ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ İnsanoğlunun en büyük ihtiyaçlarından biri olan öğrenme bir iş,bir uğraş alanı o-larak ortaya çıkınca öğretmenlik mesleği doğmuştur(Ada, Ünal, 1999, s:24).Öğretmenlik çok eski bir uğraşı alanı olmasına karşın bir meslek olarak kabul görmesi oldukça yenidir(Erden, 1998, s:26). Öğretmenlik mesleği Milli Eğitim Temel kanununda “Devletin eğitim-öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir” şeklinde ta-nımlanır(Ada, Ünal, 1999, s:24).

Bu konu 1199 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
ÖGRETMENLIK 1199 Reviews

Konuyu değerlendir: ÖGRETMENLIK

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1199 kez incelendi.

Konu: ÖGRETMENLIK

-
    - - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart ÖGRETMENLIK

ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ

İnsanoğlunun en büyük ihtiyaçlarından biri olan öğrenme bir iş,bir uğraş alanı o-larak ortaya çıkınca öğretmenlik mesleği doğmuştur(Ada, Ünal, 1999, s:24).Öğretmenlik çok eski bir uğraşı alanı olmasına karşın bir meslek olarak kabul görmesi oldukça yenidir(Erden, 1998, s:26).
    Öğretmenlik mesleği Milli Eğitim Temel kanununda “Devletin eğitim-öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir” şeklinde ta-nımlanır(Ada, Ünal, 1999, s:24). Günümüzde ise öğretmenlik mesleği eğitim sektörü ile ilgili olan, sosyal, kültürel,ekonomik, bilimsel ve teknolojik boyutlara sahip alanda özel uzmanlık bilgi ve becerisini temel alan akademik çalışma ve mesleki formasyonu gerektiren, profesyonel statüde bir uğraş alanı şeklinde tanımlanmaktadır(Hacıoğlu ve Alkan,1997, Aktaranlar: Erden, 1998.s:26, Ada,Ünal, 1999, s:24).
    Öğretmenlik mesleğinin yeterlilik alanları dikkate alındığında ise öğretmenlik mesleği, eğitim sistemimizin değişik kademelerinde öğretme-öğrenme sürecini gerçek-leştiren, alan uzmanlık bilgilerinin yanında genel kültür, mesleki bilgi ve beceri bakı-mından üst düzeyde niteliklere sahip kişilerin gerçekleştirdiği bir meslek olarak tanım-lanabilir(Ada, Ünal, 1999, s:25).
    1.1. Öğretmenlik Mesleğinin Özellikleri
    Çağdaş eğitim ilkeleri doğrultusunda görev yapmak durumunda olan bir öğret-men, sadece ders veren, ders anlatan, sınav yapan ve not takdir eden bir kişi değildir (Oğuzkan, 1984, s:61). Öğretmenlik mesleğinin kendine özgü bazı özellikleri var-dır.Bunlar:
    1. Öğretmenlik tüm ülkelerde en yaygın olarak görülen mesleklerden biridir.
    2. Öğretmenlerin büyük bir kısmı devlet memurudur. Tüm toplumlarda eğitim devletin kontrolü altında yürütülür ve eğitim kurumları hemen hemen tüm ülkelerde parasız ve zorunludur.Bu nedenle öğretmenlik mesleğini yapanların büyük bir kısmı devlet memuru statüsünde görev yapmaktadır.
    3. Öğretmenlik mesleğini daha çok toplumun alt sınıflarından gelen bireyler seçmektedir.
    4. Öğretmenlik mesleğinin geliri düşüktür.
    5. Öğretmenlik mesleğinin toplumsal statüsü çok yüksek değildir. Toplumda önemli ve saygın bir meslek olarak kabul edilmesine rağmen diğer meslekle-re göre statüsü daha düşüktür.
    6. Mesleğini değiştiren ve bırakanların oranı yüksektir.
    7. Son yıllarda öğretmenlik mesleği genellikle kadınlar tarafından tercih edil-mektedir

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: ÖGRETMENLIK

Kategori: Karma Ödevler

Konuyu Baslatan: -

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1199

Etiketler