http://img.internethaber.com/gallery/7489/2.jpg MATA HARİ Gerçek adı Margareta Zelle olan Mata Hari, I. Dünya Savaşı yıllarında, dansçı kimliği altında Almanya hesabına çalıştı. Mata Hari'nin ismi Malay dilinde şafağın gözü anlamına geliyor.Birinci Dünya Savaşı sırasında başta Almanlar için çalıştı. Fransa casusluk teşkilatı bir süre sonra onun Almanlar hesabına çalıştığını anladı.Almanlar tarafından yakalandı ve kurşuna dizildi. http://img.internethaber.com/gallery/7489/7.jpg Kraliçe

Bu konu 1645 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Tarihe geçmiş 10 kadın casus 1645 Reviews

  Konuyu değerlendir: Tarihe geçmiş 10 kadın casus

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1645 kez incelendi.

 1. #1
  Furkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18.04.2010
  Mesajlar
  1.526
  Konular
  205
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  494
  @Furkan

  Standart Tarihe geçmiş 10 kadın casus


  MATA HARİ

  Gerçek adı Margareta Zelle olan Mata Hari, I. Dünya Savaşı yıllarında, dansçı kimliği altında Almanya hesabına çalıştı.

  Mata Hari'nin ismi Malay dilinde şafağın gözü anlamına geliyor.Birinci Dünya Savaşı sırasında başta Almanlar için çalıştı. Fransa casusluk teşkilatı bir süre sonra onun Almanlar hesabına çalıştığını anladı.Almanlar tarafından yakalandı ve kurşuna dizildi.

  Kraliçe Stephanie Julianna von Hohenlohe

  Doğum yeri: Avusturya
  Hangi ülkenin casusu: Almanya, ABD

  1930'da Almanya aristokrasisinin iyi eğitimli, varlıklı ve güzel kraliçesi, Londra elitleri arasında geçirdiği süre boyunca İngiliz kabinesinden kendine iyi bir çevre edindi.

  Çekiciliğini ve cinsel cazibesini cömertçe kullanan kraliçe, bir süre sonra bu cazibesini Hitler için kullanmaya başladı ve Hitler için casusluk yaptı.

  İkinci Dünya Savaşı sona erince Londra’da Alman ajanı olmak işe yaramaz duruma geldi. Kendini İngiltere’de güvende hissetmeyen Stephanie Julianna, ABD’ye yerleşti. ABD’ye yerleştikten sonra hükümet tarafından Hitler’in psikolojik profilini anlatan bir kitaba referans sağlaması için görevlendirild

  Elizabeth Bentley

  Doğum yeri: ABD
  Hangi ülkenin casusu: Sovyetler Birliği, ABD

  İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD’deki en başarılı kadın Sovyet casuslarındandır. Naziler hakkındaki gizli bilgileri Sovyet yandaşlarına geçirmiştir.Sevgilisi ölünce ve Sovyetler Birliği’ndeki kontaklarını kaybedince ABD’deki FBI örgütüne yaklaşık 150 Sovyet ajanının adını ispiyonladı.

  Lona Cohen

  Doğum yeri: ABD
  Hangi ülkenin casusu: Sovyetler Birliği

  Komünist parti üyesi Cohen, savaştan sonra eşiyle birlikte Londra’ya yerleşti. Daha sonra İngiliz ordusunun sırlarını Sovyetler Birliği’ne taşımak için oluşturulan ajan halkasının bir parçası oldu.Ajanlığı İngilizler tarafından fark edilince 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İki ülke arasındaki casus değişimi sayesinde ülkesine döndü ve ülkesi tarafından onur madalyasına layık görüldü.

  Violette Szabo

  Doğum yeri: Fransa
  Hangi ülkenin casusu: İngiltere, Fransa
  Szabo’nun zekası, güzelliği ve kısa ömrü onu efsane yapmaya yetti. Paris’te doğan ama sonra İngiltere’ye yerleşen Szabo, kocasının ölümünden sonra İngiliz Gizli Servisi SOE’ye giriyor.Burada sıkı bir eğitim aldıktan sonra Fransız Direnişi’nde başarılı girişimlerde bulundu. Almanlarla büyük çatışmaya giren Szabo, son kurşunu kalana kadar mücadele ettikten sonra yakalandı.1945 yılında toplama kampına getirilmesinden sonra daha 23 yaşındayken idam edildi.

  Virginia Hall

  Doğum yeri: ABD

  Hangi ülkenin casusu: ABD, İngiltere, Fransa

  İngiliz SOE ajanı olan Hall, sayısız başarılı girişimde bulunmuştur.Özellikle Fransız Direnişi’nde hiçbir polis kuşatmasında yakayı hiç ele vermemiştir.Daha sonra İspanya’ya kaçarak ABD’nin bir örgütüne katıldı. 1930 yılında bir bacağını kaybetti.

  Krystyna Skarbek

  Doğum yeri: Polonya
  Hangi ülkenin casusu: İngiltere

  Skarbek’in İngiliz Gizli Servisi SOE’deki sıradışı kaynakları onu İkinci Dünya Savaşı’nın en başarılı casusu yaptı.Polonya, Fransa, Mısır ve Macaristan’da sayısız başarıya imza attı. Esas ününü de iki SOE ajanını Alman Gizli Servisi Gestapo’dan kurtarınca elde etti.Savaş sonrasında Skarbek hem kendi ülkesi tarafından hem de hizmet ettiği diğer ülkeler tarafından terk edilmiş bir şekilde buldu.1952 yılında öldürüldü.

  Nancy Wake

  Doğum yeri: Yeni Zelanda
  Hangi ülkenin casusu: Yeni Zelanda, İngiltere, ABD, Fransa, Avustralya
  İkinci Dünya Savaşı çıktığı sırada Fransa’da gazetecilik yapıyordu. Fransız Direnişi’nde gönüllü kuryelik yapan Nancy’nin kellesi için Gestapo milyonlar ortaya koydu.Sahip olduğu el çabukluğu ve ince zeka sayesinde bir Alman askerini elleriyle öldürdü. Savaş sonrasında 5 ülke onu İkinci Dünya Savaşı’nın en büyük kadın ajanı ilan etti.

  Brita Tott
  Doğum yeri: Danimarka
  Hangi ülkenin casusu: Danimarka

  1442'de Danimarka’nın asilzade ailelerinden birinin kızı olan Tott, İsveç Kraliyet Ailesi’nden gelen soylu bir asille evlendi. 10 yıl sonra İsveç, Danimarka ile savaşa girince Tott kendi ülkesi için casusluk yaptı.

  Tott yönetimsel bilgilerin yanında ayrıca İsveç’in askeri alanda attığı her adımı da ülkesine sızdırdı. İsveç kralı VIII. Charles,sonradan aileye katılmış Brita Tott’u casusluk suçundan dolayı ağır bir cezaya çarptırdı.

  Özel olarak hazırlanmış bir duvara canlı canlı astı. Uzunca bir süre asılı kalan Tott daha sonra affedildi ve ömrünün son günlerini kendi ülkesi Danimarka’da geçirdi.

  Melita Norwood

  Doğum yeri: İngiltere
  Hangi ülkenin casusu: Sovyetler Birliği
  Melita Norwood İngiltere’de bir devlet memuruydu. Nükleer Araştırma Merkezi’nde yürütülen gizli çalışmalarda hassas birtakım dökümanları eline geçirmesi, İngilizlerin değil Sovyetler Birliği’nin dikkatini çekmiş olacak ki, 1940 yılında Sovyetler Birliği tarafından ajan olarak görevlendirildi.Soğuk savaşın ilerleyen yıllarında Norwood ülkenin birçok sırrını Sovyetler Birliği’ne ispiyonladı. 1960 yılında bazı açıkları yakalanmış olsa da, garip bir şekilde İngiliz zekası Melita Norwood’u fark edemedi.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Tarihe geçmiş 10 kadın casus

        Kategori: Enteresan,Yaşanmış Olaylar

        Konuyu Baslatan: Furkan

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1645

  Bir gün öləcəksən, bunu bilirsən,
  Ölmək istəmirsən, çünki sevirsən.
  Sevgilin ölübsə, sən də ölürsən,
  Ölümü sevirsən, bu tamam başqa,
  Durma dostum, sən də yer ver aşka!

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş