Kullanıcı Tag Listesi

Dengir Fırat, AKP'nin 7 yılını anlattı.. 14.08.2008 17:50 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mehmet Fırat, ''AK Parti Türkiye'nin partisi oldu'' dedi. Fırat, anayasanın tümden değiştirilmesinin artık mümkün olduğu kanısında olmadığını ve TBMM'de mutabakat sağlanarak mevcut anayasanın revize edilmesi gerektiğini de söyledi. Fırat, AA muhabirine, AK Parti'nin 7. kuruluş yıl dönümünü değerlendirdi. AK Parti'nin 14 Ağustos 2001 tarihinde kurulduğunu hatırlatan Fırat, ''o dönemde

Bu konu 925 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
"Anayasa'yı değiştirmek artık mümkün değil" 925 Reviews

  Konuyu değerlendir: "Anayasa'yı değiştirmek artık mümkün değil"

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 925 kez incelendi.

 1. #1
  bYMuH@mM£d76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.07.08
  Mesajlar
  1.239
  Konular
  610
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  491
  @bYMuH@mM£d76

  Standart "Anayasa'yı değiştirmek artık mümkün değil"

  Dengir Fırat, AKP'nin 7 yılını anlattı..

  14.08.2008 17:50
  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mehmet Fırat, ''AK Parti Türkiye'nin partisi oldu'' dedi.

  Fırat, anayasanın tümden değiştirilmesinin artık mümkün olduğu kanısında olmadığını ve TBMM'de mutabakat sağlanarak mevcut anayasanın revize edilmesi gerektiğini de söyledi.

  Fırat, AA muhabirine, AK Parti'nin 7. kuruluş yıl dönümünü değerlendirdi.
  AK Parti'nin 14 Ağustos 2001 tarihinde kurulduğunu hatırlatan Fırat, ''o dönemde Türkiye'nin kaotik bir ortamın içerisinde bulunduğunu ve koalisyonla yönetilen Türkiye'nin tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden biri olan 2001 krizini yaşadığını'' ifade etti.

  ''İnsanı merkeze alan bir anlayışla'' yola çıktıklarını ve halkın AK Parti'yi kendisinden hissettiğini ve benimsediğini anlatan Fırat, her eve, her köye, her mahalleye girerek vatandaşlarla birebir ilişkiyi sağladıklarını söyledi.
  ''AK Parti Türkiye'nin partisi oldu'' diyen Fırat, 2002 ve 2007 genel seçimleri ile 2004 yerel seçimlerinde halkın teveccühüyle büyük başarı kazandıklarını söyledi.

  Türkiye'nin ve AK Parti'nin temel şansızlığının yapıcı muhalefet anlayışının olmaması olduğunu kaydeden Fırat, şöyle konuştu:

  ''Kısır muhalefet anlayışı Türkiye'nin ve bizim şansızlığımızdır. Çünkü AK Parti hem iktidar hem muhalefet görevini yaptı. İki ağır görevi birden üslendi. Ümit ediyoruz ki Türkiye gerçek muhalefet partilerine kavuşur ve bunlar da iktidarın işlerini kolaylaştırır.

  Halka rağmen politika yapabilmek mümkün değil. Halkın inançlarına, halkın örf ve adetlerine saygı göstermek zorundasınız. Tabii ki toplum yeknesak bir toplum değil. Toplumun çeşitli grupları vardır ve bu grupların da çeşitli inançları, çeşitli felsefi inanışları, çeşitli davranışları vardır. Bunları yok farz ederek, bunları küçümseyerek, hatta toplumun bazı değerlerine hakaret ederek bir yere varabilmeniz mümkün değil.''

  ''DEMOKRATİKLEŞME YOLUNDAKİ ADIMLARI YETERLİ GÖRMÜYORUZ''

  AK Parti'nin özgürlükçü bir parti olduğunu ve demokrasiyi ön planda tuttuğunu anlatan Fırat, AK Parti Hükümeti döneminde demokrasi ve hukuk alanında önemli adımlar atıldığını ifade etti. Fırat, şöyle konuştu:

  ''Demokratikleşme yolundaki adımları yeterli görmüyoruz. Daha bitmedi. Bu süreç devam etmek zorunda.

  Türkiye çok meşgul edildi. Özellikle 2007 seçimlerinden önce Türkiye bir cumhurbaşkanlığı seçimi ile aylarca meşgul edildi. Seçim oldu, bu sefer yeni problemlerle karşılaştık: Kapatma davası, 367 davası, ne akla gelirse... Bir buçuk sene heba oldu. 1,5 sene Türkiye'nin kayıp hanesine işlendi. Türkiye'nin 1,5 sene değil, 1,5 dakika kaybetme lüksü yok. Çünkü sosyal duruma, gelir durumuna, genel duruma baktığımız zaman o kadar eksiğimiz var ki...

  Kapatma davasının bir an önce bitmesini istedik. Bunun tek bir sebebi vardı. Çünkü biz 'Türkiye'nin kaybetmesindense parti kaybetsin önemli değil' diyorduk. Onun için ek süre kullanmadık. Zararı asgariye indirmek istedik. Bundan sonra da bir çalışıyorsak, zaten bu bir çalışma normal fiziki çalışmamızın sınırlarındaydı ama belki fiziki gücümüzün de üzerine çıkarak bunu bir buçuk yapmaya mecburuz. İşte bunun en güzel örneğini sayın başbakanımız veriyor.''

  ''YETER Kİ ÇELME TAKMASINLAR. YETER Kİ DESTEK OLSUNLAR''

  Son 1,5 yıldır yaşanan olaylar olmasaydı, kişi başına düşen milli gelirin 13 bin-14 bin dolar seviyesinde olabileceğini kaydeden Fırat, sözlerine şöyle devam etti:

  ''Hedefimiz, Türkiye'de daha olgun bir demokrasi, özgürlüklerin önündeki tüm engellerin kaldırılmış olduğu özgür bir Türkiye... Her insanın geçim derdi olmadan yaşantısını devam ettirecek ekonomik imkana sahip olması ve Türkiye'nin de bölgesinde daha da saygın hale gelebilecek, ekonomisini büyütmüş, uluslararası ilişkilerde dinlenebilen bir ülke. Bu hepimizi mutlu eder.
  Avrupa Birliği'ne tam üye olan bir Türkiye'yi görmek isterim. Bu, Atatürk'ün söylediği muasır medeniyete ulaşmak demektir. Bizim hedeflerimizden birisi de bu. İnşallah en kısa sürede bu hedefe varırız. Yeter ki, çelme takmasınlar. Yeter ki destek olsunlar. Çünkü bu destek AK parti'ye verilmiş olan değil, Türkiye'ye verilmiş olan bir destektir.''

  HUKUKİ DÜZENLEMELER

  Fırat, ''Yeni bir anayasa ya da mevcut anayasada değişiklik yapma yöntemlerinden hangisini uygulayacaksınız'' sorusuna üzerine, ''öncelikler ve nasıl bir strateji izleneceği konusunda AK Parti yetkili organlarının karar vereceğini'' ifade etti.

  Fırat, şöyle konuştu:

  ''Tümden bir anayasa değişikliğinin artık mümkün olduğu kanısında değilim ama Türkiye, TBMM içerisinde mutabakat sağlayarak mevcut anayasayı revize etmek durumundadır. Daha birçok madde Türkiye'nin demokratikleşmesine ve bireyin özgürleşmesine mani. Bunlar üzerinde mutabakat sağlanabilir. Ben inanıyorum ki modern bir Seçim Yasası, modern bir Siyasi Partiler Yasası hayata bu dönem içerisinde geçirilebilir. Bunların birer hedef olarak alınması lazım ama tabii, partinin bu konuda net bir tavrı oluşmamıştır. Yetkili organlarda bunu detaylı olarak görüşme imkanına sahip olmadık ama ümit ediyorum ki çok kısa bir sürede bunların hepsi açıklığa kavuşacaktır. O zaman bunu hep beraber göreceğiz.''

  AA  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: "Anayasa'yı değiştirmek artık mümkün değil"

        Kategori: Türkiyeden Haberler

        Konuyu Baslatan: bYMuH@mM£d76

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 925

  ßŶ ๓ยђค๓๓є๔

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş