http://img30.imageshack.us/img30/7130/dsc00430c.jpg İyi bir turşu yapılabilmesi için, salamuradaki tuz oranının çok iyi ayarlanması gerekir. Aksi halde,turşu ya yenemeyecek kadar tuzlu, ya da az tuzlu olur. Tuz oranının az olması ise, istenmeyen zararlı canlılann üremesine ve yumuşamaya neden olur. 80 gr. tuz 1 litre suda eritilir. Eger bir litreden fazla salamura gerekli ise, suyun her litresi için 80 gr tuz hesaplanır.Eğer tuz tartılamıyorsa, o zaman %8 tuzlu su, pratik olarak şöyle

Bu konu 16673 kez görüntülendi 19 yorum aldı ...
Turşular 16673 Reviews

Konuyu değerlendir: Turşular

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 16673 kez incelendi.

Konu: Turşular

Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1047
    @Dygsuz

[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

TÖNGEL TURŞUSU
    Karadeniz bölgesinde yetişen muşmula turşusu.

Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1047
    @Dygsuz

[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

SAKARCA TURŞUSU
    Salamura şeklinde Karadenizde yetişen soğanlı yeşil bitki den yemeklik turşu.

Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1047
    @Dygsuz

ERİK TURŞUSU
    Ham yeşil eriktenyapılan Vonalı’ya özel turşu.

Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1047
    @Dygsuz

Ekşili turşu

* Patlıcan
    * Biber
    * Ekşi(limon tuzu, sumak ekşi olabilir)
    * Nane
    * Sarımsak2-3 diş

Yapılışıatlıcanları tava yapar gibi doğruyoruz.10 dakika kadar haşladıktan sonra biberleri doğrayıp ekliyoruz ve haşlamaya devam ediyoruz.Biberlerin ve patlıcanların haşlanmasından sonra ateşten alıp suyunu süzüyoruz ,bir köşede soğumaya bırakıyoruz.Soğumasını beklerken sarımsakları tuzla eziyoruz.Bir kabın içine su , ekşi (ben sıvı halde somak ekşi koydum )ve ezdiğimiz sarımsakları ilave ediyoruz.Soğumaya bıraktığımız patlıcan ve biberleride ekliyoruz üzerine nane atıp servis yapıyoruz.

Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1047
    @Dygsuz

Sirkeli Biber

Malzemeler

2 kg. ince doğranmış yeşil biber

2 kg. rendelenmiş domates

1 kafa sarımsak

1 çay bardağı sirke

2 çay bardağı sıvıyağ

kaya tuzu

Hazırlanışı

Yağı ve bibeleri ayrı tencerede, domatesi sarımsakları ayrı tencerede kaynatalım. Biberler pişince içine sirkeyi katıp 5 dakika daha kaynatalım. İndirip ikisini karıştıralım. Tuzunuda katalım. Kavozalayıp soğuyunca dolapta saklayalım.

Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1047
    @Dygsuz

Diken ucu Kavurma (izmilanka bitkisinin filizlerinden toplanır-KARADENİZ)

Malzemeler
    1 kg. diken ucu
    3 sogan
    2 kasik tereyag
    tuz, karabiber

Yapilisi
    1- Kaldirikler temizlenir. 2 cm genisliginde dogranir. Bol suda haslanir. Suzgece alinip bekletilir.
    2- Soganlar ince kiyilir. Bir tencereye soganlar ve yag konulup soganlar oldurulur.
    3- Haslanmis ve suzulmus diken ucu,tuz ve karabiber ilave edilip 10 dakika diken ucu kavrulur ve sicak servis yapilir.

Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1047
    @Dygsuz

BİBER TURŞUSU

MALZEMELER:

* Kıl biber(1 pet şişe için 100 gram kadar olur diye tahmin ediyorum )
    * 2 kahve fincanı üzüm sirkesi
    * 4,5 diş sarımsak
    * 5,6 tane nohut
    * 1 tatlı kaşığı tozşeker
    * 1,5 çorba kaşığı iri tuz
    * Su

YAPILIŞIet şişenin dibine nohutu ve sarımsağı atıyoruz.Kıl biberleri yorgan iğnesiyle tohum kısmından delip pet şişenin içine atıyoruz.İyice sıkıştırarak arada bir şişeyi tezgaha vurarak iyice sıkışmalarını sağlıyoruz.Ağzına kadar dolduruyoruz.Bir surahiye sirke,tuz ve şekeri koyup karıştırıyoruz.Pet şişeye dolduruyoruz.Kalan boşluğada ağzaına kadar su dolduruyoruz.Ağzını sıkıca kapatıp Pencerenin önüne koyuyoruz.2,3 gün sonra ağzını açıp havasını alıyoruz.Suyu biraz azalıyor o yüzden çok az tuzlu sirkeli su yapıp(göz kararı koyun) kalan boşlukları doldurup ağzını kapatıyoruz.Sararınca ışıklı ortamdan alıp soğuk yerde muhafaza ediyoruz...Kolay gelsin

Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1047
    @Dygsuz

Kırmızı Biber Turşusu

MALZEMELER:
    kırmızı bıber
    sarımsak
    yağ
    turşuluk tuz
    1 yumurta
    su

YAPILIŞI:
    Kırmızı biberleri ortadan ikiye yarıp tohumlarını temizledim. Fırın tepsisine yerleştirip biraz yumuşayıncaya kadar pişirdim. Kabuklarını çok kızartmadım. Çünkü ben turşuyu kabuklarını soymadan yapıyorum. Yakarsanız midenizi rahatsız edebilir. Kabuğunuda soyarsam turşu daha kendini bırakmış gibi duruyor. Biz yerken soyuyoruz. Neyse fırından çıkan biberler biraz soğuyunca kavanoza diziyorum.

Geceden ise turşuluk tuzu kavanozunuzun aldığı su oranından biraz daha az su ile ıslatıyorum. Arada bir karıştırıp tuzların erimesini sağlıyorum.
    Olup olmadığını anlamak için 1 yumurtayı tuzlu suyun içine bırakıyorum. Yumurta suyun yüzünde yüzerse tuzu iyi, dibe batarsa az demektir. Tuzlu su hazır olunca dövülmüş sarımsaklar ve yağ eklenir ve kırmızı biberlerin üzerine dökülür.

Lalegull - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    0
    @Lalegull

emeklerine sağlık ama ben yapmaktan çokkk turşuyu yemeyi seviyorum ve akşamın bu saatinde inanki çok iştahlandım yaaaawwss...

kardelen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    0
    @kardelen

hiç kiraz turşusunu duymamıştımpaylaşımın için teşekkürler

Giriş