LYS ve YGS Soru Çözme Teknikleri Değişen sınav sistemiyle test ve soru çözmede yeni teknikler söz konusu olmakla birlikte her dersin kendisine has soru çözme tekniklerinin olduğunu da bilmek gerek. Ygs soru tipleri başlığında belirttiğimiz gibi öğrenci seçme sınavlarında mod-a-mod bilgi isteme yerine yorumlamaya yönelik ölçme yapma tekniği bize hangi bölümlere girilmek istenirse istensin, en önemli tekniğin artık "kitap ve güncel içerikli eserler" okumak olduğunu gösteriyor. Mutlaka

Bu konu 1051 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
LYS ve YGS Soru Çözme Teknikleri 1051 Reviews

  Konuyu değerlendir: LYS ve YGS Soru Çözme Teknikleri

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1051 kez incelendi.

 1. #1
  ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  10.12.2009
  Mesajlar
  21.664
  Konular
  10831
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  28
  Tecrübe Puanı
  100
  @ŞiMaL

  Yeni LYS ve YGS Soru Çözme Teknikleri

  LYS ve YGS Soru Çözme Teknikleri

  Değişen sınav sistemiyle test ve soru çözmede yeni teknikler söz konusu olmakla birlikte her dersin kendisine has soru çözme tekniklerinin olduğunu da bilmek gerek. Ygs soru tipleri başlığında belirttiğimiz gibi öğrenci seçme sınavlarında mod-a-mod bilgi isteme yerine yorumlamaya yönelik ölçme yapma tekniği bize hangi bölümlere girilmek istenirse istensin, en önemli tekniğin artık "kitap ve güncel içerikli eserler" okumak olduğunu gösteriyor.

  Mutlaka hergün 10.dk kadar günlük bir gazete veya haftalık bir dergi okuyun.

  Ygs ve Lys sınavlarından önce geçerli olan öss soru çözme tekniklerinin devam edeceğini de belirtelim. Çünkü az önce bahsettiğimiz bu "yoruma dayalı bilgiyi ölçme" sistemi aşamalı olarak uygulanacaktır ve hala daha eski test ve soru çözme tekniklerini bilmek gerekecektir.

  İnternette test çözme teknikleriyle ilgili gerçekten işe yarayan pratik bilgiler bulabilir misiniz şahsen bilemiyorum. Ama yaklaşık 4 yıllık yüksek öğretim danışmanlığından sonra sizlere işinize yarayacak genel test ve soru çözme teknikleri verebilirim.

  Test ve Soru Çözme Teknikleri
  • Kitap okuma hızınız şıkları ve soru metnini hızlıca taramanızdaki en önemli etkendir !!
  • "Aşağıdakilerden hangisi yukarıdaki parçada anlatılmak istenendir" şeklindeki bir soruda 4 tane istenmeyen bir tanede istenen veri olduğu için ilk önce parça hızlıca okunmalı ve ne anlatılmaya çalışılan anlaşılmalıdır. Eğer "parçada anlatılmak istenmemiştir" şeklinde soru gelirse bu durumda da ilk önce şıklardan hareket ederek, parçada bahsedilen şıkları bulup işaretlenmeli ve boşta kalan şık bulunmaya çalışılmalı.
  • Anlatım bozukluğu sorularında özellikle günlük kullanımı fazla olan cümlelere özellikle dikkat etmelidir. !! Zira alışıldığı için bir bozukluk yokmuş gibi gelebilir.
  • Soruların altı çizili yerleri ve "tırnak içleri" çok önemlidir. Sizi soruyu çözmede doğru metoda götürecektir. Söz gelimi, "mutlaka" "şayet" "her durumda" gibi ifadelerden ne kastedildiğine dikkat etmeli.
  • Cevap anahtarındaki şık dizilimlerinin biçimleri yanıltıcı olabilir. Mesela bir soruda A ve E şıkkı arasında tereddütte kaldığınızda cevap kağıdınıza bakıp son 20 sorudur E şıkkını işaretlemediğinizi görüp E şıkkına yönelmeniz olası olacaktır. Bu ciddi bir hatadır. Ösym'nin yaptığı sınavlarda bütün bir sınavda herhangi bir şıkka 3-4 adetlik yer verdiği vakidir. Önemli olan soruya ve istenene odaklanmanızdır.
  • İşlem gerektiren sorularda cevaptan hareket ederek soruyu doğrulama metodunu zaman darlığı çekmeyecekseniz kullanın. Bu, cevaptan emin olmanızı sağlayacaktır.
  • Emin olmadığınız soruların - soru numaralarının yanına - cevap kağıdında nokta işareti koyun ve diğer soruya geçin. Böyle yapmak sınav sonunda tereddütte kaldığınız sorulara strese düşmeden odaklanma imkanı sağlayacaktır. Aksi taktirde eğer sınavın ortasında veya başında bir soru çokça vaktinizi alırsa gereksiz strese girebilir, emin olmadığınız bir şıkkı işaretleyebilirsiniz. ( tereddütte kaldığınız şıkları da soru kitapçığında işaretleyerek diğer soruya geçiniz, mesela bir soruda B ve D şıkları arasında kaldınız. Bu durumda cevap anahtarında soru numarasının yanına bir nokta koyun, soru kitapçığında da B ve D şıklarının yanlarına birer nokta koyun. Bu, ikinci sefer soruya döndüğünüzde size zaman kazandıracaktır.
  • Sınav sonunda cevap anahtarınızı ve soru kitapçığını kontrol etmek için soru çözmeksizin en az 5 dk.nızı ayırın. Bu 5 dk. yı ayırmayan pek çok öğrenci, soruları kaydırdığını farkedemeden sınavdan çıkmaktadır.
  • Sınavdan önce gerekli form bilgilerinizi girdikten sonra gözlerinizi kapatarak konsantre olmaya çalışın. Göz kapama, uyarıcı etkinliklerini azaltır ve daha kolay konsantre olmanızı sağlar. Pek çok spor dalında kullanılan bir tekniktir. Sınav olurken soruları nasıl çözeceğinizi düşünün, - bir nevi kendinizi hipnoz edin- hiç sıkılmadan gayet konsantre bir şekilde sanki evde deneme çözer gibi bu sınavın üstesinden geleceğinizi düşünün. ( inançlı iseniz dua ediniz, dualara karşılık vermeyecek olsaydı, istemeyi vermezdi unutmayın, ayrıca dua en güçlü motive aracıdır.)
  • Sınav esnasında susamasanız da yudumluk sular için, bu beden sıcaklığınızı ve stresinizi kontrol altında tutacaktır. ( abartmayın, bir sınav süresince bir küçük ped şişe su yeterlidir, hemen bitirmeyin ve 10 dk da bir, bir yudum için )
  • İnsanların sizden çok mu az mı soru çözdüğüne bakmayın. Bunun hiçbir önemi yok.

  __________________


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: LYS ve YGS Soru Çözme Teknikleri

        Kategori: Karma Ödevler

        Konuyu Baslatan: ŞiMaL

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1051


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş