Gül-Ahmedinejad görüşmesi sona erdi 14.08.2008 19:22 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad başkanlığındaki iki ülke heyetleri arasındaki görüşmelerin ardından uyuşturucu kaçakçılığı, organize suçlar ve terörizmle mücadele ile diğer bazı konularda işbirliği anlaşması imzalandı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, heyetler arası görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, İran'ın Türkiye'nin kara sınırı olan ve terör sorunu yaşadığı bir bölge olduğunu söyledi.

Bu konu 1302 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
İki cumhurbaşkanı açıklama yapıyor 1302 Reviews

  Konuyu değerlendir: İki cumhurbaşkanı açıklama yapıyor

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1302 kez incelendi.

 1. #1
  bYMuH@mM£d76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  31.07.2008
  Mesajlar
  1.238
  Konular
  584
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Tecrübe Puanı
  594
  @bYMuH@mM£d76

  Standart İki cumhurbaşkanı açıklama yapıyor

  Gül-Ahmedinejad görüşmesi sona erdi

  14.08.2008 19:22
  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad başkanlığındaki iki ülke heyetleri arasındaki görüşmelerin ardından uyuşturucu kaçakçılığı, organize suçlar ve terörizmle mücadele ile diğer bazı konularda işbirliği anlaşması imzalandı.
  İçişleri Bakanı Beşir Atalay, heyetler arası görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, İran'ın Türkiye'nin kara sınırı olan ve terör sorunu yaşadığı bir bölge olduğunu söyledi.
  Atalay, bu bölgede her iki tarafın da sorun yaşadığını belirterek, şunları kaydetti:
  ''Uyuşturucu kaçakçılığı, yasa dışı göç, insan kaçakçılığı ve diğer alanlara da yansıyan suç türleri ile farklı bir bölge orası. Bütün bu alanlarda işbirliği arıyoruz. Sürekli uygulamayı izleyecek komite kuruyoruz. Komite başkanlığını İran İçişleri Bakan Yardımcısı ve Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakan müsteşarları yapacak. Bütün uygulamaları sürekli izleyecekler, zaman zaman bir araya gelecekler. Çok kapsamlı, geniş, değişik bölümleri olan bir anlaşma. Ben kendim önemli görüyorum bu anlaşmayı.''
  Anlaşmanın yeni olduğunu belirten Atalay, ''Güvenlikle ilgili çok kapsamlı bir anlaşma. Bunun üzerinde uzun süreden beri çalışılıyordu. Terör konusunda her türlü bilgi alışverişi, her türlü istihbarat paylaşımı ve her türlü yardımlaşmayı kapsayan bir anlaşma'' diye konuştu.
  Türkiye ile İran arasında uyuşturucu kaçakçılığı, organize suçlar ve terörizmle mücadelede işbirliğini öngören anlaşma, daha sonra İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki tarafından imza altına alındı.
  Öte yandan, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ile İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki arasında da çevre ve ulaştırma alanında işbirliği anlaşmaları ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz ile İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Rahim Mashaee arasında karşılıklı turizm işbirliği uygulama programı imzalandı.
  Taraflar arasında, ayrıca kütüphaneler arası işbirliği anlaşması da imza altına alındı.

  İmzaların ardından her iki Cumhurbaşkanı açıklamalarda bulundu.

  Gül:

  Türkler ve İranlılar iki kardeş ülkedir. Bu iki ülke tarih boyunca ilişkiler içinde olmuşlardır. İran'la ilişkilerimize değer veriyoruz. Sayın Ahmedinejad ile görüşmemizde ilişkilerimizi her iki ülkenin içişlerine karışmayacak şekilde bölgedeki güvenlik konularını konuştuk.

  İkili ilişkilerimizde sağlanan genel ilerlemeden duyduğumuz memnuniyeti kaydettik. İkili ticarette Türkiye aleyhine olan dengesizliği ilettik.

  Bu husular Devlet Bakanı Şimşek ile Mottaki arasında Tahran'da gerçekleşecek toplantıda kapsamlı bir şekilde ele alınacak.

  Enerji alanlarında ülkelerimizin sağlayabileceği karşılıklı faydalar görüşmelerimizde ele alınmıştır. Bu çerçevede halen ithal etmekte olduğumuz doğalgazda kış aylarında görülebilen kesintiler için alınabilecek tedbirleri görüştük.

  Terör konusundaki hassayitlerimizi dile getirdik.

  Sayın Ahmedinejad ile ikili konuların yanı sıra İran'ın nükleer programa yönelik konuları ele aldık. Türkiye nükleer program meselesine diplomotik yollarla çözüm bulma kanaatindedir. Uluslararası toplumun kaygılarını dikkate alan aynı zamanda İran'ın meşru haklarını gözetecek bir çözüm taşımasını istiyoruz. Türkiye'nin diplomatik sürece katkı sağlayacak görüşmelere geçmişte olduğu gibi bugün de hazır olduğumuzu ilettik.

  Bu ziyaret vesilesiyle bölgesel meseleleri de beraberce değerlendirdik. Gürcistan'daki endişe verici gelişmeleri bu kapsamda ele aldık. Kafkaslarda barış, istikrarın olması, barışçıl çözümleri destekliyoruz.

  Ahmedinejad:

  Kendi evimizde ve kardeşlerimiz arasındayız. Böyle bir hissiyat içindeyim. Değerli kardeşim sayın Gül bütün konulara değindiler. Ben de bazı husuları vurgulamak istiyorum.

  İran ve Türkiye bölgede iki büyük ve güçlü ülkedir. Bölgesel ve uluslararası konulara etkisi olacak ülkelerdir. İlişkilerimiz derin ve kalıcı ilişkilerdir. İlişkilerimizi geliştirme konusunda hiçbir kısıtlama söz konus değildir. Mümkün olduğunca ilişkilerimizi geliştirmeyi düşünüyoruz.

  Bölgesel ve uluslararası anlamda işbiriliği geliştimemize yardımcı olmuştur. 4 yıl içinde iki ülke arasında ticaret hacmini mevcut 10 milyar dolar düzeyden 20 milyar dolara çekmeyi düşünüyoruz.

  Doğalgaz, petrol ve elektrik konusunda iyi bir uzlaşma sağlandı. Ortak değerler gözönünde bulundurularak gelecek yılın ortak kültür yılı olması kararlaştırıldı. Bu her iki halkın kültür ve medeniyetlerini daha iyi tanımalarını sağlayacaktır.

  Terörle mücadele konusunda çok olumlu uzlaşmalar sağlandı. Bu konularda işbirliği yapacağız.

  Bölgesele konularda ise her iki taraf da bağımsız, güçlü Irak'ın her iki ülkenin de çıkarına olduğu konuşuldu.

  Nükleer programla ilgili olarak da Sayın Cumhurbaşkanı'nın İran'ın yasal haklarını savunması nedeniyle şükranlarımı sunuyorum. Bu konunu diplomatik çerçevede çözüme kavuşması için çabasına ayrıca teşekkür ederim.  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: İki cumhurbaşkanı açıklama yapıyor

        Kategori: Türkiyeden Haberler

        Konuyu Baslatan: bYMuH@mM£d76

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1302

  ßŶ ๓ยђค๓๓є๔

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş