Kullanıcı Tag Listesi

IĞDIR OBA KÖYÜ TOPLU MEZAR KAZISI Iğdır'a bağlı Oba köyünde Ermenilerce katledilmiş Türkler'e ait bir toplu mezar olduğu ilk defa Prof.Dr.Enver Konukçu tarafından tespit edilmiş ve bu arşiv belgeleriyle de desteklenmiştir. http://img110.imageshack.us/img110/4670/image002rr5.jpg 1 Mart 1986'da yerinde yapılan toplu mezar kazısında tarihi belgeleri doğrulayan bulgular edinilmiş ve olayın görgü tanıklarından Sakine Aksu'nun anlattıkları ile de "Tandır damı katliâmı" daha da açıklığa

Bu konu 1225 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
Ermeni örgütü-6 1225 Reviews

  Konuyu değerlendir: Ermeni örgütü-6

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1225 kez incelendi.

 1. #1
  Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.07.08
  Mesajlar
  10.801
  Konular
  3263
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  2
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  932
  @Dygsuz

  Standart Ermeni örgütü-6

  IĞDIR OBA KÖYÜ TOPLU MEZAR KAZISI

  Iğdır'a bağlı Oba köyünde Ermenilerce katledilmiş Türkler'e ait bir toplu mezar olduğu ilk defa Prof.Dr.Enver Konukçu tarafından tespit edilmiş ve bu arşiv belgeleriyle de desteklenmiştir.

  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

  1 Mart 1986'da yerinde yapılan toplu mezar kazısında tarihi belgeleri doğrulayan bulgular edinilmiş ve olayın görgü tanıklarından Sakine Aksu'nun anlattıkları ile de "Tandır damı katliâmı" daha da açıklığa kavuşmuştur. Yapılan kazıda 6 x 8 m. boyutlarındaki yapının kuzeye bakan kapısının iç bölümünde başlatılan ilk açmada, "Kapalı Demir Kilit" bulunmuş, daha sonra odanın orta kısmında yapılan ikinci açmada 1 m.'lik üst dolgu toprağın altında 90'a yakın insan iskeletine ulaşılmıştır.Bazı kafataslarının üzerinde delik, çatlak ve kırıkların olduğu görülmüştür.
  Odanın ortasındaki tandırın güneyinde bulunan taş altlık, yapının toprak damlı örtüsünü taşıyan tek ahşap direğe ait olmalıydı ve bu direğin yanık parçaları da elde edildi.
  Bulgular görgü tanığı ifadesi ile birleştirilince; Ermeni çetecilerinin; "Tandır Damı Katliâmı"nda Oba köyünden zorla topladıkları silahsız sivil insanların birçoğuna işkence yaptığı, hepsini yüzü koyun yere yatırarak odaya kilitledikleri, üzerlerine ateş açtıkları ve daha sonra bacadan gazyağı dökerek tandır damını ateşe verdikleri, ahşap

  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

  direğin yanmasıyla da toprak damın çöktüğü anlaşılmaktadır.
  Yapılan kazı sırasında erimiş demir parçaları, yanık ahşap parçaları, cam kırıkları, mermi çekirdekleri ve bir parça kumaşla beraber iskeletler bulunmuştur. Damın duvar ve tabanındaki kalın yanık katmanı ve kül tabakası diğer belgelerin bu yangında yok olduğunu göstermektedir.

  Prof. Dr. Cevat BAŞARAN Arkeolog


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Ermeni örgütü-6

        Kategori: Ermeni Sorunu

        Konuyu Baslatan: Dygsuz

        Cevaplar: 1

        Görüntüleme: 1225


 2. #2
  Apancene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04.08.08
  Mesajlar
  4.254
  Konular
  278
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  1 Mesajına 1 Teşekkür Aldı
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  598
  @Apancene

  Standart

  üzücü ya nice katliam lar var gün yüzüne çıkmamış emeğine sağlık..

Giriş

Facebook Baglan Giriş