Dr. Özlem Cankurtaran -------------------------------------------------------------------------------- Bu hafta hepinizin bildiği ya da bildiğini zannettiği bir konuyu ele alacağım, “el hijyeni.” Çoğu zaman es geçtiğimiz el yıkamanın ne kadar önemli olduğunu bir de benden dinleyin istedim. Çevremizde ve doğada dokunduğumuz her şeyde mikroplar bulunuyor. Çevremizdeki her şeyle temas eden ellerimiz, bu nedenle birçok mikrop barındırır. Çevreden elimize bulaşan bu mikroplar, ellerimizi

Bu konu 1004 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Ellerini yıkamayanlar 1004 Reviews

  Konuyu değerlendir: Ellerini yıkamayanlar

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1004 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12.10.2009
  Mesajlar
  8.963
  Konular
  4260
  Beğendikleri
  16
  Beğenileri
  14
  Tecrübe Puanı
  668
  @Vuslata Hasret

  Standart Ellerini yıkamayanlar

  Dr. Özlem Cankurtaran
  --------------------------------------------------------------------------------

  Bu hafta hepinizin bildiği ya da bildiğini zannettiği bir konuyu ele alacağım, “el hijyeni.” Çoğu zaman es geçtiğimiz el yıkamanın ne kadar önemli olduğunu bir de benden dinleyin istedim.

  Çevremizde ve doğada dokunduğumuz her şeyde mikroplar bulunuyor. Çevremizdeki her şeyle temas eden ellerimiz, bu nedenle birçok mikrop barındırır. Çevreden elimize bulaşan bu mikroplar, ellerimizi yıkamadığımız zaman vücudumuza girerek tedavisi kolay olan hastalıklardan (örneğin basit bir soğuk algınlığı), tedavisi daha ciddi ve iyileşme süresi uzun olan birçok hastalığa neden olabilir. Hastalıkların bulaşmasını engellemek için kişisel hijyene dikkat etmemiz gerekiyor. Kişisel hijyen kurallarının en başında ise el yıkama geliyor. Çok kolay olan bu uygulamayı yaparak hem kendimizi, hem de çevremizdeki kişileri hastalıklardan koruyabiliriz. Ayrıca toplu olarak yaşanılan yerlerde el hijyenimizi sağlarken sıvı sabun tercih etmeliyiz. Çünkü; sulu ortamda beklemiş ve yumuşamış olan katı sabun, temizleme özelliğini kaybeder ve mikrop yuvası haline gelir.

  Eller nasIl yIkanIr?

  * Ellerinizi akan ılık su ile ıslatın ve avuç içine sabun alarak ıslak ellerinizi iyice köpürtün.

  * Ellerinizin her bölümünü (parmak sırtları, el bilekleri, tırnaklar) ovalayın.

  * Bu işlemi en az 15-20 saniye yapın ve ellerinizin temizlendiğinden emin olun.

  * Ellerinizi iyice durulayın.

  * Ellerinizi tek kullanımlık kağıt havlu ile mutlaka kurulayın. Halka açık yerlerde de ellerinizi tek kullanımlık kağıt havlular ile kurulamaya dikkat edin.

  Ne zaman yIkanIr?

  * Elleri kirli gördüğümüz ve hissettiğimiz her zaman.

  * Yemek hazırlamadan önce ve sonra.

  * Yemek yemeden önce ve sonra.

  * Tuvaleti kullanmadan önce ve kullandıktan sonra.

  * Bozulmuş gıdalara ve çöplere dokunduktan sonra.

  * Saçlarımızı taradıktan sonra.

  * Para alış verişlerinden sonra.

  * Hasta olan insanlara dokunmadan önce ve sonra.

  * Burnumuzu temizledikten sonra.

  * Kedi, köpek ve diğer hayvanlara temas ettikten sonra.

  Eller sIkça ve doĞru bİr Şekİlde yIkanmaz İse ne olur?

  Soğuk algınlığı ve Grip: İnsanların gribe yakalanmalarında en yaygın yollardan biri solunum yoludur. Bunu yanında ellerini grip virüsü bulaşmış bir yüzeye dokunduktan sonra burunlarına ya da gözlerine sürmeleridir. Grip virüsüne ek olarak, sarılık etkeni olan Hepatitis A virüsü, menenjit etkeni olan bakteriler ile bulaşıcı ishal etkenleri gibi bazı ciddi hastalıkların da yayılması insanların düzenli olarak el yıkaması ile kolayca engellenebilir.

  AraŞtIrmalara göre, yIkamIyoruz

  Amerikan Mikrobiyoloji Society ( ASM) sponsorluğunda Amerika ve Kanada’da SARS salgının halen yüksek bir tehdit oluşturduğu Ağustos 2003’te yürütülen bir araştırmada 6 havaalanının genel tuvaletlerini kullanan 7 bin 541 kişinin yaklaşık üçte birinin ellerini yıkamadan tuvaletlerden ayrıldığı gözlenmiş.

  1000 kişi ile yapılan telefon görüşmelerinde ise araştırmaya katılanların yüzde 95’i tuvaleti kullandıktan sonra ellerini yıkadıklarını ifade etmişler. Aynı araştırmada, insanların sadece yüzde 58’inin hapşırdıktan ya da öksürdükten sonra ve yüzde 77’sinin bebek alt bezi değiştirdikten sonra ellerini yıkadıkları tespit edilmiş.

  Bilimsel gerçekler ve yukarıda sayılan araştırma sonuçları özellikle genel alanlarda sorunun ciddiyetinin altını çiziyor.

  Mikroplar nasıl bir yolculuk yapıyor?

  Mikroorganizmalar, ellerimiz aracılığıyla 5 farklı senaryo ile bulaşabilir.

  Elden gıdaya Temiz olmayan eller ile özellikle tuvalet kullanımı sonrası ellerin yıkanmadan gıdaya teması ile bulaşabilir.

  Enfekte bebekten anne eline ve diğer çocuğa

  Bebek bezi değiştirmesi sırasında ishal söz konusu ise mikroplar ele, buradan da hemen yıkanmaz ise diğer çocuklara bulaşabilir.

  Gıdadan ele ve oradan tekrar gıdaya Mikroplar çiğ, pişmemiş et ile ellere oradan da salata vb. yiyeceklere bulaşabilir. Çiğ gıdanın pişmesi ile çoğu mikroorganizma ölürken salatada bulunan mikroplar etkilenmezler.

  Burun, ağız ve gözlerin kontaminasyonu

  Grip, göz enfeksiyonları veya diğer enfeksiyöz hastalıklar bir insanın hapşırması, öksürmesi veya gözünü ovalaması ile eline bulaşır ve buradan ailenin diğer bireylerine yada çevresine bulaşabilirler.


  ALINTI
  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Ellerini yıkamayanlar

        Kategori: Hastalıklar Hakkında Temel Bilgiler

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1004


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş