Üniversiteye hazırlanan ve meslek seçimi yapacak olan veya Üniversiteyi kazanmış olupta mesleğini tanımak isteyen arkadaşlarımıza çok yararlı olacağına inanıyorum. Not : ßaşka bir forum sitesinden Alıntı olarak buraya taşıyacagım,paylaşımı yapan "Orcнυη" arkadaşımıza cok tesekkür ederim. 1.ßÖLÜMDEKİ MESLEKLER 1-Acil Tıp Teknisyeni 2-Adalet Meslek Elemanı 3-Adli Tıp Teknikeri

Bu konu 13271 kez görüntülendi 25 yorum aldı ...
Meslek Rehberi (Meslek Seçimi Yapmadan Önce Mutlaka Bakın) 13271 Reviews

Konuyu değerlendir: Meslek Rehberi (Meslek Seçimi Yapmadan Önce Mutlaka Bakın)

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 13271 kez incelendi.

ŦєŁєรмє - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    168
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŦєŁєรмє

74-DERİ MÜHENDİSİ

TANIM

Derinin işlenmesi ile ilgili teknolojiyi geliştirme konusunda inceleme ve araştırma yapan kişidir.

A- GÖREVLER

- Bir derinin hayvandan yüzüldükten sonra çeşitli işlemlere tabi tutularak kullanılabilir hale gelinceye kadar geçen sürede yapılan işlemleri denetler.
    - İşlenerek kullanılabilir hale gelen ham deri ve kürkün dikilmesi ve korunması konusunda, yapımcılara danışmanlık yapar,
    - Özel kullanım amaçlı derilerin üretimi alanında çalışır. Kullanım yeri ve amacına göre; giysilik, kürklük, ayakkabılık, çantalık, döşemelik, mobilyalık vb. çeşitli deri üretimleri konusunda inceleme ve araştırmalar yapar,
    - Derinin ekonomik değer kazanmasını sağlayıcı teknolojinin geliştirilmesi ile ilgili araştırmalar yapar. Ürünün kaliteli olması için denetlemelerde bulunur,
    - Deri üretimi sırasında ortaya çıkan artıklardan üretimi mümkün olan jelatin, tutkal, salam ve sucuk kılıfları gibi mamullerin elde edilmesi için yöntemler geliştirir,
    - Sektörün sorunlarını bilimsel ve teknolojik anlamda çözebilir, modaya uygun yeni ürünler geliştirebilir, danışmanlık yapar.

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

- İşlenmiş ve yarı işlenmiş deri çeşitleri (kösele, napa, pösteki kürk, nubuk, meşin, astar, güderi, süet, glase),
    - Deri işlemeciliğinde kullanılan laboratuar malzemeleri,
    - Kimyasal maddeler (oksitler, asitler, bazlar, çeşitli tuzlar, kükürt, sülfirik asit, sodyum ve bileşikleri, alüminyum, demir, krom vb.),
    - Deri boyama ve yardımcı boya maddeleri (anyonik, katyonik, anfoterik boyalar),
    - Deri işlemeciliğinde kullanılan çeşitli makine ve aletler (pervaneli tekne, dolap, etleme makinesi, traş makinesi, yarma makinesi, ütü pres, pistole vb.),
    - Bilgisayar,
    - Büro malzemeleri.

B- MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Deri mühendisi olmak isteyenlerin;
    - Üst düzeyde akademik yeteneğe,
    - İnceleme ve araştırma merakına sahip,
    - Fen bilimlerine özellikle kimyaya karşı ilgili ve başarılı,
    - İşbirliği halinde çalışabilen
    kimseler olmaları gerekir.

C- ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Meslek elemanları, çoğunlukla kapalı ortamda; fabrikalarda, atölyelerde, ıslak zeminde, zaman zaman da laboratuarda çalışırlar. Fabrika, atölye vb. yerlerde yoğun deri kokusu ve kimyasal analizler yaparken çoğunlukla kimyasal madde ve ilaç kokularına maruz kalırlar. Meslek elemanları fabrikalarda işverenle, teknisyen, tekniker ve işçilerle iletişim halindedirler.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi, Ege Üniversitesi (İzmir) Mühendislik Fakültesinin "Deri Mühendisliği" programlarında verilmektedir.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
    OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Fizik,
    - Kimya,
    - Biyoloji,
    - Matematik.

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

- Lise veya dengi okul mezunu olmak,
    - Merkezi sistemle yapılan Öğrence Seçme Sınavı'nda (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY-2)” puanı almak gerekmektedir.
    - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda Deri Mühendisliği lisans programı ile ilgili en az bir yüksek öğretim programını tercih etmek gerekmektedir.
    - Bu yüksek öğrenim programında öğrenim görmek isteyen adaylar liselerin Fen, Fen Bilimleri, Klasik Fen, Matematik, Tabii Bilimler alanlarından mezun iseler, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonucunda diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler.
    - Ancak kendi alan/kol/bölümlerin dışında bir yüksek öğrenim programını tercih eden adayların yerleşme şansı azalmaktadır.
    - Ayrıca Deri İşleme Teknolojisi, Deri Teknolojisi, Dericilik ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde, “Deri Mühendisliği” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi 4 yıldır. Deri Mühendisliği programında verilen eğitimin amaçlarından biri; deri endüstrisinin ihtiyaç duyduğu, günümüz modern teknolojisini kullanabilecek, araştırıcı ve geliştirici nitelikte teknik elemanları yetiştirmektir. Diğer amacı ise; sektörün sorunlarına bilimsel çözümler bulmak, araştırma ve geliştirme çalışmalarını planlı bir şekilde yürütmek, sonuçlarını yayınlamak ve bu alanda geleceğin bilim adamlarını yetiştirmektir.
    Eğitim süresince; Fizik, Kimya, Matematik, Deri Histolojisi Ham Deri, Deri Kimyası, Tabaklama Maddeleri, Deri Yardımcı Maddeleri, Deri Bitim İşlemleri, Deri Boyaları ve Boyama Teknikleri, Deri Analizi ve Kalite Kontrol, Deri Atıkları ve Değerlendirilmesi, Kürk İşleme Teknikleri, İşletme Organizasyonu ve Personel Yönetimi gibi dersler verilir. Okutulan derslerin %62'si teorik, %38'i pratik olarak verilmektedir.
    Ayrıca, 3. Sınıfın sonunda 60 günlük yaz stajı vardır.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara "Lisans Diploması" ve "Deri Mühendisi" ünvanı verilir.

E- ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Deri mühendisliği alanında yetişen meslek elemanları, başta deri sanayi olmak üzere deri sanayi kimyasallarını üreten ve pazarlayan yerli ve yabancı firmalarda, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, DPT gibi kamu kurum ve kuruluşlarında çalışma olanağına sahiptirler.

Hayvansal ürünler arasında son zamana kadar bir yan ürün olarak kabul edilen ve kolay bozulabilen ham deri; dünyada gelişen bilim ve teknoloji sayesinde günümüzde önemli bir sanayi hammaddesi niteliğini kazanmıştır. Ülkemizde geleneksel deri işleyen işletmeler, yarattıkları ekonomi ve istihdam gücüyle önemli bir sektörün doğmasını sağlamışlardır. Bütün bu gelişmeler sektörde modern teknolojiyi kullanabilecek, araştırıcı ve geliştirici nitelikte teknik elemanlara olan ihtiyacı günümüzde olduğu gibi gelecekte de arttıracaktır.

F- EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

Eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. Koşulları uyan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen krediden yararlanabilirler.

Ege Üniversitesine yerleştirilen öğrencilerden üniversitenin herhangi bir programını ilk üç tercihinde gösteren ve ÖSS sınavında sayısal, sözel, eşit ağırlıklı ve yabancı dil puan türlerinin herhangi birinde ilk 100 öğrenci arasına girenlere Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı tarafından burs verilmektedir.

Staj süresince işletmeler öğrenciye bir miktar ücret ödemektedir. Bu ücret işletmelerin ücret politikasına göre belirlenmektedir.

EĞİTİM SONRASI

Kamu kuruluşlarında görev alan yeni mezun meslek elemanı 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre 8. derecenin 1. kademesinden aylıkla göreve başlar.

Deri ve Deri Ürünleri Sanayii ile ilgili özel işyerlerinde aylık kazanç asgari ücretin en az 2 katı düzeyinde olmaktadır. 3-5 yıllık deneyimi olan ya da deri kimyasalları üreten kuruluşlarda çalışanlar daha yüksek ücret almaktadırlar.

G- MESLEKTE İLERLEME

Üniversitede çalışmak isteyenler, lisansüstü eğitimi tamamlayarak bu konuda eğitim veren okullarda öğretim görevlisi olarak çalışabilirler. Akademik çalışmalarında başarılı oldukça yardımcı doçent, doçent ve profesör olabilirler.

İşletmelerde gösterilen performansa ve deneyime bağlı olarak yönetici olabilirler.

BENZER MESLEKLER

- Dericilik teknikeri.

I- YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

- Meslek elemanları,
    - Ege Üniversitesi Deri Mühendisliği Bölümü öğretim görevlileri ve bölümü tanıtan dokümanlar,
    - Üniversiteler Yükseköğretim Programları ve Meslekler Rehberi-Prof. Dr. Y.KUZGUN,
    - Ege Üniversitesi Rehberi 1999-2000,
    - ÖSYM 2006 Sınav Kılavuzu,
    - Meslek Yüksek okulları ve Açık Öğretim Ön Lisans Programları mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2005 Kılavuzu,
    - Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu 2005,
    - MEDAK (Meslek Danışma Komisyonu) üyesi kuruluşlar.

İ- DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili eğitim kurumları,
    - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
    - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

75-DERİ TEKNİSYENİ

TANIM

Ham deri veya yünlü deriyi çeşitli işlemlere tabi tutarak kullanıma hazır mamül hale getirme işleriyle uğraşan kişidir.

A-GÖREVLER

Deri Mühendisi tarafından hazırlanan üretim planına göre;
    - İşlenecek deriyi seçer,
    - Ham deriyi ıslatır, gerekirse tüy ve kıllarını temizler, derilerde kalan etleri sıyırır, kireç soma ve yağ giderme işlemini yapar,
    - Deriye salamura ve tabaklama işlemlerini yapar,
    - Sıkma ve traş işlemlerini yapar,
    - Deride kalite ayırımı yapar,
    - Traşlı derilerin boyama, yağlama ve ikinci tabaklanmasını yapar,
    - Deriyi kurutur, istenilen renge boyar, ütüler ve su geçirmezliğini sağlar,
    - Deriyi istenilen ölçülerde keserek satışa hazır hale getirir.

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

- Deri işlemede kullanılan araç-gereçler (etleme makinesi, sıkma makinesi, pervaneli tekne, tıraş makinesi, yaş ve kuru dolaplar, gergi makinesi, yün kırpma makinesi, tarak, vakum makinesi, deri alanı ölçme makinesi, deri ölçme ve kesim makineleri, boyama makinesi, yarma makinesi),
    - Jilet, bıçak ve kenar alma makası,
    - Deri işlemede kullanılan kimyasal maddeler.

B-MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Deri Teknisyeni olmak isteyenlerin;
    - Temel bilimlere ilgili,
    - Uzun süre ayakta çalışmaya dayanıklı ve bedence güçlü,
    - Renkleri ayırdedebilen,
    - Kötü kokudan, ıslak, rutubetli ortamdan rahatsız olmayan,
    - El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,
    - Kimyasal maddelere karşı alerjisi olmayan,

Deri Teknisyenlerinin çalışma ortamı kirli, ıslak ve rahatsız edici kokuludur. Çalışma yeri, deri işleyen tabakhane, atölye ve fabrikalardır. Genellikle ayakta çalışılır. Islak ve nemli ortamlarda uzun süreli çalışma sonunda romatizmal hastalıklar söz konusu olabilir. Meslek elemanı çalışırken birinci derecede deri ve kimyasal maddelerle ilgilidir. Mühendisler, işveren ve diğer çalışanlarla iletişim halindedirler.

D-MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi Endüstri Meslek Liselerinin ‘Deri Teknolojisi’ bölümlerinde verilmektedir. Bunlar;
    - Bornova (İzmir) Mimar Sinan Endüstri Meslek Lisesi,
    - Gerede (Bolu) Endüstri Meslek Lisesi’ dir.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
    OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Fen Bilgisi.

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek Liselerine; ilköğretim okulu mezunu, 19 yaşını doldurmamış, başarı ve sağlık durumu girmek istediği mesleğe uygun öğrenciler kayıt yaptırabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi 4 yıldır.

Mesleğin eğitimi, teorik ve uygulamalı olarak yapılır.
    Eğitim süresince; Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Tarih, Coğrafya, Matematik, Yabancı Dil, Biyoloji ve Sağlık Bilgisi, Fizik, Kimya, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük gibi genel kültür dersleri, Anorganik Kimya, Ham Deri, Deri Kimyasalları, Deri Teknolojisi, Organik Kimya, Arıtma Bilgisi, Makine Bilgisi, Kürk Teknolojisi gibi teorik ve Kimya Laboratuarı, Atölye gibi uygulamalı meslek dersleri okutulur. 9. sınıfta genel kültür derslerinin yanı sıra tanıtım ve yönlendirme dersi de verilmektedir.

Öğrenciler son sınıfta ise 2 gün okulda, 3 gün meslekle ilgili işletmede olmak üzere beceri eğitimi görürler.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara mezun oldukları okullara göre; meslek lisesi diploması ve “Teknisyen” unvanı verilir.

E-ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Deri Teknisyenleri; özel sektöre ait deri işleme atölye ve fabrikalarında çalışabilirler .

Ekonomik durumuna bağlı olarak kendi işyerini açabileceği gibi özellikle deri işleme sanayinin gelişmiş olduğu İstanbul, İzmir, Bursa, İzmit, Uşak, Niğde, Tekirdağ (Çorlu) gibi illerde de iş bulma şansına sahiptir.

Kalite anlayışının artması, deri konfeksiyon ve deri ürünlerinin sürekli çeşitlenmesi ve dış talebin artması bu alanda yetişmiş elemana olan talebi arttırmaktadır.

F-EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

- Öğrenciler, yaşlarına uygun olarak asgari ücretin % 30’undan az olmamak üzere ücret alırlar.
    - İşletmenin sağladığı diğer sosyal imkanlardan faydalanırlar.
    - Hastalık, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigorta edilirler.
    - Mesleki eğitim sürecinde muayene ve tedavi masrafları Sosyal Sigortalar Kurumu’nca karşılanır.

EĞİTİM SONRASI

Kazanç, çalışılan işletmeye göre değişmektedir. Özel sektörde ilk işe girişte asgari ücret düzeyinde olan kazanç, daha sonraki günlerde başarı durumuna göre artmaktadır.

G-MESLEKTE İLERLEME

Deri Teknisyenleri çalıştıkları kurum, kuruluş ve işletmelerde ustabaşı, şef vb. olabilirler.

Meslek liselerinin Deri Teknolojisi bölümünden mezun olanlar, istedikleri takdirde, Deri İşleme Teknolojisi, Dericilik, Deri Teknolojisi ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Kamu kurum ve kuruluşlarında branşlarında görev alan mezunlar, genel lise mezunlarına göre bir üst derece ile işe başlarlar.

Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen süre kadar mesleğinde çalışmış ya da en az beş yıl kalfa olarak çalıştığını belgelemek şartı ile ustalık sınavına doğrudan katılarak, başarı göstermeleri durumunda ustalık belgesini alırlar. Ustalık belgesini alanlar kendi işyerlerini açabilirler.

Ustalık belgesine sahip olanlar mesleki eğitim merkezlerinde düzenlenen İş Pedagojisi kursuna katılıp başarılı olmaları durumunda Usta Öğreticilik belgesine sahip olurlar.

Kendi işyerlerini kuranlar, girişimci olarak da ilerleme kaydedebilirler.

BENZER MESLEKLER

- Dericilik Teknikeri.

I-YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

- Meslek elemanları,
    - Bu alanda program uygulayan ilgili eğitim kurumu,
    - ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu-2005,
    - ÖSS Sınav Kılavuzu 2005,
    - Meslek Danışma Merkezi Bilgi Kaynakları,
    - MEB, 2001-2002 öğretim yılında Endüstriyel Teknik Öğretim Okul ve Kurumları, Ankara-2001,
    - Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar.

İ-DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

76-DİL BİLİMCİ

TANIM

Ana dil esas olmak üzere çeşitli dillerin yapısını, kullanımını ve tarihi ile ilgili araştırma ve incelemeleri yapan kişidir.

A- GÖREVLER

- Çeşitli toplumların kullandıkları bir iletişim biçimi olan dilin birbirinden farklılıkları ve benzerliklerini inceler,
    - İnsan dilinin ses ve anlam yönlerine ilişkin bilgiler elde eder,
    - Dillerin yapısı, kullanımı ve tarihi hakkında araştırmalarda bulunur,
    - Dil aileleri hakkında araştırmalar yapar,
    - Elde ettiği verileri değerlendirerek dillerin yapısı, kullanımı ve tarihi ile ilgili bilgiler oluşturmaya çalışır.

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

- Teyp,
    - Kamera,
    - Film,
    - Bilgisayar,
    - Çeşitli büro malzemeleri.

Dil bilimci olmak isteyenlerin;
    - Üst düzeyde sözel yeteneğe ve güçlü bir belleğe sahip,
    - Dil-edebiyat, tarih, sosyoloji, ve arkeoloji gibi alanlarla ilgili,
    - Bilimsel çalışmaya meraklı,
    kimseler olmaları gerekmektedir.

Değişik kültürlerden insanlarla iletişimde bulunulur. Çalışmalar gerçekleştirilirken seyahat etmek, uzun süre evden uzak kalmak, değişik kültürler arasında yaşamak gerekebilir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi aşamasında, büro ortamında çalışılmaktadır.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi;
    - Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi “Dil Bilimi” Bölümü,

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
    OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Tarih,
    - Sosyoloji,
    - Psikoloji,
    - Türk Dili ve Edebiyatı.

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

- Merkezi sistemle yapılan Öğrence Seçme Sınavı'nda (ÖSS) yeterli “Dil” puanı almak gerekmektedir.
    - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda Dil Bilimi lisans programı ile ilgili en az bir yüksek öğretim programını tercih etmek gerekmektedir.
    - Bu yüksek öğrenim programında öğrenim görmek isteyen adaylar liselerin Yabancı Dil alanından mezun iseler, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonucunda diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler.
    - Ancak kendi alan/ kol/bölümlerin dışında bir yüksek öğrenim programını tercih eden adayların yerleşme şansı azalmaktadır.

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Dil Bilimi programında eğitim süresi 4 yıldır.
    Dört yıllık eğitim süresince Dilbilimine Giriş, Dilbilim Tarihi, Dilin Değişik Açılardan Görünümü, Fonetik, Sentaks, Semantik gibi derslerin yanı sıra Dünya Dilleri, Dil Aileleri ve Diyalektoloji gibi dersler okutulmaktadır.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Lisans Diploması” ve “Dil Bilimci” unvanı alırlar.

Dil bilimciler, üniversite ve araştırma kurumlarında dille ilgili araştırmacı olarak çalışabilirler. Öğrenimleri sırasında Türk Dili, Fransızca, İngilizce, Almanca gibi filoloji dallarında zorunlu yada seçmeli dersler aldıklarından ortaöğretim kurumlarında bu dillerde öğretmenlik yapabilirler.

EĞİTİM SÜRESİNCE

Üniversite eğitimi süresince Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sağladığı kredi ve yurt imkanlarından yararlanabilirler. Ayrıca, kamu ve özel kurum ve kuruluşların sağladığı burs olanaklarından faydalanabilirler.

EĞİTİM SONRASI

Eğitim sonrası, teknik hizmetler sınıfında göreve başlarlarsa asgari ücretin 2,5-3 katı dolayında maaş almaktadırlar. Alınan ücret, bulunulan konum ve çalışma sürelerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

G- MESLEKTE İLERLEME

Üniversitelerde Öğretim elemanı olarak görev alanlar akademik kariyer yapabilirler. (Araştırma Görevlisi, Doktor, Yrd. Doç., Doçent ve Profesör) Bunun dışında istihdam edilenler, gösterecekleri performansa ve gerekli diğer şartları yerine getirmeye bağlı olarak değişik kadrolarda yer alabilirler.

BENZER MESLEKLER

- Filolog,
    - Etnolog.

I- YARARLANILAN KAYNAKLAR

- Meslek elemanları,
    - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınav Kılavuzu ÖSYM 2006,
    - Üniversiteler, Yükseköğrenim Programları ve Meslekler Rehberi Haziran/2000 (Prof. Dr. Yıldız KUZGUN)
    - MEDAK (Meslek Danışma Komisyonu) üyesi kuruluşlar.

- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

77-DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENİ (İLKÖĞRETİM)

TANIM

Çalıştığı eğitim kurumunda, öğrencilere, din kültürü ve ahlak bilgisi ile ilgili eğitim veren kişidir.

A- GÖREVLER

Din kültürü ve ahlak bilgisi ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına, hangi yöntemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir.
    Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni, bu program çerçevesinde;
    - Eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı hazırlar,
    - Kendisine ayrılan ders saatlerinde bu planı uygulayarak öğrencilere alanı ile
    ilgili bilgi ve beceri kazandırır,
    - Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır,
    - Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici
    etkinlikler düzenler,
    - Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur,
    - Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev
    yapar,
    - Sınıf öğretmeni olarak, öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur,
    yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır.

KULLANILAN ALET, MALZEME
    VE EĞİTİM MATERYALLERİ

- Yıllık müfredat programı, günlük çalışma planları, not defteri, yoklama
    defteri,
    - Ders kitapları,
    - Okul araç ve gereçleri,
    - Ders araç ve gereçleri.

Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeninin hem alanı ile hem de öğretmenlik mesleği ile ilgili niteliklere sahip olması gerekir.
    Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olmak isteyenlerin;
    - Üst düzeyde akademik yeteneğe sahip,
    - Sözel ifade yeteneği gelişmiş,
    - Sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı,
    - Soyut konularla ve özellikle felsefe ile uğraşmaktan hoşlanan,
    - Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen,
    - İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen,
    - Dikkatli, işine özen gösteren,
    - Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm bulmaya çalışan,
    - İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgörülü, sabırlı,
    - Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen,
    - Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, yaratıcı

Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni, sınıfta görev yapar. Görevini oturarak yürütebilir. Çalışma ortamı biraz gürültülü ve tozludur.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi aşağıdaki üniversitelere bağlı İlahiyat Fakültelerinin İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümlerinde verilmektedir.
    - Ankara Üniversitesi,
    - Atatürk Üniversitesi (Erzurum),
    - Çukurova Üniversitesi (Adana),
    - Dicle Üniversitesi (Diyarbakır),
    - Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir)
    - Erciyes Üniversitesi (Kayseri),
    - Marmara Üniversitesi (İstanbul)
    - Ondokuz Mayıs Üniversitesi (Samsun),
    - Selçuk Üniversitesi (Konya)
    - Uludağ Üniversitesi (Bursa)
    Ayrıca, aşağıda belirtilen üniversitelerin İlahiyat Fakülteleri mezunlarıda öğretmenlik meslek bilgisi kazandıran ek bir eğitim (Tezsiz Yüksek Lisans veya pedagojik formasyon gibi) almaları halinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olarak atanabilirler. İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği İlköğretim Kurumlarına atanırlar.
    - Ankara Üniversitesi,
    - Atatürk Üniversitesi ( Erzurum),
    - Cumhuriyet Üniversitesi ( Sivas),
    - Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi,
    - Çukurova Üniversitesi (Adana)
    - Dicle Üniversitesi ( Diyarbakır),
    - Dokuz Eylül Üniversitesi ( İzmir),
    - Erciyes Üniversitesi ( Kayseri),
    - Fırat Üniversitesi(Elazığ)
    - Gazi Üniversitesi Çorum İlahiyat Fak.,
    - Harran Üniversitesi ( Şanlıurfa),
    - İstanbul Üniversitesi,
    - Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi,
    - Karadeniz Teknik Üniversitesi Rize İlahiyat Fak.
    - Marmara Üniversitesi ( İstanbul),
    - Ondokuz Mayıs Üniversitesi ( Samsun),
    - Sakarya Üniversitesi,
    - Selçuk Üniversitesi ( Konya),
    - Süleyman Demirel Üniversitesi ( Isparta),
    - Uludağ Üniversitesi ( Bursa).

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
    OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Türkçe,
    - Felsefe,
    - Tarih.

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek eğitimine başlayabilmek için
    - Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği lisans programı için yeterli Sözel (SÖZ) puanı almak,
    - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih bildirim Formunda İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği lisans programı ile ilgili en az bir yüksek öğretim programını tercih etmek gerekmektedir.
    - Bu yüksek öğrenim programında öğrenim görmek isteyen adaylar liselerin Sosyal Bilimler, Edebiyat, Sosyal Bilimler ve Edebiyat, Dil ve Edebiyat, Genel Kültür, Sınıf Öğretmenliği alanları ile, Öğretmen Okulu ve Köy Enstitüsü mezunları, bu alanda yüksek öğrenim görmek isterlerse, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonucunda diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler.
    - Ancak kendi alan/kol/bölümlerin dışında bir yüksek öğrenim programını tercih eden adayların yerleşme şansı azalmaktadır.
    - Anadolu İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip Lisesi (Y.D.A), Çok Programlı Lisenin İmam Hatip Lisesi Programı/Anadolu İmam Hatip Lisesi Programı, Açıköğretim Lisesinin İmam Hatip Programı ve İmam Hatip Okulu mezunları, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavını (ÖSS) kazanıp “İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedirler.
    - Ancak kendi alan/ kol/bölümlerin dışında bir yüksek öğrenim programını tercih eden adayların yerleşme şansı azalmaktadır.
    - İlahiyat Ön lisans programını başarı ile bitirenler de ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde İlahiyat lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi, bir yılı Arapça hazırlık sınıfı olmak üzere beş yıldır.
    Eğitim süresince;
    Tefsir Usulu, Hadis Usulü, İslam Dini Esasları, İslam Ahlakı, İslam Tarihi, Dinler Tarihi, Mantık, Eğitime Giriş, İslam Hukuku, Kelam, Türk İslam Edebiyatı, Din Psikolojisi, Felsefe Tarihi, Dinler Tarihi, Tefsir, Hadis, İslam Mezhepleri Tarihi, İslam Kurumları Tarihi, İslam Felsefesi, Tasavvuf Tarihi, Dini Musiki, Din ve Ahlak Dersleri Özel Öğretim Yöntemleri vb. dersler almaktadırlar.
    Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Lisans Diploması" ve İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni unvanı verilir.

Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Okullarda özel okullarda Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak çalışmaktadırlar.

EĞİTİM SÜRESİNCE

Öğrenciler eğitimleri süresince Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan öğrenim ve harç kredisi alabilirler.

Vakıfların, kamu ve özel kurum ve kuruluşların sağladığı burslardan yararlanılabilir.

EĞİTİM SONRASI

Eğitim sonunda ‘’Öğretmen’’ olarak atananlar 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’na göre 9. Derecenin 1. kademesinden aylıkla göreve başlatılırlar. Bu öğretmenler yan ödeme, ek ders ücreti gibi olanaklardan da yararlanırlar.

Her yıl okullar açılmadan önce, tüm öğretmenlere eğitim- öğretim tazminatı adı altında bir ödeme yapılmaktadır.

Özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler ise, okul yönetimi ile yaptıkları anlaşmalara göre değişik miktarlarda ücret alabilmektedirler

G- MESLEKTE İLERLEME

Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri idari yönden okul müdürü veya müdür yardımcısı olabilirler.
    Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir,araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler.
    MEB'ca yapılan sınavda başarılı olurlarsa Eğitim Yöneticisi olabilirler.

BENZER MESLEKLER

- Tarih öğretmenliği

- Meslek Elemanları,
    - 2006 Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS ) Kılavuzu,
    - Çeşitli Üniversitelerin Katalogları,
    - ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Klavuzu –2006,
    - Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanacakların atamalarına esas olan alanlar ile mezun oldukları yüksek öğretim programları ve aylık karşılığı okutacakları derslere ilişkin esaslar ile değişiklik yapılmasına dair esaslar (Değişik: 12/05/2006 tarih ve 133 sayılı TTKK)
    - ÖSYM Üniversiteler,Yükseköğretim Programları ve Meslekler Rehberi –2000,
    - Meslek Yüksek okulları ve Açık Öğretim Ön Lisans Programları mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2006 Klavuzu,
    - Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK )Üyesi Kuruluşlar.

- İlgili Eğitim Kurumları,
    - Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü,
    - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube
    Müdürlükleri.

78-DİPLOMAT (DIŞ İŞLERİ MESLEK MEMURU)

TANIM

Türkiye’nin ve Türk vatandaşlarının haklarına ve çıkarlarına uygun olarak yabancı devletler ve uluslar arası kuruluşlarla ilişkileri yürütmek üzere Dışişleri Bakanlığınca atanan kişidir.

A- GÖREVLER

- Hükümetçe belirlenen esaslara uyan dış politikayı uygular ve Türkiye Cumhuriyetinin yabancı devletler ve uluslar arası kuruluşlarla olan ilişkilerini yürütür,

- T.C. uyruklu, gerçek ve tüzel kişilerin yabancı devletler ve uluslar arası kuruluşlar karşısında hak ve çıkarlarını korur, geliştirir ve bu alanlarda diplomasi ve konsolosluk korumasını sağlar,

- Türkiye Cumhuriyetinin yabancı devletlerle, bunların temsilcilikleri ve temsilcileri ile uluslar arası örgüt ve ilgili bakanlıklarla işbirliği yaparak ilişki ve görüşmelerini yürütür, Bu ilişki ve görüşmeler sonucu gerekiyorsa uluslar arası anlaşmaları yine diğer bakanlıklarla işbirliği içinde yapar,

- Diğer bakanlık ve kuruluşların dış politikayı etkileyen faaliyet ve ilişkilerinin Devletin dış politikasına uygunluğunu sağlar, bu kuruluşların uluslar arası kuruluşlar ve yabancı kamu ve özel kuruluşlarıyla kendi görev alanlarına giren ilişkilerin eşgüdümünü sağlar ve bunlara katılır,

- Mali, ekonomik ve diğer konularda ilgili kurum ve kuruluşlarca yürütülmesi gereken dış ilişki ve görüşmelerin dış politikaya uygun olarak yürütülmesini gözetir,

- Yabancı devletler ve uluslar arası kuruluşlarda temsil işlerini yetkili makam olarak yürütür,

- Yabancı devletler ve uluslar arası kuruluşlardaki gelişmeleri ve bunlar arasındaki ilişkileri izler.

Diplomat (Dış İşleri Meslek Memuru) olmak isteyenlerin;
    - Üstün bir akademik yetenek düzeyine sahip,
    - Söz ve yazıdaki ayrıntıyı, öz ifadeyi algılayabilen,
    - Sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı,
    - Başkalarını etkileyebilen, düşüncelerini başkalarına söz ve yazı ile aktarabilen,
    - İnsanlarla iyi iletişim kurabilen,
    - Yeniliklere açık, yaratıcı, coşkulu,
    - Sorumluluk duygusuna sahip, sır saklayabilen,
    - Düzgün bir fiziki yapıya sahip ve bedensel özürü bulunmayan,
    - İleri derecede İngilizce veya Fransızca ve Almanca bilen

- Diplomatlar (Dış İşleri Meslek Memuru) Dışişleri Bakanlığına bağlı olarak, Ankara’daki Merkez teşkilatında ve Türkiye’nin yurtdışında bulunan büyükelçilik, başkonsolosluk ve daimi temsilciliklerde görev yaparlar.

- Yurtdışında kişi, haberleşme ve bina dokunulmazlığı haklarından yararlanırlar. Ayrıca, gümrük denetiminden de muaftırlar.

- Çalışma saatleri görevli bulunduğu ülkenin çalışma saatlerine bağlıdır. Bunun yanısıra saat farkı bulunan ülkelerde gerektiğinde kendi ülkesinin çalışma saatlerine göre de çalışırlar.

- Meslek hayatlarının üçte iki kadarı dış temsilciliklerde geçer. Yurtdışına her tayin öncesinde tayin yapılacak yurtdışı görev yerleri belirlenir. Tayin kapsamına giren memurlardan tercihlerini bildirmeleri istenir. Yapılan tayinlerde memurların tercihleri imkanlar elverdiği ölçüde dikkate alınır. Meslek memurlarının, hizmetin gerektirdiği istisnalar dışında dış görev süreleri en çok beş yıl, merkez görev süreleri ise en az iki yıldır.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK ÖN EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Ülkemizde diplomat (dış işleri meslek memuru) yetiştiren herhangi bir fakülte veya bölüm bulunmamaktadır. Üniversitelerin Siyasal Bilgiler, İktisat, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin Uluslar arası İlişkiler, Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi, İktisat, İşletme, Maliye, Ekonomi bölümleri ile Hukuk Fakülteleri veya bunlara denkliği YÖK tarafından onaylanmış yabancı öğrenim kurumları bu mesleğin ön eğitim yerleri olarak sayılabilir.

MESLEK ÖN EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

Lise veya dengi okul mezunlarının katılabildiği, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda eşit ağırlık puanına göre öğrenci alan ve eğitim süresi dört yıl olan üniversitelerin Siyasal Bilgiler, İktisat, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin Uluslar arası İlişkiler, Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi, İktisat, İşletme, Maliye, Ekonomi bölümleri ile Hukuk Fakültelerini veya bunlara denkliği YÖK tarafından onaylanmış yabancı öğrenim kurumlarını kazanmış olmak gerekmektedir. (Uygulamada sınav konularının denkliği bakımından Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunları daha fazla başarı sağlamaktadırlar.)

MESLEKİ EĞİTİMDE BAŞARILI
    OLUNMASI GEREKEN DERSLER

Siyasi Tarih, Anayasa Hukuku, Türkiye’nin Yönetim Yapısı, Siyasal Sistemler ve İnsan Hakları, Ekonomi, Maliye, İngilizce, Türkçe, Uluslar arası Politika, Ululslararası Hukuk, Devletler Özel Hukuku, Medeni Hukuk, Türkiye Ekonomisi, Uluslar arası Ekonomi, Hukukun Temel Kavramları.

MESLEĞE GİRİŞ
    KOŞULLARI

Dışişleri Bakanlığı’nın açmış olduğu, adayların yabancı dil ve okul bilgileri ile akıl yürütme, kavrayış ve ifade yeteneklerinin ölçüldüğü yazılı ve sözlü meslek memurluğu sınavında başarılı olmak gerekir. Sınava girebilmek için aranan nitelikler şunlardır:
    - Her türlü iklim şartlarına dayanıklı olduğunu tam teşekküllü resmi hastane raporu ile belgelemek,
    - Üniversitelerin Siyasal Bilgiler, İktisat, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin dört yıl süreyle eğitim veren Uluslar arası İlişkiler, Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi, İktisat, İşletme, Maliye, Ekonomi Bölümleri ile Hukuk Fakültelerinin veya bunlara denkliği yetkili kurumca (YÖK) onaylanmış yabancı öğrenim kurumunu bitirmiş bulunmak,
    - Yazılı eleme sınavın ilk gününde otuz bir yaşından gün almamış olmak,
    - ÖSYM tarafından yapılan KPSS sınavlarından Dış İşleri Bakanlığı aday meslek memurluğuna giriş için belirlenmiş puan türünden sınav ilanında duyurulacak yeterli puan almak
    gerekmektedir.

Sınav Konuları: Yazılı eleme aşamasında, İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinde kompozisyon, Türkçe’den yabancı dile çeviri ve yabancı dilden Türkçe’ye çeviri bölümleri bulunmaktadır. Almanca’dan sınava gireceklerin, İngilizce veya Fransızca dillerinden birinden de sınava girmeleri gereklidir. Ayrıca, iki dilden birden sınava girmek de mümkündür.

Yazılı aşamasını kazanan adaylar sözlüye çağrılırlar. Sözlü aşamasında adaylara; Siyasi Tarih, (Osmanlı Siyasi Tarihi, 1789’dan zamanımıza kadar Dünya Siyasi Tarihi, Türk İnkılap Tarihi); Uluslararası Politika; Anayasa Hukuku, Siyasal Sistemler ve İnsan Hakları, Türkiye’nin yönetim yapısı; Uluslararası Hukuk, Devletler Özel Hukuku; Hukukun temel kavramları ve Medeni Hukuk; Türkiye Ekonomisi; Maliye; Uluslar arası Ekonomi; Genel Kültür konularında sorular yöneltilmektedir. Sözlü ve mülakat şeklinde yapılan sınavda adaylar, yukarıda belirtilen konuların tümünden bir defada sınava tabi tutulurlar.

ADAYLIK EĞİTİMİN
    SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Aday meslek memurlarının eğitim süresi iki yıldır.
    - Sınav sonucunda, Dışişleri Bakanlığına katılan aday meslek memurları, önce temel eğitime, daha sonra kapsamlı olarak hazırlanan hazırlayıcı eğitime ve staja tabii tutulurlar.

- Dışişleri Bakanlığı Eğitim Merkezi Başkanlığı tarafından düzenlenen bu temel ve hazırlayıcı eğitim bir yıl sürmektedir. Aday memurlar, temel ve hazırlayıcı eğitimin ardından merkez birimlerinde bir yıl staj yaparak iki yıllık hizmet içi eğitim süresini tamamlarlar.

ADAYLIK EĞİTİMİ
    SONUNDA ALINAN UNVAN

Olumlu sicil alan ve adaylıkları tamamlanan meslek memurları Ataşe unvanını alırlar.

Diplomatlar (Dış İşleri Meslek Memuru), Dış İşleri Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı ile yabancı ülkelerde Başkonsolosluklar, Daimi Temsilcilikler ve Büyükelçiliklerde çalışırlar.

EĞİTİM SÜRESİNCE

Temel eğitim süresince durumu uygun olan öğrencilere Kredi ve Yurtlar Kurumunca kredi ve öğrenim harcı verilmektedir. Karşılıklı veya karşılıksız burs alan öğrenciler de vardır. Öğrenim süresince eğitim masrafları tamamen öğrenciye aittir.

EĞİTİM SONRASI

- Diplomatlar (Dış İşleri Meslek Memuru) maaş ve özlük hakları bakımından kamu personeline tanınan haklardan yararlanırlar. Ankara’da Bakanlık merkez teşkilatında görevli meslek memuruna ayrıca, “Dışişleri Hizmetleri Tazminatı” ödenir. Bu çerçevede Dış İşleri Bakanlığında göreve yeni başlayan bir meslek memuru asgari ücretin yaklaşık dört katı tutarında maaş alır.

- Yurtdışı maaşları her ülkenin yaşam koşulları ve pahalılık durumuna göre değişiklik göstermektedir. Görev yapılan ülkenin hayat şartlarına göre iki ile yedi bin ABD Doları arasında maaş alırlar. Maaş düzeyleri iki-üç yılda bir Birleşmiş Milletler Yaşam Standardı esasına göre bulunulan ülkedeki hayat pahalılığı açısından gözden geçirilir. İlk yurtdışı tayininde, örnek olarak Almanya’ya atanan bekar bir meslek memuru yaklaşık 3000 Euro maaş alır.

- Evli memurların yurtdışı maaşlarına aile yardımı olarak, eş için %5, iki çocuğa kadar çocuk başına %2,5 eklenir.

- Yurtdışında görevli memurlara ayrıca, pahalı ülkelerde maaşlarının belli bir oranını aşmaması koşuluyla, kira katkısı sağlanır.

- Yurtdışına atanan veya merkeze dönen memura ve aile fertlerine uçak biletleri yanında eşya nakil yolluğu ödenir.

G- MESLEKTE İLERLEME

- Ataşelik süresi bir yıldır. Ateşelik görevinden sonra 3 yıl 3.katip, arkasından 3 yıl süre ile 2. Katip olarak görev yaparlar. Ataşelik, 3. Katiplik ve 2. Katiplik dönemlerinde Muavin Konsolos sıfatını da taşıyarak yurt dışında görevlendirilirler. 2. Katiplik süresinin sonunda yapılan sınav sonucuna göre Başkatip unvanını alırlar ve Başkatip olanlar Konsolos yeterlik sınavına kabul edilirler.

- Konsolos yeterlilik sınavını kazananlar, Konsolosluk dönemlerindeki başarı durumlarına göre Şube Müdürü veya Daire Başkan Vekili ile Daire Başkanı olabilirler. Bu unvanları taşıdıkları süre zarfında aynı zamanda Başkonsolos sıfatı ile yurtdışında görevlendirilirler.

- Başkonsoloslar daha sonra durumlarına göre Genel Müdür Yardımcısı olabilirler ve bu süre zarfında aynı zamanda Elçi sıfatını alırlar. Bir süre sınırlaması bulunmamakla birlikte bu görevde 2 ile 4 yıl arası görev yaparlar. Genel Müdürlüğe yükselen diplomatlar ise Büyükelçi sıfatı ile yurtdışında görevlendirilirler.

H- EK BİLGİLER

DIŞ TEŞKİLAT

Büyükelçilikler, nezdinde bulundukları ülke ile Türkiye arasındaki ikili düzeydeki ilişkileri yürüten diplomatik misyonlardır. Büyükelçi, söz konusu ülkede Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Cumhurbaşkanını temsil eder ve Cumhurbaşkanının kendisine güven duyduğunu ifade eden mektubu, nezdine atandığı Devlet Başkanına sunularak göreve başlar. Büyükelçilikte görevli Büyükelçi dışındaki meslek memurları, kıdemlerine göre sırasıyla Ataşe, Üçüncü Katip, İkinci Katip, Başkatip, Müsteşar ve Elçi-Müsteşar unvanlarını taşırlar.

Daimi Temsilcilikler, bir uluslar arası kuruluşta Türkiye’yi temsil eden diplomatik misyonlardır. Daimi Temsilci, Büyükelçi unvanını taşır. Daimi Temsilci dışındaki meslek memurları kıdemlerine göre sırasıyla, Ataşe, Üçüncü Katip, İkinci Katip, Başkatip, Müsteşar ve Daimi Temsil Yardımcısı unvanlarını taşırlar.

Başkonsolosluklar, görev sahalarına giren bölgede Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik ve kültürel çıkarlarını korumak ve bölgede yerleşik T.C. vatandaşları üzerinde devletin himayesini sağlamakla yükümlüdürler. Bir ülkede birden fazla başkonsolosluk bulunabilir. Başkonsolosluğun amiri Başkonsolos unvanını taşır. Bu misyonlarda görev yapan diğer meslek memurları kıdemlerine göre sırasıyla, Ataşe, Muavin Konsolos, Konsolos ve Başkonsolos Yardımcısı unvanlarını taşırlar. Başkonsolosluklar, bulundukları ülkede yerleşik Büyükelçiliğe bağlıdırlar.

I- YARARLANILAN KAYNAKLAR

- Meslek elemanları,
    - Dış İşleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü,
    - Dışişleri Bakanlığı dokümanları,
    - Uluslar arası Politika Ders Kitabı (Mehmet GÖNLÜBOL),
    - Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) Üyesi Kuruluşlar.

- Dışişleri Bakanlığı,
    - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Konu ŦєŁєรмє tarafından (24.09.2009 Saat 19:24 ) değiş;tirilmiş;tir.

[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Ŧєℓєรмє

!!!...υğяαşмα вαвα уσяgυη...!!!

ßoşver,hep aynı masal..."Hayat ve ßen"işte hepsi bu kadar.....

Ŧєℓєรмє

вιяαz ѕєνιηç вιяαz нüzüη.

Konular
    168
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŦєŁєรмє

79-DİŞ PROTEZ TEKNİSYENİ

TANIM

Diş hekiminin kendisine verdiği ölçülere göre hastanın eksik olan diş ve ağız dokularını tamamlayan ve düzenleyen, protez ve diş köprülerini yapan kişidir.

A- GÖREVLER

- Diş hekimince alınan ağız kalıbı üzerine alçı ile suyu karıştırarak yaptığı hamuru dökerek, alçı model elde eder,
    - Alınan model üzerinde gerekli çalışmaları yapar.
    - Alçı kalıptan akrilik denilen maddeyi çıkarır,
    - Diş hekimince yapılan provadan gelen dişleri mumlayarak diş eti şeklini verir,
    - Dişleri mum kalıbın yerine plastik kalıba yerleştirir (mufta safhası),
    - Kalıptan çıkardıktan sonra, tesviye (fazlalıkların alınması) işlemini yapar,
    - Protez cilası yapar,
    - Kırılan protezleri tamir eder,
    - Kron köprü yapar,
    - Çarpık dişlerin düzeltilmesi için gereken malzemeleri hazırlar (bağlama kanalları),
    - Kullandığı aletlerin bakımını yapar.

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

- Kıymetli ve kıymetsiz metal alaşımları, alçı, mum, porselen tozları, cila, plastik vb.,
    - Elektriksiz el aletleri (mufla, bol bol kaşığı, modelaj, ateş spatülü, pense çeşitleri, makas, testere vb.),
    - Elektrikli el aletleri ve makineler (tur motorları ve mikromotorlar).

Diş protez teknisyeni olmak isteyenlerin;
    - El becerisine sahip,
    - Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,
    - Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine ve estetik görüşe sahip,
    - Ayrıntılara dikkat edebilen

Kimyasal maddelere ve tozlara karşı alerjisi olanlar bu mesleğin icrasında zorlanırlar.

Diş protez teknisyenleri, diş laboratuarlarında görev yaparlar. Çalışma ortamı farklılık gösterebilir. Metal döküm ve metal tesviye işlerinin yapıldığı laboratuarlar tozlu ve gürültülü olabilir. Akrilik ve porselen çalışması yapılan kısımlar temiz ortamlardır. Birinci derecede malzeme ve aletlerle çalışılır. Diş Protez teknisyenleri Diş hekimleri ile iletişim içinde görev yaparlar.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı aşağıda isimleri yazılı Sağlık meslek liselerinin “Diş Protez” bölümlerinde verilmektedir.

- İzmir Atatürk Sağlık Meslek Lisesi
    - Ordu Atatürk Sağlık Meslek Lisesi
    - Çankırı Ilgaz Sağlık Meslek Lisesi,
    - Elazığ Atatürk Sağlık Meslek Lisesi.

Ayrıca; Mesleki Eğitim Merkezlerinde “Diş Protezcisi” mesleğinin eğitimi verilmektedir. Bu meslek hakkında bilgi edinmek için “Diş Protezcisi” mesleğini inceleyebilirsiniz.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
    OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- İş-Teknik,
    - Fen Bilgisi.

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

Diş Protez Teknisyenliği meslek eğitimine başlayabilmek için;
    - İlköğretim okullarının 8.sınıflarında öğrenim görüyor veya mezun omak
    Milli Eğitim Bakanlığı’nın tarafından yapılan Orta Öğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS)’nda başarılı olmak,

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

Eğitim süresince öğrenciler, meslek dersleri olarak Meslek Teknolojisi, Protez Maddeleri Bilgisi, Manipülasyon, Diş Morfolojisi, Tam protezler, Bölümlü Protezler, Sabit Protezler, Ortodonti, Mikrobiyoloji, Çene-Yüz Protezleri, İşletme Ekonomisi, temel bilim dersleri olarak Psikoloji, Sosyoloji, Kişiler Arası İlişkiler, Sağlık Hizmetlerinde Yönetim, Anatomi, Fizyoloji, Sağlığı Koruma Bilgisi, Sağlık Eğitimi, İlkyardım, Sağlık İstatistiği, Hastalıklar Bilgisi, kültür dersleri olarak Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak, Tarih, İnkılap Tarihi, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Yabancı Dil, Beden Eğitimi gibi dersleri alırlar.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlar “Sağlık Meslek Lisesi Diploması” ve “Diş Protez Teknisyeni” unvanı alırlar.

Diş protez teknisyenleri özel diş laboratuarlarında, kliniklerde ve kamu ve özel hastanelerde iş bulabilirler.

EĞİTİM SÜRESİNCE

Eğitim süresince kazanç söz konusu değildir.

EĞİTİM SONRASI

Kamu kesiminde çalışanlar sağlık hizmetleri sınıfından asgari ücretin yaklaşık 2-3 katı tutarında ücret almaktadırlar.

Özel işyerlerinde çalışanların ücreti ise işyerinin durumuna göre ve çalışan kişinin beceri ve deneyimine göre değişiklikler gösterir.

G- MESLEKTE İLERLEME

Sağlık meslek liselerinin “Diş Protez Teknisyenliği” bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, Ağız Diş Sağlığı , Ağız ve Diş Sağlığı, Diş Protez, Sağlık Kurumları İşletmeciliği ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde bu proğramlara kayıt yaptırma hakkına sahip olurlar.
    Ağız Diş Sağlığı , Ağız ve Diş Sağlığı, Diş Protez, Sağlık Kurumları İşletmeciliği ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde Sağlık İdaresi lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

Çeşitli üniversite ve özel laboratuarların düzenledikleri ücretli kurslara katılarak mesleki bilgi ve becerilerini artırabilirler.

BENZER MESLEKLER

- Diş protez teknikeri.
    - Protez ortez teknikeri

H - EK BİLGİLER

Sağlık Meslek Liselerine Başvuru Şartları:
    Genel Şartlar:
    Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
    Sağlığı, girmek istediği mesleğin öğretimi ve yürütülmesine elverişli olmak,
    Evli, boşanmış veya nişanlı olmamak,Kamu haklarından yasaklı olmamak.

- 4702 Sayılı Kanun,
    - Meslek elemanları,
    - 2001-2002 Eğitim Öğretim Yılı Sağlık Meslek Liseleri (Gündüzlü) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı Klavuzu,

- Sağlık Bakanlığı ve ilgili okullar,
    - Türkiye İş Kurumu Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
    - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube Müdürlükleri.

80-DİŞ HEKİMİ

TANIM

Diş sağlığının korunması, diş ve ağız boşluğu hastalıklarının tedavisi için gerekli çalışmaları yapan kişidir.

A- GÖREVLER

- Hastanın şikayetlerini dinleyip, ayna ve sort ile ağzını muayene eder,
    - Gerekirse röntgen filmi çeker, inceler ve hastalığı teşhis eder,
    - Tedavisi olanaklı olan dişleri tedavi eder,
    - Tedavisi olanaklı olmayan dişleri anestezi yaparak çeker,
    - Apseli diş için reçete yazar,
    - Çekilmiş dişlerin yerine köprü ve protezle yenilerini takar,
    - Kanal tedavisi yapar,
    - Ağız ve diş eti hastalıklarını tedavi eder,
    - İnsanlara, ağız sağlığı, temizliği ve ağız bakımı konularında bilgi verir, tavsiyelerde bulunur.

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

- Fotey (Dişçi koltuğu),
    - Diş Üniti,
    - Aeratör (Diş kesme aleti),
    - Mikromotor,
    - Enjektör (Set),
    - Davye (Dişçi kerpeteni),
    - Diş temizleme aletleri,
    - Ağız aynaları ve ağız için el aletleri,
    - Diş çürüğünden koruyucu maddeler,
    - Alçılar,
    - Ölçü maddeleri,
    - Dolgu maddeleri (Siman, Amalgan, Porselen),
    - Anestezi Solüsyonu (Tedavilerde acı duymayı önleyen sıvı).

Diş hekimi olmak isteyenlerin;
    - Normalin üstünde genel yeteneğe,
    - Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme,
    - El ve parmakları ustalıkla kullanabilme yeteneğine sahip,
    - Fizik, kimya özellikle biyoloji konularına ilgili ve bu alanda başarılı,
    - İnsanlarla uğraşmaktan sıkılmayan, insanları anlayabilen,
    - Hoşgörülü, sabırlı, dikkatli ve sorumluluk sahibi,
    - Estetik anlayışı yüksek
    El becerisi, meslekte başarıyı artırıcı etmendir.

Diş hekimleri hastanelerde, dispanserlerde veya özel muayenehanelerde görev yaparlar. Görev ortamı çok temiz ve biraz ilaç kokuludur. Bazı hastaların ağızları rahatsız edici derecede kokabilir. Diş hekimleri sürekli ayakta çalışırlar ve çalışırken hastalar ve hasta sahipleri ile sürekli etkileşim halindedirler.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi aşağıdaki fakültelerde verilmektedir.
    - Ankara Üni. Diş Hekimliği Fakültesi,
    - Atatürk Üni. (Erzurum) Diş Hekimliği Fakültesi,
    - Cumhuriyet Üni. (Sivas) Diş Hekimliği Fakültesi,
    - Çukurova Üni. (Adana) Diş Hekimliği Fakültesi,
    - Dicle Üni. (Diyarbakır) Diş Hekimliği Fakültesi,
    - Ege Üni. (İzmir) Diş Hekimliği Fakültesi,
    - Erciyes Üniversitesi (Kayseri) Diş Hekimliği Fakültesi,
    - Gazi Üni. (Ankara) Diş Hekimliği Fakültesi,
    - Hacettepe Üniversitesi (Ankara) Diş Hekimliği Fakültesi,
    - İstanbul Üni. Diş Hekimliği Fakültesi,
    - Marmara Üni. (İstanbul) Diş Hekimliği Fakültesi,
    - Ondokuz Mayıs Üni. (Samsun) Diş Hekimliği Fakültesi,
    - Selçuk Üni. (Konya) Diş Hekimliği Fakültesi,
    - Süleyman Demirel Üni. (Isparta) Diş Hekimliği Fakültesi,
    - Yeditepe Üni. (İstanbul) Diş Hekimliği Fakültesi.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
    OLUNMASI GEREKEN DERSLER

Fen bilimleri dersleri.

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

- Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) Diş Hekimliği lisans programı için yeterli Sayısal (SAY) puanı almak ,
    - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih bildirim Formunda Diş Hekimliği lisans programı ile ilgili en az bir yüksek öğretim programını tercih etmek gerekmektedir.
    - Bu yüksek öğrenim programında öğrenim görmek isteyen adaylar liselerin Fen, Fen Bilimleri, Klasik Fen, Matematik, Tabii Bilimler alanlarından mezun iseler, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonucunda diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Diş hekimliği eğitimi temel bilimler eğitimi ile birlikte 5 yıllık bir süreyi kapsar. Yabancı dil hazırlık sınıfı bulunan fakültelerde eğitim 6 yıldır.
    Diş hekimliğinde beceri kazanmak önemli olduğundan eğitimde uygulamaya ağırlık verilmektedir.

Eğitimi genel olarak iki bölüme ayırabiliriz:
    a) Öğrencilerin kliniğe hazırlanması için ilk üç yıl temel bilimler, meslek bilimleri, klinik öncesi eğitim ve bunların uygulamaları yapılmaktadır.
    b) Klinik çalışmasına 4. sınıftan itibaren başlanmakta ve 5. Sınıfta ilk uygulamalar entegre staj şeklinde sürdürülmektedir.
    Eğitimde:
    1. yıl: Türkçe, Biyokimya, Biyoistatistik, Organik Kimya,Fizik, Tıbbi Biyoloji, Yabancı Dil, Protez Pratik, Protez Teorik, Davranış Bilimleri, Seçmeli Ders (Beden Eğitimi veya Güzel Sanatlar),
    2. yıl: Anatomi, Histoloji, Fizyoloji, Mikrobiyoloji, Biyofizik, Tedavi Teorik, Tedavi Pratik, Protez Pratik, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Seçmeli Ders (Beden Eğitimi veya Güzel Sanatlar),
    3. yıl: Tedavi Pratik, Protez Pratik, Tam Protez, Hareketli Bölümlü Protez, Farmakoloji, Endodonti, Endodonti Pratik, Sabit Protez, Maddeler Bilgisi, Ağız Hastalıkları Tedavisi,Genel Patoloji, Periodontoloji, Dental Anestezi, Ortodonti, Radyoloji, Oral Diagnoz, Tedavi Teorik,
    4. yıl: Sabit Protez, Endodonti, Dahiliye, Hareketli Bölümlü Protez, Pedodonti, Oral Diagnoz, Dental Anestezi, Ortodonti Teorik, Ortodonti Pratik, Periodontoloji, Genel Cerrahi, Ağız Hastalıkları, Tam Protez, Ağız Hastalıkları Cerrahisi, Seçmeli Ders (Beden Eğitimi veya Güzel Sanatlar),
    4. Sınıf Stajları;
    Staj fakülte kurulunun belirleyeceği esaslara göre
    - Cerrahi, Protez, Tedavi, Periodontoloji, Ortodonti, Pedodonti, Oral Diagnoz ve Radyoloji Bilim Dalında en az 4 hafta yapılır.
    5. yıl: Üst Çene Protezi, Ağız Hastalıkları Cerrahisi, Pedodonti, Diş Hekimliği Tarihi, Çene-yüz Cerrahisi, Psikiyatri, Halk Sağlığı, Dermatoloji, Göz Hastalıkları, Kulak-Burun-Boğaz, Nöroloji, Adli Tıp, Genel Seminer.
    5. Sınıf Stajları;
    Staj Fakülte Kurulunun belirleyeceği esaslara göre; Cerrahi; en az 6 hafta, Protez; en az 6 hafta, Tedavi; en az 6 hafta, Periodontoloji; en az 3 hafta, Ortodonti; en az 3 hafta, Pedodonti; en az 3 hafta, Oral Diagnoz ve Radyoloji; en az 3 hafta Anabilim ve Bilim Dallarında yapılır.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara alanı belirten "Lisans Diploması" ve "Diş Hekimi" unvanı verilmektedir.

Diş hekimleri, hastanelerde, özel kliniklerde, muayenehanede çalışırlar. Zaman zaman okul, köy ve mahallelerde diş sağlığı taramalarında da bulunabilirler.

Kamu ve özel sektörde ihtiyaca yetecek kadar diş hekimi bulunmakla birlikte 7'nci 5 yıllık kalkınma planına göre 2000 yıllarında diş hekimliğine duyulan ihtiyaç artacak ve istihdam alanı genişleyecektir. Ayrıca koruyucu hekimlik yönünde doğacak talepler ileride diş hekimliği için geniş iş olanakları sunacaktır.
    Diş hekimleri, serbest çalışabilecekleri gibi bir devlet kuruluşunda da görev alabilirler. Muayenehane açacak bir diş hekiminin önce Türk Tabipler Odasına başvurması, Sağlık Bakanlığından muayenehane açma izni alması ve durumu Maliye ve Gümrük Bakanlığına bildirmesi gerekir. Resmi ve özel hastanelerde veya dispanserlerde çalışmak isteyen diş hekimleri ile ilgili kurumlara başvurur ve açık yerlere tayin edilirler. Diş Hekimleri Türk Tabipler Odasına üye olmak zorundadırlar. Diş Hekimlerinin bir kısmı da uzmanlık eğitimi görüp üniversitelerde görev almaktadırlar.

EĞİTİM SÜRESİNCE

Öğrenci isterse ve şartları uygunsa Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenci kredilerinden faydalanabilir. Bu kredinin miktarı her öğrenci için aynı olup her yıl artırılmaktadır.

Ayrıca, öğrenciler yeterli başarı gösterdikleri ve bazı şartları taşıdıklarında çeşitli kamu ve özel kurum ve kuruluşların karşılıklı veya karşılıksız burslarından yararlanma olanağına sahiptirler. Diş hekimliği meslek odalarından karşılıksız burs alma olanağı da vardır. Fakat bu burstan yararlanmanın koşullarını fakülteler belirler. (Diş hekimliği eğitiminin diğer meslek eğitimlerinden en önemli farkı pratik eğitimde kullanılan araç-gereç ve malzemelerin bir kısmının öğrenci tarafından sağlanmasıdır. Diğer fakülte öğrencilerine kıyasla çok daha fazla masraf gerektiren bir eğitimdir.)

EĞİTİM SONRASI

Bu meslekte kamu kuruluşlarında çalışanlar asgari ücretin 3 katı civarında ücret alırlarken, özel muayenehaneleri olanlar asgari ücretin 10-12 katı civarında kazanç sağlayabilmektedirler.

G- MESLEKTE İLERLEME

Meslekte kullanılan araç-gereç ve malzemede sürekli gelişmeler sağlanmaktadır. Buna bağlı olarak bazı kolaylıklar ve kalite yükselmesi görülmektedir.

Ağız ve diş sağlığında, tedavi yöntemlerinde, protez yöntemlerinde çeşitli teknik ve bilimsel gelişmeler sürekli gerçekleşmekte, bu sebeple mesleki görevler de artmaktadır.

Ülkemizde halen yaygınlaşmamış olan koruyucu hekimliğin, diş hekimliği öncülüğünde gelişeceği muhtemelidir.

Protez alanında teknik, tedavi alanında bilimsel gelişmeler olabilir. Mesleğin insan yaşamındaki yeri sürekli artmaktadır.

Diş hekimliği fakültesinden mezun olan öğrencilere yüksek lisans diploması verilir. Sınavı kazanmak şartı ile uzmanlık eğitimi yapabilirler. Fakültede araştırma görevlisi olarak çalışıp doktora yapabilirler. Yardımcı Doçent, Doçent, Profesör unvanlarına yükselebilirler.

Diş hekimliği Anabilim Dallarının bazılarında Uzman, tümünde ise Bilim Doktoru, Yardımcı Doçent, Doçent ve Profesör gibi unvanlar alarak akademik kariyer yapılabilir.

Temel Tıp Anabilim ve Bilim Dallarından bazılarında Bilim Doktoru, Yardımcı Doçent, Doçent ve Profesör gibi unvanlar alarak akademik kariyer yapılabilir.

BENZER MESLEKLER

- Diş teknisyenliği,
    - Tıp doktorluğu.

- Meslek Elemanları,
    - ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu –2006,
    - ÖSYM Üniversiteler, Yükseköğretim Programları ve Meslekler Rehberi –2000,
    - Meslekler ve Tercih Rehberi- Aydoğdu Yayınları
    - Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK ) Üyesi Kuruluşlar.

- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

81-DİŞ PROTEZCİSİ

TANIM

Diş Hekiminin kontrolü altında, diş hekimince kendisine verilen ölçülere göre hastanın eksik olan diş ve ağız dokularını tamamlayan ve düzenleyen, protez ve diş köprülerini tekniğine uygun olarak yapan kişidir.

A- GÖREVLER

- Diş hekimince alınan ağız kalıbı üzerine, alçı ile suyu karıştırarak hamur yapar. Hamuru kalıp üzerine yerleştirir ve kaynatarak sertleştirir,
    - Alçı kalıptan akriliği çıkarır,
    - Dişlerin, kalıba yerleştirilmesinde diş hekimine yardım eder,
    - Provadan gelen dişleri mumlayarak, diş eti şeklini verir,
    - Dişleri mum kalıbın yerine plastik kalıba geçirir (mufta safhası),
    - Kalıptan çıktıktan sonra, tesviye (fazlalıkların alınması) işlemini yapar,
    - Protez cilası yapar,
    - Kırılan protezleri tamir eder,
    - Kron köprü yapar,
    - Çarpık dişlerin düzeltilmesi için gereken malzemeleri hazırlar (bağlama kanalları),
    - Kullandığı aletlerin bakımını yapar.

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

- Elektriksiz el aletleri (pense çeşitleri, makas, testere vb.),
    - Elektrikli aletler ve makineler,
    - Kıymetli ve kıymetsiz metal alaşımları, alçı, mum, porselen tozları, cila, plastik vb.

Diş protezcisi olmak isteyenlerin;
    - Normal bir genel yetenek düzeyine,
    - El ve gözü uyumlu kullanabilme,
    - Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneklerine,
    - Renk algısına,
    - Estetik görüşe sahip olmaları,
    - Kimyasal maddelere ve toza karşı alerjisi olmaması gerekir.

Diş protezcileri, diş atölyelerinde görev yaparlar. Çalışma ortamında kimyasal maddelerle, alçı ve porselenle çalışıldığından aşırı toz ve koku vardır. Birinci derecede malzeme ve aletlerle çalışırlar. Zaman zaman diş hekimleri, diş teknisyenleri ile etkileşim halindedirler. Çalışmasını haftanın her günü tam zamanlı olarak yürütür. Hafta sonu çalışması da söz konusu olabilir.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Yeterli sayıda müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde Diş Protezciliği alanında eğitim programı düzenlenebilmektedir.
    Ayrıca, mesleğin eğitimi teknisyenlik düzeyinde sağlık meslek liselerinde verilmektedir.
    Diş Protez Teknisyenliği mesleği hakkında bilgi almak için bu merkezde mevcut “Diş Protez Teknisyenliği” meslek bilgi dosyasından yararlanabilirsiniz.

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
    - En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
    - 14 yaşını doldurmuş olmak,
    - Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
    - Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Diş protezciliği mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 3 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1,5 yıldır. Bu merkezlerde teorik eğitim, işyerlerinde ise uygulamalı eğitim verilmektedir.
    Çırak öğrenciler teorik eğitimde Türkçe, Matematik ve Meslek Matematiği, İşletme Bilgisi ve Kooperatifçilik, Toplam Kalite Yönetimi gibi genel bilgi dersleri ile Teknik Resim, İş Güvenliği, Meslek Resmi, Meslek Bilgisi, Maniplasyon, Malzeme Alet Bilgisi gibi meslek dersleri alırlar.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Çıraklık eğitimini tamamlayanlara eğitim sonunda katıldıkları kalfalık sınavında başarılı olmaları durumunda "Kalfalık Belgesi" ve “Kalfa” ünvanı verilir.

Çalışma alanları, diş laboratuarları, özel diş klinikleri ve hastanelerdir. Meslekte iş bulma olanağı fazladır. Usta unvanını alanlar kendi adlarına işyeri açabilirler.

EĞİTİM SÜRESİNCE

Aday çırak ve çırak öğrencilere, eğitimleri süresince, asgari ücretin %30'undan az olmamak üzere işverenlerce ücret ödenmektedir.

EĞİTİM SONRASI

Kamu kesiminde çalışanlar, asgari ücretin, yaklaşık olarak 2-3 katı tutarında ücret almaktadır,

Özel işyerlerinde çalışanların ücreti ise, işyerinin yapısı elemanın beceri ve deneyimine göre değişiklik göstermektedir.

G- MESLEKTE İLERLEME

- Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yıl sonunda ustalık sınavlarına katılabilirler.
    - Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SSK veya Bağ-Kur primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra "Usta Öğreticilik" belgesi alabilirler.
    - Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.
    - İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.

BENZER MESLEKLER

- Diş Protez Teknisyenliği,
    - Diş Protez Teknikerliği.

- Meslek elemanları,
    - 4702 Sayılı Kanun,
    - T.C. Sağlık Bakanlığı Bursa Diş Hastanesi Diş Protez Kliniği,
    - T.C. Milli Eğitim Bakanlığı "Çıraklık Dönemi Diş Protezciliği" Meslek Dalı Eğitim Programı,

- Mesleki eğitim merkezleri,
    - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube Müdürlükleri.

[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Ŧєℓєรмє

Ŧєℓєรмє

Konular
    168
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŦєŁєรмє

82-DIŞ TİCARET MESLEK ELEMANI

TANIM

İhracat ve ithalat işlemleri konusunda çalışan kişidir.

A-GÖREVLER

Dış ticaret meslek elemanı, uluslararası mal alım-satımı için bağlantılar kurulması, gerekli sözleşmelerin yapılması için gerekli çalışmalarda ara eleman olarak görev yapar,
    - Yurt dışından satın alınan malların zamanında gelmesi için işi sürekli olarak takip eder,
    - Yurt dışına satılacak malların (ihraç mallarının), gideceği ülkedeki firmaya zamanında ve istenilen şekilde teslimi için gereken işlemleri yapar,
    - Yurt dışından alınan malın bedelinin sözleşmeye uygun olarak ödenmesini ve yurt dışına satılan malın parasının da zamanında alınmasını sağlamaya çalışır,
    - Dışalım ve dışsatımla ilgili yasa ve yönetmelikleri sürekli izler.

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

- Bilgisayar,
    - Hesap makinesi,
    - Diğer büro malzemeleri,
    - Yasal mevzuat ve uygulama dokümanları.

Dış Ticaret Elemanı olmak isteyenlerin;
    - Sosyal bilimlere özellikle ekonomiye, ticaret ve büro işlerine ilgi duyan,
    - Ayrıntılara dikkat eden, sorumluluk sahibi,
    - Başkaları ile iyi iletişim kurabilen, başkalarını etkileyebilen,
    - Girişimci
    Yabancı dil ve bilgisayar bilgisi meslekte başarıyı artıran etkenlerdir.

Dış ticaret elemanları büroda çalışırlar. Zaman zaman iş takibi için seyahat etmeleri gerekebilir. İş genellikle oturarak yürütülür. İthalat-ihracat işiyle ilgili işletmelerde görev alanlar gümrüklerde de iş takibi yaparlar.

D-MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Mesleki eğitim aşağıdaki üniversitelere bağlı Meslek Yüksek Okullarının ‘Dış Ticaret” programlarında verilmektedir.
    - Denizli Pamukkale Üniversitesi Honaz Meslek Yüksekokulu, Bekilli Meslek Yüksekokulu, Buldan Meslek Yüksekokulu,
    - Anadolu Üniversitesi Eskişehir Meslek Yüksekokulu,
    - Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Reyhanlı Meslek Yüksekokulu Yayladağı Meslek Yüksekokulu, Antakya Meslek Yüksekokulu,
    - İstanbul Ticaret Üniversitesi Meslek Yüksekokulu,
    - İstanbul Kadir Has Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu,
    - İstanbul Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu,
    - İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu,
    - Kocaeli Üniversitesi Hereke Ömer İsmet Uzunyol Meslek Yüksekokulu,
    - Konya Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu,
    - Konya Selçuk Üniversitesi Beyşehir Meslek Yüksekokulu,
    - Muğla Üniversitesi Muğla Meslek Yüksekokulu,
    - Sakarya Üniversitesi Akyazı Meslek Yüksekokulu, Geyve Meslek Yüksekokulu, Sapanca Meslek Yüksekokulu, Pamukova Meslek Yüksekokulu,
    - Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Trabzon Meslek Yüksekokulu,
    - Atatürk Üniversitesi Bayburt Meslek Yüksekokulu,
    - Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Cumhuriyet Meslek Yüksekokulu.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
    OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Türkçe,
    - Sosyal Bilimler,
    - Matematik.

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

- Meslek liselerinin A-Grubu (Ticaret Lisesi Fen ) , Bankacılık, Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman İşletme, Dış Ticaret, Emlak Komisyonculuğu, Genel Hizmetler (Demiryolu) , İşletme, İşletmecilik (Demiryolu), Muhasebe, Sigortacılık, Tesis İşletmeciliği, Ticaret, Bilgisayarlı Muhasebe bölümlerinden mezun olanlar ve Ticaret Liselerini Kol Ayrımı Olmadığı Dönemde bitirenler “Dış Ticaret” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
    - Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda tercih listelerinde ilgili programa yer vermişlerse açık kalan kontenjanlara göre ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için ÖSS Sınavında yeterli EA (Eşit Ağırlıklı) puanı almak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Eğitimin süresi 2 yıl olup, teorik ve pratik olarak sürdürülür. Mezuniyet için 30 işgünü staj zorunludur. Uluslararası Ticarette Temel Kavramlar, Genel Muhasebe, Hukuka Giriş, Ekonomi, Temel Bilgi Teknoloji Kullanımı, Ticari Matematik, İş Hukuku, İthalat ve İhracat Mevzuatı, Ticaret Hukuku, Türkiye Ekonomisi, Uluslararası İktisat, Dış Ticaret Muhasebesi, AB- Türkiye İlişkileri, Gümrük Birliği ve Gümrük Rejimleri, Kambiyo Mevzuatı, Finansal Yönetim, Dış Ticarette Bilgisayar Uygulamaları ve Uluslararası Pazarlama, gibi dersler görülür.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimi başarı ile tamamlayanlara "Dış Ticaret Ön lisans Diploması" ve " Dış Ticaret Meslek Elemanı " unvanı verilir.

Dış ticaret ön lisans programından mezun olanlar Maliye Bakanlığı, Gümrük Müsteşarlığı ve bağlı birimlerinde görev alabilirler. Ayrıca, meslek elemanları ithalat-ihracatla uğraşan tüm işyerlerinde iş bulabilirler. Yabancı dil bilgisi çok iyi olanların iş bulma sorunu yoktur. Bankaların kambiyo bölümü meslek elemanlarının çalışabileceği yerlerdir. Avrupa Birliğine girildiğinde bu meslek elemanlarına olan talebin artacağı düşünülmektedir.

EĞİTİM SÜRESİNCE

Mesleki eğitim süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenci kredisinden yararlanabilmektedirler.

EĞİTİM SONRASI

- Kamu kurumlarında istihdam edilenler 657 sayılı Kanuna göre belirlenen ücreti alırlar.
    - Eğitim sonrası kazanç kişinin yeteneği ve işletmenin yapısına göre asgari ücretin 2-5 katı arasında değişmektedir.

G-MESLEKTE İLERLEME

“Dış Ticaret ” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, “Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonomi, İktisat, İşletme, İşletme Bilgi Yönetimi, Sermaye Piyasası, Uluslararası Finans, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik”Ekonomi ve Finans, İşletme Enformatiği, İşletme-Ekonomi, Uluslar arası Ticaret ve Finansman, lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BENZER MESLEKLER

- İşletmeci,
    - Muhasebeci,
    - Bankacı,
    - İktisatçı.

- Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu dökümanları
    - Meslek elemanları,
    - Öğrenci Seçme Sınavı Kılavuzu (ÖSS) 2005,
    - ÖSS Yükseköğretim Programları ve Kontenjan Kılavuzu 2005,
    - ÖSS Dikey Geçiş Sınav Kılavuzu 2005,

İ-DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

83-DİYETİSYEN (BESLENME UZMANI)

TANIM

İnsanların yeterli, dengeli ve sağlıklı bir biçimde beslenebilmeleri için yemek listelerinin hazırlanması, yiyeceklerin sağlığa uygun bir şekilde pişirilip sunulması konusunda çalışan, varolan besin kaynaklarının ekonomik ve sağlık kurallarına uygun olarak kullanılmasını sağlayan ve bu konularda bireyi ve toplumu bilgilendiren meslek elemanıdır.

A- GÖREVLER

- Besinlerin işlenmesi, hazırlanması, pişirilmesi, depolanması vb. sırasında
    oluşan değişikliklerin insan vücudundaki etkilerini inceler,
    - Toplumda değişik yaş, cinsiyet ve fiziksel uğraşı yapan grupların enerji ve
    diğer besin öğeleri gereksinmelerini belirler,
    - Toplumun yanlış beslenme alışkanlıklarını saptar. Yetersiz ve dengesiz
    beslenmenin yol açtığı sağlık sorunlarına karşı önlemlerin alınmasını sağlar,
    - Ülkenin temel beslenme plan ve politikalarının belirlenmesi ve
    uygulanmasında yardımcı olur,
    - Besin analizlerini yapar,
    - Diyet ürünleri geliştirir,
    - Çeşitli hastalık durumlarındaki birey ve gruplar için hastalık durumlarına
    uygun diyetleri planlar,
    - Hastalıklardan koruyucu diyetleri planlar,
    - Toplu beslenme yapılan kurum ve kuruluşlarda beslenme ilkelerine uygun
    hizmetin verilmesini sağlar. Besinlerin satın alınması, hazırlanıp pişirilmesi,
    saklanması ilkelerini belirler ve uygulanmasını sağlar,
    - Kurum ve kuruluşların özelliklerine göre bireylerin günlük enerji ve besin
    öğelerini hesaplar,
    - Bu hesaplara uygun günlük, haftalık, aylık menüler düzenler,
    - Besinin ve besinlerin hazırlanmasında görev alan personelin hijyenik ve
    sanitasyon kurallarına uyarak çalışmasını sağlar,
    - Toplumu ve bireyleri sağlıklı ve ekonomik beslenme yöntemleri konusunda
    eğitir,
    - Eğitim materyallerini hazırlar.

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

- İlgili dokümanlar,
    - Tıbbi ölçüm ve kontrol cihazları.

Diyetisyen olmak isteyenlerin;
    - Fen bilimlerine, özellikle kimya ve biyolojiye ilgili ve bu konularda başarılı,
    - Başkaları ile işbirliği yapabilen,
    - Başkalarına yardım etmekten hoşlanan,
    - Dikkatli, araştırmacı ve yeniliklere açık,
    - Güleryüzlü, kendini ifade edebilen ve beden dilini iyi kullanan,
    - Sorumluluk sahibi
    Yaratıcılık ve yabancı dil bilmek meslekte başarıyı artıran bir özelliktir.

Diyetisyenler hastanelerde, okullarda, yurtlarda, fabrikalarda görev yaparlar. Görev yeri temizdir. Ancak, mutfak denetimi yaparken, diyetisyen nemli ve kokulu ortamda çalışmak durumundadır. İş genellikle oturarak yürütülür. Diyetisyenin ilişkide bulunduğu kişiler görev yaptığı kuruma göre değişir.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi aşağıdaki eğitim kurumlarının Beslenme ve Diyetetik bölümlerinde verilmektedir.
    - Hacettepe Üniversitesi Sağlık Teknolojisi Yüksekokulu,
    - Başkent Üniversitesi (Ankara) Sağlık Bilimleri Fak.,
    - Erciyes Üniversitesi Kayseri Atatürk Sağlık Yüksekokulu.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
    OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Biyoloji,
    - Kimya,
    - Fizik.

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

- Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) Beslenme ve Diyetetik lisans programı için yeterli Sayısal (SAY) puanı almak,
    - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih bildirim Formunda Beslenme ve Diyetetik lisans programı ile ilgili en az bir yüksek öğretim programını tercih etmek gerekmektedir.
    - Meslek Liselerinin Ağırlama ve Gıda Teknolojisi, Besin Endüstrisi, Besin Endüstrisi-İşleme, Besin Kontrol ve Analizleri, Besin Teknolojisi, Besin Teknolojisi-Besin Kontrol ve Analizleri, Besin Teknolojisi-Gıda Kontrol ve Analizleri, Besin Teknolojisi-Kurum Beslenmesi, Gıda Kontrol ve Analizleri, Gıda Teknolojisi, Kurum Beslenmesi, Beslenme ve Ev Yönetimi, Ev Yönetimi, Ev Yönetimi ve Beslenme bölümlerinden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavını (ÖSS) kazanıp, Beslenme ve Diyetetik lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedirler.
    - Aşçılık, Gıda Teknikerliği, Gıda Teknolojisi, Hazır Yemek ve Aşçılık, Mutfak Yönetimi, Yemek Pişirme Teknikleri, Yiyecek İçecek İşletmeciliği, Yağ Endüstrisi Ön lisans programını başarı ile bitirenler de ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde yukarıdaki lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Beslenme-diyetetik programının öğrenim süresi 4 yıldır. Ayrıca yeterli düzeyde İngilizce bilmeyenler hazırlık sınıfı okurlar.

Lisans düzeyindeki eğitim süresince: Türk Dili ve Edebiyatı, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ve Yabancı Dil gibi derslerin yanı sıra:
    Temel Kimya, Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Fizik, Matematik, İstatistik, Psikoloji, Sosyoloji, Biyoistatistik, Beslenme Biyokimyası, Beslenme İlkeleri ve Besinler, Fizyoloji, Anatomi, Besin Mikrobiyolojisi, Kişisel ve Toplumsal Sağlık, Aile Planlaması, Toplum Beslenmesi, Beslenme Hastalıkları Epidemiyolojisi, Besin Kimyası ve Analizi, Ana-Çocuk Beslenmesi, Kurum Beslenmesi, Besin Kontrolü ve Yönetim Ekonomisi gibi dersleri alırlar.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara "Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması" ve "Diyetisyen" unvanı verilir.

Mezunların çalışma alanları 6 grupta toplanabilir:
    1. Sağlık kuruluşlarında, yataklı tedavi kurumlarında klinik diyetisyen olabilirler. (Hastaların enfeksiyon rehabilitasyon, şişmanlık, şeker, kalp tedavilerinde özel diyetler hazırlarlar.)
    2. Toplu beslenme yapan kuruluşlarda,
    3. Beslenme eğitimcisi ve öğretmen olarak eğitim kurumlarında,
    4. Araştırma endüstri ve besin üretimi yapan kuruluşlarda,
    5. Halk sağlığı hizmetlerinde koruyucu ve eğitici diyetisyen,
    6. Özel beslenme ve spor merkezlerinde görev alabilirler.

EĞİTİM SÜRESİNCE

Eğitim süresince, öğrenciler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun kredisinden ve çeşitli kuruluşların burslarından yararlanabilirler.

EĞİTİM SONRASI

Kamu kesiminde görev alan Diyetisyenler, Devlet Memurları Yasası hükümlerine göre maaş ve yan ödeme almaktadır.

Özel sektörde ise: deneyim, işteki pozisyon ve işletmelerin yapısına göre, ücret, geçerli asgari ücretin 4-5 katı civarında olabilmektedir.

G- MESLEKTE İLERLEME

Başarılı öğrenciler, diyetisyenliğin yanı sıra Beslenme Bilimleri, Diyetetik, Toplu Beslenme Sistemleri, Biyokimya, Anatomi, Halk Sağlığı ve Metabolizma dallarında lisans üstü eğitime devam edebilirler. Doktora yapabilir,araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilir.

Hastanelerde birden fazla diyetisyen bulunması halinde baş hekimlikçe diyetisyenlerden birisi şef olarak görevlendirilebilir.

BENZER MESLEKLER

- Halk Sağlığı Gıda Uzmanlığı,
    - Halk Sağlığı Hemşireliği,
    - Ev İdaresi ve Aile Ekonomisi Uzmanlığı.

- Meslek Elemanları,
    - 2005 Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS ) Kılavuzu,
    - ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu –2005,
    - Meslek Yüksek okulları ve Açık Öğretim Ön Lisans Programları mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2005 Klavuzu,

84-DİZGİ TEKNİSYENİ

TANIM

Basılarak çoğaltılmak üzere matbaaya gelen bir orjinali (kitap, dergi, katalog, afiş, broşür, takvim vb.) dizgisini yapan kişidir.

A- GÖREVLER

• Matbaanın teknolojik şartlarına göre bilgisayar üzerinde metne uygun olarak, satır boyu, satır arası boşluğu, punto genişliği ve font ayarlarını yapar,
    • Orjinale göre metin ve resim konulacak alanları tespit eder,
    • Masa üstü yayıncılık sistemi ile yapılan dizgi çalışmasının bir çıktısını kağıda alır. Orijinal ile karşılaştırarak üzerinde tashih yapar,
    • Çıktı üzerinde tespit edilen tashihleri orjinale uygun olarak düzeltilir. Bir kağıt çıktısı alarak müşteriye verir ve baskı için teyidini alır,
    • Teyidi alınan dizginin aydingere yada filme çıktısı alınır,
    • Işıklı montaj masasında montajcı ile işbirliği yapar. Metin ve resimleri bir sayfada toplayarak montajı hazırlar,
    • Bilgisayarların, bilgisayar yazıcılarının, film çıkış makinelerinin bakımını yapar ve emniyet için önlemlerini alır.

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

• Bilgisayarlar (PC ve Mac),
    • Paket Programlar,
    • Scannerler,
    • Yazıcılar,
    • Film çıkış üniteleri,
    • Işıklı masa,
    • Disketler,CD’ler,CD yazıcılar

Dizgi teknisyeni olmak isteyenlerin;
    - Şekil ilişkilerini görebilen,
    - Ayrıntı ve değişikliklere dikkat edebilen,
    - Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilme gücüne ve estetik görüşe sahip,
    - İleri derecede miyop (6 diyoptrinin üzerinde) olmayan,
    - Kronik bronşit, akçiğer hastalıkları, doğuştan veya sonradan kazanılan kalp hastalıklarından birisine sahip olmayan,
    - Başkaları ile işbirliği içinde çalışabilen,
    - Yazım kurallarını iyi bilen veya uygulayan

Dizgi teknisyenleri matbaaların dizgi – montaj ve büro bölümlerinde çalışırlar. Ortam temiz ve iyi aydınlatılmıştır. Sağlığı tehdit edici olumsuz bir ortam sözkonusu değildir. Çalışırken göz yorgunluğu hissedilir.

Dizgi Teknisyenleri yazılı metinlerdeki verilerle ilgilidirler. Gerektiğinde tipo ve ofset baskıcılarla, serigraflarla iletişim halindedirler.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi İstanbul Matbaa Meslek Lisesinin dizgi bölümünde ve aşağıdaki Endüstri Meslek Liselerinin matbaa bölümlerinde ders olarak verilmektedir.
    • Adana Karşıyaka Endüstri Meslek Lisesi,
    • Ankara Atatürk Endüstri Meslek Lisesi,
    • Bursa Demirtaşpaşa Endüstri Meslek Lisesi,
    • Bursa Atatürk Endüstri Meslek Lisesi,
    • Balıkesir Merkez İMKB Endüstri Meslek Lisesi,
    • Eskişehir Atatürk Endüstri Meslek Lisesi,
    • Gaziantep M.Rüştü Uzel Endüstri Meslek Lisesi,
    • İzmir Buca Endüstri Meslek Lisesi,
    • İzmir Kemalpaşa Molpak Endüstri Meslek Lisesi,
    • Isparta Endüstri Meslek Lisesi,
    • Kayseri S.Burhaneddin Endüstri Meslek Lisesi,
    • Kocaeli Darıca Aslan Çimento Endüstri Meslek Lisesi,
    • Konya Meram Endüstri Meslek Lisesi,
    • Malatya Yunus Emre Endüstri Meslek Lisesi,
    • Samsun Merkez Endüstri Meslek Lisesi.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
    OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Resim,
    - Türkçe,
    - İş Teknik dersleri.

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek eğitimine giriş için;
    - En az ilköğretim okul mezunu olmak,
    - Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Matbaa Meslek Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesinde eğitim süresi 4 yıldır. Bu okullarda öğrenciler birinci ve ikinci yıl teorik eğitim, üçüncü sınıflarda haftada 3 gün işletmelerde pratik, 2 gün okulda teorik eğitim görürler.

Meslek liselerindeki eğitimin;
    Birinci yılında: Türkçe, Matematik, Tarih, Yabancı Dil, Fizik, Kimya gibi genel bilgi dersleri ile Teknik Resim, Genel Matbaa, İşletme Bilgisi ve İş Güvenliği gibi meslek derslerini görürler,
    Uygulamalı olarak ise Atölye ve Meslek Teknolojisi dersleri görürler.
    İkinci yıl: Genel bilgi derslerinin yanında Genel Matbaa, Renk Bilgisi ve Mikaj-Montaj gibi meslek dersleri ve Atölye, Meslek Teknolojisi uygulamalı dersleri vardır.
    Üçüncü yıl: Genel bilgi dersleri ve Grafik, Maliyet, Elektrik-Elektronik Bilgisi gibi meslek dersleri Atölye ve Meslek Teknolojisi uygulamalı dersleri verilmektedir.

Öğrenciler teorik eğitimlerini haftada iki gün eğitim kurumunda, uygulama eğitimini ise haftada üç gün işletmelerde görürler.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Meslek lisesinde eğitimini başarı ile tamamlayan öğrencilere, teknisyen unvanı ve meslek lisesi diploması verilir.

Dizgi teknisyenleri, matbaalarda, basım ve yayınevlerinde çalışırlar. Ayrıca kendi iş yerlerini açabilirler. Bu meslek artık bilgisayarda masaüstü yayıncılık programları ile yapılmaktadır. Günümüzde matbaa grafikerliği ile dizgi teknisyenliği iç içe girmiş durumdadır. Masaüstü yayıncılık paket programlarını ve gelişmiş diğer mesleki paket programlarını kullanabilen elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yönde kendini geliştiren elemanların iş bulma olanakları her zaman vardır.

EĞİTİM SÜRESİNCE

Mesleki eğitim kanununa göre öğrenciler işyerinde yapılan uygulamalı eğitimde, asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret almaktadırlar. İşletmelerde eğitim gören öğrenciler iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanmakta olup, sigorta primleri Milli Eğitim Bakanlığınca ödenmektedir.

EĞİTİM SONRASI

Bir iş bulup çalışmaya başladıktan sonra kazanç,iş bilgisi tecrübe ve işe yatkınlık göz önünde bulundurularak asgari ücretin 2 ile 4 katı arasında değişiklik gösterir. Eğitim sonrası elde edilen kazanç işyerinin büyüklüğü ile kamu ve özel sektör olmasına göre değişkenlik gösterebilir.

G- MESLEKTE İLERLEME

Meslek liselerinin dizgi bölümden mezun olanlar Fotoğrafçılık, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Matbaacılık, Serigrafi, Tasarım ve Basım-Yayımcılık ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
    - Özel işyerlerinde çalışanlar tecrübe ve deneyimlerine göre kalite kontrol şefi, atölye şefi, bölüm şefi vb. adlar altında çalışabilmektedirler.
    - Kendi adlarına işyeri açabilmektedirler.

BENZER MESLEKLER

- Tipo baskıcı,
    - Serigraf,
    - Grafiker,
    - Ofset baskıcı.

- Meslek elemanları,
    - ÖSS Sınav Kılavuzu 2006
    - MEB Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü,

85-DOĞALGAZ TESİSAT TEKNİSYENİ

TANIM

Doğalgaz tesisatının, bina girişinden kullanıldığı en son cihaza (fırın, ocak, şofben, kombi, kalorifer kazanı vb.) kadar projesine uygun olarak tüm kısımlarını mühendis veya teknikerin denetiminde monte eden ve kullanıma hazır hale getiren kişidir.

A- GÖREVLER

- Doğalgaz çalışmalarında teknik emniyet tedbirlerini alır,
    - Kurulacak olan doğalgaz sisteminin plan ve şemalarını okur,
    - Regülatörlerin montaj işlerinde karşılaşılan problemleri çözer,
    - Polietilen boruların kaynak döşemesini yapar,
    - Çelik hat boru kaynağını, kontrolünü, döşemesini yapar,
    - Çelik hat borularının korozyona karşı korunması için gerekli önlemleri alır,
    - Döşenmiş gaz borularının test işlemleri ile devreye alınmasında; ön hazırlık çalışmalarını yapar, teknik emniyetle ilgilenir,
    - Doğalgaz sayaçlarının; periyodik kontrollerini, okunmasını ve bakımını yapar,
    - Kontrolsüz gaz çıkışları ve yangınlarına karşı arızanın onarımını yapar ve rapor eder,
    - Doğalgazın binaya nasıl ve nereden alınacağını tayin eder ve karar verir,
    - Yapıların iç dağıtım şebekesini oluşturur ve gaz borularını tekniğine uygun döşer,
    - Yaptığı gaz tesisatını test ederek kaçaklarını giderir,
    - Baca çekiş testlerini yapar,
    - Havalandırma menfez ve kanallarının yerlerini belirler ve monte eder,
    - Kazan dairelerinde gaz boruları ile gaz yolu armatürlerinin nasıl döşenmesi gerektiğini tasarlar ve yapar,
    - Doğalgazla çalışan kazanların işletilmesini ve bakımını yapar,
    - Doğalgaz tüketim cihazlarına ait elektrik devrelerini tanır ve bağlantılarını yapar,
    - Baca gazı ölçüm cihazlarını kullanarak yanma sonucu meydana gelen ürünleri ölçer ve cihaz alev ayarlarını yapar,
    - Doğalgaz tüketim (yakıcı) cihazların montajını fonksiyon şemasına göre bakım ve onarımını yapar,
    - Gaz tesisatlarında oluşacak arızaların bakım ve onarımı ile ilgilenir.

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

- Elektrik kaynak makinesi,
    - Matkap tezgahı,
    - Hidrolik demir testere tezgahı,
    - Sütunlu zımpara taşı tezgahı,
    - Bakır boru işleme takımı,
    - Lehim takımı,
    - Çelik boru bükme makinesi,
    - El breyzi,
    - Kenet makinesi,
    - Rulo makinesi,
    - Demir, kurşun ve bakır borular,
    - Elektrik el breyzi,
    - Oksijen-asetilen takımı,
    - Gaz kaçak arayıcısı,
    - Gaz basınç regülatörleri,
    - Gaz sayaçları,
    - Sızdırmazlık malzemeleri (macun, keten, özel dolgu malzemeleri),
    - Ayaklı ve tezgah boru mengenesi, tesviyeci mengenesi,
    - Eğeler, keskiler, gönyeler,
    - Tenekeci makası,
    - Su terazisi,
    - Boru anahtarları.

Doğalgaz Tesisat Teknisyeni olmak isteyenlerin;
    - Fen bilimlerine ilgili ve bu alanda başarılı,
    - Normal düzeyde genel yeteneğe sahip,
    - Ellerini ustalıkla kullanabilme yeteneğine sahip,
    - Dikkatli ve sorumluluk sahibi,
    - Bedenen güçlü ve sağlıklı kimseler olmaları gerekir.

Doğalgaz Tesisat Teknisyenleri; binalar, kazan daireleri gibi kapalı ortamlarda bazen, açık havada ve ayakta çalışmak durumundadırlar. Çalışma ortamı genellikle tozlu ve gürültülüdür. Doğalgazın patlayıcı ve zehirleyici özelliği nedeniyle tedbirli olunması gereken ortamlarda çalışırlar.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi; Endüstri Meslek Liselerinin “Tesisat Teknolojisi (Isıtma Doğalgaz)” bölümlerinde verilmektedir.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
    OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Türkçe,
    - Matematik,
    - Fen Bilgisi.

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek eğitimine giriş için;
    - En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
    - Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Endüstri Meslek Liseleri “Tesisat Teknolojisi” bölümü bünyesinde eğitim süresi I. ve II. yıl ortak program, III. Yıl ve IV. “Isıtma Doğalgaz Tesisatı” ihtisas programı olmak üzere 4 yıldır. Genel Matematik, İnkılap Tarihi, Türk Dili ve Edebiyatı, Yabancı Dil gibi genel kültür derslerinin yanı sıra bu bölümde öğrencilere; konutlar, işyerleri ve diğer sosyal tesislerde kullanılan doğalgaz, sıhhi ve ısıtma tesisatı ile ilgili tesisat, montaj, bakım-onarım ve kullanımı hakkında mesleki bilgiler kazandırılmaktadır. Öğrenciler III. Sınıftan itibaren istekleri doğrultusunda ısıtma-sıhhi tesisat yada ısıtma-doğalgaz tesisatı ihtisas alanlarına ayrılmaktadırlar.
    Öğrenciler teorik eğitimlerini haftada iki gün eğitim kurumunda, uygulama eğitimini ise haftada üç gün işletmelerde görürler.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara meslek lisesi diploması ve “Teknisyen” unvanı verilir.

- Doğalgaz Tesisat Teknisyenleri, doğalgaz sektöründe üretim yapan fabrikaların teknik servislerinde çalışabilecekleri gibi bu sektörde hizmet veren özel firmaların doğalgaz tesisatı döşeme ve servis bölümlerinde de çalışabilirler.
    - Ayrıca, kendi işyerlerini açma imkanına da sahiptirler.
    - Çalışma alanı yeni ve genişleyen bir meslektir. Doğalgaz projesinin büyük şehirlerde tüm semtlerde ve diğer illere yaygınlaştırılması mesleğin çalışma alanını genişletmektedir. Toplu ısınmadan bireysel ısınmaya geçiş, kat kaloriferlerinin yaygınlaştırılması, bu alanda eleman ihtiyacını daha da artıracaktır.

EĞİTİM SÜRESİNCE

Mesleki eğitim kanununa göre öğrenciler işyerinde yapılan uygulamalı eğitimde, asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret almaktadırlar. İşletmelerde eğitim gören öğrenciler iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanmakta olup, sigorta primleri Milli Eğitim Bakanlığınca ödenmektedir.

EĞİTİM SONRASI

Doğalgaz Tesisat Teknisyenleri işe yeni başlamaları halinde asgari ücret düzeyinde yada 2 katı oranında gelir elde ederler. Ancak kazanılan bilgi birikimi ve edinilen deneyime paralel olarak asgari ücretin 3-4 katı kadar ücret alabilmeleri de söz konusudur. Tecrübeleri, işteki pozisyonları ve işletmenin yapısına göre ücrette değişiklik olabilmektedir. Kendi işyerlerini açmaları halinde de asgari ücretin en az 4-5 katı kadar kazanç elde edebilmektedirler.

G- MESLEKTE İLERLEME

- Meslek liselerinin “Tesisat Teknolojisi” bölümlerinden mezun olanlar istedikleri taktirde, Doğalgaz, Isıtma ve Sıhhi Tesisat Teknolojisi, İklimlendirme-Soğutma, Tesisat Teknolojisi Sıhhi Tesisat ve Yapı Tesisat Teknolojisi, Doğalgaz ve Boru Hatları Teknolojisi ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

- Meslek liselerinin “Tesisat Teknolojisi” bölümünden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan sınavda “Enerji Öğretmenliği” ile “Tesisat Öğretmenliği” lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

- Özel işyerlerinde çalışanlar tecrübe ve deneyimlerine göre kalite kontrol şefi, atölye şefi, bölüm şefi vb. adlar altında çalışabilmektedirler. Kendi adlarına işyeri açabilmektedirler.

BENZER MESLEKLER

- İklimlendirme ve Soğutma Teknisyeni,
    - Doğalgaz Tesisatçısı,
    - Sıhhi Tesisatçı.

H- EK BİLGİLER

SORUMLULUK

Özel ve resmi kurumlarda, kurum mevzuatına (teknik şartnamelere) göre kendisine verilen görevlerin gereği gibi yerine getirilmesinden, yetkilerini zamanında ve gereğince kullanmaktan amirine veya işyeri temsilcisine karşı sorumludur.

- Meslek elemanları,
    - ÖSYM 2006 ÖSS Sınav Kılavuzu,

86-DÖKÜM ÖĞRETMENİ

TANIM

Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere, Döküm meslek alanı ile ilgili eğitim veren kişidir.

A- GÖREVLER

Döküm meslek alanı ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına hangi yöntemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir.
    Döküm öğretmeni, bu program çerçevesinde;
    - Eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı yapar,
    - Sorumlu olduğu atölye, laboratuar, işlik vb. yerleri sürekli olarak eğitime hazır durumda bulundurur. (Gerektiğinde kullanılan alet ve makinelerin bakımlarını ve basit onarımlarını yapar.)
    - Kendisine ayrılan ders saatlerinde planını uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır,
    - Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır,
    - Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler,
    - Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur,
    - İşletmelerde uygulama yapan öğrencilerin çalışmalarını izler, ilgililere rehberlik eder,
    - Çevresindeki sanayi kuruluşları ile, işletmelerdeki gelişmeleri izler, ihtiyaçları saptar, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur,
    - Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar,
    - Sınıf öğretmeni olarak, öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır.

KULLANILAN ALET, MALZEME
    VE EĞİTİM MATERYALLERİ

- Alanı ile ilgili meslek dersleri müfredat programı, yıllık ve günlük çalışma planları, not defteri, ders ve yoklama defterleri, öğrenci iş takip formu,
    - Ders kitapları, yardımcı kitaplar, iş ve işlem yaprakları, bilgi yaprakları, meslek alanı ile ilgili çeşitli teknik yayınlar,
    - Eğitim araçları (Projeksiyon, tepegöz, video, TV, video bantları, slayt, saydam, bilgisayar, bilgisayar yazılımları, CD vb.),
    - Çeşitli makine parçaları modelleri, kurutma fırını, ergitme ocakları, sıcaklık ölçüm cihazları, seyyar lamba, su üfleyicisi, pota, döküm kumu, kalıp kumu, basınçlı döküm makineleri vb.alet ve malzemeleri kullanır.

Döküm öğretmeninin hem alanıyla ilgili hem de öğretmenlik mesleği ile ilgili niteliklere sahip olması gerekir.
    Döküm öğretmeni olmak isteyenlerin;
    - Üst düzeyde akademik yeteneğe,
    - El ve gözlerini eşgüdümle kullanabilen,
    - Bedence sağlam ve güçlü, uzun süre ayakta çalışabilecek yapıda,
    - Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen,
    - İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen,
    - Dikkatli, işine özen gösteren,
    - Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan,
    - İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgörülü, sabırlı,
    - Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen,
    - Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu,
    - Girişimci, yaratıcı

Döküm öğretmeni, sınıfta, atölyede ve işletmelerde görev yapar, görevini genellikle ayakta yürütür. Atölyede, çalışma ortamı, sıcak, ergimiş metal kokulu, gürültülü ve tozludur.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi;
    - Gazi Üniversitesi (Ankara), Teknik Eğitim Fakültesi-Döküm Öğretmenliği,
    - Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, Karabük Teknik Eğitim Fakültesi- Döküm
    Öğretmenliği bölümlerinde verilmektedir.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
    OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Matematik,
    - Türkçe,
    - Fizik,
    - Kimya.

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

- Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) Döküm Öğretmenliği lisans programı için yeterli Sayısal (SAY) puanı almak,
    - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih bildirim Formunda Döküm Öğretmenliği lisans programı ile ilgili en az bir yüksek öğretim programını tercih etmek gerekmektedir.

Meslek Liselerinin Döküm, Dökümcülük, İzabe, Endüstriyel Döküm, Metalurji, Metalurji (Demir Çelik Metalurjisi) bölümlerinden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavını (ÖSS) kazanıp, Döküm Öğretmenliği lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedirler.

Döküm, Bilgisayar Destekli Endüstriyel Kalıpçılık, Bilgisayar Destekli Makine, Bilgisayar Destekli Makine-Resim-Konstrüksiyon, Endüstriyel Kalıpçılık, Endüstriyel Otomasyon, Kalıpçılık, Makine, Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi, Makine- Resim-Konstrüksiyon, Termik Santral Makineleri, Ön lisans programını başarı ile bitirenler de ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde yukarıdaki lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Bölümde Okutulan Temel Dersler;

Genel Kültür Dersleri:
    Türk Dili, yabancı Dil, Matematik, Fizik, Kimya, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Beden Eğitimi ve Spor Bilgisi.

Mesleki ve Teknik Dersler:
    Döküm Teknolojisi, Meslek Resmi, Döküm Teknikleri, Dökümlerde Yolluk Tasarımı, Malzeme Bilgisi, Mekanik, Dökümlerde Besleyici Tasarımı, Cisimlerin Dayanımı, Metalografi, Makine Elemanları, Metalurji Termodinamiği, Döküm Meslek Resmi, Elektrik Bilgisi, Malzeme Muayene Yöntemleri, Metal ve Alaşımların Katılaşması, Döküm Hataları, Demir Dışı Alaşımlar Metalurjisi, Metal Ergitme Tekniği, Döküm Laboratuarı, Döküm Üretim Teknikleri, Demir Alaşım Metalurjisi, Döküm Kalite Kontrolü, Zaman ve Hareket Etüdü.

Mesleki Formasyon Dersleri:
    Mesleki ve Teknik Eğitime Giriş, Birey ve Öğrenim Metodları, Ergonomi, Öğrenci ve Grup Çalışmaları, İş Analizi ve Program Geliştirme, Öğretim Metodları, Ekonomi, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Eğitim Teknolojisi, Mikroöğretim, Okul Endüstri İlişkileri, İşletme Bilgisi.

Ayrıca bu dersler dışında, mesleği ile ilgili ihtisaslaşmaya yönelik seçmeli meslek dersleri de okutulmaktadır.

Bu bölüm öğrencileri ikinci ve üçüncü sınıfta sanayi stajı, son sınıfta ise meslek liselerinde öğretmenlik uygulaması stajı yapmaktadırlar.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Döküm öğretmenliği Lisans Diploması" ve ''Teknik Öğretmen" unvanı verilir.

Bu bölümü bitirenler;
    - Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında döküm, izabe, metalurji, heykel
    bölümlerinin dökümle ilgili derslerini verirler.
    - Özel sektörde eğitici, yönetici veya teknik eleman olarak görev alabilirler.
    - Kendi işyerlerini açabilirler.

Bu alanda yetişen elemanlara duyulan gereksinim giderek artmaktadır. Bu nedenle mezunların iş bulmada sıkıntı çekmeyecekleri söylenebilir.

EĞİTİM SÜRESİNCE

Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun imkanlarından veya çeşitli kuruluşların burslarından yararlanabilirler.

EĞİTİM SONRASI

Öğretmen olarak görev alanlar, maaş, yan ödeme ve ek ders ücreti alırlar. (Teknik eleman olmaları sebebi ile 8. derecenin 1. kademesinden göreve başlarlar.) Görev yaptıkları okul bünyesinde döner sermaye işletmesi faaliyetleri kapsamında sipariş işler yaparak aylık gelirini artırma imkanına da sahiptirler.

Ayrıca her yıl tüm öğretmenlere okullar açılmadan önce eğitim öğretim tazminatı adı altında bir ödeme yapılmaktadır.

Diğer kamu ve özel kurum ve kuruluşlarda görev almak istemesi halinde, aldığı görevin niteliğine göre ücretlerde farklılık olabilmektedir.

G- MESLEKTE İLERLEME

Mesleki ve teknik öğretim okullarında atölye ve meslek dersi öğretmeni olarak göreve başlayan teknik öğretmenler atölye şefi, laboratuar şefi, bölüm şefi, müdür yardımcısı ve okul müdürlüğüne yükselebilirler. Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Teşkilatındaki birimlerde de görev alabilirler.

Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan sınavlarda başarılı oldukları takdirde Eğitim yöneticiliği yapabilirler.

Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir,araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler.

Ayrıca, teknik eğitim fakültesini bitirdikten sonra mühendislik fakültesine devam edebilmek için sınava girip başarılı olmaları halinde, ilgili fakültede bir yıl daha okumak kaydıyla alanında mühendislik diploması da alabilirler.

BENZER MESLEKLER

- Model Öğretmenliği,
    - Kalıpçılık Öğretmenliği.

H- EK BİLGİLER

İŞÇİ SAĞLIĞI VE
    İŞ GÜVENLİĞİ

- Atölyede, çalışma sırsında yangın tehlikesi olduğundan dikkatli olmak gerekmektedir.

- Sürekli ayakta kalma neticesi bacaklarda varis hastalığına maruz kalınabilmektedir.

- Meslek Elemanları,
    - ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Klavuzu –2005,
    - Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanacakların atamalarına esas olan alanlar ile mezun oldukları yüksek öğretim programları ve aylık karşılığı okutacakları derslere ilişkin esaslar ile değişiklik yapılmasına dair esaslar (31.3.2003 gün ve 4 sayılı kararla değişik 1.6.2000 gün ve 340 sayılı karar),
    - Meslek Yüksek okulları ve Açık Öğretim Ön Lisans Programları mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2006 Kılavuzu,

- Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü,

Ŧєℓєรмє

Ŧєℓєรмє

Konular
    168
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŦєŁєรмє

87-DÖKÜM TEKNİSYENİ

TANIM

Modelci tarafından ahşap ve polyesterden hazırlanmış makine parçalarına ait modelleri döküm kumu içine kalıplayan ve ergitilen maden ya da alaşımlarını hazırlanmış kalıplara veya metal kalıplar içerisine dökerek istenen şekli veren, döküm sonucu elde edilen parçalar üzerinde oluşan fazla kısımları çeşitli yöntemlerle temizleyerek düzelten kişidir.

A- GÖREVLER

Dökümcülük, karmaşık ve ustalık gerektiren bir meslektir. Diğer endüstri dallarında olduğu gibi, istenen parçaların temiz, sağlam, gerekli özelliklerde ve ucuz elde edilmeleri temel amaçtır. Bunun için teknolojik gelişmelerle yeni yöntemler geliştirilmiş ve makineleşmeye gidilmiştir. Meslek elemanları çalıştıkları işyerlerine göre H- EK BİLGİLER bölümünde belirtilen alanlarda uzmanlaşsalar da genel olarak aşağıda belirtilen görevleri yerine getirirler.
    - Kum kalıpları hazırlar ve döküme hazır hale getirir,
    - Döküm yolu ile elde edilecek parçanın kullanılacağı yere göre hangi metal veya alaşımdan yapılması gerektiğine karar verir,
    - Metalleri teknolojik bilgilere göre ergitir veya alaşımlar hazırlar,
    - Ergitilmiş metali veya alaşımı daha önce hazırlanmış kalıplara döker,
    - Dökümü yapılan parçada, fazla kısımları temizler ve işlemeye hazır hale getirir.

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

- Çeşitli makine parçaları modelleri,
    - Kurutma fırını,
    - Ergitme ocakları,
    - Silis kumu,
    - Kalıpçı küreği, kaşığı, şiş,
    - Kum eleme makinesi,
    - Kum hazırlama ve tavlama makineleri,
    - Tokmak,
    - Kalıplama makineleri, kalıp bozma makineleri,
    - Körük, hava kompresörü,
    - İş temizleme makineleri,
    - Alaşım elementleri,
    - Bakır makas,
    - Sıcaklık ölçüm cihazları,
    - Seyyar lamba,
    - Su üfleyicisi,

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

- Kaldırma ve taşıma donanımı,
    - Pota,
    - Döküm kumu, kalıp kumu,
    - Metal veya ahşap kalıplama dereceleri,
    - Basınçlı döküm makineleri,
    - Savurma döküm makineleri.

Döküm teknisyeni olmak isteyenlerin;
    - Dikkatli, temiz ve titiz çalışma alışkanlığına sahip,
    - El ve gözü eşgüdümle kullanabilen,
    - Bedence sağlam ve güçlü, uzun süre ayakta çalışabilen
    Ruhsal ve bedensel açıdan % 50'yi aşan özrü olanlar ile kronik bronşit, akciğer tüberkülozu ve kalp rahatsızlıkları olanlar bu meslekte çalışamazlar.

Fabrika ve dökümhaneler gibi sıcak, ergimiş metal kokulu, gürültülü, kuru havalı ortamlarda çalışırlar. Çalışma sırasında çok dikkatli olmak gerekir, aksi halde yanma tehlikesi vardır. Döküm yapılacak parçaları çizenlerle, modelcilerle ve parçayı işleyenlerle iletişim halinde çalışırlar.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi, endüstri meslek liselerinde ve yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

Endüstri meslek liselerine giriş için ilköğretim okulu mezunu olmak yeterlidir. Başvuru sayısı fazla olduğunda, diploma notuna göre yapılan sıralamayla öğrenci kaydı yapılır.
    Çıraklık eğitimine giriş için;
    - Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
    - Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Mesleki eğitim, endüstri meslek liselerinde 4 yıl, mesleki eğitim merkezlerinde 3 yıl sürelidir.
    Endüstri meslek liselerinde öğrencilere Teknik Resim ve Meslek Teknolojisi ile Atölye, Meslek Resmi, Meslek Teknolojisi ve Atölye, Meslek Resmi, Meslek Teknolojisi, Atölye ve Laboratuar dersleri okutulur. Ayrıca 9. sınıfta genel kültür derslerinin yanısıra tanıtım ve yönlendirme dersi de ilave edilmiştir. 2. Sınıftan itibaren öğrenciler uygulamalı derslerden Atölye derslerini haftada 3 gün işletmelerde gerçek üretim ortamında yaparlar.
    Çıraklık eğitiminde ise haftada 5 gün işletmede pratik, 1 gün okulda teorik eğitim alınır. Çıraklık eğitimde ise kültür derslerinin yanı sıra; Takoz niteliğindeki modellerin kalıbını yapmak.
    - Döküm hazırlığı sırasında, kalıplara ağırlık yüklemek, tampon yapmak ve ceke takmak,
    - Dökülen işleri kumdan çıkartmak, çapakları kırmak ve toplamak.
    - Tabii ve sentetik maça kumları hazırlamak,
    - Dökümden çıkan parçaları taşlamak,
    - Biten işleri ambarlamak gibi pratik ve teorik dersleri birlikte almaktadırlar.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Endüstri meslek lisesi mezunları "Meslek Lisesi Diploması" ve "Teknisyen" unvanı, çıraklık eğitimini tamamlayanlara eğitim sonunda katıldıkları kalfalık sınavında başarılı olmaları durumunda "Kalfalık" Belgesi ve “Kalfa” unvanı alırlar.

Döküm teknisyenleri fabrikalarda, dökümhanelerde ve büyük endüstri işletmelerinde çalışabilirler. İş bulma olanakları sanayileşme ile doğru orantılıdır. Oldukça karmaşık, yorucu ve ustalık isteyen bir iş olan dökümcülük alanında nitelikli elemanlara her zaman ihtiyaç vardır.

EĞİTİM SÜRESİNCE

Çıraklık eğitimi öğrencileri işyerlerinde çalışırken asgari ücretin %30'ndan az olmamak üzere ücret alırlar.

Endüstri meslek lisesi öğrencileri, işletmelerdeki stajları sırasında asgari ücretin %30'ndan az olmamak üzere ücret alırlar.

EĞİTİM SONRASI

Meslek elemanları işe ilk başladıklarında asgari ücret düzeyinde gelir elde etmektedirler. Kişilerin başarı durumlarına göre zamanla bu ücret iki veya üç kat artmaktadır.

G-MESLEKTE İLERLEME

Meslek liselerinin “Döküm” bölümlerinden mezun olanlar, istedikleri taktirde, Döküm, Makine, Metalografi ve Malzeme Muayenesi ile Metalurji Malzeme ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

- Ayrıca meslek liselerinin bu bölümünden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve “Döküm Öğretmenliği” lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.
    - Mesleki eğitim merkezlerinde kalfalık belgesini alanlar, Milli Eğitim Bakanlığı’ nın mesleklerin özelliklerine göre belirlediği sürelerde ustalık eğitimi kurslarına devam edip, başarılı olmaları durumunda ustalık belgesini alırlar.
    - Ayrıca, en az üç yıl süreli mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından diploma almış veya çıraklık eğitimini başarı ile bitirmiş ve Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen süre kadar mesleğinde çalışmış ya da en az beş yıl kalfa olarak çalıştığını belgelemek şartı ile ustalık sınavına doğrudan katılarak, başarı göstermeleri durumunda ustalık belgesini alırlar. Ustalık belgesi ile kendi işyerlerini açabilirler. Kendi işyerini kuranlar girişimci olarak da ilerleme kaydedebilirler.
    Ustalık belgesine sahip olanlar Ayrıca, işyerinde aday çırak, çırak, kalfa ve öğrencilerin iş yerinde çalıştırması için de mesleki eğitim merkezlerinde düzenlenen İş Pedagojisi kursuna katılıp, başarılı olmaları durumda Usta Öğreticilik belgesine

BENZER MESLEKLER

- Modelci (Polyester),
    - Modelci (Ahşap),
    - İzabeci,
    - Kalıpçı.

H- EK BİLGİLER

Meslek elemanları;
    - Metal modelci (makine modelci),
    - Maçacı (kum kalıp hazırlayan kişi),
    - Metal dökümcü,
    - Ocakçı, izabeci,
    - Kalıp bozma işçisi,
    - Kum kalıpçı olarak uzmanlaşabilirler.

- 4702 Sayılı Kanun,
    - Meslek elemanları
    - 1999-2000 Öğretim Yılında Endüstriyel Teknik Öğretim Okul ve Kurumları (MEB Yayını)
    - Dökümcülük Çıraklık ve Kalfalık Eğitim Programı T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık Eğitimi Genel Müdürlüğü,
    - [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]

88-DOKUMA TEKNİSYENİ

TANIM

Çeşitli türde (yün, pamuk, sentetik) iplikleri, tezgahlarda bağlamak suretiyle, kumaş haline getiren kişidir.

A- GÖREVLER

- Dokuma tezgahını hazırlar, iplikleri takar, ayarını yapar ve çalıştırır,
    - Dokunacak kumaşın desen kartlarını hazırlar,
    - Boşalan mekik içine atkı ipliği bobinleri yerleştirir veya boş mekiği, daha önceden hazırladığı yedek mekik ile değiştirir,
    - Kopan iplikleri bağlar ve dokumanın hatasız olarak yürütülmesini sağlar,
    - Dokunan kumaşların,istenilen uzunluğa gelip gelmediğini numaratörden kontrol eder. İstenilen uzunluğa gelen kumaşı, tezgahın çalışmasını durdurarak tezgahtan çıkartır,
    - Dokuma tezgahının temizlik ve bakım işlerini yapar veya yaptırır,
    - İşi bittikten sonra, bir sonraki vardiya çalışanlarına bilgi verir.

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

- Bitkisel, hayvansal ve kimyasal liflerden elde edilmiş iplikler,
    - Desen kağıtları,
    - Dokuma tezgahı,
    - Mekik.

Dokuma teknisyeni olmak isteyenlerin;
    - El ve gözü eşgüdümle kullanabilen,
    - Dikkatli,
    - Ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,
    - Makinelerle çalışmaktan hoşlanan,
    - Ayakta ve eğilerek çalışabilecek kadar dayanıklı,
    - Gözleri iyi görebilen
    El ve parmakları ince olan kişiler bu meslekte daha başarılı olabilirler.

Dokuma teknisyenleri tekstil fabrikalarında ve dokuma atölyelerinde çalışırlar. Çalışma ortamı gürültülü ve yeterli havalandırma teşkilatı olmayan işyerleri lif tozludur. Bunun için çalışanlar önlük giyerler. İş genellikle ayakta yürütülür. Çalışma saatleri düzenlidir. Kişi bağımsız bir işyeri açarsa çalışma saatlerini kendisi düzenleyebilir. Çalışırken birinci derecede malzeme ve makinelerle ilgili olup çalışma ortamında;
    - Meslektaşlarıyla,
    - Boya aprecilerle,
    - Müşterilerle,
    - İşyerinde çalışan diğer personelle,
    - Tekstil teknikeri ve mühendisleriyle,
    iletişimde bulunur.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Bu mesleğin eğitimi, kız meslek/meslek liseleri, Anadolu kız meslek ve Anadolu kız teknik ve liseleri “Tekstil” alanının Dokuma dalı, endüstri meslek lisesi, teknik ve Anadolu meslek ve Çok Programlı liselerin “Dokuma” Anadolu teknik liselerinin “Tekstil (Dokuma)” bölümlerinde, çeşitli illerde bulunan mesleki eğitim merkezlerinin "Dokumacılık" bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

Anadolu meslek liselerinde ve Anadolu teknik liselerinde öğrenim görebilmek için
    - İlköğretim okulu mezunu olmak ve
    - Milli Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi sistemle yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Öğrenci Yönlendirme ve yerleştirme Sınavı sonucunda başarılı olmak,
    Meslek liselerinde öğrenim görebilmek için;
    - İlköğretim okulu mezunu olmak,

Teknik liselerde öğrenim görebilmek için;
    - Teknik liseye kayıt şartlarını taşımak gereklidir.

Çıraklık eğitimi için ise,
    - Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gerekli dir.

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

- Eğitim süresi, kız meslek ve endüstri meslek liselerinde 4 yıl, Anadolu meslek liselerinde 4 yıl, Anadolu teknik liselerinde ise 4 yıldır. Bu okullarda öğrenim görenler eğitimleri esnasında 3308 Sayılı Yasaya göre 3 gün işletmelerde 2 gün okulda eğitim görürler.
    - Mesleki eğitim merkezlerinde süre 3 yıldır. Haftanın bir günü teorik eğitime katılan çırak adayları genel kültür derslerinin yanı sıra Tekstil Bilgisi, Örgü Bilgisi, Dokuma Teknolojisi, Bilgisayar gibi meslek dersleri alırlar. Bu derslerin içeriğine ilişkin ayrıntılı bilgi H- EK BİLGİLER bölümünde verilmektedir.
    - Meslek liselerinde genel kültür derslerinin yanı sıra Tekstil Teknolojisi, Tekstil Kimyası ve Uygulaması, Mesleki Resim, Örgü Bilgisi, Dokuma Teknolojisi, Bilgisayar, Teknik Resim, Makine Bilgisi, Kalite ve Üretim Teknolojisi, Atölye Teknolojisi ve Laboratuarı, Girişimcilik ve İşletme Bilgisi dersleri verilmektedir.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

- Meslek eğitimini meslek lisesinde tamamlayanlar bitirdikleri okul türüne göre meslek lisesi diploması ve "Teknisyen" unvanı alırlar.
    - Çıraklık eğitimini tamamlayarak yapılan sınavda başarılı olanlar "Kalfalık Belgesi" ve unvanını alırlar.

- Dokuma fabrika ve atölyelerinde çalışabilirler.
    - Bu meslekte iş bulma olanakları: İzmir, İstanbul, Bursa, Uşak, Bilecik, Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Denizli ve Kayseri İllerinde oldukça fazladır.
    - Özelleştirme nedeni ile kamu kurumlarında bu meslek elemanlarının iş bulma olanağı kalmamıştır. Ancak ülkemizde oldukça gelişmiş olan tekstil sanayiinde meslek elemanlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

EĞİTİM SÜRESİNCE

İşletmede meslek eğitimi sırasında meslek lisesi öğrencileri ile aday çırak ve çırak öğrencilere, yaşlarına uygun asgari ücretin %30'undan az olmamak üzere, işverenlerce ücret ödenmektedir.
    İşletmenin sağladığı diğer sosyal imkanlardan faydanırlar,
    Hastalık iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigorta edilirler,
    Eğitimleri süresince muayene ve tedavi masrafları Sosyal Sigortalar Kurumu’nca karşılanır.

EĞİTİM SONRASI

Meslek eğitimi bittikten sonra, ortalama aylık kazanç yaklaşık olarak asgari ücretin 2-3 katıdır.

G- MESLEKTE İLERLEME

Meslek liselerinin Tekstil Dokuma ve Dokuma bölümlerinden mezun olanlar, istedikleri taktirde Halı ve Kilim, Halıcılık Moda ve Tekstil Tasarımı,Tekstil ve ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

- Ayrıca meslek liselerinin bu bölümlerinden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS kazanıp, “Tekstil Öğretmenliği” ile “Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği” lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.
    - Mesleki eğitim merkezlerinde kalfalık belgesini alanlar, Milli Eğitim Bakanlığı’ nın mesleklerin özelliklerine göre belirlediği sürelerde ustalık eğitimi kurslarına devam edip, başarılı olmaları durumunda ustalık belgesini alırlar.
    - Ayrıca, en az üç yıl süreli mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından diploma almış veya çıraklık eğitimini başarı ile bitirmiş ve Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen süre kadar mesleğinde çalışmış ya da en az beş yıl kalfa olarak çalıştığını belgelemek şartı ile ustalık sınavına doğrudan katılarak, başarı göstermeleri durumunda ustalık belgesini alırlar. Ustalık belgesi ile kendi işyerlerini açabilirler. Kendi işyerini kuranlar girişimci olarak da ilerleme kaydedebilirler.
    - Ustalık belgesine sahip olanlar Ayrıca, işyerinde aday çırak, çırak, kalfa ve öğrencilerin iş yerinde çalıştırması için de mesleki eğitim merkezlerinde düzenlenen İş Pedagojisi kursuna katılıp, başarılı olmaları durumda Usta Öğreticilik belgesine sahip olurlar.

BENZER MESLEKLER

- Tekstil desencisi,
    - Örücü,
    - Tekstil terbiyecisi (boya-baskı-apre-kaplama).

H- EK BİLGİLER

Çıraklık eğitiminde;
    Tekstil Bilgisi dersi teorik eğitim programında, eğitimin;
    - 1. Yılında: Tekstil, Tekstil Lifleri, Tekstil İplikleri, Kumaş, Renk, Tekstil Terbiye,
    - 2. Yılında: Kumaş Analizi, Ana Örgülü Kumaşların Analizi, Kumaş Ağırlık Hapları, Kumaş Tasarımı,
    - 3. Yılında: Havlu Örgülü Kumaşların Analizi, Havlu Örgülü Kumaşların Ağırlık Hesapları, Havlu Örgülü Kumaşların Tasarımı,
    Örgü Bilgisi Dersi Teorik Öğretim Programının:
    - 1. Yılında: Örgü, Bozayağı Örgüsü, Diene Örgüsü, Saten Örgüsü, Örgülerde Tahar ve Planları, Örgülerde Armür ve Planları,
    - 2. Yılında: Renkli İpliklerin Örgülere Etkisi, Birleştirilmiş Örgüler, Kuvvetlendirilmiş Örgüler, Çift Katlı Kumaş Örgüler, Pike Örgüler,
    - 3. Yılında: Havlu Örgüler, Ajur Örgüler,
    Dokuma Teknolojisi Dersi Teorik Öğretim Programının:
    - 1. Yılında: Dokuma Düğümleri, El Dokumacılığı, İş Güvenliği, Bobin Makineleri, Katlama ve Büküm, Çözgü Makineleri, Haşıl, Atkı,
    - 2. Yılında: Makine Bakımı, Dokuma, Dokuma Makinesinde Atkı Atma, Ağızlık Açma Sistemleri,
    - 3. Yılında: Mekikli Dokuma Makineleri, Mekiksiz Dokuma Makineleri konularını öğrenirler,
    Dokumacılık Meslek Dalı Pratik Eğitim Programı:
    - 1. Yılında: Dokuma Düğümleri, İş Güvenliği, Dokuma Hazırlık,
    - 2. Yılında: Makine Bakımı, Dokuma,
    - 3. Yılında: Mekikli Dokuma Makineleri, Mekiksiz Dokuma Makineleri, Armürle Ağızlık Açma Sistemi, Jakarlı Ağızlık Açma Sistemleri, Dokuma Makinelerinde Atkı Atma (vuruş) Sistemi, Dokuma Makinelerinde Atkı Taşıyıcılar, Dokuma Makinelerinde Kara (vuruş) Hareketleri konularını öğrenirler.

- 4702 Sayılı Kanun,
    - Meslek elemanları,
    - 2004-20025Öğretim Yılında Endüstriyel Teknik Öğretim Okul ve Kurumlar Ankara-2005
    - Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık Dönemi Dokumacılık Meslek Dalı Eğitim Programı,
    - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, "Türk Meslekler Sözlüğü", Yayın No: 173, Ankara 1983,

- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube müdürlükleri.

89-DÖŞEMECİLİK TEKNİSYENİ

TANIM

Sandalye, koltuk, kanepe, yatak vb. mobilyaların iskeletlerinde yay, kolon ve dolgu gereçlerini kumaş, deri gibi malzemelerle kaplayan ve şekil veren kişidir.

A- GÖREVLER

- Döşeme projelerini ve montaj resimlerini okur, inceler ve işin yapılması için gerekli malzeme listesini çıkarır, siparişini verir,
    - Mobilya iskeletine yay, kolon, dolgu gereçleri ve yüz kaplama maddelerini takar, düzenler ve bağlar,
    - Sandalye, koltuk ve kanepe minderlerinin altına kanava veya lastik kolon bantlar gerer,
    - Kaplanacak eşyanın ölçülerini alır, döşeme kumaşlarını istenilen şekillerde keser, diker ve eşyanın üstüne geçirir ,
    - Döşemelik kumaşları örtülecek kısımlar üzerinde gerer, çiviler, diker veya yapıştırır,
    - Eskimiş mobilya döşemelerini onarır,
    - Mobilya üzerinde kullanılmak üzere yastık ve minderler yapar,
    - Döşeme işlemi bittikten sonra kontrolünü yapar.

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

- Ölçü, biçki ve marka aletleri (makas, metre, gönye, T cetveli),
    - Çeşitli yardımcı aletler (tornavida, törpü, kerpeten, tel kesti),
    - El ile çalışan, elektrikli ve hava basınçlı çivileme tabancaları,
    - Dikiş makineleri, kauçuk bıçağı, İngiliz anahtarı, havalı matkap.

Döşemecilik teknisyeni olmak isteyenlerin;
    - Şekiller arasındaki ilişkileri ve farkları kolayca görebilme yeteneğine sahip,
    - Ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, el ve gözünü eşgüdümle kullanan,
    - Bedenen güçlü

Döşemecilik teknisyenleri, mobilya imalathanelerinde çalışabildikleri gibi sadece döşemecilik işlemlerinin yapıldığı imalathanelerde de çalışabilirler. Çalışma ortamında kırık artığı, vernik, cila kokuları vardır. İş genellikle ayakta yapılır. Birinci derece alet ve malzemelerle ilgilidir.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi;
    - Ankara Gazi Endüstri Meslek Lisesi,
    - Kayseri Seyyid Burhanettin Endüstri Meslek Lisesi
    “Döşemecilik” bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

İlköğretim okulu mezunu öğrenciler, endüstri meslek liselerinin kayıt dönemlerinde okula doğrudan başvurabilirler. Ancak başvurdukları okulda, bu bölümün kontenjanından fazla başvuru olması halinde, ilköğretim okulu diplomasındaki başarı notu dikkate alınır. Başarılı öğrencilerden başlanarak kayıt yapılmaktadır.

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Endüstri meslek liselerinde, eğitim süresi 4 yıldır.

1. sınıfta eğitim okulda yapılmaktadır. Öğrenciler, 2. yıldan itibaren pratik eğitimleri için işyerine gitmektedirler. Bu uygulama haftanın iki günü okulda, haftanın üç günü işyerinde, mesleğin icra edildiği ortamda, mesleğin icrası için gerekli araç-gereç ve mesleğinde uzmanlaşmış personel imkanlarından yararlanılarak öğrenilmektedir.

Eğitim süresince; Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Tarih, Fen Bilimleri, Yabancı Dil, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Beden Eğitimi gibi kültür derslerinin yanı sıra, meslek dersi olarak Meslek Bilgisi, Teknik Resim dersleri okutulmaktadır.

Meslek bilgisi dersinde; döşemecilik ve döşeme işlerine ait genel bilgiler, döşemeciliğin yaşantımızdaki yeri, döşeme cins ve çeşitleri, döşeme teknikleri, döşeme malzemeleri ve özellikleri, döşemecilikte kullanılan aletler ve kullanma teknikleri gibi konular üzerinde durulmaktadır.

Teknik resim dersinde; resimin önemi ve özellikleri, teknik resim çiziminde kullanılan araçlar ve gereçler, çizgi çeşitleri, resim levhaları, çizim ve ölçülendirme, geometrik çizimler, perspektif ve görünüş çıkarma gibi konular üzerinde durulmaktadır.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini tamamlayarak mezun olanlara “Meslek Lisesi Diploması” ve “Teknisyen” unvanı verilmektedir.

Döşemecilik teknisyenleri mobilya döşeme atölyelerinde, mobilya imalathanelerinde çalışabilirler, kendi işyerlerini açabilirler.

Bu meslekte işini severek yapan, mesleğinde kendini yetiştirmiş kişilerin iş bulma şansları oldukça yüksektir.

Meslekte genellikle erkekler çalışırlar. Bu meslekte çalışan kadın yok denecek kadar azdır.

EĞİTİM SÜRESİNCE

3308 sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu gereğince, işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere , işletmelerce asgari ücretin % 30 undan az olmamak üzere bir ücret verilmektedir.

İşletmenin sağladığı diğer sosyal imkanlardan faydanırlar,

Hastalıki iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigorta edilirler,

Eğitimleri süresince muayene ve tedavi masrafları Sosyal Sigortalar Kurumu’nca karşılanır.

EĞİTİM SONRASI

Çalışılan işyerine, yapılan işe ve tecrübeye göre alınan ücret değişmektedir. Özel sektörde işe yeni başlayan bir kişi asgari ücretle işe başlamaktadır. Zamanla ücretinde iyileşme olmaktadır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev alanlar , genel lise mezunlarına göre bir üst derece ile işe başlarlar.

G- MESLEKTE İLERLEME

Meslek liselerinin “Döşemecilik” bölümlerinden mezun olanlar, istedikleri taktirde, Ağaç İşleri, Mobilya ve Dekarasyon ile Orman İşletmeciliği, Odun Dışı Orman Ürünleri ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Ayrıca meslek liselerinin, “Döşemecilik” bölümünden mezun olanlar, üniversitelerin, “Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği” lisans programlarını tercih ettiklerinde, ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

BENZER MESLEKLER

- Mobilyacı,
    - Oto döşemecisi.

H- EK BİLGİLER

SORUMLULUK

- İşle ilgili doğru ölçü almaktan, yeterli malzeme kullanmaktan ve işi zamanında teslim etmekten,
    - Kullandığı alet ve malzemelerin bakımından, küçük onarımların yapımından sorumludur.

- 4702 Sayılı Kanun,
    - Meslek elemanları,
    - Endüstri meslek lisesi döşemecilik bölümü eğitim programı,
    - 2004-2005 Öğretim Yılında Endüstriyel Teknik Öğretim Okul ve Kurumları Ankara-2004
    - Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) Üyesi kuruluşlar.

- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube Müdürlükleri,
    - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi.

90-EBE

TANIM

Doğum sırasında hekime yardımcı olan, hekim olmayan yerlerde doğum yaptıran, ana ve çocuk sağlığının korunması için yürütülen hizmetlerde diğer sağlık personeli ile işbirliği içinde görev alan sağlık elemanıdır.

A- GÖREVLER

- Sağlık kuruluşlarında veya evlerde kadınların hamilelik süresince sağlık kontrollerini yapar, gerekli tavsiyelerde bulunur,
    - Hekim olmayan yerlerde doğum yaptırır, hastanelerde hekime doğum sırasında yardımcı olur,
    - Yeni doğum yapan annenin bakımını yapar,
    - Normal dışı acil doğum vakalarının hastanelere gönderilmesine çalışır,
    - Bazı kadın hastalıklarının tedavisinde hekimle işbirliği içinde tedaviyi uygular,
    - Aile planlaması, ana-çocuk sağlığı konularında kadınları eğitir,
    - Sağlık kuruluşlarında altı yaşına kadar çocukların aşılarını yapar.

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

- Gebelik izlem çizelgeleri,
    - Tansiyon aleti,
    - Dinleme aleti,
    - Çocuk kalp sesi dinleme aleti,
    - Derece,
    - Lavman cihazı (doğumdan önce bağırsakları boşaltmak için),
    - Enjektör ve iğneler,
    - Pamuk,
    - Eldiven,
    - Bebek küveti,
    - Steril gazlıbez,
    - Maske,
    - Makas,
    - İpek iplik,
    - Muşamba ve önlük,
    - Havlu,
    - Sabun,
    - El fırçası,
    - Tülbent,
    - Tentürdiyot,
    - El kantarı
    - Eğitim araç ve gereçleri kullanır.

Ebe olmak isteyenlerin;
    - Üst düzeyde genel yeteneğe sahip,
    - Biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı,
    - İnsanlara yardım etmekten hoşlanan,
    - Sorumluluk duygusu yüksek,
    - Çabuk ve doğru karar verebilen,
    - Temiz, dikkatli, titiz,
    - Tedbirli, tertipli,
    - Şefkatli, sevecen,
    - Bedence sağlıklı, dayanıklı ve soğukkanlı
    Ebelik mesleği yalnızca bayanlara açık bir meslektir.

Ebeler, resmi veya özel hastanelerde, dispanser ve sağlık ocaklarında ana çocuk sağlığı aile planlama merkezlerinde görev alabilirler. Çalışma ortamı genellikle temiz ve kapalıdır. Ebeler çalışırken hamile kadınlarla, bebeklerle, 0-6 yaş grubu çocuklarla, doktorlarla, uzman hekimlerle ve diğer sağlık personeliyle iletişim halindedir. Köylerde çalışan ebeler hizmet verirken sık sık seyahat etmek durumundadırlar. Görev yaptığı sağlık kuruluşlarında belirlenen takvime göre nöbete kalmak veya vardiyalı çalışmak durumundadır.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitim yeri Sağlık Yüksekokullarının ve Sağlık Meslek Liselerinin "Ebelik" bölümünde verilmektedir.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
    OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Sosyal Bilimler,
    - Fizik, Kimya, Biyoloji gibi fen dersleri,
    - Türkçe,
    - Psikoloji.

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

Yüksek öğretim kurumlarındaki mesleğin eğitiminin verildiği programlara girebilmek için;
    - Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Ebelik ” lisans programı için yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak,
    - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Ebelik” lisans programı ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.

NOT: Bu bölüme sadece kız öğrenciler alınmaktadır.

Sağlık Meslek Liselerindeki mesleğin eğitiminin verildiği programlara girebilmek için ise;
    • İlköğretim okulu mezunu olmak (öğrenimine ara vermemek ve orta öğretim kurumlarına devam etmemiş olmak),
    • Sağlık Meslek Liseleri (Gündüzlü) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak,
    gerekmektedir.

- Liselerin Sosyal Bilimler, Edebiyat, Sosyal Bilimler ve Edebiyat, Genel Kültür, Dil ve Edebiyat, Türkçe-Matematik, Fen, Fen Bilimleri, Klasik Fen, Matematik, Tabii Bilimler, Sınıf Öğretmenliği alanları ile Öğretmen Okulu ve Köy Enstitüsü mezunları, bu alanda yüksek öğrenim görmek isterlerse, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonucunda diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler.
    - Meslek Liselerinin Ebelik, Ebelik-Hemşirelik, Hemşirelik bölümlerinden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavını (ÖSS) kazanıp, Ebelik lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedirler.
    - Ana-Çocuk Sağlığı, Ebelik, Hemşirelik ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, Ebelik, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Sağlık Memurluğu lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi Sağlık Meslek Liselerinde ilköğretimden sonra 4 yıl, Sağlık yüksekokullarında ise liseden sonra 4 yıldır.
    Eğitimleri süresince; Temel Tıp Dersleri, İç ve Cerrahi Hastalıklar Bilgisi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Dersi, Ana ve Çocuk Sağlığı Hizmetleri ve Eğitimi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bilgisi, Ruh Sağlığı, Ebelikte Yönetim, Aile Planlaması, Ebelik Tarihi ve Deontolojisi, İlkyardım, Bilgisayar Kullanımı, Epidemiyoloji, Tıbbi İstatistik ve Araştırma, Ebelik Esasları, Anatomi, Fizyoloji, Mikrobiyoloji, Histoloji, Farmakoloji, Beslenmeye Giriş, Pataloji, Halk Sağlığı ve Ebeliği, Sosyal Bilimler ve Yabancı Dil derslerini alırlar.Bu ders programlarında ;
    - Hastalık çeşitleri, nedenleri, önlem ve tedavileri,
    - Hastalık çeşitlerine göre hangi ilaçların nasıl ve ne şekilde kullanılacağı (zararları, veriliş biçimleri, yan tesirleri vb.),
    - Kadın hastalıkları, ortaya çıkış sebepleri, önlemleri ve uygulanacak tedavileri ile bu konuda hastaların eğitimi,
    - 0-6 yaş grubu çocukların büyümeleri, nasıl beslenecekleri, bakımları, beden ve ruh gelişimleri,
    - Doğum yaptırılması, doğum öncesi ve sonrası hasta bakımı ve muayenesi,
    - Yatak banyosu yaptırma,
    - Hastaların psikolojik durumları ile ilgili sorunları, bu durumda alınacak tavır ve davranışlar, hasta-ebe ilişkileri,

- Mikropların yapısal özellikleri, insanlara bulaşma yolları ve korunma yöntemleri,
    - Kan alma ve çeşitli tahlillerin yapılması,
    - Anne karnında çocuk kalp sesini dinleme, enjeksiyon yapma, serum bağlama ve ateşin ölçülmesi,
    - Doğum kontrolü ve gebelikten korunma yöntemleri,
    - Sağlık hizmetlerinde kullanılan istatistiki verilerin nasıl toplanıp değerlendirileceği gibi konulara yer verilmektedir.
    - Meslek dersleri: hastane, doğumevi ve ana-çocuk sağlığı merkezlerinde uygulamalı olarak yapılır.
    Derslerin tanıtımına ilişkin bilgiler ekte yer almaktadır.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Sağlık Meslek Liselerindeki eğitimlerini başarı ile tamamlayanlara, Sağlık Meslek lisesi diploması, Yüksek öğrenimlerini başarı ile tamamlayanlara “Ebelik” lisans diploması ve “Ebe ” unvanı verilir.

Ebeler Sağlık Bakanlığına, Sosyal Sigortalar Kurumu ve üniversitelere bağlı ve özel hastanelerde, doğumevlerinde, çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinde, doğum klinikleri ve dispanserlerde iş bulabilirler. Çalışma koşulları genelde ağır olmasına karşın, ülkenin her yerinde çalışma olanağının da olması bakımından işsizlik sorunu çok azdır. İşsizlik kişilerin çalışma yer ve ortamını beğenmemesinden kaynaklanmaktadır.

Sağlık hizmetlerinde sosyalleştirme çalışmalarının yaygınlaşması ile bu alanda da iş alanları oldukça genişlemiştir.

EĞİTİM SÜRESİNCE

Yüksek öğrenimleri süresince öğrenciler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağlamış olduğu kredi ve yurt hizmetlerinden yararlanabilirler, ayrıca çeşitli resmi ve özel kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan burslardan faydalanabilirler.

EĞİTİM SONRASI

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu çerçevesinde kamu sektöründe çalışmaları halinde; yüksek öğretim programlarından mezun olanlar 8. derecenin 1. kademesinden, sağlık meslek liselerini bitirenler 12. derecenin 2. kademesinden maaş alırlar. Maaşlar kıdeme ve belirlenen katsayı artışlarına paralel olarak artar.

Özel hastane, poliklinik vb. yerlerde çalışanlar ise piyasa koşullarına göre zaman içerisinde hizmet süreleri, mesleki deneyim ve bilgilerine göre değişik oranlarda ücret almaktadırlar.

G- MESLEKTE İLERLEME

Sağlık Meslek Liselerinden mezun ebeler Üniversite sınavlarına girerek yüksek öğrenim yapabilirler.Yüksek öğrenim yapan ebeler ise isterlerse lisans eğitiminden sonra alanlarında mastır (yüksek lisans) ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapabilirler, yüksek öğretim kurumlarında araştırma görevlisi, doçent, profesör gibi unvanlarla öğretim üyesi olarak görev yapabilirler.

BENZER MESLEKLER

- Hemşirelik,
    - Sağlık Memurluğu,
    - Laborantlık.

H- EK BİLGİLER

- Meslek sağlık iş kolunda yer alır.
    - Yalnızca bayanlara açık bir meslektir.
    - Çalışma yeri genelde kapalı ortamlardır.
    - Resmi kurumlarda meslek elemanlarının beyaz forma ve kep giyme zorunluluğu bulunmakta, ancak özel kuruluşlarda özellikle kep takma zorunluluğu bulunmamaktadır.

- Meslek elemanları,
    - 224 Sayılı Sağlık Hizmetlerinin Sosyalleştirilmesi Hakkındaki Kanun ve 154 Sayılı Sağlık Hizmetlerinin Sosyalleştiği Bölgelerde Hizmetin Yürütülmesi Hakkındaki Yönerge,
    - Çeşitli üniversitelerin katalogları,
    - ÖSS-2006 Öğrenci Seçme Sınavı Kılavuzu,
    - 2005 ÖSYS Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu,
    - Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2005 Kılavuzu,
    - ÖSYM Üniversiteler Yükseköğretim Programları ve Meslekler Rehberi-2000,
    - Türk Meslekler Sözlüğü İİBK Genel Müdürlüğü Yayın NO: 190,
    - Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu,2001
    - Sağlık Meslek Liseleri (Gündüzlü) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınav Kılavuzu (Sağlık Bakanlığı- 2001-2002)

- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri

91-ECZACI

TANIM

Doktorlarca düzenlenen reçetelerde yer alan hazır ilaçları müşteriye satan, hazırlanması gerekli ilaçları hazırlayan, laboratuarda, ilaçların geliştirilmesi ve analiziyle ilgili araştırmalar yapan kişidir.

A- GÖREVLER

- Reçetede yer alan hazır ilaçları müşteriye sunar, ilaçların kullanımı hakkında müşteriye bilgi verir,
    - Reçetesiz satılan ilaçlar konusunda müşteriyi bilgilendirir,
    - Kendisi tarafından hazırlanması gerekli olan ilaçları, formüllerine uygun olarak hazırlar veya hazırlanmasını denetler,
    - İlaçları laboratuarlarda fiziksel,kimyasal ve mikrobiyolojik yönden kontrol eder,
    - Tıbbi veya diğer amaçlar için kullanılan toksin ve zehirli maddeleri hazırlar ve kurallarına göre dağıtımını yapar, bozulmaya karşı önlem alır,
    - Özel zehirli maddeleri içeren reçetelerin kayıtlarını tutar; veteriner ilaçları, tarım ilaçları, tuvalet ve kozmetik ürünlerin kullanılmaları konusunda önerilerde bulunur,
    - İlaçların araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde birinci derecede görev alır; ilaçların ve kozmetiklerin endüstriyel üretimini ve kalite kontrolünü planlar ve gerçekleştirir,
    - Eczane, ecza deposu gibi, ilaçların dağıtım ve satış zincirinde çalışan eczacılar ilaçlarla ilgili giriş belgesi, fatura, reçete gibi tüm kayıtları tutar. Özel zehirli maddeleri psikotrap ve uyuşturucu maddeleri içeren ilaçlarla ilgili tüm kayıtları tutar.

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

- İlaç yapımında kullanılan araç ve gereçler,
    - İlaç kontrolünde kullanılan araçlar,
    - Çeşitli doğal ve kimyasal maddeler.

Eczacı olmak isteyenlerin;
    - Üst düzeyde genel yeteneğe sahip,
    - Kimya ve biyoloji konularına meraklı ve bu alanda başarılı,
    - Sorumluluk duygusu yüksek,
    - Dikkatli, tertipli ve düzenli,
    - İlaç ve kimyasal maddelere karşı alerjisi olmayan

Eczacılar genellikle eczanelerde, sağlık hizmeti sunan laboratuarlarda, devlet dairelerinin sağlıkla ilgili bölümlerinde, bazen de ilaç fabrikalarında veya ilaç depolarında görev yaparlar. Çalışma ortamı çok temizdir, ancak ilaç ve kimyasal madde kokusu vardır. Eczanelerde görev yapan eczacılar, insanlarla etkileşim halindedirler. Eczacılar çalıştıkları yerleşim yerinde, hazırlanan plan dahilinde, nöbet tutmak zorundadırlar. Nöbet günlerinde eczacıların görev başında olmaları gerekir.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Eczacılık mesleğinin eğitimi, aşağıda adı verilen üniversitelerin Eczacılık Fakültelerinde verilmektedir.
    - Anadolu Üniversitesi (Eskişehir) Eczacılık Fakültesi,
    - Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi,
    - Atatürk Üniversitesi (Erzurum) Eczacılık Fakültesi,
    - Ege Üniversitesi (İzmir) Eczacılık Fakültesi,
    - Erciyes Üniversitesi(Kayseri) Eczacılık Fakültesi,
    - Gazi Üniversitesi (Ankara) Eczacılık Fakültesi,
    - Hacettepe Üniversitesi (Ankara) Eczacılık Fakültesi,
    - İnönü Üniversitesi (Malatya) Eczacılık Fakültesi,
    - İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi,
    - Marmara Üniversitesi (İstanbul) Eczacılık Fakültesi,
    - Mersin Üniversitesi Eczacılık Fakültesi,
    - Yeditepe Ünivesitesi (İstanbul) Eczacılık Fakültesi.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
    OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Kimya,
    - Fizik,
    - Matematik,
    - Biyoloji.

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek için,
    - Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Eczacılık” lisans programı için Yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak,
    - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Eczacılık” lisans programı ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.
    - Ancak kendi alan/kol/bölümlerin dışında bir yüksek öğrenim programını tercih eden adayların yerleşme şansı azalmaktadır

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 5 yıldır. Eczacılık fakültelerinde dersler teorik ve pratik olarak yürütülmektedir. Öğrenciler uygulama derslerini fakülte laboratuarlarında sürdürmekte ve eğitim süresi boyunca eczane, hastane ve ilaç fabrikalarında staj yapmaktadırlar.
    Öğrenciler eğitimin ilk iki yılında;
    - Temel dersler: Fizik, Kimya, Matematik, İstatistik vb.
    - Temel sağlık dersleri: Fizyoloji, Biyokimya, Mikrobiyoloji vb.
    - Eczacılığın başlangıcı derslerini alırlar.
    Eğitimin son iki yılında ise;
    - Eczacılıkla ilgili (farmasötik), bitki bilimleri (botanik) kimya ve üretim teknolojisi derslerine ilaç etkilerini inceleyen farmakoloji ve toksikoloji konularına, eczacılık tarihi ve mevzuatına ağırlık verilir.
    Bu derslerin yanında programda tüm üniversite öğrencilerinin almakla yükümlü olduğu Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ve Yabancı Dil dersleri yer alır.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Eczacılık” lisans diploması ve “Eczacı” unvanı verilir.

- Özel ve kamu hastane ve laboratuarlarında,
    - İlaç endüstrisine yönelik fabrika ve depolarda,
    - Kendilerine ait veya hastanelerde bulunan eczanelerde çalışırlar.

Son yıllarda bitkisel asıllı ilaçlara olan talebin artması nedeniyle eczacılara yeni iş alanları doğmuştur. Ayrıca kozmetik maddelerin üretim ve araştırma-geliştirme aşamalarında da görev yapan meslek elemanları vardır.

Ülkemizde kamu sektöründe eczacılara olan gereksinim oldukça azalmıştır. Eczacılar özel sektörde üretim ve pazarlama alanlarında çalışabilirler. Ayrıca son yıllarda ilaç tanıtıcısı olarak çalışanlar da bir hayli fazladır. Eczacılar Odasından alınan bilgiye göre mezun olan öğrencilerin % 80'i kendi eczanelerini açmaktadır. Ancak eczane açmak oldukça büyük sermaye gerektirmektedir.

Son yıllarda eczane sayısının artması, özellikle büyük şehirlerde kazançların düşük olmasından dolayı, her yıl bir kısım eczane kapanmaktadır. İşletmecilik konusunda kendisini yetiştiren ve yabancı dil bilen mezunların iş bulma olanakları artmaktadır.

EĞİTİM SÜRESİNCE

Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun olan öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan kredi alabilirler.

Ayrıca, çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan kredi ve burslardan faydalanabilirler.

EĞİTİM SONRASI

Kamu kurumlarında çalışan eczacılar, sağlık hizmetleri sınıfında görev yaparak bu grubun aldığı zam ve tazminatlardan yararlanabilirler.

Kendi eczanelerini açanların kazancı eczanenin bulunduğu semte göre değişmektedir.

G- MESLEKTE İLERLEME

Çeşitli kamu ve özel sektöre ait işyerlerinde yönetici kademelerine yükselebilirler.

Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler.

Kendi işletmesini kuranların (eczane, ecza deposu,ilaç fabrikası) işletmelerini ve faaliyet alanlarını büyüterek eczacılık alanında işletmeci olarak ilerlemeleri mümkündür.

BENZER MESLEKLER

- Farmakolog,
    - Kimyager,
    - Fizyolog,
    - Biyolog,
    - İşletmeci.

- Meslek elemanları,
    - 2006 Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Kılavuzu,
    - ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu – 2005,
    - ÖSYM Üniversiteler Yükseköğretim Programları ve Meslekler Rehberi – 2000

- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

92-ECZACI KALFASI

TANIM

Eczacı gözetiminde, müşterileri karşılayan, reçetedeki ilaçları hazırlayan, faturasını düzenleyen, iş kayıtlarını tutan ve ilaç satış işlemini yapan kişidir.

A-GÖREVLER

- Müşterileri karşılar,
    - Reçetede yer alan hazır ilaçları müşteriye sunar, ilaçların
    kullanımı hakkında müşteriye bilgi verir,
    - Reçetesiz satılan ilaçlar hakkında müşteriyi bilgilendirir,
    - Tansiyon ölçer, gebelik testi yapar, kan şekeri ölçer,
    - Basit rahatsızlıklarda ilk yardım hizmeti verir,
    - Eczaneye ait resmi-özel işleri takip eder,
    - Eczanenin ilaç ihtiyaçlarını belirleyerek, ilaç siparişlerini
    verir,
    - Eczanenin temizlik ve düzenini sağlar,
    - Bilgisayarda ilaçların giriş-çıkış vb. kayıtlarını tutar,
    - Rafları düzenler,
    - İlaçların son kullanma tarihlerini takip eder,
    - İlaçları ve ıtriyatları etiketler,
    - Ölçü ve tartı aletlerinin periyodik bakımını yapar,
    - Telefonlara cevap verir,
    - Fatura/kasa fişi düzenler,
    - Eczanenin nöbetçi olduğu gecelerde, eczacı gözetiminde nöbet tutar,
    - Nöbetçi eczane duyurusunu eczaneye asar,

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

- İlaç yapımında kullanılan araç-gereçler ve ham maddeleri,
    - Bilgisayar ve donanımları,
    - Hesap makinası,
    - Kağıt, makas, bant,
    - Maske, eldiven,
    - Telefon.

Eczacı Kalfası olmak isteyenlerin;
    - Kişisel temizliği ve dış görünüşü düzgün,
    - İnsanlarla iyi iletişim kurabilen, güler yüzlü, ekip çalışmasına yatkın,
    - Sorumluluk duygusu yüksek, sabırlı,
    - Kimya ve biyoloji konularına ilgili,
    - Dikkatli, tertipli, düzenli,
    - Detaylara özen gösteren,
    - İlaç ve kimyasal maddelere karşı alerjisi olmayan,
    - Uykusuzluğa ve ayakta çalışmaya dayanabilen,

C-ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Eczacı kalfaları genellikle kapalı ortamlarda, resmi-özel eczanelerde veya ilaç depolarında görev yaparlar. Çalışma ortamları temiz ancak, biraz ilaç ve kimyasal madde kokuludur. Eczacı kalfaları sürekli insanlarla etkileşim halindedirler. Eczanenin işlerini takip etmek için zaman zaman kurumlara giderler. Eczane adına ilaç sıralarına girer ve yatan hastalara ilaç götürürler. Eczanenin nöbetçi olduğu gecelerde, eczacı gözetiminde nöbet tutarlar.

D-MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Türk Eczacılar Birliği tarafından düzenlenen kurslarda mesleğin eğitimi verilmektedir.

Ayrıca usta-çırak ilişkisi içerisinde de meslek öğrenilebilmektedir
    Eczanelerde çırak olarak göreve başlayarak, uzun süre çalıştıktan sonra kalfa olabilmektedirler.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
    OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Kimya
    - Biyoloji
    - Matematik

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

En az lise ve dengi okul mezunu olmak.

EĞİTİM SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Türk Eczacılar Birliği tarafından düzenlenen eğitimler 1,5 ay sürmektedir.

Eğitim süresince;

-İlk Yardım, Matematik, Muhasebe, Halk Sağlığı, Halkla İlişkiler, Kozmetik, Doğal Ürünler, İlaç Şekilleri, Bilgisayar, İlaçlarla İlgili Mevzuat, Pratik İlaç derslerini alırlar. Ayrıca uygulama dersleri de bulunmaktadır.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE ÜNVANI

Eğitim sonunda kursa katılanlara Türk Eczacılar Birliğince “Katılım Sertifikası” verilmektedir.

Eczacı kalfası mesleği, eczanelerde eczacının yürütmekte olduğu hizmetlerde ona yardımcı olan ve önemi her geçen gün artan bir meslek alanıdır. Sağlık sektörünün giderek önem kazanmasıyla birlikte, iyi yetişmiş, ilaç ve sağlık konusunda bilgili ve becerili eczacı kalfalarının istihdam olanaklarının giderek artacağı düşünülmektedir.
    Eczacı kalfası eczanelerde, ilaç depolarında, medikal sektöründe iş bulabilirler.

EĞİTİM SÜRESİNCE

İş yeriyle anlaşmalarına bağlı olarak değişken ücret alırlar.

EĞİTİM SONRASI

Eczanede kalfalık görevini yürütenler , işyeri ile anlaşmalarına bağlı olarak değişken ücret alırlar.

G-MESLEKTE İLERLEME

Eczacı kalfası iş tecrübesine göre kendi alanında uzmanlaşabilir.

BENZER MESLEKLER

- Reprezant (ilaç tanıtım elemanı),

- Eczacılar
    - Meslek Elemanları
    - Türk Eczacılar Birliği
    - Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar

İ-AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- Türk Eczacılar Birliği
    -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek
    Danışma Merkezi,
    - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri,

93-EKONOMETRİST

TANIM

Ekonomik olayların matematiksel ölçümü, değerlendirilmesi, planlanması ve uygulaması konularında inceleme ve araştırma yapan kişidir

A- GÖREVLER

- Ekonometristler, hammadde kaynaklarının ve insan gücünün, bireylerin ihtiyaçlarını karşılamada en etkin biçimde kullanılması, üretilen mal ve hizmetlerin uygun koşullarda bölüşülmesi ve bu kaynakların verimli kullanılması konularını içeren ekonomi alanında araştırma yaparlar.
    - Çalıştıkları kamu ve özel kesim kuruluşlarının araştırma bölümlerinde makro ve mikro iktisat, uluslararası iktisat ve yöneylem alanlarında uygulamaya yönelik araştırmaları yürütürler,
    - Ekonomi kanunlarının, ekonomik sorunların niceliksel olarak incelenmesi ve sonuçta uygun ekonomik kararların alınması konularında eğitim ve araştırma yaparlar, ekonomik olayları matematiksel olarak ölçerler,
    - İşletmelerde ve kuruluşlarda verimi artırıcı yönde planlar yapar, çalışmaları yönetirler, denetlerler.

KULLANILAN ALET
    VE MALZEMELER

- Bilgisayar,
    - Hesap makinesi,
    - Çeşitli iletişim araçları,
    - Büro malzemeleri.

Ekonometrist olmak isteyenlerin;
    - Üstün bir genel akademik yeteneğe sahip,
    - Sayısal düşünme yeteneği yüksek, sayılarla uğraşmaktan sıkılmayan,
    - Sosyal olaylara ilgili,
    - Bir konuyu ayrıntılarına inerek, nedenlerini bulmaya yönelik çalışmalardan hoşlanan,
    - Değişik görüşlere ve yeniliklere açık,
    - Bir işi planlayabilme ve uygulamaya koyabilme, uzak görüşlü olma gibi özelliklere sahip

Ekonometristler, genellikle kapalı ortamda, oturarak çalışmaktadırlar. Meslektaşlarıyla, endüstri mühendisleriyle, yöneticilerle, işverenlerle ve işletmede çalışan diğer personel ile iletişim halindedirler. Gerektiğinde seyahat etmektedirler.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
    VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi, aşağıda belirtilen üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin "Ekonometri” bölümlerinde verilmektedir:
    - Çukurova Üniversitesi- İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (Adana),
    - Dokuz Eylül Üniversitesi.-İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İzmir),
    - Gazi Üniversitesi- İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (Ankara),
    - İnönü Üniversitesi- İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (Malatya),
    - İstanbul Üniversitesi-İktisat Fakültesi (İstanbul),
    - Karadeniz Teknik Üniversitesi- İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (Trabzon),
    - Marmara Üniversitesi- İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İstanbul),
    - Uludağ Üniversitesi- İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (Bursa).

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
    OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Türkçe,
    - Matematik,
    - Sosyoloji.

MESLEK EĞİTİMİNE
    GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek için,
    - Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Ekonometri” lisans programı için yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA)” puan almak,
    - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Ekonometri” lisans programı ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.
    - Bu yüksek öğrenim programında öğrenim görmek isteyen adaylar liselerin Türkçe-Matematik, Fen, Fen Bilimleri, Klasik Fen, Matematik, Tabii Bilimler alanlarından mezun iseler, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonucunda diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler.
    - Banka ve Sigorta Yönetimi, Bankacılık ve Sigortacılık, Bankacılık, Sigortacılık,Para ve sermaye yönetimi ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları taktirde “Ekonometri” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ
    VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Bu programda okutulan derslerde daha çok iktisadi konulara, uygulamalı olarak da matematik, istatistik, yöneylem ve bilgisayar konularına ağırlık verilir.

Eğitim süresince öğrencilere:
    1. Yıl: İktisat, İşletme, Muhasebe, Türkiye’nin Toplumsal Yapısı, Hukuka Giriş, Matematik, Medeni Hukuk, İstatistik,
    2. Yıl: Mikro İktisat, Kamu Maliyesi, Sosyal Politika, Envanter Bilanço, Bilgi İşlem, İstatistik, Makro İktisat, Mali Analiz Teknikleri, Model Kurma Teknikleri,
    3. Yıl: Bilgisayar Programlaması, Matematiksel İstatistik, Ekonometriye Giriş, Matematiksel İktisat, Doğrusal Cebir, Yöneylem Araştırması, İstatistiksel Karar Teorisi, Araştırma Yöntemleri,
    4. Yıl: Uluslararası İktisat, Ekonometrik Modeller, uygulamalı Ekonometri, Planlama ve Programlama Teknikleri, Fizibilite Analizi, Örnekleme ve seçmeli dersler gibi mesleki konularda dersler verilmektedir.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
    BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Ekonometri” lisans diploması ve “Ekonometrist” unvanı verilir.

Ekonometri bölümünü bitirenler;
    - Kamu kurum ve kuruluşlarında,
    - Bankacılık sektöründe,
    - Araştırma şirketlerinde,
    - İşletmelerin araştırma, planlama bölümlerinde,
    - Borsa (Menkul Kıymetler) sektöründe çalışmaktadırlar.

Bu alanda kendini iyi yetiştirenlerin iş bulma sorunları yoktur. Bilgisayar, matematik, iktisat ve istatistiği iyi bilmeleri bu alanda kendilerine avantaj sağlamaktadır.

EĞİTİM SÜRESİNCE

Eğitim süresince öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun vermiş olduğu öğrenim ve harç kredisinden ve çeşitli kurum ve kuruluşların burslarından yararlanabilirler.

EĞİTİM SONRASI

Eğitim sonrası kazanç durumu ise, işletmenin yapısı, büyüklüğü ve kişinin yetenek ve tecrübesine göre değişiklik göstermektedir.

G- MESLEKTE İLERLEME

Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler.

Çeşitli kamu ve özel kuruluşlarda genel müdürlük, denetmenlik, kontrolörlük, müfettişlik ve uzmanlığa yükselme olanakları vardır.

Mesleğin çalışma alanları göz önüne alındığında, bu kadar geniş ve kapsamlı bir çalışma alanında, her tür görev ve sorumlulukları alabilecekleri söylenebilir. Tabii ki bu gelişim kişinin bilgi ve yeteneğine göre değişmektedir.

BENZER MESLEKLER

- İşletmeci,
    - Ekonomist,
    - Endüstri mühendisi,
    - İşletme mühendisi,
    - Maliyeci,
    - Muhasebeci.

- Meslek elemanları,
    - 2005 Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Kılavuzu,
    - ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu – 2005,
    - ÖSYM Üniversiteler Yükseköğretim Programları ve Meslekler Rehberi – 2000
    - Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2005 Kılavuzu,

- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri

Konu kaldıgı yerden devam edecektir...
    Konu ŦєŁєรмє tarafından (24.09.2009 Saat 19:41 ) değiş;tirilmiş;tir.

Ŧєℓєรмє

Ŧєℓєรмє

Konular
    168
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŦєŁєรмє

Konuya kaldıgı yerden devam edilecektir.

Ŧєℓєรмє

Ŧєℓєรмє

mixfruit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaş;
    32
    Konular
    0
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    0
    @mixfruit

Standart Cevap: Meslek Rehberi (Meslek Seçimi Yapmadan Önce Mutlaka Bakın)

çok güzel bilgiler... teşekkürler
    ..

Etiketler