Türk doktor kanseri unutturarak yenecek ABD'de kanser araştırmaları yapan Dr. Cem Cüneyt Elbi, kanser hücrelerine "yenilenmeyi unutturarak'' kendilerini yok ettiren bir tedavi yöntemi geliştirdi ABD'nin Boston kentinde MSD Araştırma Laboratuvarında yeni ilaçların bulunması ve geliştirilmesi üzerinde araştırmalar yürüten Dr. Cem Cüneyt Elbi, hastalığın tedavisine yönelik çalışmasında umut verici sonuçlar elde etti. 4 KANSER TÜRÜ İÇİN... Çalışmaları ile ilgili bilgi veren Elbi ikinci

Bu konu 1016 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Kansere 'Bunak Hücre' tedavisi 1016 Reviews

  Konuyu değerlendir: Kansere 'Bunak Hücre' tedavisi

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1016 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12.10.2009
  Mesajlar
  8.963
  Konular
  4260
  Beğendikleri
  16
  Beğenileri
  14
  Tecrübe Puanı
  668
  @Vuslata Hasret

  Standart Kansere 'Bunak Hücre' tedavisi

  Türk doktor kanseri unutturarak yenecek

  ABD'de kanser araştırmaları yapan Dr. Cem Cüneyt Elbi, kanser hücrelerine "yenilenmeyi unutturarak'' kendilerini yok ettiren bir tedavi yöntemi geliştirdi
  ABD'nin Boston kentinde MSD Araştırma Laboratuvarında yeni ilaçların bulunması ve geliştirilmesi üzerinde araştırmalar yürüten Dr. Cem Cüneyt Elbi, hastalığın tedavisine yönelik çalışmasında umut verici sonuçlar elde etti.

  4 KANSER TÜRÜ İÇİN...
  Çalışmaları ile ilgili bilgi veren Elbi ikinci aşamasına gelen araştırmasında olumlu sonuçlar aldıklarını ifade ederek kanser tedavisinde çığır açacak yöntemini şöyle anlattı: "Mesela güneş altında uzun süre kalan kişilerin hücreleri zarar görür, ama bu hücreler yenilenince sağlığın tehlikeye girmesi söz konusu olmaz. Üzerinde çalıştığımız araştırmada, bu yenilenme sürecini göz önüne alarak yeni bir yöntem geliştirmeyi umut ediyoruz. Çünkü kanser hücreleri de kendi kendilerini yenileyebilen hücrelerdir. Eğer bu hücrelere yenilenmeyi unutturursak kendi kendilerini yok etmelerini sağlayabileceğiz. Bu tedavi kolon (kalın bağırsak), yumurtalık, meme ve prostat kanserinin tedavisinde etkili olacak....'' Kanser tedavisinde dünyada artık kişiye özel yöntemler uygulandığını anlatan Elbi, ''Her hastanın kendine özgü yapısı ve genetiği vardır. Bu nedenle bir kişide etkili olan tedavi diğerinde işe yaramayabilir. Artık dünyada her hastanın kendi yapısı ve bünyesine özgü tedaviye doğru gidiş var'' dedi.

  2 TÜRK DAHA GÖREVLİ
  Laboratuvarda kendisinin yanı sıra ODTÜ Biyoloji Bölümü mezunu Deniz Özaslan Sipora (33) ve MIT Biyoloji Bölümü mezunu Yusuf Erkul'un da (25) da görev yaptığını kaydeden Elbi, Özaslan'ın, ilaçla ilgili çalışmaların ilk safhasında, Erkul'un ise insandaki hastalıkların aynısının farelerde oluşturulması üzerinde çalıştığını söyledi. Söz konusu gençlerin büyük başarılara imza attığını vurgulayan Elbi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Her ülkenin ilaç araştırmalarıyla ilgili belli bir deneyimi var. Türkiye'de de çok iyi üniversiteler ve bilim adamları görev yapıyor. Yenilikçi ilaçların geliştirilmesi konusunda bu alt yapı önemli bir avantaj. Dünyada MSD gibi büyük ilaç şirketlerinin yanı sıra 'melek yatırımcı' denilen bireysel ve kurumsal yatırımcılar bir araya gelip bir çok ülkeye bu alanda yatırım yapıyor. Türkiye de bu yatırımcıları çekebilir, ancak belirli düzenlemelerin yapılması şart. Mesela ilaçların ruhsatlandırılması ve geri ödemeye alınmasında büyük gecikmeler oluyor. Türkiye'deki bir kanser hastası yenilikçi bir ilaca Avrupa ve ABD'deki bir hastaya göre 3-5 yıl sonra ulaşıyor. Bu hastaların beklemeye tahammülü yok. Bu nedenle mutlaka yeni düzenlemeler yapılmalı. Yenilikçi ilaçların geliştirilmesi konusunda Türkiye'de Ar-Ge ve klinik araştırmalar yapılabilir. Bu konuda büyük birikim var.'' Boston MSD Araştırma Laboratuvarı Başkanı Dr. Rupert Vessey de, Türkiye'ye yönelik önerilerde bulundu.

  İŞ İMKÂNLARI YARATIR
  Vessey, "Bu araştırma merkezleri çok büyük iş imkanları sağladığı gibi dünyanın her yerinden başarılı gençleri çekebiliyor. Biz burada akademisyenler için uygun ortam yarattık. Ancak bu buluşların ticari olarak sunumu için yatırımcı bulunması ve fikri mülkiyet haklarının geliştirilmesi büyük önem taşıyor'' dedi.

  'TÜRKİYE PAZARDAN PAY ALABİLİR'
  MSD ilaçlarının, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 73 ülkenin en üst düzeydeki sorumlusu olan Jeffrey Kemprecos, Boston MSD Araştırma Laboratuvarında düzenlenen basın toplantısında, yenilikçi ilaç yatırımları konusunda Türkiye'nin potansiyeli ni değerlendirdi. Dünyada, yenilikçi ilaç sektörünün Ar-Ge yatırımlarının 100 milyar doları bulduğunu, Türkiye'nin bu pazardan sadece 40 milyon dolarlık pay alabildiğini belirten Kemprecos, ilaçların ruhsatlandırma ve geri ödemeye alınma sürecinin uzun olması, fikri haklardaki düzenlemelerin yetersizliği nedeniyle Türkiye'nin yeterince yatırımcı çekemediğini söyledi.

  '1 MİLYAR DOLAR'
  Kemprecos, ''Türkiye'de yenilikçi ilaçlara erişim 5 yılı buluyor. Hastalar yeni ilaçlara AB ve ABD'den 4 yıl sonra ulaşıyor. Türkiye, dünyadaki 100 milyar dolarlık yenilikçi ilaç pazarından 1 milyar dolar alabilir. Gerekli adımlar mutlaka atılmalı. Klinik araştırmaların artması ülke ekonomisine faydası olduğu kadar hastalar yararlı. Bu sayede hastalar yeni ilaçlara daha kısa sürede ulaşabiliyor" diye konuştu.

  sabah


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Kansere 'Bunak Hücre' tedavisi

        Kategori: Sağlık Kütüphanesi

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1016


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş