Eski adı Kacerdoğanşalı Köyü 'dür. 1992 yılında Kaçardoğanşalı Köyü olmuştur. Kacar/Gacar veya (azeri lehçe telafuzuyla "Gecer") köyün adıdır. Kaynakların bu bölgeye gelip yerleştiğini bildirdiği Ağaç-Eri Türk boyunun adından geldiği anlaşılmaktadır. Türkçede nadir görülen "a" burada "ğ" ve sondaki er/eri ekinin tesiriyle düştüğü görülür. Azeri lehçesinde Ğaceri/Gaceri/Gacar şeklinde söylenmiştir. "Kacarlar Türkistan-Horasan boyudur. Bugün dahi o bölgede varlıklarını sürdürmektedir."

Bu konu 2018 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
KACERDOĞANŞALI KÖYÜ 2018 Reviews

  Konuyu değerlendir: KACERDOĞANŞALI KÖYÜ

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2018 kez incelendi.

 1. #1
  azeri_qızı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  02.04.2010
  Yaş;
  29
  Mesajlar
  860
  Konular
  258
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  449
  @azeri_qızı

  Standart KACERDOĞANŞALI KÖYÜ

  Eski adı Kacerdoğanşalı Köyü 'dür. 1992 yılında Kaçardoğanşalı Köyü olmuştur.

  Kacar/Gacar veya (azeri lehçe telafuzuyla "Gecer") köyün adıdır. Kaynakların bu bölgeye gelip yerleştiğini bildirdiği Ağaç-Eri Türk boyunun adından geldiği anlaşılmaktadır. Türkçede nadir görülen "a" burada "ğ" ve sondaki er/eri ekinin tesiriyle düştüğü görülür. Azeri lehçesinde Ğaceri/Gaceri/Gacar şeklinde söylenmiştir.

  "Kacarlar Türkistan-Horasan boyudur. Bugün dahi o bölgede varlıklarını sürdürmektedir." Kaynak: Araştırmacı Arif Acar

  Osmanlı kaynaklarında Osmanlı Devleti hakimiyetindeki topraklarda yaşayan Kaçarbayat kabilesi; Bayezit Sancağı (Erzurum Eyaleti) Sürmeli (Iğdır), Revan (Erivan) bölgelerinde yerleştikleri zikredilmektedir. Kaynak: Türkay C,a.g.e sayfa 96

  Anılan belgedende anlaşılacağı üzere bu boyun adı Osmalı Kaynaklarına önce Kaçar-Bayat adıyla geçmiştir. Sonradan da iki kola ayrılıp bugün Iğdır İlimizin bir birbirine bitişik iki köyü olan Kaçardoğanşalı ve Bayatdoğanşalı köylerini oluşturmuşlardır. Sözlü tarih aktarımlarına göre de ilk kurulan köy Bayatdoğanşalı köyü olup, sonradan buradan ayrılan aileler, Kaçardoğanşalı köyünü kurmuşlardır. Kaynak: Alpay GÜREL

  Yine Kaçar adı Katip Çelebinin Cihan-numa adlı eserinin 592.sayfasında "Kaçer" olarak geçer.

  Reşidettin Cami'altavarih'in Petesburg nüshasında Ağaçeriler'den bahseden babın kenarında, şu anlamda farça bir kayıt bulunmuştur. "Ağaçeri ismi, bugün Türkler'in ve diğerlerinin telaffuzunda "Kacar" şeklini almıştır.

  Dünya Akademisyenlerince büyük saygı gören Türk Tarihçi Prof.Velidi Togan "Kaçar'ların bugünkü Azerbaycan-Kuzey İran (Tarihi Güney Azerbaycan) ve Anadolunun doğu ucuna Oğuz Kağan döneminde gelip yerleştiklerini ve Moğolların Azerbaycan'a geldikleri vakit Dilim ve Halhal taraflarında bulunduklarını, yine Batinilere karşı Moğolların yaptığı harpte Hülagü Han'a (Helagü Han) müttefik oldukları için Moğollar nezdinde makbül olduklarını, sonra Moğol askerleriyle Şam taraflarına gönderilip Emir Timur ve Karakoyunlular devrinde tekrar Azerbaycan'a dödüklerini zikreder.[1]


  Osmanlı Hükümdarı Sultan Süleyman'a sefir olarak giden ve Osmanlı Devletiyle yapılan antlaşmalara imza koyan Şah-Kulu Han'da Kacar'lardandır Kaynak: Nihat Çetinkaya Iğdır Tarihi Sayfa 198 Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı Yayını[2]


  Bugünkü Azerbaycan-Kuzey İran ve Doğu İran (Horasan) olarak geçen bölgenin hakimi Moğol Emiri Timur'un (1336-1405) bölgedeki gücü zayıflayınca, bu bölgeye Kacar'ların akrabası Akkoyunlu kabilesinin Hakanı Hasan Bey nufüz etmeye başlamıştır. Bölgedeki Akkoyunlu hakimiyetiyle birlikte, akraba Kaçar'larda bölgede etkin hale gelmiştir. Pers tahtında oturan Safevi Devleti I.Şah Abbas hakimiyeti döneminde Gence, Karabağ, Horasan, Merv ve Esterabad bölgelerinde nüfuz ve iktisadi güce sahip Kacar'lar, Safevi tahtı için tehlike olarak görülünce, I.Şah Abbas tarafından konak yerleri değiştirilerek. Görgen'in kıyılarına ve Esterabad'a gönderilmişlerdir.. Bu sürgünün sebebi, dövüşme gücü yüksek Kacar'ları Orta Asya'dan gelen Özbek akınlarına karşı kalkan olarak kullanmaktır. Bu olaydan sonra Kaçarlar Safavi Hanedanlığı içinde hızla yükselmiş, askeri ve iktisadi noktaları kontrol altına almayı başarmışlardır. Kaçarlar'ın Safavi Hanedanlığındaki bu yükselişleri 1794 tarihinde Pers Tahtını ele geçirmeleriyle neticelenmiştir. Bu devreden sonra 1794-1925 yılları boyunca Pers bölgesini Kaçar Hanedanları yönetmiştir. Kaynak: Alpay GÜREL

  Kaçar Hanedanlığı

  Kaçar Hanedanlığı Pers Tahtına oturan, Azeri Türk soylu bir topluluktur. Hanedanlığın coğrafi sınırları Kuzeyde Derbent (Azerbaycan)/bugünkü Ermenistan'ın kuzey sınırlarını içine alırken, güneyde Pers Körfezi (Basra Körfezi/ Umman Denizine uzanıyordu. Hanedanlığın batı sınırları bugünkü Türkiye Cumhuriyeti sınırlarından başlamkla birlikte, Revan Ovası (Iğdır) Kaçar Hanedanlığı sınırları içindeydi. Yine batı sınırları bugünkü Irak-İran sınır hattı boyunca Pers Körfezine inmekteydi. Hanedanlığın doğu sınırlarıysa kuzeyden güneye Astred-Meşhed-Sistan hattı olmak üzere Afganistan ve eski Hindistan'ın batısıyla (Bugün Pakistan'ın batısı) sınırlanmaktaydı.

  Hanedanlığın amblem ve flamasını Aslan ve güneş motifleri oluşturmaktaydı. Sola bakan bir aslan figürü elinde bir kılıç taşıdığı halde, aslanın sırtından doğan bir güneşle sembolize edilmekteydi.

  Yerleşke
  Kaçardoğanşalı köyü 0,4 km2 alan üzerine yerleşmiştir. Bu yerleşkeye tarım alanları dahil değildir. Köy merkezinden kuzeye, güneye ve batıya yönelen yollarla dış dünyaya açılır. Köyün tarihi ana yolu Azerbaycan ve İran'la bağlantıyı sağlayan güney istikametindeki Taşburun yoludur. SSCB döneminde demir perdeninde yönetiminin etkisiyle kuzey ve güney yönlerindeki yollar önemini yitirmiş, ığdır şehir merkeziyle bağlantıyı sağlayan batı yolu önem kazanmıştır. SSCB'nin yıkılması ve Nahçivan sınır kapısının açılmasıyla köyün güneyinden geçen Nahçivan karayolunun ıslahıyla tarihi Taşburun güney yolu yine önem kazanmıştır.
  Köy evlerinin tamamı yüksek duvarlarla çevrili boş bir alan (yerel dilde "hayat") ve etrafına dizilmiş megaron tarzda müştemilat, ahır vb. yapılardan oluşmuştur. Köy merkezinden dışa doğru gidildikçe boş alan (yerel dilde "hayat")yerini meyve bahçelerine (kaysı, elma, dut vb.) bırakır. Bu meyve bahçelerine yerel dilde "bağ" denir. Meyve bahçelerinde üzüm yetiştirilmemesine rağmen, bu bahçelere geçmişten günümüze bağ denmesinin nedeni, bölge tarihinde yaygın bir şekilde üzüm yetiştiriciliğinin yapıldığını düşündürmektedir. Osmanlı kaynakları incelendiğinde, bölgede üzümden elde edilen meşhur şaraplardan bahsedilmektedir. Zira bölge; volkanik bir oluşum olan Ağrı Dağının tüf püskürtüleri üzerine kurulmuştur. Değerli ve lezzetli şarapların, volkanik toprakta daha verimli sonuç verdiği düşünüldüğünde, bu varsayım güçlenmektedir. Ancak zamanla üzüm bağları sökülmüş, yerini kayısı yetiştiriciliğine terk etmiştir. Malesef tarihi üzüm fidelerinden tadımlıkda olsa günümüze kalmayı başaran olmamıştır.

  Tarihi köy evleri; taş ve kerpiçin beraber kullanıldığı, çatısında, yatay kalaslar üzerine serilen hasır ve toprağın örtüldüğü, tek katlı binalardı. Konut olarak kullanılan evler, genelde 2-3 odadan meydana gelmekteydi. Evlerin bahçeye bakan yüzünde "eyvan" adı verilen üç tarafı kapalı balkonlar bulunurdu. Bu eyvan yapı özelliği tipik Kaçar yapı mimarisinin vazgeçilmez unsuru olup, Kaçar Saraylarıda'da kullanılmıştır. Günümüzde bu yapı şekli terk edilerek, beton ve taşın birlikte kullanıldığı, ancak tarihi ve özgün mimari şeklini yitiren yapı şekli benimsenmeye başlanmıştır.

  İklim

  Köyün iklimi, kara iklimi etki alanı içerisindedir.Kışlar Dğu Anadolunun diğer yerlerine göre daha ılman Yazlar ise daha sıcak ve daha kuraktır.topragı çok verimlidir.her turlu meyve sebze yetişir.ünlü meyvesise kayısıdır.en gözdelesi teberze kaysısıdır.doğası bahçelri otlakları harikadır.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: KACERDOĞANŞALI KÖYÜ

        Kategori: Iğdır dan Haberler

        Konuyu Baslatan: azeri_qızı

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 2018


  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
  αηηєм çσ¢υkℓυğυмυ ѕσяαηℓαяα нєρ: "küçükkєη уαяαмαz∂ı" ∂єя∂ι. єνєт αηηє küçükkєη 'уαяαм' αz∂ı..! =(

  Doğaçlama yaşıyorum, artık hiçbir şeye şaşırmıyorum.. "Umrum"a yaklaşmasın kimse... Ne halim varsa görmekle meşgulüm..!

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş