Alman televizyonunda Türkiye nasıl rezil oldu Alman televizyon kanalı RTL’de pazartesi akşamı yayınlanan Ekstra Magazin (Extra-Das RTL-Magazin) adlı program, bir Türk ve bir Alman kadını Türkiye’ye tatile gönderdi ve yaşadıklarını başından sonuna gizli kameraya çekti. Beş ayrı yere gitti kadınlar ve bakın başlarından neler geçti... 1- Hamburgercide Herkesin görebildiği yerde asılı olan fiyatları Türk kadına lira, Alman kadına euro olarak söylediler.

Bu konu 3381 kez görüntülendi 12 yorum aldı ...
Alman televizyonunda Türkiye nasıl rezil oldu 3381 Reviews

Konuyu değerlendir: Alman televizyonunda Türkiye nasıl rezil oldu

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 3381 kez incelendi.

Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1048
    @Dygsuz

Standart Alman televizyonunda Türkiye nasıl rezil oldu

Alman televizyonunda Türkiye nasıl rezil oldu

Alman televizyon kanalı RTL’de pazartesi akşamı yayınlanan Ekstra Magazin (Extra-Das RTL-Magazin) adlı program, bir Türk ve bir Alman kadını Türkiye’ye tatile gönderdi ve yaşadıklarını başından sonuna gizli kameraya çekti.

Beş ayrı yere gitti kadınlar ve bakın başlarından neler geçti...

1- Hamburgercide

Herkesin görebildiği yerde asılı olan fiyatları Türk kadına lira, Alman kadına euro olarak söylediler.

Yani Türk kadın hamburgeri 6 liraya, Alman kadın 6 euroya aldı.

Üstelik çok ünlü bir fast food zinciriydi bunu yapan, markayı buzlayarak vermelerine rağmen ne olduğu anlaşılıyordu.

Kameralar geldiğinde bütün satış görevlileri bir yerlere kaçıştı, sonra bir görevli çıktı pişkince "Alman kadına sattığımız fiyatlar pahalı değil" dedi.

2- Takside

Türk kadınla Alman kadın aynı yerden taksiye bindiler aynı mesafeyi gidip aynı yerde indiler.

Türk kadın 20 euro ödedi, Alman kadın 30 euro...

Kameralar Alman’ı taşıyan taksiciyi bulup sordu.

"Anlaşamadık, çok dolaştık yol uzadı" falan dedi.

Sonradan anlaşıldı, gece tarifesi açmış.

3- Mağazada

Alman kadın bir mağazaya girip çanta satın aldı, 70 euro ödedi.

Bunların hepsi gizli kamerayla çekiliyor.

Bir süre sonra Türk kadın aynı mağazaya girip aynı çantayı aldı, 30 euroya...

Sonra kameralar geldi, neden böyle yaptığını sordular bizim uyanığa...

Neyse ki bu satıcı insaflı çıktı, özür dileyip 40 eurosunu iade etti Alman’ın.

4- Kuyumcuda

Alman kadın kuyumcuya girip 170 euroya bir kolye aldı.

Ardından dükkana giden Türk kadın aynı kolyeye 130 euroya ödedi.

Kameralar gelip "Bu fark turist olmasından mı kaynaklanıyor" diye sorunca dükkan sahibi sinirlendi.

Başladı bağırmaya; "Serbest piyasa bu, istediğimi istediğim fiyata satarım size ne oluyor, kimse karışamaz bana" diye...

Almanlar neye uğradıklarını şaşırıp çıktılar dükkandan.

5- Restoranda

Alman kadın bir restorana girip, mezeler, yemekler sipariş etti.

Ardından Türk kadın girdi, aynı yemekleri yiyip aynı şeyleri içti...

Sıkı durun!

İkisi de kuruşu kuruşuna aynı parayı ödedi.

Kameralar mikrofon uzatınca da restoran sahibi; "Bizim için din, dil, ırk fark etmez. Her müşterimiz önemlidir, her müşteriye aynı hizmeti aynı fiyata sunarız" dedi.

Derin bir ohh çektik, nihayet dürüst bir satıcı çıktı diye...

* * *

Bu anlattıklarım aynı sırayla salı akşamı RTL’de yayınlandı.

Her bölümün arasında da Türk bayrakları dalgalandı, sahillerden görüntüler yayınlandı.

Sonunda da toplu bir hesap çıkardılar.

"Bir Almanla bir Türk’ün Türkiye’de yaptıkları günlük harcamalar arasındaki fark 108-110 euro civarında" sonucuna vardılar...

Yani açıkça "Bu Türkler bizi kazıklıyor" dediler.

Şimdi siz Almanya’da istediğiniz kadar turizm reklamı yapın, salı gecesi RTL’yi izleyen milyonlarca Alman’ın kafasındaki "Kazıkçı Türkler" imajını silebilir misiniz?

Hem her şey dahil sistemlerle en ucuz tatil cenneti ol hem de kazıkçı olarak anıl...

Bir de üstüne böyle rezil ol...

Esnafından otelcisine kadar hálá turizmi öğrenemedik ya ona yanıyorum.

Bu yabancı anneler çocuklarını sevmiyor!

İnsan tatilde bolca etrafını gözleme fırsatı buluyor, sonuçta da sinir hastası olarak geri dönüyor.

Geçen hafta sonu şezlong gündemimde Türk anneleri vardı, bolca onları gözledim.

Türk anneleri ile yabancı anneler arasında ciddi davranış farklılıkları var. Bizimkiler sürekli bir uyarı halinde;

Çok açılma çocuğum boğulursun...

Orada durma başına güneş geçecek...

Oynama diyorum sana şunlarla...

Ayağına terliğini giy...

Gözüne kum kaçacak...

Plaj gibi çocukların en rahat edecekleri yerde bile sürekli uyarı, sürekli uyarı...

Hani çocukların akılları biraz daha hızlı gelişse eminim hepsi "Yeteeeer beeee" deyip isyan bayrağını daha o yaşta açacak.

Oysa yabancı anneler çocukların üzerine hiç bu kadar düşmüyor.

Ne yani onlar çocuklarını bizimkilerden daha mı az seviyor, daha mı az düşünüyor.

Onlar "yapma, etme" diye sürekli uyaracaklarına çocuklarıyla birlikte hareket ediyorlar, sürekli uzaktan kontrol ediyorlar.

Sonra bizim o erkek çocukları büyüyor, annesine düşkün adamlar haline dönüşüyorlar...

Ee olan yine bizim kadınlara oluyor, anne sözünden çıkmayan adamlarla uğraşmak zorunda kalıyorlar.

Saygilarimla

Kaynak: HÜRRIYET GAZETESI

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Alman televizyonunda Türkiye nasıl rezil oldu

Kategori: Gazete, Dergi, İnternetten Alıntılar

Konuyu Baslatan: Dygsuz

Cevaplar: 12

Görüntüleme: 3381

Bahar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaş;
    40
    Konular
    81
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    630
    @Bahar

Bu yazilanlari maalesef ben bile yasadim turkiyede..simdi her ulkede bazi utanc verici seyler oluyor tabiki ama nedense bu alman, hollanda ve avrupa televizyonlari ve gazeteleri her defasinda turkiyenin en ufak olayini cok buyutuyorlar ve haftalarca yayin yapiyorlar...avrupalilarin inanin cok daha utanc verici olaylari oluyor ama hic yayinlamiyorlar..birde diyer ulkeleri dolansinlar bakalim nelerle karsilasacaklar...ufak bir ornek vereyim..bi kac sene once onur hava yollari birinci oldu, hollandalilar bile turk ucaklariyla ucuyorlar..bunu hazmedemeyen hollanda ucak sirketleri onur hava yollarinin en ufak bir olayini haftalarca yayinladilar..ama allahimiz ne kadar buyukki yine turku korudu ve klm havayollari bir kac gun sonra ayni olaylari yasadi ve acil inisler yapmak zorunda kaldi.....kazanan yine onur hava yollari oldu amaclari belli.........................
    Ben bir TÜRK'üm!
    Orta Asya'da türeyen,
    Anadoluda büyüyen,
    Avrupa iclerine yürüyen TÜRK'üm!
    Daglarda gemi gezdiren,
    Taslara destanlar kazdiran,
    Tarihi bastan yazdiran,
    Kilicini üc kitada gezdiren TÜRK'üm!
    TÜRK'üm!

Aybalam76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    479
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    100
    @Aybalam76

Bu olay bizim günlük gazetelerin hepsinde çıktı.. Ülke olarak yüzde 75 imizin içine işlemiş bu kazıklama olayı(esnafımızın). Gerçi bu bütün ülkelerde vardır ama bizde biraz daha belirgindirve biraz daha fazladır.. Şunu kabul etmek lazımdır Avrupada yaşayan (Türkler dahil) insanlar bizim ülkemizde yaşayan insanlardan daha dürüsttürler.

Örnek olarak Almanyadan izne gelen benim öz dayımla beraber izmir kemeraltında alışverişe gittik.. bir mağazadan giyim eşyaları aldık.. hesap yapıldı ödemeyi yaptık ve çıktık.. Bizim dayı ha bire elindeki para üstünü sayıp duruyordu . ben sorduğumda mağaza bizden yanlış hesap aldı heralde dedi bana. Beraber hesap yaptığımızda hakikaten bizden eksik para aldıklarının farkına vardık.. Dayım hemen geri döndü. ben nereye gidiyon diye sorduğumda bana: gidiyom adamın parasını vermeye dedi.. Bu olay başka bir şekilde daha geldi benim başıma ama benim ısrarıma rağmen adam hata yapmasalardı diye bir mazeret gösterip aldığı malın gerçek değerini ödemedi.. işte böyle bir fark var aramızda .. Ama her ne kadar olursa olsun bizim insanlarımızdada dürüst olanı Avrupa insanındada dürüst olmayanı vardır..

Bu olayın birazda eğitimle ilgisi vardır bence...

baskoyum76
    baskoyum76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart :)

Alıntı meçulasiq Rumuzlu Üyeden Alıntı
    egitim shart ...
    sonuna kadar katiliyorum

Yaş;
    40
    Konular
    81
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    630
    @Bahar

Bence turkiye cok goz onunde oldugu icin herkez cok ugrasiyor turkiyeyle cunku turkiye senelerdir turizim ulkelerinin en basinda. avrupalilara yaranmak zor. ben iki bucuk sene turizimde calistigim icin biliyorum...avrupalilar en ufak seyi bile buyutup abartabiliyorlar, neden biliyormusunuz cunku Turkiyede hic biryerde goremedikleri ilgiyi goruyorlar ve simariyorlar
    Konu Bahar tarafından (04.09.2008 Saat 21:31 ) değiş;tirilmiş;tir.
    Ben bir TÜRK'üm!
    Orta Asya'da türeyen,
    Anadoluda büyüyen,
    Daglarda gemi gezdiren,
    Tarihi bastan yazdiran,
    TÜRK'üm!

GaRaGaN
    GaRaGaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Türkleri karalamak için yapılmış bi düzmeceden başka bişey değil bence, madem öyle gelmesinler, bu kadar basit

Gonax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    94
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    100
    @Gonax

selamun aleyküm

eğitimmi.?..... bence bir daha düşünün..
    sebep sadece karalama olmasın..? birkaç istisna elbette olabilir. ama bu kadarda cahil
    olduğumuzu sanmıyorum. bende esnafım, bende kendimce birşeyler satıyor veya
    bir hizmet sunuyorum. ama kesinlikle böyle şeyler olmuyor bende. fiyatlarım sabit
    ve ytl cinsinden. herkesede aynı..

arada bazı cahillikler olabilir ama bunlar istisna, bunları genele yaymamak lazım.
    genel olarakta nacizane görüsüm. biz böyle deyiliz (tekrar: istisnalar var elbette, hariç)
    bunlar tamamiyle üçkağıt, karalama politikası. sanki hiç tatile falan gitmiyoruz, sadece
    almanlarmı tatile gidiyor, yada hiçmi bir alman veya yabancı bir turistle aynı mekanda
    biseler satın alıp ücret ödemedik..

o istisna dediyimiz esnaflardında zaten gözlerinin ağı, karası yok, onlar yerli turistide,
    yabancıyıda... affetmiyorlar zaten aynılar............

uyduruyorlar.......... kanmayın....................

Selametle..........................
    Tutmamışsa Aşkın Mayası, Cezbeylemez Gözlerin Elası
    Hak'ka Yönelmişse Gönül, Yüze Ne Hacet..!

[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1048
    @Dygsuz

Kendilerini üstün ırk olarak görmenin kompleksini bu tür olaylarla gündeme getiriyorlar.Her milletin iyisininde kötüsününde olduğunu anlamak zor değil.

Gonax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    94
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    100
    @Gonax

Alıntı Dygsuz Rumuzlu Üyeden Alıntı
    Kendilerini üstün ırk olarak görmenin kompleksini bu tür olaylarla gündeme getiriyorlar.Her milletin iyisininde kötüsününde olduğunu anlamak zor değil.
    hay ağzına sağlık bacım. en güzel sözü sen söyledin.

bir söz vardır. herkes bilir.

dinime söyen müslaman olsa bari. diye.

bu almanlar sütten çıkmıs ak kaşıklar ya. beyenmezler bizleri ...........

selametle......................
    Tutmamışsa Aşkın Mayası, Cezbeylemez Gözlerin Elası
    Hak'ka Yönelmişse Gönül, Yüze Ne Hacet..!

[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Yaş;
    40
    Konular
    81
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    630
    @Bahar

Alıntı dygsuz Rumuzlu Üyeden Alıntı
    kendilerini üstün ırk olarak görmenin kompleksini bu tür olaylarla gündeme getiriyorlar.her milletin iyisininde kötüsününde olduğunu anlamak zor değil.
    agzina saglik ya...avrupalilar kendilerini mukemmel zannediyorlar cok havalara girdiler
    Ben bir TÜRK'üm!
    Orta Asya'da türeyen,
    Anadoluda büyüyen,
    Daglarda gemi gezdiren,
    Tarihi bastan yazdiran,
    TÜRK'üm!