21/5/2009 - 14:14 Türkiye'nin Ermenistan sınır kapısını açıp açmayacağı henüz belli değilken, Ermenistan'dan tehdit eder gibi açıklamalar geliyor. Başbakan Erdoğan'ın Bakü'de yaptığı açıklamada "Karabağ'da işgal bitmezse sınır açılmaz" sözüne rağmen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün tam tersi açıklamaları Ermeni politikacıları cesaretlendirdiği öne sürülüyor. Konu ile ilgili haber şu şekilde: Ermenistan eski Dışişleri Bakanı Oskanyan Başbakan Erdoğan'a yanıt verdi: "Erdoğan'ın

Bu konu 2147 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
Ermenistan'dan Tehdit Gibi Açıklama 2147 Reviews

Konuyu değerlendir: Ermenistan'dan Tehdit Gibi Açıklama

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2147 kez incelendi.

Yaver ARANCI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    108
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    590
    @Yaver ARANCI

Post Ermenistan'dan Tehdit Gibi Açıklama

21/5/2009 - 14:14

Türkiye'nin Ermenistan sınır kapısını açıp açmayacağı henüz belli değilken, Ermenistan'dan tehdit eder gibi açıklamalar geliyor.

Başbakan Erdoğan'ın Bakü'de yaptığı açıklamada "Karabağ'da işgal bitmezse sınır açılmaz" sözüne rağmen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün tam tersi açıklamaları Ermeni politikacıları cesaretlendirdiği öne sürülüyor.

Konu ile ilgili haber şu şekilde:

Ermenistan eski Dışişleri Bakanı Oskanyan Başbakan Erdoğan'a yanıt verdi: "Erdoğan'ın söyledikleri asla gerçekleşmeyecek"

Ermenistan'ın eski Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, Uluslararası Hrant Dink Vakfı ve Heinrich Böll Stiftung Derneği'nin organize ettiği "Türkiye-Ermenistan Gazeteci Diyalog Projesi" Erivan'a gelen Türk gazetecileri 2008'de kurduğu Civilitas Vakfı'nda (The Civilitas Foundation) kabul etti.

Oskanyan, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta "40 bin kaçak çalışan Ermeniyi gerekirse geri göndeririz" açıklamasını "endişe verici" buldu.
    Karabağ sorununa dair de konuşan Oskanyan, "Karabağ sorunundan bahsettiği anda da çok yazık bu iş asla olmayacak diye düşündüm" dedi. Ermeni ve Türk meclisinin gündeminde olan yol haritası hakkında hiçbir açıklama yapmayan ve bu konuda bilgisi olmadığını söyleyen Oskanyan, Karabağ meselesi ile ilgili olarak "Diğer konuları oturup konuşabiliriz ama Karabağ gündeme getiriliyorsa bu bir önkoşuldur ki bu hiçbir yere varamayacağımız anlamına geliyor" dedi.

Ayrıca Oskanyan, geçtiğimiz hafta Türkiye'deki Ermeni azınlığı rahatsız eden Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta Polonya'da yaptığı, "Şu anda benim ülkemde 40 bin kaçak Ermeni var. Niye bunlar bizim ülkemize gelip girdiler. Çünkü Ermenistan'da sıkıntı büyük, sefalet var. Şu anda bizim ülkemizde barınma mücadelesi veriyorlar. Gerekirse geri de göndeririz ama biz böyle bir şeyi insani yaklaşım olarak doğru bulmuyoruz" açıklamasının doğrudan Ermenistan'a yapılmadığını öne sürdü: "O haberi gördüm ama bana sanki Ermenistan'a gönderilmiş bir mesajmış gibi gelmedi. Gerçekten bunu vurgulayarak dediğine emin misiniz? Bugüne kadar bu konuda çok açıklama olmuştu ama bu denli bir açıklama beklenen bir şey değildi. Tabii bu 40 bin rakamının da biraz, abartıldığını düşünüyorum. Bu tip bir açıklamaya biz Ermenice'de "Tjpakhd" (Talihsizlik) deriz, kötü olmuş. Açıkçası ben artık endişelenmeye başladım. Daha iyiye gitmek yerine olduğumuz yerden daha da geriye gitmeyelim. Kaş yapalım derken göz çıkartmayalım. Kaygılıyım. Sanki bugün sadece Türk Ermeni ilişkileri gelişmemenin yanında, daha da kötüye gidebilecekmiş gibi geliyor. İlişkileri 10 yıl boyunca bu seviyede tuttuk, sınırı açamadık ya da bu konuda bir gelişme sağlayamadık, bir de aniden böyle bir ifadeyi muhakeme edince aramızdaki ilişkiler daha da kötüye gidebilir" dedi.

İki ülke liderlerinin üzerinde mutabık kaldığı söylenen ancak kamuoyuna hiçbir bilgi sızdırılmayan "yol haritası"nın ne olduğu hakkında bir fikri olup olmadığı sorusuna ise Oskanyan, "Ben de bilmiyorum. İçeriği hakkında hiçbir bilgim yok" dedi.

Karabağ sorununun Türkiye tarafından sınırların açılması için bir önkoşul olarak sunulması konusunda kesin konuşan Oskanyan, "Türkiye Karabağ sorununu gündeme getirdiği sürece zaten bu bir önkoşuldur ki bu da bizi hiçbir yere vardırmaz, ilerleyemeyiz. Ama tabii ki Türkiye-Ermenistan arasındaki geri kalan sorunları konuşabilir, tartışabiliriz" diye değerlendirdi. Ancak unutmamamız gereken, siyasetçiler zaman zaman kendi kamuoylarını hedefleyen açıklamalar yapıyorlar.

Önümüzdeki yıllarda ilişkilerin iyiye gidip gitmeyeceğine dair biraz daha olumlu bir tablo çizen Oskanyan, "Ben size tabii ki önümüzdeki üç yılda gelişme olacağından eminim diyebilirim. Fakat geçtiğimiz 10 hatta 16 yıl boyunca ilerleme kaydedemedik. Endişem şu ki, belki de ilerleme kaydedemeyeceğimiz bir 10 hatta 15 yılımız olabilir. Zaman belirleyici bir etken değil. Belirleyici faktör görüşmelerin içeriği. Karabağ'ı denklemden çıkardığımız anda bence Türkiye-Ermeni ilişkilerini geliştirebiliriz. Karabağ'ı meselenin içine sokarsak bunun olmayacağını gerçekten hissediyorum. Karabağ ayrı bir mesele. İnanıyorum ki, Türkiye önce Emenistan'la ilişkilerini normalleştirirse, Karabağ sorunun çözümü çok daha kolay olacak" dedi.

Kaynak : 24Haber

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Ermenistan'dan Tehdit Gibi Açıklama

Kategori: Ermeni Sorunu

Konuyu Baslatan: Yaver ARANCI

Cevaplar: 2

Görüntüleme: 2147

İnsan TEK başına hayal eder, TEK başına acı çeker, TEK Başına Ölür. Henry Frederic Amiel

kayserili38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    19
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    0
    @kayserili38

kardesım sınır acılmıyacak sayın cumhur baskanı ne derse desın ben turkıyede yasayan halkın ıcınden bırıym kım ne derse desın o sınır acılmayacak --sız bence quvenın bize... RECEP TAYYİP ERDOGAN acıklamasında sınır karabag ıslgalı surdukce acılmıyacak ve turkıyede 40bın kacak ermenı wa war qerekırse bunlarıda sınır dısı ederız dedı ben basbaknımıza quvenıyorum ABDULLAH GUL ben hemserım ama tanımam fazla... ama o sınır acılmıyacak...

zemberek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    11
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    536
    @zemberek

Ermeni sorunuda kürt sorunuda cozulecek insallah..Turkiye buyume gerceklestirecek onumuzdeki 5 yilda..
    Zulmü alkışlayamam zalimi asla sevemem | Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem
    Üç buçuk soysuzun ardından zağarlık yapamam | Hele hak namına haksızlığa ölsem tapamam
    Biri ecdadıma saldırdı mı hatta boğarım | Boğamazsın ki! hiç olmazsa yanımdan kovarım.
    .
    .

Yumuşak başlı isem kim dedi ki uysal koyunum ?--Kesilir, fakat çekmeye gelmez boynum..
    Bileceksen Yunus gibi,Seveceksen Mecnun gibi,Öleceksen şehit gibi,
    DEĞER VERDİM YETERİ KADAR,ŞİMDİ HERKES EDERİ KADAR !!!...

Giriş

Giriş