Rusya ile Türkiye arasında vize uygulaması karşılıklı olarak kaldırıldı. Rusya'ya yapılacak 30 günlük ziyaretlerde vize istenmeyecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyarette bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'i resmi törenle karşıladı. Çankaya Köşkü'ndeki törende, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülke milli marşları çalındı. Medvedev, Türkçe “Merhaba asker” diyerek tören kıtasını selamladı. TARİHİ GÖRÜŞME Rusya Devlet Başkanı Dimitri

Bu konu 1761 kez görüntülendi 4 yorum aldı ...
Rusya ile vize kalktı 1761 Reviews

  Konuyu değerlendir: Rusya ile vize kalktı

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1761 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12.10.2009
  Mesajlar
  8.963
  Konular
  4260
  Beğendikleri
  16
  Beğenileri
  14
  Tecrübe Puanı
  668
  @Vuslata Hasret

  Standart Rusya ile vize kalktı

  Rusya ile Türkiye arasında vize uygulaması karşılıklı olarak kaldırıldı. Rusya'ya yapılacak 30 günlük ziyaretlerde vize istenmeyecek.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyarette bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'i resmi törenle karşıladı.

  Çankaya Köşkü'ndeki törende, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülke milli marşları çalındı. Medvedev, Türkçe “Merhaba asker” diyerek tören kıtasını selamladı.

  TARİHİ GÖRÜŞME
  Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, nükleer enerji, doğalgazda indirim ve Rusya ile Türkiye arasında vizelerin kaldırılmasını öngören bir dizi tarihi anlaşma için Ankara'da. İki ülke arasında en önemli anlaşma vize uygulamasının kaldırılması. Medvedev, bu karar için ''Tarihi bir dönüm noktası'' dedi.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ikili görüşmelerinin ardından, imza törenine katıldı. Türkiye ve Rusya arasındaki anlaşmaları ise iki ülkenin bakanları imzaladı.

  Medvedev, Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliğinin, “Yeni bir merhaleye geçtiği” belirterek, iki ülke arasında imzalanan anlaşmalar konusunda, “Son derece yeni fırsatlar yaratan bir adım atılmış oluyor. Bu tarihi bir olay” dedi.

  İmza töreninin ardından Gül ve Medvedev'in ortak basın toplantısı düzenliyor.

  Medvedev ve Gül'ün açıklamasından satırbaşları:

  VİZE KALKTI
  Cumhurbaşkanı Gül:

  Aslında buradaki menfaat karşılıklı. Buradaki anlaşmalar her iki ülkeye fayda sağlayacaktır.

  Vizelerin kaldırılması hem Türkler hem Ruslar için memnuniyet vericidir. En çok faydayı turistler görecektir. Nakliyeciler, şoförler, hep görecektir. Ama turistler için çok büyük bir anlaşmadır bu. Büyük bir gurur duyuyoruz bu anlaşmanın bugün imzalanıyor olmasından.

  Medvedev:
  Bende sayın Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarına katılıyorum. Bu tarihi sıçrama anlaşmasıdır. Bu her şeyden önce milyonlarca insan içindir. Tabiî ki enerji ulaşım anlaşmalarının faydaları vardır. Bunlar devlete para kazandırıyor. Ancak insanlarla bağlantısı doğrudan görünmüyor. Halbuki bu anlaşmayla vatandaşlar arasında doğrudan bağlantılar var. 30 günlük sürede vize uygulanmayacak. Bu konuda anlaşmaya hazırız. Çok sayıda insan söz konusu. İnsanlarımız Türkiye’de tatil yapmayı çok seviyor. Yürürlüğe girmesi olayı, geri kabul anlaşmasının kabulüyle birlikte, bununla birlikte anlaşma hazır hale gelmiştir. O zaman anlaşma yürürlüğe girecektir. Bu dönüm noktası olabilecek bir imkandır.

  Karabağ evet bir sorun. Ancak Kafkas’lardaki tek sorun bu değil. Son zamanlarda Karabağ sorununun çözümü konusunda ümit verici adımlar atılmış oldu. Değerlendirmeler yapılıyor ve aslında bir dizi konuda gelişme ilerleme var.

  ERMENİSTAN
  Medvedev:
  Bu zor bir soru. Biz cereyan edenleri izliyoruz. Biz bu süreç başında ilgili belgelerin Zürih’te imzalanmasıyla bir ivme kazanmıştı. Bunun devam etmesini diliyoruz. Bu süreçler kolay değil. Neticede tarafların gerekli mutabakatlara varmalarını ümit ediyorum. Bu süreci destekliyoruz ve bunun takip edeceğiz. Elimizdeki imkanları da sonuna kadar kullanacağız.

  Ortadoğu’dan yeni geldiniz. İsrail ve İran’ın Nükleer silah politikası hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Ayrıca enerji alanında imzalanacak bir çok anlaşma var ve doğalgaz satacağınız ve bunun Dünya ve Avrupa ortalamasının üzerinde bir fiyat söyleniyor. Bu fiyatta kayda değer bir indirim olacak mı?

  Nükleer konularla başlayıp, doğalgazla bitince biraz değişik oldu. Bunları birbiriyle bağlantılı olarak görmüyorum. Gaza da bazen silah diyorlar ama o bir silah değil. Bölgedeki genel durumu belirtmek istiyorum. Burada bütün tarafların iyi niyeti belirleyici. Kuşkusuz bu sorunun çözümü konusunda daha aktif bir şekilde bütün ilgili tarafları dahil etmemiz lazım. Bu yüzden hiç kimseyi suçlamamız lazım. Bugün Filistin idaresi böylesi bir ayrılmayla iç sorunu çözmeleri mümkün değil. Bu filistinin gerilemesine yol açıyor.

  Ortadoğu nükleer silahlardan arındırılmış olmalıdır. Bunların kullanılması bir afet olur. Eğer herhangi bir ülke burada kendi nükleer programını uygulaması durumunda, bu çok süratli bir şekilde dengelerin bozulmasına yol açar, ağır sonuçlar doğurur. Bizim niyetimiz temaslarımızı sürdürmek yönündedir. İran ve İsrail’le görüşmelerimizi sürdüreceğiz.

  NÜKLEER
  Cumhurbaşkanı Gül:
  Geçen sene Rusya’ya yaptığım ziyarette bana misafirperverlik gösterilmişti. Kazan’ı ve Moskova’da çok güzel anılarımız olmuştu. Aradan bir sene geçmeden sayın başkanın ziyarette bulunmasını sevgiyle karşılıyorum.

  O günden bugüne çok ziyaretler gerçekleştirildi. Her bakımdan ilişkilerimiz güçlü duruma geldi. Bugün de bu dostluk ve komşuluk, karşılıklı ilişkileri en üst düzeyde işbirliğine taşıdı. Tüm bunlardan büyük bir memnuniyet duyuyoruz.

  Türkiye ve Rusya BM Güvenlik Konseyi’nde de işbirliği yapmaktadır. Uluslar arası ve bölgesel konuları tartışmaktayız. Bu işbirliğimiz Ortadoğu’daki meseleler, İran’ın nükleer meselesi, Kafkasların normalleşmesi meselesi gibi konular.

  Yeni projeler de önümüzdedir. Bu projeler konusunda da işbirliği kararımız bir kez daha teyit edilmiştir. Gerek yeni petrol boru hatları, doğalgaz boru hatları gerek nükleer enerji konularındaki geldiğimiz durumu bir kez daha karşılıklı gözden geçirdik. Ben bu işbirliğimizin devam etmesini diliyorum.

  kaynak


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Rusya ile vize kalktı

        Kategori: Türkiyeden Haberler

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 4

        Görüntüleme: 1761


 2. #2
  Furkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18.04.2010
  Mesajlar
  1.526
  Konular
  205
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  495
  @Furkan

  Standart

  Geç bile kalındı bence,en büyük ekonomik ortak rusya
  Bir gün öləcəksən, bunu bilirsən,
  Ölmək istəmirsən, çünki sevirsən.
  Sevgilin ölübsə, sən də ölürsən,
  Ölümü sevirsən, bu tamam başqa,
  Durma dostum, sən də yer ver aşka!

 3. #3
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12.10.2009
  Mesajlar
  8.963
  Konular
  4260
  Beğendikleri
  16
  Beğenileri
  14
  Tecrübe Puanı
  668
  @Vuslata Hasret

  Standart

  Darısı Azarbeycan ile vize kaldırılmasına diyelim..Türkiye ile azarbeycan arasında vize uygulanıyor..

 4. #4
  Genceli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  26.10.2009
  Mesajlar
  214
  Konular
  35
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  2
  Tecrübe Puanı
  458
  @Genceli

  Standart

  Türkiye Ermenistan yakinlasmasi için imzalalanan protokollerde karabağ sorunu göz ardı edilmek istenmekte...Bu durum azerbaycan tarafinda olumlumsuz karsilanmakta ... bu durumda türkiye ve azerbaycan arasindaki vizelerin kalkmasi çok zor görülmekte...

 5. #5
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12.10.2009
  Mesajlar
  8.963
  Konular
  4260
  Beğendikleri
  16
  Beğenileri
  14
  Tecrübe Puanı
  668
  @Vuslata Hasret

  Standart

  Tam aksine karabağ sorunu her defasında dile getirilmekte...ve protokol metninde yer almaktadır..senin dediğin gibide olsa iki kardeş ve aynı soydan olan ülkenin arasında vize olması çok tuhaftır..rusya ile çeçenistan sorunu yokmu..? yada diğer ülkeler ile.
  hadi diyelim sen haklısın..bu protokol 6 aydır ortalıkta..şimdiye kadar neden iki ülke vizeleri kaldırmadı..?
  ben bir an önce kalkıp rahatça gidilip gelinmesinden yanayım...karabağ sorununa çözüm isteyen tek hukumet bu hukümettir buda bir gerçektir..sevgili kardeşim.

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş