Âşık ve maşuk birbirilerini çok seviyorlar ancak bir türlü birbirilerine açılamayıp sevgileri ortada kalıyor. Bir gün âşık dayanamayıp maşuğun evine gidiyor kapıyı çalıyor. İçerden bir ses Aşık Ve Maşuk —kim o? Âşık cevap veriyor -BENim Maşuk içerden sesleniyor. —git buradan Âşık şaşırıyor. İnanamıyor ama ayrılıyor kapıdan üzgün bir şekilde. Dağlar ovalar dolaşıyor maşuğun aşkından ölecek duruma geliyor olaylarla anlam veremiyor dayanamayıp tekrar maşuğun kapısına geliyorkapıyı

Bu konu 1567 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
Aşık Ve Maşuk 1567 Reviews

Konuyu değerlendir: Aşık Ve Maşuk

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1567 kez incelendi.

Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10706
    Beğendikleri
    10
    Beğenileri
    184
    Tecrübe Puanı
    100
    @Emine

Standart Aşık Ve Maşuk

Âşık ve maşuk birbirilerini çok seviyorlar ancak bir türlü birbirilerine açılamayıp sevgileri ortada kalıyor. Bir gün âşık dayanamayıp maşuğun evine gidiyor kapıyı çalıyor. İçerden bir ses
    Aşık Ve Maşuk —kim o?
    Âşık cevap veriyor
    -BENim
    Maşuk içerden sesleniyor.
    —git buradan
    Âşık şaşırıyor. İnanamıyor ama ayrılıyor kapıdan üzgün bir şekilde.
    Dağlar ovalar dolaşıyor maşuğun aşkından ölecek duruma geliyor olaylarla anlam veremiyor dayanamayıp tekrar maşuğun kapısına geliyorkapıyı çalıyor.içerden bir ses
    —kim o? Diyor
    Âşık cevaplıyor
    -BENim.
    —git buradan
    Âşık deliye dönüyor. Bir türlü anlamıyor aşkının niye ***** yaptığını. Kendini yollara vuruyor. Aşkıyla eriyor da sebebi bulamıyor. Günler ayları aylar yılarlı kovalıyor. Âşık kendini maşuğun evinde buluyor bir gün. Kapıyı çalıyor. İçerden bir ses
    —kim o?
    Âşık cevaplıyor.
    -SENim
    —gir içeri o zaman

AŞK SENim diyebilmektir

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Aşık Ve Maşuk

Kategori: Hikayeler

Konuyu Baslatan: Emine

Cevaplar: 1

Görüntüleme: 1567

Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10706
    Beğendikleri
    10
    Beğenileri
    184
    Tecrübe Puanı
    100
    @Emine

Bülbül güle aşık olunca durmadan yanı başında feryat eder.gül hep susar.gül sustukça bülbülün feryadı dağı taşı inletir.bülbülün güle aşkını duymayan kalmaz.gül ise aşkını içinde yaşar.ateşler içinde yandıkça,dumanıyla etrafına güzel kokular saçar.gülün kokusu aşkın kokusu olur.
    Gül olmasaydı bülbül feryadü figan eylermiydi?
    Bülbül olmasaydı,gül bunca nazı kime eylerdi?
    Fuzuli,gülü,kan ile beslenen zalim ve vurdum duymaz sevgili olarak mısralarına döktü.çünkü bülbül gece gündüz demeden gülün yanı başındaona nağmeler döktürmüştü.ama gül,bülbüle bir kerecik olsun başını kaldırıp bakmadı.sonunda bülbül dayanamayıp gülün dikenini bağrına bastı.bülbülün al kanı gülün yapraklarında gülümsedi sevgiliye dokunabilmenin verdiği mutlulukla.
    Suskun gül konuşabilseydi,bülbülün nağmelerine cevap verebilseydi,neler demezdi ki?....ben de seni sevdim ey bülbül!aşkım dilimde değil lisanı halimde.her yaprak açışım sana cevaptı.bu bendeki güzel koku,sana olan aşkımdandı.dur ne olur gitme!bilirim ki dikenlerim bağrını deler.yaslanma bana;öyle bir varlığa yaslan ki,sonsuzluk aşkını yaşa.bülbül,ezeli gül bahçesinin hasreti içinde feryadı figan etti.bülbülün aşkı güldü,ama çilesi dikeniydi.bu yüzden aşk yolu çileydi.aşıklar hep cefa çekerdi!bülbülün kısmetine de çile düştü.
    Bülbül gülde aşkı gördü.her gece seherlere kadar maşukunu özlemle bekledi.çünkü aşığa uyku haramdı.aşk ehlinin uyuduğu nerde görülmüştü ki!zahirde uyur gibi görünse de kalbinin daim uyanık olduğu bilinirdi.aşıklar gülün yılda bir kez açmasını Muhammed Mustafa'nın nurunun gülümsemesi bildi.onun için gülaşkın ve tasavvufun sembolü oldu.bülbül ise,ilahiaşk içinde yanan can ve ruhtu.bu sebepten bülbül ezeli gül bahçesinde durmadan feryat etti

Etiketler