ölüm doğuran nikah Abbasî halifesi Harun Reşid'in önde gelen devlet adamlarından Cafer el-Bermekî (Ö.187/803)http://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif üstün bir alimhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif zarif bir edib ve pek cömert bir zengin olarak tanınıp sevilmişti. Çeşitli yerlerde valilik ve komutanlık yapmış başarılı bir idareciydi. Halifenin çok sevip takdir ettiği bir yakını ve yardımcısıydı. Babası Yahya el-Bermekî ise Harun Reşid'in veziriydi. Harun

Bu konu 1897 kez görüntülendi 6 yorum aldı ...
ölüm doğuran nikah 1897 Reviews

Konuyu değerlendir: ölüm doğuran nikah

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1897 kez incelendi.

ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10831
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŞiMaL

Yeni ölüm doğuran nikah

ölüm doğuran nikah
    Abbasî halifesi Harun Reşid'in önde gelen devlet adamlarından Cafer el-Bermekî (Ö.187/803) üstün bir alim zarif bir edib ve pek cömert bir zengin olarak tanınıp sevilmişti. Çeşitli yerlerde valilik ve komutanlık yapmış başarılı bir idareciydi. Halifenin çok sevip takdir ettiği bir yakını ve yardımcısıydı. Babası Yahya el-Bermekî ise Harun Reşid'in veziriydi.

Harun Reşid Cafer'i ve çok sevdiği kızkardeşi Abbase'yi yanından hiç ayırmazdı. Sohbet meclisinde onları da hazır bulundururdu. Harun Cafer ile Abbase'nin aynı meclis ve sofrada meşru olarak buluşup görüşmelerini sağlamak için Cafer'e çok fazla yaklaşmamak şartıyla Abbase'yi nikâhlama teklifinde bulundu. Cafer'in kabulü üzerine Abbase'yi onunla nikâhladı.

Cafer ve Abbase sohbetlerden sonra Harun kalkıp gidince başbaşa kalırlardı. Cafer verdiği sözün gereği Abbase'ye ilişmiyordu. Fakat Abbase rahat durmadı. Bir fırsatını bularak zayıf bir anında Cafer'e nikâhın gereğini yaptırdı ve Cafer'den hamile kalarak bir oğlan çocuğu doğurdu. Halifeden korkan Abbase çocuğu gizlice Bağdat'tan Mekke'ye gönderdi.

Harun Reşid o sene hacca gitmiş ve işin gerçeğini öğrenmişti. Bu duruma fena halde sinirlenmişti. Cafer'in artan kudreti nüfuzu bazı icraatları ve harcamaları da halifeyi ürkütüyordu. Nikâhın neticesi ise bardağı taşırdı. Bir hayatla birlikte bir ölüm doğdu. Cafer-i Bermekî Harun Reşid'in emriyle idam edildi.
    Derler ki Cafer'in babası Yahya o yıl hac sırasında Kâbe'nin kapısında şöyle dua etmişti:

'Allahım! Eğer beni günahlarım yüzünden cezalandıracaksan çoluk-çocuğum ve mallarımı almakla da olsa senin rızana ulaşmam için cezamı dünyada ver ahirete bırakma.'

Yahya'nın duası kabul edilmişti. Oğlu Cafer idam edilmiş kendisi de hapiste ölmüştür

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: ölüm doğuran nikah

Kategori: Dini Hikayeler

Konuyu Baslatan: ŞiMaL

Cevaplar: 6

Görüntüleme: 1897

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

Buda çok güzel..ancak beni geçtin ölümlü yazılar konusunda ama eline sağlık yinede teşekkur ederim..
    Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Konular
    10831
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŞiMaL

bugun çok okudum bunları hem faydalandım hemde ekledim birsaaniye sora nolucas kim bilebilirki abissss biide bakarsın özer abisss yazmış ŞimaLi kaybetik yahhh

Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

Ağzını hayra aç kız..You töbe YouTöbe...cıx cıx cıx dünya büyük ne kadar meraklısın ölmeğe..daha dur hele diplamayı al benide çaycın olarak al taammı..
    Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Konular
    10831
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŞiMaL

oy kurban ne çaycısı ellerinden öperim senin başköşe yerin otursen yanımda yeter

Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

El öpenlerin çok olsun..ama sana katkım olması gerek..boş boş oturmanın alemi yokki..bak halime..leyleğin günü LAK LAK ile benimki Nette OturMAK ile geçiyor

Konular
    10831
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŞiMaL

napıcan ayagın hasta düzelince yaparsın butun gun evde oturmak kolaymı

Etiketler