Hazret-i Ömer'in Halifeliği (Devlet Başkanlığı) zamanıydı. Başkent Medine'ye yabancı bir kervan geldi. Develerini yıkıp konakladılar... Halife her zaman olduğu gibi gece şehri dolaşmaya çıktı. Yolda Eshâb'dan (Sevgili Peygamberimizin arkadaşlarından) Hazret-i Abdurrahman'a rastladı. Ona dedi ki: - Ey Avfın oğlu! Gel seninle bu gece misafirimiz olan kervanı bekleyelim.Onlar rahat uyusunlar. Çünkü yorgundurlar.Canları ve malları herhangi bir zarara uğramasın!... Hazret-i Ömer bu teklifte

Bu konu 1171 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
Ağlayan Çocuk 1171 Reviews

  Konuyu değerlendir: Ağlayan Çocuk

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1171 kez incelendi.

 1. #1
  Aylin's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  24.03.2009
  Mesajlar
  3.560
  Konular
  3321
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  3
  Tecrübe Puanı
  966
  @Aylin's

  Standart Ağlayan Çocuk

  Hazret-i Ömer'in Halifeliği (Devlet Başkanlığı) zamanıydı. Başkent Medine'ye yabancı bir kervan geldi. Develerini yıkıp konakladılar... Halife her zaman olduğu gibi gece şehri dolaşmaya çıktı. Yolda Eshâb'dan (Sevgili Peygamberimizin arkadaşlarından) Hazret-i Abdurrahman'a rastladı. Ona dedi ki:

  - Ey Avfın oğlu! Gel seninle bu gece misafirimiz olan kervanı bekleyelim.Onlar rahat uyusunlar. Çünkü yorgundurlar.Canları ve malları herhangi bir zarara uğramasın!... Hazret-i Ömer bu teklifte bulununca Hazret-i Abdurrahman da seve seve kabul etti. Birlikte kervanın etrafında göz-kulak olmaya başladılar. O sırada yakındaki bir evden çocuk ağlaması işitildi.Çocuğun sesi kesilmediği için Halife evin kapısına gitti. İçeride bulunanlara ''Küçüğü susturmalarını rica'' etti. Sonra dönüp geldi. Gece boyunca çocuğun sesi işitildikçe birkaç kere daha evin kapısına gitti.Çocuğun ağlaması bir türlü dinmiyordu. Seher vakti olunca Hazret-i Ömer son defa oraya gitti. Çocuğun annesine:

  - Sen ne biçim anasın! Bütün gece evlâdını ağlattın. Belli ki açtı! diye çıkıştı. Kadıncağız cevap verdi:

  - Halimi anlamadan niçin beni azarlıyorsun? Hazret-i Ömer kendini tanıtmadan sordu:

  - Haline ne olmuş?

  - Çocuğu sütten kesmiştim..

  - Sütün yoksa başka şeyler yedirseydin.

  - Evde onun yiyeceği birşey yok ki biz çok fakiriz...

  - Çocuğun kaç yaşında?

  - Daha yaşını doldurmadı. İşte bu cevap üzerine Hazret-i Ömer öfkelendi.

  - Peki niçin bu kadar küçük bir yavruyu sütten kestin? Kadıncağız içini çekti:

  - Halifemiz Hazret-i Ömer'e Cenâb'ı Hak insaflar versin.Çocuklar sütten kesilmeyince bizim gibi bir fakire nafaka vermez.Fakirlik maaşı bağlamaz. Onun için yavrumu erkenden sütten kestim.Bunun üzerine Halife ağlayarak mescide girdi. Gözyaşları yüzünden namazı zorla kıldırdı. Selâm verdikten sonra cemâate döndü. Gene ağlayarak:

  - Sizin Ömer'inize yazıklar olsun!.. Sizin Ömer'inize yazıklar olsun!.. diyerek kendini suçladı.Sonra bütün Medine halkına tellallar (haberciler) çıkarttı. Onlar da bildirdiler ki:

  - Hangi Müslümanın oğlu veya kızı dünyaya gelirse hemen Halifeye bildirsin.Beytülmal'dan (hazineden) nafaka (maaş) verilecektir. Hiç kimse nafaka yüzünden evladını vaktinden önce sütten kesmesin!.. O günden sonra artık Medine'de açlık sebebiyle ağlayan çocuk sesi işitilmedi. Bu hadiseden epeyce zaman sonra Medine'de kıtlık baş gösterdi. Hazret-i Ömer hemen bir deve kestirdi ve ''Etini fakirkere dağıtın!'' diye emretti. Görevli etlerin güzel bir parçasını da Hazret-i Ömer'e ayırdı. Yemek zamanı olunca iyice pişirip Halifenin önüne getirdi.Hazret-i Ömer hayretle sordu:

  - Bu yemek neredendir?

  - Efendim kesilmesini emir buyurduğunuz deveden size düşen paydır... Hazret-i Peygamberin sevgilisi''Koca Ömer''in rengi değişti:

  - Devenin iyi yerlerini kendisi yiyip artanı fakirlere vermek çok kötü bir şeydirdedi. Hemen bu yemeği kaldır ve çocuk sahibi fakir bir aileye götür. Az sonra önüne gelen ''Kuru arpa ekmeği ile zeytinyağını''Bismillahirrahmanirrahim'' diyerek afiyetle ve gönül rahatlığıyla yedi. İşte bu yüzden bütün âlimler fikir birliği etmişlerdir ki:

  ''Hazret-i Ömerin adâleti kendinden önce ve sonrakilerden daha büyüktür''.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Ağlayan Çocuk

        Kategori: Dini Hikayeler

        Konuyu Baslatan: Aylin's

        Cevaplar: 1

        Görüntüleme: 1171

  HÜZÜNLER KALDI BENDE...

 2. #2
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12.10.2009
  Mesajlar
  8.963
  Konular
  4260
  Beğendikleri
  16
  Beğenileri
  14
  Tecrübe Puanı
  668
  @Vuslata Hasret

  Standart

  Çok Güzeldi ellerinize sağlık..

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş