YETERSİZ AMELLİ İNANANLAR ( İslam'ın 5 şartı ile kurtulacağını zannedenler ) Yetersiz amelli inananlar İslam'ın 5 şartını yerine getiren ve bu amellerle kurtulacağını, cennete gireceğini zannedenlerdir. 100 sene ibadet etseler, İslam'ın 5 şartının hepsini 100 yıl yerine getiseler, Allah'a HİDAYETE ERMEYİ dilemedikçe cennete giremezler. 10/ YUNUS -7: İnnelleziyne lâ yercûne likaâenâ ve radû bilhayâtiddünyâ vatme'ennû bihâ velleziyne hüm an âyâtinâ gaâfilûn. Onlar ki bize ulaşmayı

Bu konu 4007 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
İslam'ın 5 şartı ile yetersiz amel edenler ! 4007 Reviews

  Konuyu değerlendir: İslam'ın 5 şartı ile yetersiz amel edenler !

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 4007 kez incelendi.

 1. #1
  ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  10.12.2009
  Mesajlar
  21.664
  Konular
  10831
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  28
  Tecrübe Puanı
  100
  @ŞiMaL

  Yeni İslam'ın 5 şartı ile yetersiz amel edenler !

  YETERSİZ AMELLİ İNANANLAR ( İslam'ın 5 şartı ile kurtulacağını zannedenler )

  Yetersiz amelli inananlar İslam'ın 5 şartını yerine getiren ve bu amellerle kurtulacağını, cennete gireceğini zannedenlerdir. 100 sene ibadet etseler, İslam'ın 5 şartının hepsini 100 yıl yerine getiseler, Allah'a HİDAYETE ERMEYİ dilemedikçe cennete giremezler.

  10/ YUNUS -7: İnnelleziyne lâ yercûne likaâenâ ve radû bilhayâtiddünyâ vatme'ennû bihâ velleziyne hüm an âyâtinâ gaâfilûn.
  Onlar ki bize ulaşmayı (hayatta iken Allah'a kavuşmayı ) dilemezler, dünya hayatından razı olmuşlardır ve onunla doyuma ulaşmışlardır, onlar âyetlerimizden gâfil olanlardır.

  10/ YUNUS- 8: Ülâike me'vâhümünnârü bimâ kânû yeksibûn.
  İşte bunların kazandıkları (dereceler) gereğince varacakları yer cehennemdir.

  Ashab-ı Meş-eme dediğimiz gurubun içinde mütalea edilen bu üçüncü kesim yetersiz amelli inananlardan oluşur.

  ENFAL-72: Vellezîne âmenû ve lem yühâcirû mâ leküm min ve lâ yetihim şey-in hattâ yühâcirû ve inistensarûküm fiddîni fealeykümünnesru illâ alâ kavmin beyneküm ve beynehüm mîsâk, vallâhü bimâ te'melûne besîr

  İnanıp hicret etmeyenlerle, hicret edene kadar sizin dostluğunuz yoktur. Fakat din uğrunda yardım etmeniz gerekir. Allah, işlediklerinizi görür.

  Bu âyet-i kerîmede Allah yolunda hicret etmekten imtinâ eden kimseler için, Rabbimiz, "Onlar üzerinde bir dostluğunuz yoktur." Buyuruyor. Dostluğun başladığı nokta ise Allah ve resûlü'nün her emrine mutlak itaat edildigi noktadır. Hicret emrinden geri kalıyorlarsa demek ki, henüz kalben imân sahibi olmamışlardır.

  TÖVBE-19: Ecealtüm sikâyetelhâcci ve ımâratelmescidilharâmi kemen âmene billâhi velyevmil-âhıri ve câhede fî sebîlillâh, lâ yestevûne indallâhi vallâhü lâ yehdilkavmezzâlimîn.
  Hacca gelenlere su verenle, Mescidi Haram'ı onaranları Allah'a ve Ahiret gününe( vuslata erdiği gün ) imân sahibi olan ve Allah yolunda cihad edenle, bir mi tuttunuz? Allah katında bir olmazlar, Allah zulmeden milleti hidâyete ulaştırmaz.

  BAKARA-86: Ülâikellezîneşteravülhayâteddünyâ bil-âhırah.
  İşte bunlar; Ahirete karşılık, dünya hayatını satın alanlardır.

  2/BAKARA-175 : Ülâikellezineşteravüddalâlete bilhüda vel'azâbe bilmağfirati, fema esberahüm alennâr
  İşte onlar; onlar ki, hidayet karşılığında dalâleti, mağfiret karşılığında da azabı satın almışlardır. Bunlar ateşe karşı ne kadar sabırlıdırlar!

  2/BAKARA-85 : Efe tü'minune biba'dilkitabi ve tekfürûne biba'dın, fe ma cezâü men yef'alü zalike minküm illâ hızyün filhayatiddünyâ, ve yevmelkıyameti yuraddune ila eşeddilazab. Ve mallahü bigafilin amma ta'melün .

  Yoksa Kitabın bir kısmına inanıp, bir kısmını inkâr mı ediyorsunuz? Sizden böyle yapanların cezası; dünya hayatında ancak rezilliktir. Kıyamet gününde ise, onlar azabın en şiddetlisine reddedilirler. (Zaten) Allah, yaptığınız şeylerden asla gafil değildir.

  6/ EN'AM-158: Hel yanzurûne illâ en te'tiyehümülmelâiketü ev ye'tiye rabbüke ev ye'tiye ba'du âyâti rabbik, yevme ye'tiy ba'du âyâti rabbike lâ yenfe'u nefsen iymânühâ lem tekün âmenet min kablü ev kesebet fiy iymânihâ hayrâ, kulintezirû innâ muntezirûn.

  Onlar kendilerine meleklerin gelmesini veya Rabbin'in gelmesini, yahut Rabbinin bazı âyetlerinin gelmesini bekliyorlar. Rabbin'in bazı âyetleri geldiği zaman, bir kimse daha önce âmenû olmamışsa (Allah'a kavuşmayı dilememişse) veya îmânıyla (mü'min olup nefsi ıslah edici ameller işleyerek) hayır kazanmamışsa, îmânı o anda ona fayda vermez.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: İslam'ın 5 şartı ile yetersiz amel edenler !

        Kategori: İslamiyete Dair Herşey

        Konuyu Baslatan: ŞiMaL

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 4007


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş