Orta Amerika'nın Kızılderili halkı. Kelimenin tam anlamıyla maya Yucatan yarımadası yerlilerine ve onların anadillerine verilen addır. Bununla birlikte eski maya medeniyeti. Mayaların kültür bölgesi veya maya-kişe dil gruplarını belirtmek gibi çeşitli ve geniş anlamlar da taşır. Modern Yucatan Mayaları Günümüzde Mayalar etnik yönden Yucatan yarımadasındaki nüfusun en büyük kısmını meydana getirirler. Fizik olarak kısa boylu (boy ortalaması: erkeklerde 155 m; kadınlarda 142 m'dir) kuvvetli

Bu konu 1122 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Maya uygarlığı 1122 Reviews

  Konuyu değerlendir: Maya uygarlığı

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1122 kez incelendi.

 1. #1
  Aylin's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  24.03.2009
  Mesajlar
  3.560
  Konular
  3321
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  3
  Tecrübe Puanı
  965
  @Aylin's

  Standart Maya uygarlığı

  Orta Amerika'nın Kızılderili halkı. Kelimenin tam anlamıyla maya Yucatan yarımadası yerlilerine ve onların anadillerine verilen addır. Bununla birlikte eski maya medeniyeti. Mayaların kültür bölgesi veya maya-kişe dil gruplarını belirtmek gibi çeşitli ve geniş anlamlar da taşır.

  Modern Yucatan Mayaları

  Günümüzde Mayalar etnik yönden Yucatan yarımadasındaki nüfusun en büyük kısmını meydana getirirler. Fizik olarak kısa boylu (boy ortalaması: erkeklerde 155 m; kadınlarda 142 m'dir) kuvvetli yapılı son derece yuvarlak kafalı derileri bakır renginde veya siyahla koyu kahverengi arası düz kalın saçlı insanlardır. Birçoğunun gözlerinde epikantus vardır.
  Kültür yönünden yerli hayat seviyesi köklü değişimlere uğramıştır: bu değişim ilkin İspanyol fetih ve sömürgeleştirmesiyle daha sonra da batı sanayi medeniyetinin etkisiyle oldu. Bu etkenler yarımadanın doğu kısmında (Quintana Roo) çok daha az duyuldu.
  Bölge halkı sömürgeleştirme sırasında İspanyollara karşı ayaklandı ve büyük bir inatla geleneklerini korudu. 1847'de Meksika'nın bağımsızlığını kazanmasından sonra Yucatan'ın İspanyolların üç yüzyıldan beri sömürgeler kurdukları bölgelerde yaşayan yerliler beyaz şeflerine karşı ayaklandılar (Kastlar savaşı).
  Ayaklanma 1850'de bastırıldığı zaman bir kısım halk Quintana Roo cengellerine kaçtılar ve burada 1901'e kadar silâhlı direnmeye devam ettiler. Hattâ bu tarihten sonra bile Quintana Roo'nun iç kısımlarında yaşayan yerli topluluklar ayrı yaşama siyasetini sürdürdüler ve Federal hükümetin herhangi bir müdahalesine karşı koydular ve siyasi bakımdan geleneksel kabile teşkilâtına döndüler fakat 1935'ten itibaren Meksika milletinin bir parçası olma eğilimini gösterdiler.

  Eski Mayalar

  Bölge İspanyolöncesi maya medeniyetinin yayıldığı alan şu bölgeleri kapsar: bugünkü Guatemala ve İngiliz Hondurası'nın tümü; Batı Honduras; El Salvador ve Meksika'da Chiapas ve Tabasco'nun doğu kısımları; Campeche ve Yucatan devletleri ve Quintana Roo bölgesi. Bu coğrafi alan Avrupalıların keşfi sırasında maya-kişe dili konuşulan alanla hemen hemen aynıdır. Yalnız Huaxtec'ler (Huastec'ler) maya-kişe dil grubuna ait bir dil konuşmakla birlikte ispanyolöncesi maya sahasının dışında kalırlar.
  Arkeologlar Huaxtec'lerin dil yönünden akraba sayıldıkları Mayalardan çok eski bir tarihte (belki M.Ö. 1000 yılında veya daha da önce) ayrıldıklarını ve huaxtec kültürünün diğer maya kültürlerinden geniş ölçüde farklı olduğunu ortaya koydular. Buna karşılık fetih sırasında Guatemala'nın pasifik kıyılarında ve Lempa ırmağının güneydoğusunda El Salvador'da oturan Pipil'leri de eski maya alanına sokmak gerekir. Pipil'ler Orta Meksika'nın nahuatl dilinin değişik bir şekli olan nahuat dilini konuşurlardı.
  Bununla birlikte arkeologlar Pipil'lerin oturduğu bölgenin Guatemala dağlık bölgelerinin ve Batı Honduras'ın tarihiyle yakından bağlantılı olduğunu ispatladılar. Hem coğrafya hem tarih açısından Maya'yı üç kısma ayırmak mümkündür:

  1. Kuzey Maya 18 derece 30' kuzey enlemini geçen Yucatan yarımadasını kapsar;2. Merkezi Maya bu çizginin güneyindeki ovalar ve dağ etekleriyle Chiapas-Guatemala dağlık bölgelerinin kuzeyini kapsar;3. Güney Maya Chiapas Guatemala dağlık bölgelerini Guatemala'nın pasifik kıyılarının batısına düşen kısmını içine alır.

  Kültür yönünden Maya etnologların Meso-Amerika adını verdikleri geniş kültür alanının güney kısmını teşkil eder. Meso-Amerika Merkezi ve Güney Meksika'yı İngiliz Hondurası'nı Guatemala'yı Batı Honduras'ı ve El Salvador'u kapsar. Bölgesel ayrılıklara rağmen İspanyolöncesi devirlerde Maya'da gelişen medeniyetler temel olarak yerleşik tarımın köklerini de kapsayan ortak bir kültürü paylaşır. Bu kültürün başlangıcı M.Ö. 1000 yılından öncesine kadar çıkar.

  İlk Devirler

  Botanikçiler Chiapas-Guatemala dağlık bölgesini ekilen bitkilerin gelişmesi yönünden önemli bir merkez kabul ederler. Bu bitkilerin başlıcaları fasulye (Phaseolus vulgaris) ve mısır çeşitleridir.
  Mısırın anavatanının Güney Amerika olduğu ve Guatemala dağlık bölgesinde Tripsacum cinsinden yabani bir bitkiyle melezleştirme yoluyla yalnız ılıman bölgelerde değil aynı zamanda rutubetli tropikal ovalarda da yetişmesini sağlayacak birtakım özellikler kazandığı sanılır. Bu Güney Maya'ya ilk-maya (proto-maya) kültürünün gelişmesi alanında bir öncelik kazandırır. 1940'ların sonunda keşfedilen arkeoloji buluntuları bu bölgede diğer kesimlerdekine benzer bir kültürün geliştiğini ortaya çıkardı.
  Maya bölgesindeki yerleşik kültürlerin ilk devrine Gelişme devresi Arkaik veya Klasiköncesi devir adı verilir. Aşağı yukarı M.S. 200'de son bulan bu devrin kesin başlangıç tarihini vermeye yetmez. Bununla birlikte Meso-Amerika'nın diğer kısımlarıyla karşılaştırmalar yaparak bulunan en eski kültür kalıntılarının M.Ö. 1000 yılına veya daha da önceye ait olduğu söylenebilir.
  Guatemala'nın dış mahallelerindeki çukurlarda bulunan aile kalıntıları Güney Maya sahasında insan yaşadığının en eski delilleridir. Bu kalıntılar mısırı olduğu kadar diğer bitkileri de yetiştirdikleri sanılan yerleşik halka aittir. Bu insanlar sırıklardan yapılmış saz damlı kerpic evlerde topluluklar halinde yaşarlardı.
  Kılıçlarını ve kazmalarını cama benzer çok sert bir volkanik taştan taş baltalarını da yeşil taştan yaparlardı. Ayrıca sepet hasır da örerlerdi. Çok güzel çömlekler pişmiş topraktan insan veya maymun figürleri kalıplar ve mühürler de meydana getirdiler. Bu kültür Merkezi Meksika'nın arkaik kültürlerine yakın bir seviyededir.
  Milât öncesinin son yüzyıllarından miladi tarihin başlarına kadar süren devir Güney Maya'da kültürün en çok geliştiği bir dönemdir. Guatemala'nın güneybatısında arkeolojik bir bölge olan Kaminaljuyu'daki 200 küçük tepenin büyük bir kısmı bu dönemde yapılmıştır. Bu tepeciklerin en büyüğü piramit şeklinde bir platformdur (yüksk. 20 m) içinde hücre şeklinde iki mezarlık bulunur. Bu odalardan birinin ortasında tahta bir platformun üzerinde hükümdarın cesedi uzanır.
  Etrafını çeviren birçok insan cesedinin ona öbür dünya yolculuğunda arkadaşlık etmesi için kurban edildiği sanılır. Ayrıca yeşim taşı kemik deniz kabuğu pirit süslemeleri ve yığın halinde zarif çömlekler gibi zengin mezar sunguları da etrafını sarar. Bu derece ince iş ve emekle meydana getirilen mezar insanlar arasındaki sosyal ilişkilerin ne kadar geliştiğini ortaya koyar. Pasifik kıyılarında da büyük arkeolojik bölgelerin olduğu bilinir.
  Merkezi Maya'da insanların yaşadığını gösteren en eski kalıntılar çömlekler taş ve kemikten yapılmış âletler ve deniz kabuğu süslemeleridir. Bu kalıntılar Guatemala'nın Peten idare bölgesindeki Uaxactun harabelerinde daha sonraki bir devre ait olan yapıların altındaki bir yığınakta bulunmuştur. Değirmen taşlarına rastlanmaması bu devirde Merkezi Maya'da henüz mısır yetiştirilmediğini gösterir.
  Uaxactun'da veya Merkezi Maya'nın herhangi bir bölgesinde bulunan en eski binalar bu yığınaktan daha sonraki bir devre aittir. Burası merdivenli ve yassı piramit şeklinde dış duvarları alçıdan yapılmış garip insan yüzleriyle süslü bir tapınağın temelidir. Bu tapınağın milâdi yıl ile M.S. 250 arasında yapıldığı sanılır.
  Kuzey Maya'da 1940'tan sonra yapılan araştırmalar bu bölgeye yerleşme tarihinin Maya'nın diğer bölümleri kadar eski olduğunu ortaya koyar. Yucatan'daki yapı mimarisinin başlangıcı da Peten idare bölgesindeki kadar eskidir. Yaxuna'daki (Yucatan) yüksek suni tepeciğin yukarıda adı geçen Uaxactun tapınağıyla aynı devre ait olduğu sanılır.

  Klasık Devir

  M.S. 300'den 900'e doğru merkezi bölgede gelişen medeniyet hem Maya'nın en parlak hem de İspanyolöncesi Amerika'nın en önemli medeniyetiydi. Silavanus Griswold Morley bu döneme "Eski Maya imparatorluğu" adını verdi.
  Bu parlak dönemi niteleyen özellikler şunlardır: büyük mimari gelişme ve tonozlu taş binalar; yüksek piramitlerin tepesindeki tapınaklar (bu tapınakların en yükseği Tikal'deki IV. tapınaktır; yüksk. 70 m); heykelcilik resim ve süslü çömleklerde büyük bir gelişme; hiyeroglif yazısı; ileri matematik (sıfır kavramı sayı ve işaretler sistemi v.b.); astronomi alanında görülen büyük gelişmeler; karmaşık takvim hesapları ("cüzün hesap") dikilitaş kültü ve tabiat kuvvetleriyle doğrudan doğruya ilişkisi olmayan tanrılar.
  Bu özellikler J. Eric S. Thompson'ın dediği gibi "hiyerarşik kültür"ü meydana getirir. Bunlar köy kültürünün unsurlarını gölgede bırakan şehir kültürünün özellikleridir. Köy kültürünün unsurlarını çiftlik ve besin üretimi faaliyetleri ev sanayileri ve doğrudan doğruya tabiat kuvvetlerine bağlı basit bir din meydana getiriyordu. Karmaşık takvim hesapları (zamanı ölçmek için yapılan uzun hesap sistemi) ve dikilitaş kültü klasik maya medeniyetinin en orijinal özelliklerindendir.

  Kültür Merkezleri

  Klasik maya medeniyeti merkezlerinin Tikal (Peten idare bölgesi Guatemala) Halenque (Chiapas Mexico) ve Copan (Honduras) olduğu sanılır. Diğer önemli yerler şunlardır: Usumacinta ırmağının drenajındaki (Meksika-Guatemala)
  Bonampak Yaxchilan ve Piedras Wegras; Uaxactun ve Holmul (Peten departmanı Guatemala); Calakmul (Güney Campeche Meksika); San Jose (İngiliz Hondurası) ve Aşağı Montagne vadisindeki (Guatemala) Qairigua.
  Bazı akeologlar bu merkezlerin birer gerçek şehir olduğunu kabul etmezler onlara âyin merkezleri demeyi tercih ederler. Bu merkezlerin bir şehir kadar geniş olduğu ve böylelikle nüfuslarının da çok olabileceği göz önünde bulundurulursa bu merkezlerin dini olduğu kadar siyasi ve ticari merkez rolünü de oynamış olması muhtemeldir.
  Güney Maya. Klasik dönem boyunca Güney Maya ile Merkezi Meksika arasında sıkı ilişkiler kuruldu. M.S. 300 ve 600 yılları arasında Kaminaljuyu. Merkezi Meksika etkilerini Copan'ın aşağısındaki Guatemala dağlık bölgelerine yayma merkezi hizmetini gördü.
  1930'ların sonlarında Alfred Vincent Kidder ve arkadaşlarının Kaminaljuyu'daki büyük mezarlarda ortaya çıkardıkları buluntular. Maya bölgesiyle Meksika vadisinin büyük bir merkezi olan Teotihuacan arasındaki ilişkileri açıklığa kavuşturur. Thompson Pipil'lerin M.S. 700-850 arasında pasifik kıyılarına geldiklerini gösteren arkeolojik deliller keşfetmiştir.

  Yucatan

  Yucatan yarımadasındaki Oxkintok (Yucatan devleti) ve Coba (Quintana Roo) harabeleri klasik döneme aittir. Uzak yerlere kadar uzanan bir yol sisteminin merkezi olan Coba özellikle aşağı yukarı M. S. 600-750 yılları arasında gelişti. Yollarından biri 100 km kadardır. Yucatan Campeche ve Quintana Roo'nun Uxmal Kabah Sayil Labna Edzna Santa Rosa Xlabpak Rio Bec Xpuhil gibi birçok ünlü arkeoloji bölgesinin ve Chichen İtza'daki en eski binaların tarihi M.S. 600-100 arasına rastlar.

  Çöküş Devri

  Maya medeniyeti belirli bir gerileme devrine girmeden gelişmesinin doruğundayken birden çöktü. M.S. 800-900 (veya 950) yılları arasında şehirler veya ayin merkezleri birbiri ardından söndü. Şehir kültürü (Thompson'ın "hiyerarşik kültür"ü) kayboldu ve yalnız köy kültürü kaldı. Bu tarihlerde köylerde bile nüfusun hayli azaldığı sanılır.
  Bu buhranın sebepleri bilinmez. Bunu açıklamak için birçok varsayım öne sürüldü. Bazıları tamamen hayal mahsulüdür. En sağlam görünenler ise bu çöküşü toprağın kuvvetten düşmesine veya köylülerin hâkim sınıfa karşı ayaklanmalarına bağlarlar.
  Arkeolojik belgeler de M.S. 630 yılından itibaren Merkezi Maya'nın kuzey ve güney bölgeleri arasında devamlı savaşlar olduğunu ortaya koyar. Maya medeniyetinin çökmesinde bütün bunların katkısı bulunmuş olabilir yalnız bu faktörlerin Merkezi Maya'dan çok daha geniş topraklarda kendisini hissettirdiğini de belirtmek gerekir. Meso-Amerika genel buhran dönemine IX. ve X. yy.larda girmiştir.

  M.S. 900'den sonra Maya - Yucatan

  Klasik devirde Yucatan'da gelişen merkezler X.yy.'da parlaklığını kaybetti. Bununla birlikte bu devri toltec etkisi altında kültür yönünden bir canlanma devri izledi. Morley Yucatan tarihinde ispanyol fethine kadar süren bu döneme "Yeni imparatorluk" adını verir. Bu devir Tabasco ve Güney Campeche'ten geldikleri sanılan İtza'ların akınıyla başlar.
  İtzalar toltec kültüründen geniş ölçüde etkilenmişlerdi ve belki de başlarında toltec şefleri vardı. Bunlar Yucatan'da bir çeşit konfederasyon meydana getiren sülâleler kurdular. 987'ye doğru İzalar tarafından kurulan Chichen İtza aşağı yukarı 1204'e kadar konfederasyonu yönetti.
  Bu tarihlerde Mayapan ve Izamal hükümdarlarının ayaklanmaları Chichen İtza'nın hâkimiyetine son verdi. Bunu. Mayapan şehrinin hâkim olduğu bir devir izledi. 1460'a doğru yeni bir ayaklanma bu hegemonyaya da son verdi. Mayapan'ın düşmesinden sonra Yucatan siyasi yönden birbirinden bağımsız 18 kadar savaşçı hükümete bölündü. Kültür yönünden ise Chichen itza'nın düşmesinden itibaren bir gerileme olduğu gerçektir.
  1511'de gemi kazasına uğrayan 12 kadar ispanyol Yucatan sahillerine vardı. Mayalar bunların çoğunu kurban etti. 1517'de Francisco Hernandez de Cordoba Yucatan kıyılarına ilk keşif gezisini yaptı. Francisco de Montejo 1527-1528 ve 1531-1535 yılları arasında Yukatan'ı ek geçirmek için iki kere teşebbüse geçtiyse de başaramadı. Fakat oğlu Küçük Francisco de Montejo 1540-1546 arasında Yucatan'ı İspanya krallığının bir parçası haline getirmeyi başardı.

  Güney Maya

  Klasik medeniyetlerin çökmesinden sonra Toltec'ler Güney Maya'daki Guatemala dağlık bölgelerini de istilâ ettiler. İstilâcılar yerli sülâleler kurdular. İspanyolların gelmesinden önceki yüzyıllar sürekli savaşlarla geçti. Quiche'ler ve Cakchiquel'ler Mam'ların Tzutuhil'lerin ve Pipil'lerin elinde bulunan dağlık bölgelerin Pasifik kıyılarındaki kakao üreten zengin toprakların bir kısmını ele geçirmeyi başardılar.
  1500'e doğru büyük aztek fatihi Ahuitzotl'un Chiapas'ta yaptığı savaş pasifik kıyılarının fethiyle ve dağlık bölgede garnizonların kurulmasıyla sonuçlandı. Bununla birlikte Aztekler bugünkü Meksika ve Guatemala sınırının daha ötesine yayılmadılar. 1524'te ispanyol kaptanı Pedro de Alvarado Güney Maya'yı fethetti.

  Merkezi Maya

  Merkezi Maya'nın bu devriyle ilgili elde çok az tarihi ve arkeolojik belge vardır. İlk İspanyol seferleriyle ilgili rivayetlere göre bu bölgede nüfus dağınıktı ve bölge siyasi yönden bölünmüştü. Kasabalar siper kazıkları ve hisar hendekleriyle tahkim edilmişti. Peten Mayaları bağımsızlıklarını ve kültür geleneklerini 1697'ye kadar korudular. Aynı yıl Martin de Ursua Peten gölü çevresindeki son maya istihkâmlarının fethini tamamladı.

  Dalgıçlarla bilim adamları nizam-ı âlem adına insanların kurban edildiği Yucatán'da Mayaların kutsal saydığı düdenleri araştırıyor. Buralarda yeni bulunan iskeletler Mayaların insan kurban etme kültürüne ilişkin kanıtlar sunuyor.  Yeraltındaki görevini tamamlayan Arturo González başının üstündeki gıcırdayan makarada ağır ağır dönmekte olan halatın çektiği ****l bir sandalyede dar kuyudan çıktı siyah dalış giysisinden sular damlıyordu. Meksikalı sualtı arkeoloğu González az önce Yucatán Yarımadası'nın dikenli ormanındaki eski bir taş kuyunun 20 metre altında saklı bir düdenin dibine dalmıştı. Ellerinin arasında kapağı kapalı plastik bir kap tutuyordu.
  Ekip arkadaşlarının umut dolu yüzleriyle kuşatılmış bir halde yüzeye çıkan González çevresine bakınarak araştırma projesinin yönetmenlerinden biri olan genç arkeolog Carmen Rojas'ı arayıp buldu ve kabı ona teslim etti. “Sakın düşürme” dedi. Rojas González'in sözlerine aldırmayarak kabı fiziki antropolog Alejandro Terrazas'ın sabırsızlıkla beklediği metruk bir hacienda'nın (çiftlik evi) arkasındaki dört yanı açık konservasyon laboratuvarına ***ürdü.
  Kapağı açtılar. Terrazas kafatasını yavaşça çıkarıp özenle eline aldı. Kafatası yüzlerce yıllıktı; ancak Terrazas kafatası kas ve deriyle kaplıyken bu genç Maya'nın nasıl bir yüze sahip olduğunu ve canlı olsaydı siyah gözlerinin kendisine nasıl bakıyor olabileceğini kestirebiliyordu.
  Adam öldüğünde 25 yaşlarında olmalıydı; Mayalar'da âdet olduğu üzere bebekken yumuşak kafatası biçim vermek için tahta levhalarla bağlanıp sıkıştırılmış olduğundan alnı göz çukurlarından geriye doğru belirgin biçimde meyilliydi. Yaşamı vahşi bir şekilde son bulmuştu; kafatasında kesikler vardı bıçakla yarılmış gibiydi.
  Terrazas kesik izlerini yakından inceledi. “Bunun derisi yüzülmüşe benziyor” dedi.
  Belki de kurban edilmişti. Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü'nün (INAH) Sualtı Arkeolojisi Bölümü'nden gelen ekibin son iki yıl içinde araştırdığı 20 kadar tatlı su havuzunun yani obrukların berrak derinliklerinde bulunmuş olup derisinin yüzüldüğüne dair işaretler taşıyan ilk kafatasıydı bu. Genç bir adam olan Terrazas hiç dehşete kapılmış gibi görünmüyordu. Kafatasını yumuşak ve nazik bir hareketle kaptaki ıslak pamuktan yatağına yerleştirdi.
  “Mayalara göre beden öbür dünyaya yolculuk için bir araçtı” dedi Terrazas. “Bir Maya keşişi bir insanı kurban ettiğinde bunu kendi özel evreninin kuralları çerçevesinde yapıyor; o evrenin sürekliliğine katkıda bulunuyordu. Mesele iyilik ya da kötülük değil. Ben ahlaki saptamalarda bulunmak değil anlamak istiyorum.”
  INAH ekibini bu arkeolojik alana ilk kez araştırmacı ve fotoğrafçı Wes Skiles getirdi. Skiles üç haftalık bir keşif gezisi için INAH'ın bilim adamlarına katılan belgesel ekibinin başındaydı.
  Bilimsel ve kültürel açıdan yarar sağlayacak tüm obrukları kayda geçirmek amacıyla altı yıldır sürdürülen bir araştırmanın parçası olan bu keşif gezisini tetikleyen şey zaman kaybetmeden harekete geçme duygusuydu. Son yıllarda hem Yucatán eyaletinin hem de komşu Quintana Roo eyaletinin sınırları içindeki Yucatán Yarımadası'nın gözenekli kireçtaşı zeminini bir anlamda kalbura çeviren obruklar ve sualtı mağaraları araştırılmakta keşfedilmekteydi; zaman zaman spor amaçlı dalan ve sayıları her geçen gün artan dalgıçlar buralara zarar vermekte ya da buraları yağmalamaktaydı. Obruklara yılda 10.000 kadar amatör dalgıç girer. INAH arkeologları daha fazla hasar oluşmadan mümkün olduğunca çok obruğu belgelemek için bu dalgıçlarla işbirliği yapmaya hazırdı.
  Neredeyse 30 yıl önce Meksika'ya bu disiplini tanıtmış olan INAH sualtı arkeolojisi bölümünün yöneticisi Pilar Luna “Ne zaman bir dalgıç oradan bir şey alsa yapbozun bir parçasını kaybediyoruz” diyor. Arkeologlar obrukları sistematik bir biçimde araştırmaya yönelik mağara dalışları için gereken becerileri son beş yıl içinde edindi. “Sonunda suya girdik” diyor Luna.
  INAH ekibi bir plantasyonun yıkıntıları arasında kamp kurdu. Ekip obrukları yeraltı dünyasına açılan kutsal girişler olarak gören eski Mayalarla ilgili olduğu kadar yarımadanın tarih öncesine ve Maya öncesi zamanlarına ilişkin ipuçları sunan oluşumların jeolojisi ve fosil bulgularıyla ilgili daha fazla bilgi edinmeyi de umuyordu. Ekip şimdiden bir bulguya ulaşmıştı: Yarımada üzerinde şimdiye dek kayıtlara geçmiş en eski insan yerleşimine işaret eden karbon tarihlemesi yapılmış 10.200 yıllık bir ateşin külüydü bu. Farklı disiplinlerden uzmanların oluşturduğu ekip bilimsel makaleler bir kitap ve gezici sergi için bu alandaki buluntulardan yararlanmayı umuyordu. Buradan ayrıldıklarında yerli halkı arkeolojik alanları korumaları için daha donanımlı bir halde bırakmayı da amaçlıyorlardı.
  Maya uygarlığı İÖ 600 dolaylarında yükselişe geçti ve Milat'tan kent devletlerininçoğunun siyasi kargaşalar sonucunda çöktüğü İS 900'e dek günümüzde Orta Amerikave Meksika sınırları içinde kalan geniş bir alana hükmetti. Karmaşık mimari vesanat eserleri üretmenin yanı sıra matematik ve astronomide Arap ve Hint dünyalarıylarekabet edecek düzeyde geliştiler.

  Bunu Biliyor muydunuz?

  Guatemala Meksika Honduras El Salvador ve Belize'de alti milyonu askin Maya yasiyor. 16. yüzyildaki Ispanyol Fethi sirasinda pek çok Maya çatismalar ya da ilk kez karsilastiklari hastaliklar yüzünden telef oldugu halde bazilari hayatta kaldi; ama zenginlikleri ve güçleri ellerinden alindi ve dini inançlarinin geregini yerine getirmelerine engel olundu. Eski kutsal metinlerinin elyazmalari yakildi ve Maya yazisi yasaklandi. Taptiklari ilahlara âdetlerine kozmolojilerine ve tarihlerine iliskin bir yigin bilgi sonsuza dek yitip gitti.
  Ama hayatta kalan Mayalar geleneklerine siki siki tutundular kültürlerinin pek çok simgesinin zamana dayanmasini sagladilar. Ispanyol yönetiminin gücünün zayif oldugu ücra köylerde aileler Maya toplumunun özünü koruyarak tarima bagli yasamlarini sürdürdüler. Günümüzde birçok Maya ailesi bir zamanlar atalarinin yapmis oldugu gibi tarimla ugrasiyor ve merkezi pazarlarda ürün alip satiyor. Kimisi de dokuma resim ve yontuculuk gibi geleneksel elsanatlarini yasatiyor. Çagdas Maya dini eski inanç ve âdetlerin çogunu koruyup Katolikligin ögeleriyle birlestirmis. Yil boyunca Mayalarin eski tanrilarinin yerini almis olan atalarin ve azizlerin anildigi törenler gerçeklestiriliyor. Daglik bölgelerdeki topluluklarda hâlâ "anma günlerinin takipçileri"ne yani 260 günlük takvimi tutan ve yilin o zamaninin anlam ve önemine iliskin titizlikle hazirlanmis ayinler gerçeklestiren Samanlara rastlaniyor.
  Bazi etnologlar Maya kültürünün modern dünyanin baskilarina direnip direnemeyecegini merak ediyor. Orta Amerika'nin tamaminda 31 Maya grubu yasiyor ve hepsi de ayri bir lehçe konusuyor. Meksika'daki Tzotil benzeri bazi gruplarin nüfusu 100.000'i asiyor öte yandan Chiapas yagmur ormanindaki Lacandón birkaç yüz kisiden ibaret. Nispeten küçük gruplarin durumu daha nazik olmasina karsin tüm gruplar turizm ormansizlastirma ekonomik çöküntü ve siyasi kargasanin tehditleriyle yüz yüze.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Maya uygarlığı

        Kategori: Tarih

        Konuyu Baslatan: Aylin's

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1122

  HÜZÜNLER KALDI BENDE...

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş