“Bana şehitliği anlatsana öğretmenim!” diye bir soru sorsa öğrencilerimden birisi, nasıl cevap veririm diye düşündüm? Nerden başlamalıyım anlatmaya? Şehit olanın ulaştığı makamdan mı başlamalı? Ateşin düştüğü yeri anlatmalı mıyım? Evlat acısı çeken anne babanın yüreğindeki ateşi kelimelere sığdırabilir miyim?

Bu konu 1585 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
Bana şehitliği anlatsana öğretmenim 1585 Reviews

Konuyu değerlendir: Bana şehitliği anlatsana öğretmenim

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1585 kez incelendi.

NAZLICAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaş;
    41
    Konular
    189
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    554
    @NAZLICAN

Standart Bana şehitliği anlatsana öğretmenim

“Bana şehitliği anlatsana öğretmenim!” diye bir soru sorsa öğrencilerimden birisi, nasıl cevap veririm diye düşündüm?

Nerden başlamalıyım anlatmaya?

Şehit olanın ulaştığı makamdan mı başlamalı?

Ateşin düştüğü yeri anlatmalı mıyım?

Evlat acısı çeken anne babanın yüreğindeki ateşi kelimelere sığdırabilir miyim?

Genç yaşta dul kalan, evinin direği yıkılan “hayat arkadaşının” acısını ifade edecek kelimeleri, sözlüklerde bulabilecek miyim?

Babasının yolunu beklerken, babasının resmini öpen, “yetim çocuğun” tabuta bakışını ben nasıl anlatırım ki?

“Evlat acısı nedir öğretmenim!” diye sorsa başka bir öğrencim nasıl anlatırım ben o annenin yüreğindeki ateşi. Ellerini bağrına vura vura ağlayan bir annenin acısını ben anlatamam ki! Anlatmaya yüreğim dayanmaz ki!

“Şehidin babası niçin Vatan sağ olsun!” dedi. “Vatan sağ olsun!” derken sesi niçin titriyordu şehidin babasının?” diye sorarsa öğrencilerim ben ne diyeceğim? Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır/ Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır ” mısralarını anlayabilirler mi?

“Tabuta bakıp ne olduğunu bile anlayamayan o küçük çocuk, niçin etrafına şaşkın şaşkın bakıyordu öğretmenim?” diye soran olursa nasıl cevap vereceğim. Cümle kuramam ki o zaman. Kelimeler boğazımda düğümlenir. Harfler kelimeye, kelimeler cümleye dönüşemez ki!

“Geline kına yakılır, koyuna kına yakılır da Askere niçin kına yakılır öğretmenim?” sorusuna cevap verebilir miyim?

“Gelin kocasına kurban olsun, koyun ’a kurban olsun, askerde vatana kurban olsun diye kına yakılır!” diye cevap versem yeterli gelir mi acaba?

“Şehitler mektup yazar mı öğretmenim?” diye soran olursa, ne derim ben onlara. Sınıftan öğrencinin biri ayağa kalkar ve “Benim babam şehit oldu. İşte size bir şehit mektubu!” diyerek şehit babasının mektubunu gözyaşları içerisinde okumaya başlarsa ben ne diyebilirim ki?

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Bana şehitliği anlatsana öğretmenim

Kategori: Hikayeler

Konuyu Baslatan: NAZLICAN

Cevaplar: 2

Görüntüleme: 1585

Hiçbir şehre sığmadı yüreğim.
    İstanbul sen de yüreğimi ayaklarına doladın.
    Ve sen düştün ben kanadım.
    Ezildim yarama yine koskoca bir kenti bastım...

yucel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    284
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    552
    @yucel

bunu dile getirip cevaplaması çok zordur,bir şehit ailesi olarak küçüklerimize cevap vermekte güçlük çektik.onlara şehitlerin allahın ve peygamberin askerleri olduklarını ve burada olmasalar bile dinimizi,bizleri,bu vatanı korumaya devam edeceklerini anlattık.inanın bana bir süre sonra dil susuyor ve gözler konuşuyor!! paylaşımınız teşekkürler

Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10681
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    13
    Tecrübe Puanı
    100
    @Emine

cann ellerine saglik

Etiketler