Türk milleti daha dindar olmalıdır... Dinime bizzat gerçeğe nasıl inanıyorsam, öyle inanıyorum. Mustafa Kemal Atatürk Atatürk'ün Dindarlığı Atatürk, Allah'a ve İslam'a inanan samimi bir dindardır. Pek çok sözünde ve tavrında bunu görebilmek mümkündür. Büyük Önder, birçok konuşmasında, samimi ve içten bir şekilde Allah'tan, İslam'dan ve Kuran'dan saygı ve bağlılıkla bahsetmiştir. Hz. Peygamberimizi övmüş ve Türk milletine, gerçek dine sarılmayı ve daha dindar olmayı tavsiye etmiştir.

Bu konu 1170 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
İslamiyet ve Atatürk 1170 Reviews

  Konuyu değerlendir: İslamiyet ve Atatürk

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1170 kez incelendi.

 1. #1
  -
  - - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart İslamiyet ve Atatürk

  Türk milleti daha dindar olmalıdır... Dinime bizzat gerçeğe
  nasıl inanıyorsam, öyle inanıyorum.
  Mustafa Kemal Atatürk

  Atatürk'ün Dindarlığı
  Atatürk, Allah'a ve İslam'a inanan samimi bir dindardır. Pek çok sözünde ve tavrında bunu görebilmek mümkündür. Büyük Önder, birçok konuşmasında, samimi ve içten bir şekilde Allah'tan, İslam'dan ve Kuran'dan saygı ve bağlılıkla bahsetmiştir. Hz. Peygamberimizi övmüş ve Türk milletine, gerçek dine sarılmayı ve daha dindar olmayı tavsiye etmiştir.

  Atatürk, 7 Şubat 1923 tarihinde, Balıkesir'deki Paşa Camii'nde verdiği hutbede kendisini dinleyenlere İslam'ın yüceliğini şöyle açıklamıştır:

  Ey millet, Allah birdir, şanı büyüktür. Allah'ın selameti, sevgisi üzerinize olsun. Peygamberimiz Efendimiz Hazretleri Allah tarafından insanlara dini gerçekleri duyurmaya memur ve elçi seçilmiştir. Bunun temel esası, hepimizce bilinmektedir ki, Yüce Kuran'daki anlamı açık olan ayetlerdir. İnsanlara feyz ruhu vermiş olan dinimiz son dindir. En mükemmel dindir. Çünkü dinimiz akla, mantığa, gerçeğe tamamen uyuyor ve uygun düşüyor. (Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, cilt 2, S.93)

  Aşağıdaki sözler de ona aittir:

  Milletimiz, din ve dil gibi kuvvetli iki fazilete sahiptir. Bu faziletleri hiçbir kuvvet milletimizin kalp ve vicdanından çekip alamamıştır ve alamaz.(Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, cilt 2, sf. 66)

  Büyük bir inkılap yaratan Hazreti Muhammed'e karşı beslenilen sevgi, ancak onun ortaya koyduğu fikirleri, esasları korumakla tecelli edebilir.
  (Şemsettin Günaltay, Ülkü Dergisi, sayı 100, sf.4)


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: İslamiyet ve Atatürk

        Kategori: Mustafa Kemal Atatürk

        Konuyu Baslatan: -

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1170


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş