Müzisyen, Gazeteci-Yazar Salih Şahin ilginç iddialarda bulundu. "Erzurum'a mal edilen birçok türkü gibi Sarı Gelinde Kars Türküsüdür." Müzisyen, Gazeteci-Yazar Salih Şahin ilginç iddialarda bulundu. "Erzurum'a mal edilen birçok türkü gibi Sarı Gelinde Kars Türküsüdür." "Kars Radyosu'nda doldurulan ve Erzurum'a gönderilen türkü bantları ortaya çıkarılsın, incelemeye alınsın" " Birçok Kars, Ardahan ve Iğdır türküsünün sözleri değiştirilerek Erzurum'a mal edildi, anlamları, yorumları

Bu konu 4840 kez görüntülendi 4 yorum aldı ...
Sarı Gelin Türküsü Kars'ındır! 4840 Reviews

  Konuyu değerlendir: Sarı Gelin Türküsü Kars'ındır!

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 4840 kez incelendi.

 1. #1
  Doktor Amca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30.07.2008
  Mesajlar
  4.271
  Konular
  1062
  Beğendikleri
  11
  Beğenileri
  13
  Tecrübe Puanı
  100
  @Doktor Amca

  Standart Sarı Gelin Türküsü Kars'ındır!

  Müzisyen, Gazeteci-Yazar Salih Şahin ilginç iddialarda bulundu. "Erzurum'a mal edilen birçok türkü gibi Sarı Gelinde Kars Türküsüdür."


  Müzisyen, Gazeteci-Yazar Salih Şahin ilginç iddialarda bulundu.

  "Erzurum'a mal edilen birçok türkü gibi Sarı Gelinde Kars Türküsüdür."

  "Kars Radyosu'nda doldurulan ve Erzurum'a gönderilen türkü bantları ortaya çıkarılsın, incelemeye alınsın"

  " Birçok Kars, Ardahan ve Iğdır türküsünün sözleri değiştirilerek Erzurum'a mal edildi, anlamları, yorumları tahrip edildi,"

  Kars'ın ünlü ozanlarından Şahin Karaşahin'in oğlu olan ve küçük yaştan itibaren Kars'ta müzikle uğraşan, çok sayıda türkü derlemesi yapan Gazeteci-Yazar Salih Şahin, Kars, Ardahan, Kağızman ve Iğdır türkülerinin son 30 yıldan beri adeta tahrip edildiğini, kelime ve şive oyunları ile türkülerinin değiştirlerek Erzurum'a mal edildiğini belirterek, "Bu durumu yılardır üzülerek izliyorum. Kars, Ardahan ve Iğdır'a ait ne kadar türkü varsa, üzerinde ufak tefek oynamalar yaparak, kendilerininmiş gibi sunuyorlar. Oysa bestesi kim desen, eminim ki bir tek kaynak gösteremezler. Bu durumu TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'e bildirdik ve iddialarımız hakkında gerekli araştırma yapılarak, sanatçı diye geçinen, türkülerimizi tahrip edip başka yöreye ve kendilerine mal edenler hakkında soruşturma açılmasını ve hakkımızın gasp edilmesinin önlenmesini istedik. Yapılmadığı taktirde mahkemeye başvuracağız" dedi.

  Tanınmış folklor uzmanı merhum Muzaffer Sarısözen'in öğrencilerinden ve uzun yıllar Kars Halk Müziğine emek verip sayısız sanatçı yetiştiren Şahin Karaşahin'in de oğlu olan Salih Şahin, birçok Kars türküsünün Erzurum'a mal edildiğini, bunu sanatçı olan kişilerin yaptığını ileri sürdü. Kardeşleri TRT ve Kültür ve Turizm Bakanlığında çalışan, kendisi de TRT Kars Radyosu kapanmadan önce burada çalışan, çok sayıda türkü derleyen, yetiştirdiği birçok kişide TRT ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda sanatçı olan Salih Şahin, şöyle şöyle konuştu:

  "Bizim küçük yaştan itibaren uyguladığımız birçok Kars, Ardahan ve Iğdır türküsünün özellikle Erzurum ve başka illerin türküsü olarak arşivlere alınması bizi sanat, folklor, müzik ve tarih adına üzüyor. Çünkü, türkülerimizin sözleri ait olduğu dönemin kültürünü, geleneğini, tarihi olaylarını, sosyal ve kültürel yaşamlarını dile getiriyor. Bu duyguların başka yöreye mal edilmesi birçok açıdan sakıncalı ve tahripkardır. Bunu sanatçı diye geçinen kişilerin yapması daha da üzücüdür"

  TRT Kars Radyosu'nun kapanmasının ardından Kars'ta çalıştığımız koroda doldurulan türkülerin bantları da TRT Erzurum Bölge Radyosu'na gönderildi. Burada bazı sanatçılar türkülerin sözlerini, şivelerini değiştirip Erzurum'a mal etti, kendileri de derlemiş gözüktüler. İçinde "Ardahan" sözcüğü geçen türkünün "Ardahan" sözcüğü yerine "Erzurum" kondu. Türküde basit bir tahriple başka yöreye mal oldu. Bazen de sözle türkünün yorumu basitleştirildi. Bölgemizin vefat eden nice ozanımızın, müzikle uğraşanların türküleri Erzurum adına yayınlanıyor. Dolayısıyla eserlerin sahiplerinin, bölge insanının kemikleri sızlatılıyor. Bu tahribatın TRT'nin içinde yapılması da ayrıca önemlidir. Benim derlediğim ve eski kitaplarda da mevcut olan yöre halkının iyi bildiği türkülerin çoğu da bu akıbete uğramıştır. Kars türküleri ve oyunlarının başka yöre mal edilmesi nedeniyle burada gençler adeta türkü ve oyun bulamaz hale getirildi, yarışmalarda hakları ellerinden alındı.

  Sarı gelin de Kars Türküsüdür.

  Kars'ta yapılan Türkiye Âşıklar Bayramı'nda jüri üyesi olan Araştırmacı -Yazar Salih Şahin, "Sarı Gelin" diye bilinen türkünün de Kars türküsü olduğunu ileri sürdü. Bu türkünün Kars ile Ermenistan Sınırında köylerde komşuluk ilişkileri ve akrabalıklar nedeniyle oluştuğunu da ileri sürerek, "Ani Harabeleri yanında Ocaklı köyü ve sınırda bulunan Halıkışlak köyünde yaşanmış olay olduğu belirtilmektedir.
  Birbirini gören iki genç arasında başlayan aşkın anlatımıdır. "Sinan" diye bir genç sarı geline vurulmuştur bu türkünün bazı anlatımları 1958 yılında yayınlanan edebiyatımızda Kars Kitabında Tarihçi Prof. Dr. Fahrettin Kırzıoğlu tarafından da belirtilmiştir. Ocaklı köyünden muhittin usta diye bilinen müzisyen yıllarca bunu çalıp söylemiştir. Bu türkünün 250-300 km. mesafede Erzurum'a ait olması mantık dışıdır. O dönemde bu mesafede iki gencin birbirini görmesi, türkü yakılması zaten mantıksızlığın ta kendisidir. Zaten bu türkünün Orevan Çarşı Pazar, Orevan'da ( Revan) bir kuş var, sözlerinde Revan yerine Erzurum getirilerek alınmış, tahribat yapılmıştır, yine aynı bölgede yaşanan ve benzeri durumu ortaya koyan "Arpaçay'ı aştı daşdı, Sel Sara'yı aldı kaçtı" türküsü ve benzeri" bir türküdür dedi.

  TRT BANTLARI "ORTAYA ÇIKARTILSIN"

  TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'e basın aracılığı ile gönderme yapan Salih Şahin, Kars Radyo'sunda doldurulan ve Erzurum'a gönderilen bantların ortaya çıkarılıp incelenmeye alınmasını, hataların düzeltilip tahribatı yapanlarında cezalandırılmasını istedi. Şahin, yörede birçok müzisyenin bu konudan şikâyetçi olduğunu, belirterek "Nice Kağızman, Kars, Ardahan Türküsü tahrip edilip yöresi değiştirildi. Ardahan ovaları, elinde süt küleği gibi nice Türkümüz eski kitaplarda da mevcuttur. Hakkımızı gerekirse mahkeme yoluyla geri alacağız," diye sözlerini sürdürdü.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Sarı Gelin Türküsü Kars'ındır!

        Kategori: Atış Serbest

        Konuyu Baslatan: Doktor Amca

        Cevaplar: 4

        Görüntüleme: 4840


 2. #2
  TugruL7676 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  09.08.2008
  Mesajlar
  181
  Konular
  59
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  1
  Tecrübe Puanı
  553
  @TugruL7676

  Standart

  Çok güzel bir paylaşım teşekürlerr
  Gönül çalamazsan aşkın sazını
  Ne perdeye dokun ne teli incit
  Eğer çekemezsen gülün nazini
  Ne dikene dokun ne gülü incit

  Sevda Sahrasnda Mecnun değilsen
  Ne Leyla'yi çagir ne çölü incit  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ! ! !


  GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK


  BOZKURTLAR DİRİLİYOR

 3. #3
  Gonax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30.07.2008
  Mesajlar
  889
  Konular
  94
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  11
  Tecrübe Puanı
  100
  @Gonax

  Standart

  selamun aleyküm

  paylaşımın için teşekkür ederim doktor emi. bende öyle biliyorum........naçizane

  selametle...................
  Tutmamışsa Aşkın Mayası, Cezbeylemez Gözlerin Elası
  Hak'ka Yönelmişse Gönül, Yüze Ne Hacet..!
  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


 4. #4
  Gara Lele
  Gara Lele - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  mende ele bilirem ama ermeniler sahaplanıp biy eleşey olarmı heç bu mahnı bizimdi ogader

 5. #5
  serdartekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  15.08.2014
  Mesajlar
  1
  Konular
  0
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  0
  @serdartekin

  Standart Cevap: Sarı Gelin Türküsü Kars'ındır!


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş