0-4 Ay Arası Beslenme ve Anne Sütü Bebeklerin besin ihtiyaçları yetişkinlerden çok farklıdır ve özeldir. Onların minicik mideleri vardır, alabilecekleri gıdalar sınırlıdır. Bebeklerin sindirim fonksiyonları tam olarak gelişmediği için onların sindirim sistemlerini yormayacak özel besinler vermek çok önemlidir. Bağışıklık sisteminin geliştiği, fiziksel ve zihinsel gelişimin çok hızlı olduğu bu dönemde en doğru besinleri en doğru şekilde bebeklere verebilmek gereklidir. Ayrıca bebeklikten

Bu konu 1665 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
0-4 Ay Arası Beslenme ve Anne Sütü... 1665 Reviews

  Konuyu değerlendir: 0-4 Ay Arası Beslenme ve Anne Sütü...

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1665 kez incelendi.

 1. #1
  (iRaNLI)Server - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  31.07.2008
  Mesajlar
  27
  Konular
  23
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  0
  @(iRaNLI)Server

  Standart 0-4 Ay Arası Beslenme ve Anne Sütü...

  0-4 Ay Arası Beslenme ve Anne Sütü


  Bebeklerin besin ihtiyaçları yetişkinlerden çok farklıdır ve özeldir. Onların minicik mideleri vardır, alabilecekleri gıdalar sınırlıdır. Bebeklerin sindirim fonksiyonları tam olarak gelişmediği için onların sindirim sistemlerini yormayacak özel besinler vermek çok önemlidir. Bağışıklık sisteminin geliştiği, fiziksel ve zihinsel gelişimin çok hızlı olduğu bu dönemde en doğru besinleri en doğru şekilde bebeklere verebilmek gereklidir. Ayrıca bebeklikten itibaren doğru beslenme alışkanlıkları kazandıracak besinlerle bebeği beslemek ileride de doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmakta bebeğe yardımcı olacaktır.

  Bebek Beslenmesi Önemlidir Çünkü?

  İlk 4-6 ayda bebeklere anne sütü verilmesi önerilmektedir.Çünkü anne sütü bebeğin sindirim sistemine en uygun besindir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin su dahil olmak üzere başka hiçbir besine ihtiyacı yoktur.
  Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklere, anne sütündeki prebiyotik liflerin yardımıyla ishal, zatürree gibi bulaşıcı hastalıklara ve allerjik hastalıklara daha az yakalanırlar, daha sağlıklı büyürler, diş gelişimleri daha sağlıklı olup ileride şeker hastalığına yakalanma ihtimalleri daha azdır. İlk 4-6 ayda bebeğinizi anne sütü ile besleyiniz.

  Annelerin % 99’u aynı anda iki bebek büyütecek kadar süt üretme kapasitesine sahiptir.Doğumdan hemen sonra emzirmeye başlamak, süt yapımının uyarılması ve devamı için çok önemlidir. Anne sütünün artmasını sağlamak için göğüslerinizin boşalması gerekmektedir. Bu nedenle bebeğinizi sık sık emziriniz.

  Anne sütünün yeterliliği en iyi, çocuğun gereken kiloyu alması ile anlaşılır. Bu nedenle bebeğinizi düzenli aralıklarla sağlık kontrolüne götürünüz. Düzenli kilo alan, günde en az 5-6 kere beslenebilen, bezini günde 5-6 kez ıslatan ve 1-2 kez de kaka yapan bir bebek anne sütünü yeterince alıyor demektir.

  Emzirme Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1-Emzirmeye başlamadan önce ellerinizi yıkayınız.
  2-Emzirirken sırtınızı dayayabileceğiniz şekilde rahat oturunuz.
  3-Her gün banyo yapamayan anneler, meme başlarını günde bir kez ılık su ile silmelidir.
  4-Emzirirken meme ucu ve etrafındaki kahverengi halkanın çocuğun ağzını tamamıyla kapatacak şekilde olmasını sağlayınız.
  5-Emzirirken çocuğunuzun burun deliklerinin açık olmasına dikkat ediniz.
  6-Her emzirme öğününden sonra bebeğinizin gazını çıkartınız.
  7-Beslenme programını bebeğinizin isteğine göre düzenleyiniz. Bu istek genellikle 2-3 saat aralıklarla olabilir, buna uyunuz.

  Anne sütü yetersizse...

  Bebeğiniz için en uygun gıda anne sütüdür. Ancak anne sütü bebeğin beslenmesi için her zaman yeterli olmayabilir. O zaman bebeğinizi doktorunuzun önereceği anne sütüne yakın özellikler taşıyan bir mama ile beslemeniz gerekmektedir.

  Bir bebeğin tüm beslenme gereksinimini karşılayacak biçimde geliştirilmiş bir bebek mamasının aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekmektedir:

  • Anne sütünde de bulunan ve bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan prebiyotik lif *** içermesi.
  • Anne sütünde olduğu gibi düşük proteinli olması ve sağlıklı büyüme için gerekli tüm amino asitleri içermesi
  • Anne sütü esas alınarak ayarlanmış, sindirimi ve emilimi kolaylaştıracak oranda bir yağ karışımı içermesi
  • Anne sütünde olduğu gibi karbonhidrat kaynağı olarak yanlızca laktoz içermesi (Laktoz; kalsiyum ve yağın emilmesini kolaylaştıracak, prebiyotik liflerle birlikte barsaklarda normal bakteri florasının oluşumunu sağlayacaktır.)
  • Bebeğin henüz tam olarak gelişememiş böbrekleri dikkate alınarak anne sütündeki oranlarda mineral içermesi  *** Prebiyotik Lif Nedir?

  Lifler, gıdalarda bulunan doğal besin bileşenleridir. Bazı liflerin prebiyotik özellikleri vardır ve bu özelliğe sahip lifler barsakda faydalı bakterilerin üremesine yardım ederler. Böylelikle barsakta sağlıklı bakteriyel ortam sağlanır.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: 0-4 Ay Arası Beslenme ve Anne Sütü...

        Kategori: Çocuklar için

        Konuyu Baslatan: (iRaNLI)Server

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1665


Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş