak için kullanmaktadırlar. Bu, kalp rahatsızlığı olanları, ameliyat olmaktan kurtara*bilecek, bir tür biyolojik baypas’tır.

  Bu tedavilerin kuramsal olarak insanları sağlıkla*rına kavuşturma olasılığı olsa da, hastalıkları bozuk genlerden kaynaklananların, değişinimi çocuklarına aktarma olasılığı halen vardır. Ancak bir gün, embri*yolara, bozuk genlerin yerine geçecek sağlıklı genler yerleştirmek suretiyle, çocukların sağlık sorunları yaşamalarının önüne geçmek mümkün olabilir.

  Gen Tedavisi Nasıl İşe Yarayabilir?

  Gen tedavisinde, koroner atarda*mardaki tıkanmaların tekrar etmesini engelleyen belli bir gen (burada A geni), bir virüsün DNA’sına yerleştirile*bilir. Virüs, bu geni, hastalıklı damarın duvarındaki hedef hücrelerin çekir*değine taşıyabilir. Daha sonra hücre, tıkanmanın nüksetmesini engelleyen belli bir proteinin birçok kopyasını çıkarabilir.  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Gen Tedavisi

        Kategori: Engelliler İçin Özel Bölüm

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 772


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş