Saliha Hanım, gelin olalı henüz bir hafta olmuştu. Kaynanası yaptığı her işe karışıyor, hep suç araştırıyordu. Beyi, işinden eve gelince, Saliha Hanım, utandığı için karşılamamıştı. Hemen kaynanası: — Kız ne duruyorsun, dedi; oğlanı karşılasana! Başka bir gün de, Saliha Hanım, beyini karşılamaya gidince, kaynanası: — Ne o kız, dedi, o kadar göresin mi geldi? Saliha Hanım, evi erken süpürse de, geç süpürse de, kaynanası çıkışıyordu. Herhangi bir kusur işlese asla affedilmiyordu. Ama aynı

Bu konu 2871 kez görüntülendi 5 yorum aldı ...
GELIN, KAYNANA 2871 Reviews

Konuyu değerlendir: GELIN, KAYNANA

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2871 kez incelendi.

~E.D.A~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    41
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    551
    @~E.D.A~

Standart GELIN, KAYNANA

Saliha Hanım, gelin olalı henüz bir hafta olmuştu. Kaynanası yaptığı her işe karışıyor, hep suç araştırıyordu. Beyi, işinden eve gelince, Saliha Hanım, utandığı için karşılamamıştı. Hemen kaynanası:
    — Kız ne duruyorsun, dedi; oğlanı karşılasana!

Başka bir gün de, Saliha Hanım, beyini karşılamaya gidince, kaynanası:
    — Ne o kız, dedi, o kadar göresin mi geldi?

Saliha Hanım, evi erken süpürse de, geç süpürse de, kaynanası çıkışıyordu. Herhangi bir kusur işlese asla affedilmiyordu. Ama aynı kusuru kızı işlese, ona bir şey denmiyordu. Çamaşır yıkarken, dikkatsizliği yüzünden yarım kilo deterjanın hepsini kaynar suyun içine dökmüştü. Bunu gören kaynana bağırmaya başladı:
    — İnsafsız kız, dedi. Birkaç çamaşır için ilâcın hepsi dökülür mü? Zavallı yavrum akşama kadar hayvan gibi çalışsın, gelin hanım da oğlumun kazandığını yere döksün. Olmaz, buna dayanamam, kimse dayanamaz. Düşmanın malı bile olsa böyle yapılmaz.

Saliha, yalvarır şekilde:
    — Anne, dedi, özür dilerim, kasten bilerek yapmadım, elimden kaydı.

— Tabii bilmeden yaptın. Ne zahmetle kazanıldığını bilseydin elbette yapmazdın. Kendi evinizde hiç böyle bir şey yaptın mı? Yapmazsın elbette.

— Anne affet, bir daha yapmam.

— Ne ise bu seferlik affediyorum. Kalbini kırmadığıma şükret! Bir daha yaparsan gözünün yaşına bakmam ha!

Aksilik bu ya, aynı gün pişirdiği yemeği biraz yakmıştı. Yemeğin üstünü aldı. Yanık altta kaldığı için üstte yanık kokusu gelmiyordu. Akşam yemek yendi. Kimse yanık kokusunun farkında değildi. Yemekten sonra kaynana mutfağa gidince tencerenin dibindeki yanığı görmüştü. Ne düşünmüşse, geline çıkışmamıştı. Ertesi gün, Saliha Hanım, yine bir aksilik olmasın diye yemeği dikkatle pişirdi. Hiç yakmadı; ama akşam kocası yemekten bir kaşık alınca:
    — Saliha dedi. Yemekten yanık kokusu geliyor.

Saliha da baktı. Hakikaten yemekte yanık kokusu vardı. (Evet, yanık kokusu geliyor) demek zorunda kaldı. Kaynana dedi ki:
    — Oğlum, kusura bakma, daha cahildir. Evimize yeni alışmaktadır. Bir daha dikkat eder. Olur, böyle şeyler. Biz, yeni gelinken, az mı yemek yakmıştık.

Kaynana, gelini övücü çok şeyler söyledi. Oğlu da, kaynanayla gelin iyi geçindiği için memnun oldu. Gelin sofrayı kaldırınca, dünkü yanık yemeğin yok olduğunu gördü. Bugünkünün içine karıştırılmış olduğunu anladı. Ama gözüyle görmediği için kaynanası mı, yoksa görümcesi mi koymuştu bilemiyordu. Birkaç gün sonra yemeğin tuzunu biraz kaçırmıştı. Kaynanayla görümce fazla yemeden sofradan çekildiler. Saliha, ertesi günü yemeğe hiç tuz koymadı. Sofrada konabilirdi. Herkes birer kaşık aldıktan sonra yüzlerini ekşitmişlerdi. Saliha da merak ederek bir kaşık da o aldı. Ne görsün? Yemek tuzdan, biberden yenmez haldeydi. Bunu kim yapmıştı? Kendisinden ne istiyorlardı? Kocasına yemeğe hiç tuz koymadığını söylemişse de, inandırıcı olmamıştı.

Kaynana, gelinini anne ve babasını ziyaret etmek üzere bir günlüğüne Şişli’ye göndermişti. Kendileri Fatih’te oturuyorlardı. Gelin ertesi gün gelecekti. Gelin babasının evine gidince, kaynanayla görümce, evi dağıttılar. Her tarafı düzeltilecek, süpürülecek hale getirdiler. Oğlan akşam eve gelince, annesi:
    — Oğlum, dedi gelin hanım, ben babamın evine gideceğim dedi. Ben de git dedim. Evi bu hâle koyup gitti. Bacınla düzeltip süpürecektik. Ama senin bir kere görmeni istedik. Evlâdım, bu gelinden çektiğimizi bir Allah bilir, bir de biz.

ISDE ARKADASLAR UMARIM BU YAZIDAN BIR ÖRENEK ALIRSINIZ
    BÖYELIKLE COK YUVALAR YIKILIYOR MALESEFGLAN SIMDI ANASINAMI DAHA COK INANIR KARISINAMI SIZ KARAR VERIN ,siz olsaniz ne yapardiniz????

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: GELIN, KAYNANA

Kategori: Anketlerimiz..

Konuyu Baslatan: ~E.D.A~

Cevaplar: 5

Görüntüleme: 2871

Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1047
    @Dygsuz

Baran'na katılıyorum "atın oynaması kazıktandır"kadın biraz eşinden çekinmeli,eşte araya mesafe koymayı bilmeli .Herkesin yeri ayrıdır.

Apancene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    278
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    714
    @Apancene

burada yorumlar geleceğe benziyo espri katam çekilmemiş yurt kazanılmaz , aldığın bayrağı hemen indirme az ye uyu ama işini tam yap ( gelin ) daha çoğaltılabilir . Sadece şunu diyebilirim bu gelin sizede gelebilir , gidebilirsiniz ? bunlar illa erkeğe yüklemek gerekmi ! nerede bayan dayanışması ! daha devam eylemeyem az mevziye yatam yorumum devamı gelecek hele bi arkadaşlar yazmaya devam eylesinde :p

~E.D.A~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    41
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    551
    @~E.D.A~

ılgınız ıcın sagolun arkadaslar

-------------------------------------
    ------------------------------------- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart BRAVO

Alıntı baran16 Rumuzlu Üyeden Alıntı
    zavallı gelin ne yapsa yaranamıyor yaranamazda evleneceği erkeği çok iyi seçememiş bu tür olaylar kaynanadan değil evlenilen erkekten kaynaklanıyor bu kadar diycem
    valla bir erkeğin ağzından duydum böyle sözler inan şok oldum hayret böyle düşünende varmışşşşşş