Geçen hafta taksiye bindim.. Elimde VATAN.. Sürmanşetinde en küçük Osmanlıların fotoğrafı.. Şoför yan gözle baktı.. Canı sıkılıyordu herhalde, sohbet açmak için olsa gerek, ‘Bize hiç benzemiyorlar.. Avrupalı gibiler’ dedi.. Nasıl benzesinler ki dedim.. Bu toprakları 1922’de terk ettiler.. Çeşitli ülkelere dağıldılar.. Kimi Fransız’la kimi İtalyan’la kimi İngiliz’le evlendi..

Bu konu 1464 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
Osmanlılar neden bize benzemiyor ? 1464 Reviews

Konuyu değerlendir: Osmanlılar neden bize benzemiyor ?

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1464 kez incelendi.

Aylin's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3321
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    965
    @Aylin's

Standart Osmanlılar neden bize benzemiyor ?

Geçen hafta taksiye bindim..

Elimde VATAN.. Sürmanşetinde en küçük Osmanlıların fotoğrafı..

Şoför yan gözle baktı.. Canı sıkılıyordu herhalde, sohbet açmak için olsa gerek, ‘Bize hiç benzemiyorlar.. Avrupalı gibiler’ dedi..

Nasıl benzesinler ki dedim..

Bu toprakları 1922’de terk ettiler.. Çeşitli ülkelere dağıldılar.. Kimi Fransız’la kimi İtalyan’la kimi İngiliz’le evlendi..

Doğru dedi..

Doğru ama dedim, Osmanlılar bu toprakları yönetirken de Avrupalı’ydı.. Bizim gibi değildi..

Nasıl yani dedi..

Yanisi şu..

Bir Padişah’ın annesi Sırp, anneannesi Yunan, anneannesinin annesi Venedikli olursa o kişi kime benzer?

Yapma ya dedi..

Osmanlı’yı yöneten 36 padişahtan sadece ikisinin annesi Türk; Osman Gazi ile Orhan Gazi’nin.. O da kuruluş yıllarında.. Sonra..

Sonrası aşağıda..

I. Murat’ın annesi Bizanslı Horofira yani Nilüfer Hatun.

Yıldırım Bayezid’in annesi Bulgar Marya yani Gülçiçek Hatun.

Çelebi Mehmet’in annesi Bulgar Olga Hatun.

II. Murat’ın annesi Veronika.

Fatih Sultan Mehmed’in annesi Sırp Despina yani Hüma Hatun.

II. Bayezid’in annesi Kornelya.

Yavuz Selim’in annesi; Ayşe takma adlı Pontuslu bir Rum.

Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi; Polonya Yahudisi Helga yani Hafza Sultan.

II. Selim’in annesi Yahudi kızı Roksalan yani meşhur Hürrem Sultan.

III. Murat’ın annesi Yahudi Raşel yani Nurbanû Sultan.

III. Mehmet’in annesi Venedikli Bafo yani Safiye Sultan.

I. Ahmet’in annesi Yunan Helen yani Handan Sultan.

Genç Osman’ın annesi Sırp Evdoksiya yani Mahfiruz Sultan.

IV. Murat’ın annesi Sırp Anastasya yani Mahpeyker Sultan.

IV. Mehmet’in annesi Rus Nadya yani Turhan Sultan.

II. Süleyman’ın annesi Sırp Katrin yani Dilaşüb Hatun.

II. Ahmet’in annesi Polonya Yahudisi Eva yani Hatice Sultan.

II. Mustafa’nın annesi Rum Evemia yani Emetullah Sultan.

III. Ahmet’in annesi de aynı.. Yani Mustafa ile aynı anneden.

I. Mahmut’un annesi Aleksandra yani Saliha Sultan.

II. Osman’ın annesi Sırp Mari yani Şehsüvar Sultan.

III. Mustafa’nın annesi Fransız Janet yani Mihrişah Sultan.

I. Abdülhamit’in annesi Fransız İda yani Şermi Sultan.

III. Selim’in annesi Cenevizli Agnes yani Mihrişah Sultan.

IV. Mustafa’nın annesi Bulgar Sonya yani Sineperver Sultan.

II. Mahmut’un annesi Fransız Rivery yani Nakşidil Sultan.

I. Abdülmecit’in annesi Rus Yahudisi Suzi yani Bezm-i Âlem Valide Sultan.

Abdülaziz’in annesi Roman Besime yani Pertevniyal Sultan.

V. Murat’ın annesi Fransız Vilma yani Şevkefza Sultan.

II. Abdülhamit’in annesi Ermeni Virjin yani Tirimüjgân Sultan.

Mehmet Reşat’ın annesi Arnavut Sofi yani Gülcemal Sultan.

Mehmet Vahdettin’in annesi Çerkes Henriet yani Gülistan Sultan.

(ALINTI)

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Osmanlılar neden bize benzemiyor ?

Kategori: Genel Kültür

Konuyu Baslatan: Aylin's

Cevaplar: 2

Görüntüleme: 1464

HÜZÜNLER KALDI BENDE...

Furkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    205
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    494
    @Furkan

Bir kere bu yazı külliyen yanlis, ilk itirazim ona..anneleri ordan gelmiş olabilir ama ona göre mi yasiyodu,gecelim bunu osmanliya benzemek ne..neye göre osmanliya benzicez,osmanli bir dinn devletiydi hata imparatorluktu,benzemek demek neye göre,hadi benzemedik o zman neye benziyoz biz,,bu da ayrı soru....osmanli gecmişimizdir,geçmişimizi yok sayamayız..ama zaman ve olaylar değişir bu aslimizi inkar etirmez...paylaşıma değil yazım tabi ki ama bu bakış acisi kötü....istediğin kadar su değilim bu değilim de,geçmişin arkandan gelecektir,,,bu topraklarda kurulan ve yaşayan bi devlet var ve biz sonrasıyız..

Bir gün öləcəksən, bunu bilirsən,
    Ölmək istəmirsən, çünki sevirsən.
    Sevgilin ölübsə, sən də ölürsən,
    Ölümü sevirsən, bu tamam başqa,
    Durma dostum, sən də yer ver aşka!

kaf2020 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    433
    @kaf2020

Standart Osmanlı bize neden benzemiyor' a dair

Değerlli kardeşim Tarumar 54
    Önce bu güzel , enterasan bilgileriniz için teşekkür ederim... Ama olaya bakış açımız çok farklı.Beni bu bilgiler çok sevindirdi ve dünya tıp aleminin üzerinde düşünüp ders alacakları bilgiler olmalı.Neden derseniz bakın ilk iki padişahtan sonra tüm padişahların annesi yabancı ve ortaya çıkan dahilere, kahramanlara bakın,ortaya çıkan eserlere bakın, ınsanlığa bakın ve atalarına olan saygıdaki mükemmelliğe bakın(istisnalar hariç).Demekki ben çınar fidanı dikersem çınar büyüyor, hiçbir zaman ayrık otu değil.Eğer çınarın toprağı da güçlü olursa söğut! dallarınıda geçip kollarını insanlığın üzerine gerip ulu bir çınar yılarca hizmet veriyor. zararlı ışınlardan insanlığı koruyor.Buradan acaba akraba evliliklerinin neden sakıncalı olabileceğini çikarabilirmiyiz.Yada acaba fidan dikerken her tepeden ovadan bir toprak mı seçip!!!(lütfen dikkat tohum DEĞİL) getirmeliyiz ?.Ziraatcilere sorsak mı acaba?
    Gelelim Osmanlıya: Frukan kardeşimizin de dediği gibi öyleyse öyledir ve o hanımefendiler bizim atamızdır ve teşekkür ve minnet borcumuz vardır. Yani benim ebemin biri fransız, biri rus, biri yahudi, biri çerkez!... doğru değilmi?O halde bunu inkar edemeyiz.( bu cümleye ben bile inanamıyorum ama biyoloji beni bu cümleye götürüyor, lütfen yanlışşam beni hemen düzeltin) Hani birazda neticeye bak haticeye değil diye acaba bunun için mi söylenmiştir?Alah allah işte size dünya kardeşliği! Sosyalislerin yıllarca ezbertlemek istediklerini Osmanlı küçük bir kol sallaması ile kendiliğinden yaratmış. İşte galiba şarkla garp arasındaki en büyük taktik farkı: Garantili, ucuz ,gönüllü, problemsiz ve de en önemlisi bakiiiiii.Bakın zorla yutturulmak istenen ilaçların ömrüne.Katharina' nın Alman asıllı olduğunu övünç kaynağı sayan Almanlar acaba bu özelliği olsalar idi nekadar övünürlerdi? Yani varıp şu devlete veya bu devlete :Kayınço doğru dur haa bak kardeşi...
    Özetle: Onlar bizim atalarımız. Hepsi NUR içinde yatsınlar bize böyle evlatlar verdikleri için.Hangi ırka nasip olur acaba bir daha bu kadar zaman, bu kadar toprak.Ey Türkoğlu ne kadar öğünsen yeridir.Kimse bu ünvanı bir daha yeniden alamaz,tıpkı Halley Kuyruklu Yıldızı gibi, tarihi geri döndüremez .Ve bu konu asla hiç toz kabul etmez.Ancak bakararak ya sessizce gıpta edersin, yada içini ferahlatarak övünürsün. Çok haksızlık yapıp leke sürmek istersen bunu Allah hiç sevmez. Galiba gerisi teferruat.
    (Belki içinizden benim hakkımda acaba ? diye bir soru gelebilir.Türkmen asıllıyım fakat atamın biri yukarıda en son saydığım soydan bir hanımefendinin gönlüne mazhar olmuş.Suç ise affola.)

Etiketler