Biri İmam-ı Azam'a gelerek: "Yâ İmam, ben namazlarımı huşu içerisinde kılamıyorum. Namazda iken develerimi otlatıyor, onlarla ilgileniyorum. Oysa siz benden daha zenginsiniz. Peki siz ibadet zevkine nasıl erişiyor, ibadetlerinizi huşu içerisinde nasıl yapıyorsunuz?" diye sormuş. İmam-ı Azam Ebu Hanife Hazretleri şöyle cevap vermişler: "Ben develerimi kalbime bağlamam ki; ahıra bağlarım..." Borç İmam-ı Azam Ebu Hanife Hazretleri bir gün yolda giderken karşıdan gelen bir adamın yolunu

Bu konu 997 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
Develeri Kalbime Bağlamam 997 Reviews

Konuyu değerlendir: Develeri Kalbime Bağlamam

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 997 kez incelendi.

GARAGÖZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    65
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    432
    @GARAGÖZ

Standart Develeri Kalbime Bağlamam

Biri İmam-ı Azam'a gelerek: "Yâ İmam, ben namazlarımı huşu içerisinde kılamıyorum.
    Namazda iken develerimi otlatıyor, onlarla ilgileniyorum. Oysa siz benden daha zenginsiniz.
    Peki siz ibadet zevkine nasıl erişiyor, ibadetlerinizi huşu içerisinde nasıl yapıyorsunuz?" diye sormuş.
    İmam-ı Azam Ebu Hanife Hazretleri şöyle cevap vermişler:
    "Ben develerimi kalbime bağlamam ki; ahıra bağlarım..."

Borç

İmam-ı Azam Ebu Hanife Hazretleri bir gün yolda giderken karşıdan gelen bir adamın yolunu
    değiştirerek karşı tarafa geçtiğini görünce sormuş:
    "Beni görünce neden yolunu değiştirdin?" Soruya muhatap olan şahıs utana sıkıla:
    "Size olan borcumu hâlâ ödeyemediğim için sizden utanıyorum. Ben bu yüzden sizi görünce
    yolumu değiştirmek için karşıya geçtim. Sizinle karşılaşmaktan uyanıyorum," demiş.
    Bunun üzerine İmam-ı Azam Hazretleri şöyle demiş:
    "Bundan sonra bana artık herhangi bir borcun yok. Şu andan itibaren bana olan borcunu siliyorum. Bu zamana kadar beni her gördüğünde seni huzursuz ettiğim için bana hakkını helâl et."

Boynuz-Akıl

İmâm-ı Azam Hazretleri, bir gün kendisine doğru gelmekte olan bir hayvana yol verip kenara çekilmiş. Orada bulunanlar Ebu Hanife'ye niye kenara çekildiğini sorduklarında ondan şu cevabı almışlar: "Onun boynuzları var, benim ise aklım."

Neden Boşuna Para Alıyorsun

İmam Ebu Yusuf'a birisi öğrenmek istediği bazı konularda sorular sormuş. Ebu Yusuf, soruların bazılarına:
    "Bilmiyorum" cevabını vermesi üzerine sorduğu soruların bir kısmına cevap alamayan şahıs:
    "Bilmiyorsun madem devlet hazinesinden neden boşuna para alıyorsun?" diye fırça atmaya kalkınca, İmam Ebu Yusuf şöyle diyerek muhatabını susturmuş:
    "Ben devlet hazinesinden bildiklerim için para alıyorum. Bilmediklerim için para almış olsaydım devlet hazinesinde para kalmazdı."

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Develeri Kalbime Bağlamam

Kategori: İslamiyete Dair Herşey

Konuyu Baslatan: GARAGÖZ

Cevaplar: 1

Görüntüleme: 997

Bahar Behleyen Gocalır , İş Odu'ki Bu Günü Yaşıyasan...

Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10706
    Beğendikleri
    10
    Beğenileri
    184
    Tecrübe Puanı
    100
    @Emine

hehehehe dogruya ellerine saglik abemcannnnn
    harikasinn cok guzeldi