http://img96.imageshack.us/img96/5118/knabitkisi.jpg Kına (Lawsonia inermis) kınagiller (Lythraceae) familyasından çalımsı bir bitki ve bu bitkinin yapraklarının kurutulup öğütülmesiyle hazırlanan toz. Kuzeydoğu Afrika kökenli olan bitki Kuzey Afrika Hindistan ve Sri Lanka da yaygın bir biçimde yetiştirilir. Dikenli ve beyaz çiçeklidir; yaklaşık 2-3 santim uzunluğundasivri uçlu ve esmer yeşil renkli yaprakları vardır. Çeşitli boyar maddeler ve tanen içeren yapraklar toz haline

Bu konu 6504 kez görüntülendi 4 yorum aldı ...
Kına Bitkisi - Kına Nedir? 6504 Reviews

Konuyu değerlendir: Kına Bitkisi - Kına Nedir?

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 6504 kez incelendi.

Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1053
    @Dygsuz

Standart Kına Bitkisi - Kına Nedir?

Kına (Lawsonia inermis) kınagiller (Lythraceae) familyasından çalımsı bir bitki ve bu bitkinin yapraklarının kurutulup öğütülmesiyle hazırlanan toz.

Kuzeydoğu Afrika kökenli olan bitki Kuzey Afrika Hindistan ve Sri Lanka da yaygın bir biçimde yetiştirilir. Dikenli ve beyaz çiçeklidir; yaklaşık 2-3 santim uzunluğundasivri uçlu ve esmer yeşil renkli yaprakları vardır. Çeşitli boyar maddeler ve tanen içeren yapraklar toz haline getirildikten sonra saç tırnak ve parmakların boyanmasında kullanılır. Ayrıca Türk örf ve adetlerinde gelin ve damatlara askere gönderilen erkeklere kına yakılır.

Boyadığı dokuya kızıl renk veren kına tozu ticarette başlıca esmer ve yeşil kına olmak üzere iki tipte bulunur. Yeşil kına saf kına değildir.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Kına Bitkisi - Kına Nedir?

Kategori: Türk Kültürü

Konuyu Baslatan: Dygsuz

Cevaplar: 4

Görüntüleme: 6504

Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1053
    @Dygsuz

Kınanın Faydaları - Kınanın Faydaları Nelerdir
    Kınanın Faydaları: Saçları besler ve kuvvetlendirir. Dolamaya sürülürse ağrısını hafifletir ve iyileşmesine yardımcı olur. Uyuz ve egzamaya karşı faydalıdır. Ayak terlemesini ve kokusunu engeller. Guatıra sürülürse faydası görülür. Ağızdaki yaraları ve deri çatlaklarını iyileştirir. Baş ağrısına karşı da faydalıdır.

Kına nasıl kullanılır? Genellikle lapa haline getirilip haricen süs ve boya maddesi olarak kullanılır. Özellikle ele ve saça kına yakmak oldukça yaygındır.

Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1053
    @Dygsuz

Kına Yağı Nedir - Kına Yağı Nasıl Hazırlanır - Kına Yağının Faydaları

Kına yağı dahili ve harici kullanımlarda yaralar üzerinde faydalıdır Kına yağını siz kendiniz evde kolayca hazırlayabilirsiniz.

GEREKEN MALZEMELER :
    * 1 avuç Kına

* Saf zeytinyağı

HAZIRLANMASI : Kınayı cam bir şişeye koyup üzeri do*luncaya kadar saf zeytinyağı ilave edin. Şişeyi iyice çalkalayın. Çalkaladığınız şişeyi bir hafta boyu güneş gören yere asırak bekletin. Daha sonra bir tülbent yardımı ile yağ-kına karışımını süzün.

FAYDALARI : Süzülerek elde edilen kına yağının sulandırılarak içilmesi halinde içteki yaraları iyileştirmekte etkin yararları vardır.

* Her zaman el altında bulunması gereken Kına Yağı; ayrıca sünnet yarasına sürülürse yarayı da kısa zamanda iyileştirir.

Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1053
    @Dygsuz

Kına Analığı Nedir (Kına Gelenekleri)

Araştırma yöremizde yeni doğan kız çocuğuna yakınlardan biri -akraba ya da komşu olabilir- kına anası olmaya aday olur. Kız çocuğu evi bu adaylığı uygun görürse kına-anası çocuk için hazırladığı bir takım elbiseyle çocuğun evine kına töreni yapmak üzere gider. Bu törene akraba ve komşular da çağırılır. Çocuğa yeni elbiseleri giydirilir; çocuk süslenir donatılır ve dualarla sağ eline ve sağ ayağına kına konulup sarılır.

Böylece kına-ana bu ailenin bir yakını kızın da ömür boyu kına anasıdır. Kız bayramlarda kına anasının elini öper harçlığını alır onun yapılacak kimi hizmetlerini yerine getirir. Evleneceği zaman ve gelin olduğunda kına-ana aile büyüklerinden ve diğer yakınlardan ayrı tutulmaz; izni alınır eli öpülür yardımı ve desteği alınır. Böylece aileye bir de akraba olmadığı halde sanki akrabaymış gibi davranılacak düzmece bir akraba eklenir.

NAZLICAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaş;
    41
    Konular
    189
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    555
    @NAZLICAN

Kokusuna hastayım kınanın kimi insan pek hoşlanmasada ben çokk severim Teşekkürler ...

Hiçbir şehre sığmadı yüreğim.
    İstanbul sen de yüreğimi ayaklarına doladın.
    Ve sen düştün ben kanadım.
    Ezildim yarama yine koskoca bir kenti bastım...

Giriş

Giriş