Nükleer manyetik rezonans (NMR) atom çekirdeklerinin manyetik özelliklerine bağlı bir fiziksel olgudur. Tek sayılı nükleon içeren tüm çekirdekler ve çift sayılı olan bazı diğer çekirdeklerin bir manyetik momenti vardır. En yaygın kullanılan çekirdekler hidrojen-1 ve karbon-13'dür ancak çoğu başka elementin de bazı izotopları da gözlemlenebilir. NMR bir manyetik çekirdeği incelemek için onun manyetik momentini dışardan uygulanan kuvvetli bir manyetik alan ile aynı doğrultuya sokar Manyetik alan

Bu konu 1240 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Nükleer Manyetik Rezonans 1240 Reviews

  Konuyu değerlendir: Nükleer Manyetik Rezonans

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1240 kez incelendi.

 1. #1
  Aylin's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  24.03.2009
  Mesajlar
  3.560
  Konular
  3321
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  3
  Tecrübe Puanı
  965
  @Aylin's

  Standart Nükleer Manyetik Rezonans

  Nükleer manyetik rezonans (NMR) atom çekirdeklerinin manyetik özelliklerine bağlı bir fiziksel olgudur. Tek sayılı nükleon içeren tüm çekirdekler ve çift sayılı olan bazı diğer çekirdeklerin bir manyetik momenti vardır. En yaygın kullanılan çekirdekler hidrojen-1 ve karbon-13'dür ancak çoğu başka elementin de bazı izotopları da gözlemlenebilir. NMR bir manyetik çekirdeği incelemek için onun manyetik momentini dışardan uygulanan kuvvetli bir manyetik alan ile aynı doğrultuya sokar
  Manyetik alan tarafından yönlendirilmiş olan çekirdeğin momenti yer alabileceği iki enerji seviyesı vardır biri manyetik alanla aynı yönde olan düşük enerjili bir seviye yüksek enerjili bir seviye. Bu iki seviye arasındaki enerji farkına karşılık gelen frekansta bir fotonun soğurulursa moment bir an için yön değiştirir dolayıyla o frekansta bir rezonans gözlemlenir.
  Bu rezonans nükleer manyetik rezonans spektroskopisi ve manyetik rezonans görüntülemede kullanılır. NMR spektroskopisi bir molekül hakkında fiziksel nükleer manyetik rezonans basit kuantum bilgisayarlar oluşturmak için kullanılan tekniklerden biridir.
  Terimde kullanılan "nükleer" sözcüğü atomun çekirdeğine değinmektedir

  Tarihçe

  Isidor Isaac Rabi manyetik alan içinde yer alan bir atom çekirdeğinin belli frekanslarda elektromanyetik dalgaları soğurduğunu 1938'de göstermiş ve 1944 yılında Nobel Fizik Ödülünü kazanmıştır. Nükleer manyetik rezonans 1946'da Felix Bloch ve Edward Mills Purcell tarafından birbirlerinden bağımsız olarak keşfedilmiş ve bu keşifleri için ikisi 1952 Nobel Fizik Ödülü'nü paylaşmışlardır.
  NMR olgusunu 1973'te görüntüleme alanına uygulayan Amerikalı Paul Lauterbur ile İngiliz (Sir) Peter Mansfield de bu başarılarından dolayı 2003 yılında Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülünü kazanmıştır. sonra momentlerin yönlenmesi bir elektromanyetik dalganın etkisiyle ile bozulur. öbürü manyetik alana ters yönde olan radyoaktivite ile hiçbir ilgisi yoktur. kimyasal ve yapısal bilgi edinmek için kullanılan başlıca tekniklerden biridir. Biyolojik moleküllerin çözelti içinde üç boyutlu yapıları hakkında ayrıntılı bilgi veren tek yöntemdir.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Nükleer Manyetik Rezonans

        Kategori: Kimya

        Konuyu Baslatan: Aylin's

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1240

  HÜZÜNLER KALDI BENDE...

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş