Atatürk bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını* Türk halkına ilham veren liderliğini* modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır. Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür Türkiye'nin doğması* yeni Türkiye'nin özgürlük ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan etmesi ve o zamandan beri koruması* Atatürk'ün Türk halkının ismidir. Şüphesiz ki* Türkiye'de giriştiği derin ve geniş inkılâplar kadar

Bu konu 2448 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
Atatürk'ün savaştığı askerlerin Atatürk hakkında düşündükleri 2448 Reviews

  Konuyu değerlendir: Atatürk'ün savaştığı askerlerin Atatürk hakkında düşündükleri

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2448 kez incelendi.

 1. #1
  Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30.07.2008
  Mesajlar
  10.801
  Konular
  3263
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  4
  Tecrübe Puanı
  985
  @Dygsuz

  Standart Atatürk'ün savaştığı askerlerin Atatürk hakkında düşündükleri

  Atatürk bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını* Türk halkına ilham veren liderliğini* modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır. Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür Türkiye'nin doğması* yeni Türkiye'nin özgürlük ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan etmesi ve o zamandan beri koruması* Atatürk'ün Türk halkının ismidir. Şüphesiz ki* Türkiye'de giriştiği derin ve geniş inkılâplar kadar bir kitlenin kendisine olan güvenini daha başarı ile gösteren bir örnek yoktur.
  John F.KENNEDY (A.B.D.Başkanı* 10 Kasım 1963)

  Benim üzüntüm* bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkan kalmamış olmasıdır.
  Franklin ROOSEVELT (A.B.D.Başkanı* 10 Kasım 1963)

  Asker-devlet adamı* çağımızın en büyük liderlerinden biri idi. Kendisi* Türkiye'nin* dünyanın en ileri memleketleri arasında hakettiği yeri almasını sağlamıştır. Keza O* Türklere* bir milletin büyüklüğünün temel taşını teşkil eden* kendine güvenme ve dayanma duygusunu vermiştir.
  General Mc ARTHUR

  Sovyet Rusya Hariciye Naziri Litvinof ile görüşürken kendisine onun fikrince bütün Avrupa'nın en kıymetli ve en ziyade dikkate değer devlet adamının kim olduğunu sordum. Bana Avrupa'nın en kıymetli devlet adamının Türkiye Cumhurbaskanı Mustafa Kemal olduğunu söyledi.
  Rooswelt (Franklen D.) 1928 Amerika Birleşik Devletleri Başkanı

  Dünya sahnesinden tarihin en dikkatli çekici adamlarından biri geçti.
  Chicago Tribune

  Savaş sonrası döneminin en yetenekli liderlerinden biri.
  New York Times

  İnsanı teslim alıcı fevkalade önderlik kuvveti vardır. O tetiktir hazır cevaptır dikkati çekecek kadar zekidir.
  Gladys Baker(Gazeteci)

  O kişisel kazanç ve ün peşinde koşan basit bir diktator değil gelecek kuşaklar için sağlam temeller atmaya uğraşan bir kahramandı.
  Prof.Walter L.WRIHT Jr.

  Atatürk Türkiye'yi tek düşmanı kalmaksızın bırakmıştır. Bu zamanımızın hiçbir devlet şefinin başaramadığıdır.
  Alman Volkischer Beobachter Gazetesi

  Almanya ATATÜRK'ün eserine ve mücadelesine hayrandır. Onda tarihi eseri özgürlüğü seven bütün milletler için bir sembol olarak kalacak kudretli bir kişilik görmektedir.
  Berlin Alman Ajansı

  Istırap çeken dünyada barış ve esenliği yeniden kurmak ve insanlığın yalnız maddi değil* manevi gelişmesini sağlamak isteyenler Atatürk'ün iman verici ve yön göstericiliğinden örnek ve kuvvet alsınlar.
  Prof. Herbert MELZIG(Tarihci)

  Kendisinin tarihi büyüklüğü eseri olan yeni Türkiye'ye bakılarak bu günden ölçülebilir. Çelik gibi azim ve gayreti uzağı gören akıl ve hikmetle birleşmiş olan bu gerçek halk önderi ve devlet adamı; Anadolu dağlarının en uzak ve ıssız köşesindeki köylere bile başka bir ruh aşılamıştır.
  Illustrierte Dergisi

  O kendi milleti ve beşeriyet alemi için beslediği muhabbetle bir dahinin neler yarattığına dair cihana fevkalade heyecanlı bir sahne seyrettirmektedir.
  Herbert MELZIG

  İnsanlığın bütün belirtileri O'nda kendini hemen gösteriyor.
  Noelle Gazetesi

  Eski Osmanlı İmparatorluğu bir hayal gibi ortadan silinirken milli bir Türk Devleti'nin kuruluşu bu çağın en şaşırtıcı başarılarından birisidir. Mustafa Kemal yüce bir eser ortaya koymuştur. Atatürk'ün parlak başarısı bütün sömürgeler için bir örnek olmuştur.
  Maurice BAUMANT(Profesor)

  Çok büyük bir adamdı... Bir siyasi dahiydi.
  Excelsior Gazetesi

  Dünyanın* çağdaş en büyük kişilerinden biri.
  Le Jour-Echo de Paris

  Atatürk'ün yurt kurtarıcı olduğunu milletlerin en vefalısı olan Türkler asla unutmayacaklardır. Noell Roger Gazetesi

  Karşımdaki bu büyük adamda keşfettiğim bu büyük meçhulde maharet ve karakter o kadar iyi işlenmişti ki sözlerinde hiçbir şüphe aranamazdı.
  Claude Farrer(Yazar)

  Bu günün Türkleri yüzyıllar önce Avrupayı titreten canlı millet durumuna erişmiştir. Ve bu akşam O büyük ölünün başında bekleyen Türkiye güçlü ve dipdiri Türkiye'dir.
  Pierre Dominique(Gazeteci)

  Asırları aşan adam !..
  Fransa Paris Basını

  Akıllı ve barışcı yöntemlerle gerçekleştirdiği eseri halkların tarihinde izlerini bırakacaktır.
  Albert LEBRUN Fransız Cumhurbaşkanı

  Mevcut rütbelerin hepsini kaldırdığı bir memlekette bu adam bütün rütbeleri kazanmıştır. O memlekete bulabilecek en şerefli isim O'na verilmistir.
  Mercel Sauvage(Gazeteci)

  Bu insanlığa denenmiş bir felsefe örneği olarak sunulabilir. Atatürk yüzyıllara sığabilecek işleri on yılda tamamladı.
  Gerrad Tongas(Yazar)

  Atatürk öldü. Barış kubbesinin doğu sütunu yıkıldı. Artık evrende barışı kimse garanti edemez. Nitekim Avrupalı devlet adamları; O'nun 1930'da yaptığı uyarı ve tavsiyeleri dinlememiş ve dünyayı 1939 yılında ikinci büyük savaş felaketinin içine sürüklemişlerdir.
  SANERWIN Gazetesi

  Atatürk bir milleti birkaç yılda asrileştirmek mucizesini göstermistir.
  Paris-Le Temps

  Yeni Türk Devleti ile Ankara Antlaşması'nın imzalanması nedeniyle; "Bizi arkadan vurdu dağ başındaki haydutlarla Mustafa Kemallerle anlaştı" diyenlere Fransız Başbakanının Mecliste verdiği cevap:
  Dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman Mustafa Kemal ve O'nun tüm askerleri burada olsalardı teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. Böylesine kahraman bir antlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum.
  (1921) Fransız Başbakanı BRIAND

  Sırasıyle ihtilalci ve asi sonradan muzaffer bir kumandan olan "Türklerin babası" Yeni Türkiye'yi yarattı sultanları kovdu kadınlara hürriyet verdi fesi kaldırdı ülkesinde radikal bir inkilap yaptı. Paris-Soir'den

  Denilebilir ki onsuz İslam alemi yolunu bulabilmek için elli yıl daha bekleyecekti.
  Berthe Georges-Gaulis

  O yüce bir dağa benzer. Eteğinde yaşayanlar bu yüceliği fark edemezler. Bu dağın azametini kavrayabilmek için O'na çok uzaklardan bakmak gerekir.
  Claude FARRER Fransız Edibi

  Türkiye tarihi bugün her zamandan çok Batı ve Avrupa tarihinden ayrılmaz bir haldedir. Ve Atatürk'ün bu yöndeki gayretleri sonuçsuz kalmamıştır. Memleketlerimiz arasındaki yüzyılları aşan dostluk bu gelişmenin temel öğelerinden biridir.
  Charles De GAULLE

  Kemal Atatürk'ün karakterinin bir cephesini göstermek itibariyle bir noktayı hatırlatmak isterim. Bize savaşlarından birini anlatıyordu. Birdenbire durdu:
  Görüyorsunuz ya dedi: birçok zaferler kazandım. Fakat bunların en büyüğünden sonra bile her akşam savaş alanlarında ölen bütün askerleri düşünerek içimde derin bir keder duyuyorum.
  Cesaret ve zekasından başka yüreği bu kadar yüce olan böyle bir şef'in yurdu için mucizeler yaratmış olmasına şaşılabilir mi?...
  George BENNES Vu Gazetesi-1938

  Devrin yüksek şahsiyetleri kitaplarda* konferanslarda Türkiye'nin asla değişmeyeceğini ve değişmeden öleceğini ilan etmişlerdi. Halbuki ölmeden değişti. Hem de kökünden ve baştan
  aşağı değişti. İnançlar* gelenekler yöntemler yıkıldı. Son döküntülerini de yabancı zırhlıları ve kapitilasyonlar gibi memleketten sürüp attılar. Türkiye ruhunu değiştirmişti. Tamamen ve tasavvur edilmesi mümkün olduğu kadar...
  Raymond CARTIER Le Nouvelliste Gazetesi

  Türkiye dost ve düşmanlarının hayran olduğu bir deha adam amalik bulunmak bahtiyarlığına erişmiştir.
  Katimerini


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Atatürk'ün savaştığı askerlerin Atatürk hakkında düşündükleri

        Kategori: Atatürk İçin Söylenenler

        Konuyu Baslatan: Dygsuz

        Cevaplar: 2

        Görüntüleme: 2448


 2. #2
  Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30.07.2008
  Mesajlar
  10.801
  Konular
  3263
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  4
  Tecrübe Puanı
  985
  @Dygsuz

  Standart

  'bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir... bu olağanüstü işleri yapan mustafa kemal hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmıştır. ve bundan dolayı türkiye övünebilir.'
  eleftherios venizelos
  yunanistan başbakanı 1933

  ben şimdiye kadar on beş hükümdar ve cumhurbaşkanı ile özel ve resmi konuşmalar yaptım. bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum. mustafa kemal'de büyük bir ruh kudretinin esrarı var.
  sir charles townsend
  ingiliz generali 1922

  'marmara kıyısındaki sıcak toz toprak içinde eciş bücüş yollu ikinci sınıf kıyı kasabası mudanya'da batı ile doğu karşı karşıya geldiler. ismet paşa'yla görüşecek müttefik generallerini taşıyan ingiliz sancak gemisi "ıron duke"ın kül rengi öldürücü kulelerine rağmen batılılar buraya barış dilenmeye geliyordu; yoksa barış istemeye ya da şartlarını dikte ettirmeye değil... bu görüşmeler avrupa'nın asya üzerindeki egemenliğinin sonunu gösteriyor. çünkü mustafa kemal herkesin bildiği gibi yunanlıları silip süpürmüştü.'
  ernest hemingway
  amerikalı romancı yazar 1922

  'ben türk - alman dostluğunu yakından tanıyan bir neslin çocuğuyum. küçük yaşımda bir adamın kahramanlıklarını yaptığı hizmetleri ülkesi için giriştiği özverileri gördüm. bu adam mustafa kemal'di. bugün daha iyi kavrıyorum ki o insan büyük bir devlet adamıydı. büyüktü çünkü ölçüyü korumasını her zaman bildi ve eserini tehlikeye sokacak sınırları aşamadı. yürekliliğin ve kendi yürekliliğinin sınırlarını da çizebilecek kadar anlayışlıydı.
  kurt georg kiesinger
  federal almanya başbakanı 1968

  paşa size nasıl hayran olmayayım? ben fransa'da laik bir hükümet kurmuştum. bu hükümeti papa'nın paris'teki temsilcisinin yardımı ile papazlar devirdi. sizse bir halife'yi kovdunuz ve gerçek anlamıyla laik bir devlet kurdunuz. siz bu taassup içinde laikliği bu topluma nasıl kabul ettirdiniz? dehanızın büyük eseri laik bir türkiye yaratmak olmuştur.
  edouard herriot - fransa başbakanı 1933

  kemal atatürk için daimi bir anıt tesisi münasebetiyle türkiye'ye tebriklerimi arz ile gurur duyuyorum. onun gösterdiği yolda yürüyen büyük ulusunuz çok önemli başarılar elde etmiştir. türk birliğinin ve ilerleyişinin mimarı atatürk'ün hatırasını anmak için yapılan tören dünyanın her tarafından hür insanlara ilham kaynağı olmuş çok yerinde bir saygıdır.
  dwight d. eisenhower / abd başkanı 1953

  sevr'den sonra türkiye'nin öldüğünü sanmıştım. ama türkiye yaşıyor; hem mustafa kemal başına geçeli beri öylesine canlı yaşıyor ki; bir lloyd george'un bütün çabaları bütün imkanları sağduyuya meydan okuyan bu şiddetli yaşama isteğinin karşısında erimekten başka bir şey yapamıyor...'
  claude farrere
  fransız romancı ve diplomat 1930

  'mustafa kemal sosyalist değil fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı yüksek anlayışlı ilerici ve iyi düşünceli akıllı bir lider. mustafa kemal soygunculara karşı bir kurtuluş savaşı veriyor. emperyalistlerin gururunu kıracağına ve sultan'ı da yaranı ile birlikte alt edeceğine inanıyorum.' lenin

  'asker-devler adamı çağımızın en büyük liderlerinden biri idi. kendisi türkiye'nin dünyanın en ileri memleketleri arasında hak ettiği yeri almasını sağlamıştır. keza o türklere bir milletin büyüklüğünün temel taşını teşkil eden kendine güvenme ve dayanım duygusunu vermiştir. ben atatürk'ün sadık arkadaşlarından biri olmaktan gurur duyuyorum.'
  general douglas mc arthur

  'atatürk'ün dış ilişkiler konusu üzerindeki görüşlerini inceleyen bir kimse fikirlerinin değeri ve ifade edildikleri zamanı aşan anlamları karşısında daima hayrete düşer.'
  awra m. warren
  abd büyükelçilerinden

  atatürk artık rahatça ölebilirdi. madem ki ışık parlamakta alev yanmakta ve memleket ilerlemekte devam ediyordu.'
  general de gaulle

  'atatürk yalnız türk tarihinin büyük bir siması değil aynı zamanda bir büyük adamıdır. onun yeni türkiye'yi yaratan eseri yüzyıllara intikal eden bir anıt olarak kalacaktır.'
  general ****ksas
  yunanistan başbakanı

  '(mustafa kemal) sert dayanıklı ve mücadeleci. bence harika bir subay. kelimenin tam manasıyla mükemmel bir yönetici.'
  general liman von sanders

  'benim üzüntüm bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkân kalmamış olmasıdır. sovyet rusya hariciye nazırı litvinof ile görüşürken kendisine onun fikrince bütün avrupa'nın en kıymetli ve en ziyade dikkate değer devlet adamının kim olduğunu sordum. bana avrupa'nın en kıymetli devlet adamının türkiye cumhurbaşkanı mustafa kemal olduğunu söyledi.'
  franklin d. roosevelt
  abd başkanı

  atatürk yalnız türk milleti'nin değil özgürlüğü uğruna savaşan bütün milletlerin önderiydi. o'nun direktifleri altında siz bağımsızlığınıza kavuştunuz. biz de o yoldan yürüyerek özgürlüğümüze kavuştuk.'
  sucheta krıpalanı hint parlamento heyeti başkanı

  'o türkiye'yi kurmakla bütün dünya uluslarına müslümanların seslerini duyuracak kudrette olduğunu ispat etti. kemal atatürk'ün ölümüyle müslüman dünyası en büyük kahramanını kaybetmiştir. atatürk gibi önder önlerinde bir ilham kaynağı olarak dikildiği halde hint müslümanları bugünkü durumlarına hâlâ razı olacak mı?'
  muhammed ali cinnah
  pakistan'ın kurucusu 1954

  'dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman mustafa kemal ve o'nun tüm askerleri burada olsalardı teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. böylesine kahraman bir antlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum.'
  aristide briand / fransa başbakanı
  (1921 meclis nutkundan)

  arkadaşlar yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. şu talihsizliğimize bakın ki o büyük dahi çağımızda türk milleti'ne nasip oldu. mustafa kemal'in dehasına karşı elden ne gelirdi.'
  david lloyd george
  ingiltere başbakanı
  (1922 parlemento konuşmasından.)

  'atatürk adı insana bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını türk ulusuna ilham veren önderliğini modern dünyayı anlayışındaki ileri görüşlülüğü ve bir askeri önder olarak kudret ve cesaretini hatırlatmaktadır. şüphesiz ki türkiye cumhuriyeti'nin doğuşu ve o zamandan beri atatürk'ün ve türkiye'nin giriştiği derin ve geniş devrimler kadar bir ulusun kendine olan güvenini daha başarı ile belirten bir başka örnek gösterilemez.'
  john f. kennedy
  abd başkanı 1963
  belki sokaktaki adamın söylediklerinin de dahil edilmesi gereken fikirlerdir bunlar. bir örnek vermek gerekirse:

  "onun bugün bile bu kadar saygı görmesi çok ilginç. her yerde resimleri fotoğrafları heykelleri var ve herkes ondna bahsediyor. avrupa'da hiç yok böyle şeyler."
  (polonyalı bir erasmus öğrencisi)

 3. #3
  saymın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  19.02.2010
  Mesajlar
  1
  Konular
  0
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  0
  @saymın

  Smile

  öncelikle paylaşım için teşekkür ederim..lakin paylaşımın özellikle ikinci kısmında Atamızın ilk harfleri hep küçük harflerle yazılmış Dünyanın bu kadaar değer verdiği bir insanın bizde değerlerine ve ilkelerine sahip cıkmaya devam edelim.
  tşk....

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş