selamünaleyküm; Bir Anneden Kızına Mektup : Yavrum! Şimdi sana kırk yıllık evliliğimin tecrübelerine dayanarak bazı nasihatlerde bulunacağım. Bu nasihatlerime uyarsan dünyada mutlu bir ömür geçirdiğin gibi, âhırette de ebedî saâdete ulaşırsın. 1 - Kanaatkâr ol! Yâni, kocan tarafından getirilen yiyecek ve giyecek herşeyi memnuniyetle kabul et! Çünkü, kanaat, kalbi huzûra kavuşturur. 2 - Söylenenleri dâima iyi dinle ve kocanın meşrû emirlerine itaat et!

Bu konu 3202 kez görüntülendi 7 yorum aldı ...
anneden kızına nasihat 3202 Reviews

Konuyu değerlendir: anneden kızına nasihat

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 3202 kez incelendi.

Enes_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    192
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    583
    @Enes_

Standart anneden kızına nasihat

selamünaleyküm;

Bir Anneden Kızına Mektup :

Yavrum! Şimdi sana kırk yıllık evliliğimin tecrübelerine dayanarak bazı nasihatlerde bulunacağım. Bu nasihatlerime uyarsan dünyada mutlu bir ömür geçirdiğin gibi, âhırette de ebedî saâdete ulaşırsın.

1 - Kanaatkâr ol! Yâni, kocan tarafından getirilen yiyecek ve giyecek herşeyi memnuniyetle kabul et! Çünkü, kanaat, kalbi huzûra kavuşturur.

2 - Söylenenleri dâima iyi dinle ve kocanın meşrû emirlerine itaat et!

3 - Evin ve her şeyin her zaman, temiz, muntazam ve düzenli olsun!

4 - Eşinin yemek saati ile uyku saatine dikkat etmelisin! Açlık insanı huysuz eder, uykusuzluk ise, öfkelendirir.

5 - Evinin mallarını ve eşyasını iyi koru! Yaptığın işleri, iyilikleri başa kakma! İyiliğe karşı iyilik çabuk unutulur, fakat kötülüğe karşı yapılan iyilik unutulmaz.

6 - Eşinin yakınlarına güzel muâmelede bulun! Kocanın hatâlarını, yalnız iken, yumuşak bir şekilde söyle!

7 - Koca! nın sırlarını hiç kimseye söyleme! Karı-koca arasındaki sırlar kabre berâberlerinde gömülmelidir.

8 - Eşinin üzüntüsünü ve neşesini paylaş! Ona her yönüyle iyi bir hayat arkadaşı ol! Yalan, yuvayı içten içe yıkan bir kurttur.

9 - Aranızdaki problemleri kendiniz hâlledin! Sakın bunları, bize ve başkasına taşıma! Kimseden medet umma!

10 - Kocandan, almakta zorlanacağı, gücünün yetmeyeceği şeyleri isteme!

11 - Kadının güzel huylusu, eşine Cennet nîmetidir. Sen kocana Cennet nîmeti ol! Azap çektirme!

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: anneden kızına nasihat

Kategori: Psikoloji

Konuyu Baslatan: Enes_

Cevaplar: 7

Görüntüleme: 3202

Bin sene de okusam ne biliyorsun diye sorsalar bana ?
    HADDİMİ BİLİRİM derim

yaşamak için doğdum ölmek için yaşıyorum;gün gelecek yaşamak için ölecegim

Bahar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaş;
    40
    Konular
    81
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    630
    @Bahar

peki bir kadin hicmi sinirleri bozuk olamaz? hicmi cani slkkln olamaz? herzaman canim cicim olmaz elbette kavgalarda olacak bayanlarin uzerinde cok yuk var bence..kocasi bir cok afedersiniz yozbaz ise kadininda bunlari yapmak icinden gelmez ne kadar yaparsa yapsin o koca zaten anlamaz...............hersey iki taraflidir bence
    Ben bir TÜRK'üm!
    Orta Asya'da türeyen,
    Anadoluda büyüyen,
    Avrupa iclerine yürüyen TÜRK'üm!
    Daglarda gemi gezdiren,
    Taslara destanlar kazdiran,
    Tarihi bastan yazdiran,
    Kilicini üc kitada gezdiren TÜRK'üm!
    TÜRK'üm!

Gara Lele
    Gara Lele - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

emeğine sağlik paylaşim için teşekkürler

GaRaGaN
    GaRaGaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bayan arkadaşlardan yorum bekliyoruz...

€line €meğine Sağlık...

Gara Lele
    Gara Lele - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı GaRaGaN Rumuzlu Üyeden Alıntı
    Bayan arkadaşlardan yorum bekliyoruz...

€line €meğine Sağlık...

abim haklı hadi daa ele bir biz mi varız aa

Enes_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    192
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    583
    @Enes_

Alıntı bahar Rumuzlu Üyeden Alıntı
    peki bir kadin hicmi sinirleri bozuk olamaz? hicmi cani slkkln olamaz? herzaman canim cicim olmaz elbette kavgalarda olacak bayanlarin uzerinde cok yuk var bence..kocasi bir cok afedersiniz yozbaz ise kadininda bunlari yapmak icinden gelmez ne kadar yaparsa yapsin o koca zaten anlamaz...............hersey iki taraflidir bence

selamünaleyküm;

zaten hergün ve her an canım cicim şekliyle geçerse biliniz ki o ilişkide ikiyüzlülük vardır muhakkak.bayanlarda çok yük var demişsiniz,onlar fıtratları geregi erkeklerden daha sakin yapıdalardır bu onların annelik şefkatinden gelir.anlayacağımız genelde bayan yapıcı olur.ne yaparsa yapsın o koca zaten anlamaz demişsiniz;burdaki hassas noktada her iki taraf içinde geçerlidir,bununla ilgili biraz daha geniş olarak fikrimi bu sayfada belirtmiştim inşaALLAH faydalı olur.

[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Bin sene de okusam ne biliyorsun diye sorsalar bana ?
    HADDİMİ BİLİRİM derim

yaşamak için doğdum ölmek için yaşıyorum;gün gelecek yaşamak için ölecegim

Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1047
    @Dygsuz

Alıntı bahar Rumuzlu Üyeden Alıntı
    Slm Bahar .Bekarken senin gibi yağıp gürlerdim ama sevgi ve aile kavramı konudaki yazılanlardan fazlasını yaptırıyor.Elbette eşinle tartışacak yada fikir ayrılıkların olacak fakat bunları onun yada o senin gururunu incitici şekilde olmaması gerek.

Yobaz derken sanırım kıskançlığı kastettin...Evlilik piyango çekiliş gibidir.Bileti alırken büyük ikramiyenin çıkacağını hayal edersin bazen amorti çıkar.

Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1047
    @Dygsuz

Aile kavramının yazısız kanunları diyelim bunlara.Annemden bazılarını almıştım.Hatta " eşinin her zaman bir adım gerisinde ol" sözünün ne anlama geldiğini bir yıl sonra anlamıştım.
    Güzel ve faydalı paylaşımdı Enes.

Etiketler