Yalova Vikipedi, özgür ansiklopedi Yalova ili, Türkiye Cumhuriyeti'nin Marmara Bölgesi'nde yer alan bir ildir. Marmara Denizi kıyısındaki il, İstanbul'a bağlı iken 6 Haziran 1995'de il olmuştur.

Bu konu 4941 kez görüntülendi 4 yorum aldı ...
Yalova 4941 Reviews

Konuyu değerlendir: Yalova

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 4941 kez incelendi.

Konu: Yalova

Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1050
    @Dygsuz

Standart Yalova

Yalova

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yalova ili, Türkiye Cumhuriyeti'nin Marmara Bölgesi'nde yer alan bir ildir.
    Marmara Denizi kıyısındaki il, İstanbul'a bağlı iken 6 Haziran 1995'de il olmuştur.

[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
    Yalova ili

[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Yalova ilinin konumu

Genel Bilgiler

• Bölge: Marmara Bölgesi
    • Yüzölçümü: 839 km²
    • Nüfus: 181.758 ― Şehir nüfusu122.075 ― Köy nüfusu59.683
    • Nüfus yoğunluğu: 226 kişi/km²
    • Plaka kodu: 77
    • Alan kodu: 0226
    • Vali: Mehmet Ersoy
    • Valilik internet sayfası:

17 Ağustos 1999 depremi anısına yapılan bir anıt

İlin Coğrafi Konumu, Bitki Örtüsü ve İklimi

Armutlu Yarımadası’nın kuzey kıyısı ile Samanlı Dağları’nın kuzey eteklerine kurulmuş olan Yalova, Türkiye’nin Kuzeybatısında ve Marmara Bölgesi’nin güneydoğu kesiminde yer almaktadır. Kuzeyinde ve batısında Marmara Denizi, doğusunda Kocaeli İli, güneyinde Bursa İli ile Gemlik Körfezi yer almaktadır. İlin denizden yüksekliği 2 metre, ve yüzölçümü 847 km²’dir. Yalova İli’nin kıyıları girintili ve çıkıntılı bir özellik göstermez. Sahil şeridi dar olmakla birlikte, doğal plaj özellikleri göstermektedir. Yalova, doğu kıyılarındaki düzlükler dışında dağlık bir araziye sahiptir. Bölgenin güneyi; batıdan doğuya doğru İzmit-Sapanca arasında Kocaeli Sıradağları ile birleşen Samanlı Dağları’yla kaplanmış durumdadır ve ilin başlıca dağları da Samanlı Dağları’dır. Bu dağlar Yalova’nın güneyinde bulunmaktadır. Birçok tepenin bulunduğu bu dağlık arazide Samanlı Dağları’nın en yüksek noktası Beşpınar Tepesi’dir. (926 m.) Armutlu, Taz Dağı’nın (867 m.) batıya doğru devam eden eteklerinde kurulmuştur.
    İlin en önemli yaylası, Kocadere ve Teşvikiye Beldeleri’nin güneyinde yer alan Delmece Yaylası’dır. Bu yayla çam ormanlarıyla geniş bir alanı kaplamaktadır. Yalova İli verimli ve bereketli ovalara sahiptir. Ovalar, akarsular boyunca uzanmakta ve kıyıdan 1-2 km. içeriye doğru sokulmaktadır. Çınarcık, Gökçedere, Kirazlı, Kılıç ve Taşköprü ile deniz arasında birbirinden alçak tepeciklerle ayrılan büyüklü-küçüklü ovalar oluşmuştur. Bunlardan başlıcaları, Kocadere Ovası, Liman Ovası, Samanlı-Kadıköy Ovaları, Kazımiye Ovası ve Taşköprü Ovası’dır.
    İlin bitki örtüsünü makiler ve ormanlar oluşturmaktadır. Yalova’nın güneyindeki dik yamaçlar tümüyle gür bir orman örtüsüyle kaplıdır. Geniş yapraklı ağaçların hakim olduğu bu kısımda, iğne yapraklı ağaçlar oldukça azdır. Bu ormanlar il yüzölçümünün % 55’ini kaplamaktadır. Armutlu Yarımadası’nın orta kısımları daha çok meşe ağaçlarının hakim olduğu bir ormanlık alana sahiptir. Orman örtüsünün bileşimine giren unsurların büyük bir kısmı Karadeniz kıyı silsilesinin florasına dahildir. Bir kısmı ise Akdeniz florasının türleri olarak bu kısma sokulmuştur. Karakteristik türlerin bir araya geldiği kısımlardaki maki topluluğu da buna eklenebilir. Ormanlık alanlarda genellikle kayın, meşe, gürgen, kızılcık, kestane ve ıhlamur ağaçları görülmektedir. Yalova’daki ormanlardan, çevrenin odun ve kereste ihtiyacı da karşılanmaktadır.
    Yalova İli’nin iklimi, Makro-klima tipi olarak, Akdeniz ve Karadeniz iklimleri arasında bir geçiş niteliği taşır. Kimi dönemlerde de karasal iklim özelliklerini yansıtmaktadır. İlde yazlar kurak ve sıcak, kışlar ılık ve bol yağışlıdır. 30 yıllık rasat bilgilerine göre, Yalova’da yıllık ortalama sıcaklık 14,6 oC’dir. En soğuk ay ortalama sıcaklığı 6,5 oC, en sıcak ay ortalama sıcaklığı 23,7 oC, yıllık ortalama yağış miktarı da 727,5 mm’dir. Kar yağışlı günlerin ortalama sayısı, 10,6, karla örtülü günlerin ortalama sayısı da 5,2’dir. İlde deniz suyu sıcaklığı, en yüksek olduğu Ağustos ayında 22,9 oC, en düşük olduğu Şubat ayında da 7,4 oC’dir.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Yalova

Kategori: Marmara Bölgesi

Konuyu Baslatan: Dygsuz

Cevaplar: 4

Görüntüleme: 4941

Azeribalasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3529
    Beğendikleri
    129
    Beğenileri
    32
    Tecrübe Puanı
    100
    @Azeribalasi

Ellerine saqlik, benim ikinci memleketim oluyor simdilik
    Dünyanin En Büyük Azeri Mp3 Arsivi. www.azeribalasi.com

Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10681
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    13
    Tecrübe Puanı
    100
    @Emine

Alıntı Azeribalasi Rumuzlu Üyeden Alıntı
    Ellerine saqlik, benim ikinci memleketim oluyor simdilik
    sen aslini unutma hele ikinci sehri oluyormusda musmusdaaaa ehheeheheheh

Azeribalasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3529
    Beğendikleri
    129
    Beğenileri
    32
    Tecrübe Puanı
    100
    @Azeribalasi

Ya simdi aciklayayim... Annemi simdi yalovaya tasidik, annem nerdeyse bende oraliyim demek istedim.Amam annem yalovada ne kadar kalir onu Allah bilir, belki yarin Igdir'a döner gider
    Dünyanin En Büyük Azeri Mp3 Arsivi. www.azeribalasi.com

Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10681
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    13
    Tecrübe Puanı
    100
    @Emine

Alıntı Azeribalasi Rumuzlu Üyeden Alıntı
    Ya simdi aciklayayim... Annemi simdi yalovaya tasidik, annem nerdeyse bende oraliyim demek istedim.Amam annem yalovada ne kadar kalir onu Allah bilir, belki yarin Igdir'a döner gider
    booo heheheheh hec gulesim yoktu ozer abi simdi benim annem hollandada
    ozaman ben hollandalimi olmus oluyorum
    Konu Dygsuz tarafından (08.10.2009 Saat 16:28 ) değiş;tirilmiş;tir.

Giriş

Giriş