İslamiyet Öncesi Türk Tarihi Haritaları indir, İslamiyet Öncesi Türk Tarihi Haritaları full, İslamiyet Öncesi Türk Tarihi Haritaları konusu, İslamiyet Öncesi Türk Tarihi Haritaları hakkında, İslamiyet Öncesi Türk Tarihi Haritaları hotfile, İslamiyet Öncesi Türk Tarihi Haritaları rapidhsare,İslamiyet'ten Önce Orta Asya'da Kurulan Türk Devletleri Türkler'in İlk Ana Yurdu, Türkler'in, ilk ana yurdu, Orat Asya'da, Batı'da, Hazar Denizi'nden, Doğu'da Kingan Dağları'na, Kuzey'de Altay

Bu konu 7370 kez görüntülendi 13 yorum aldı ...
İslamiyetten Önceki Türk Devletleri Haritaları 7370 Reviews

Konuyu değerlendir: İslamiyetten Önceki Türk Devletleri Haritaları

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 7370 kez incelendi.

Doktor Amca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1062
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    100
    @Doktor Amca

Standart İslamiyetten Önceki Türk Devletleri Haritaları

İslamiyet Öncesi Türk Tarihi Haritaları indir, İslamiyet Öncesi Türk Tarihi Haritaları full, İslamiyet Öncesi Türk Tarihi Haritaları konusu, İslamiyet Öncesi Türk Tarihi Haritaları hakkında, İslamiyet Öncesi Türk Tarihi Haritaları hotfile, İslamiyet Öncesi Türk Tarihi Haritaları rapidhsare,İslamiyet'ten Önce Orta Asya'da Kurulan Türk Devletleri Türkler'in İlk Ana Yurdu, Türkler'in, ilk ana yurdu, Orat Asya'da, Batı'da, Hazar Denizi'nden, Doğu'da Kingan Dağları'na, Kuzey'de Altay Dağları'ndan, Güney'de Hindukuş ve Karanlık Dağları'na , Göç Yolları ,Tarih Boyunca Başlıca Uygarlıklar, orta-asya-turk-gocleri, Orta Asya'dan Türk Göçleri ,Haritası, Orta Asya Türk Göçleri Haritası, Mö 2.yy'da Anadolu Haritası, Haritası Moğol imparatorluğu Zamanında Asya, Moğol Cengiz İmparatorluğu ve Parçalanması Haritası, Mongol Map İslamiyetten Önce Asya Haritası, Kutluk, 2. Göktürk, Devleti Haritası, (681-745) Uygur Devleti Haritası, Köktürk Kağanlığı, Haritası, iskitler, sakalar, Haritası Hazarlar, Göktürk, Köktürk Devleti Haritası ,Göktürk (Köktürk) Devleti Haritası ,552-630 Avrupa Hun Devleti Haritası, Asya ve Avrupa'da Hun Türk İmparatorlukları,

Türk Göçleri Haritası
    Oğuzların Kolu Tablosu
    Göktürk İmparatorluğu Haritası
    Avar Haritası
    Türk Tarihi İslamiyetten Önceki Türk Devletleri 3. Yüzyıl Haritası 1630
    İç denizler ve Türklerin Anayudu Haritası
    Türklerin Anayurdu ve Göç Yolları Haritası
    Türk Göçleri
    Orta Asya Türk Göçleri Haritası
    Avrupa'da Kavimler Göçü Haritası
    İlk Anadolu Beylikleri Haritası
    Göktürk Haritası
    Göktürkler Haritası
    Avrupa Hun Devleti Haritası
    Avrupa Hunları Haritası
    Ana Yurt Haritası
    Hun-Türk İmparatorluğu Haritası
    Mete Dönemi Haritası
    Asya ve Avrupa'da Hun-Türk İmparatorluğu Haritası
    İslamiyetten Önce Haritası
    Kavimler Göçü Haritaları
    Kutluk Devleti Haritası
    Asya'da Göktürkler Haritası
    Kavimler Göçü Göç Yolları Haritası
    Kavimler Göçü Haritası

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: İslamiyetten Önceki Türk Devletleri Haritaları

Kategori: Türk Tarihi

Konuyu Baslatan: Doktor Amca

Cevaplar: 13

Görüntüleme: 7370

Ben dostlarımı ne kalbimle ,
    Ne de aklımla severim...
    Olur ya... Kalp durur... Akıl unutur...
    Ben dostlarımı ruhumla severim...
    O , ne durur... Ne de unutur...

Axtardim men seni yuxularimda..
    seninle sensiz oldum xeyallarimda..
    ömür yollarimiz ayri olsada...
    bir ömür yasadim bakislarinda...

Konular
    1062
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    100
    @Doktor Amca

Standart Cevap: İslamiyetten Önceki Türk Devletleri Haritaları

Türk Göçleri Haritası
    Göç, dini, iktisadi, siyasi, sosyal ve diğer sebeplerle insan topluluklarının bir yerden bir başka yere gitmesi

Ne de aklımla severim...

Konular
    1062
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    100
    @Doktor Amca

oğuzların Kolu Tablosu
    Oğuzlar, Oğuz Kağan Destanı'na göre 24 boydan ve Kaşgarlı Mahmud'un Divânü Lügati't-Türk eserine göre 22 boydan oluşan Orta Asya kökenli en kalabalık Türk boyu. Günümüzde Türk nüfusunun çoğunluğu Oğuz boyundandır.

inShare
    Ne de aklımla severim...

Konular
    1062
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    100
    @Doktor Amca

Göktürk İmparatorluğu Haritası

Göktürk Kağanlığı, [Gök Türkler veya Kök Türkler 552-744 yılları arasında Orta Asya ve Çin'de hükümdarlık sürdürmüş birTürk devletidir.

Türk adı bugün kullandığımız şekli ile ilk kez Göktürkler dönemine ait Orhun Yazıtları'nda geçmektedir. "Türk" adıyla kurulmuş ilk ve Türk adını resmi devlet ismi şekliyle kullanan ilk Türk devletidir. Devletin kurucusu ve ilk önderi Bumin Kağan'dır. Bumin Kağan'ın kardeşi İstemi Kağan ülkenin batı kanadını yönetirdi. Göktürkler komşuları olan Çin, Sasani (İran) ve Bizans İmparatorluğu ile askeri, siyasi ve ekonomik ilişkiler kurdular.

Ne de aklımla severim...

Konular
    1062
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    100
    @Doktor Amca

Avar Haritası

Avarlar, (Göktürkçe ,Yunanca: Άβαροι, Ουαρχωννιται, bir tür zırh; Rusça: О́бры, Latince: Avari) 6. yüzyılın başlarında batıya doğru göçerek Orta ve Doğu Avrupa'da görünmeye başlayan veMohaç ovası merkezli Avar Kağanlığı'nı kurarak 9. yüzyıla kadar ayakta kalan Prototürk kökenli göçebe kabile topluluğudur.[1] Avarlar çok yüksek örgütlenmiş ve çeşitli güçlü göçebelerden oluşan, Türk çekirdek soylu göçebelerden bir ana hükmedeni (Kağan) olan bir birliktir.[2] Avarlara ilişkin bilgiler Teofilaktos Simokates (Yunanca: Θεοφύλακτος Σιμοκάττης / Theophylaktos Simokattes), Menandros Protektor (Yunanca: Μένανδρος Προτίκτωρ / Menandros Protektor) ve Efesli John gibi Bizans kaynakları ile Fredegara Günlükleri ve Pavel Diakon gibi Frankkaynaklarında bulunmaktadır. Avar kelimesinin kaynağı ise tam olarak bilinmemektedir.

inShare
    Ne de aklımla severim...

Konular
    1062
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    100
    @Doktor Amca

İç denizler ve Türklerin Anayudu Haritası

Türkler M.Ö. 2000 yılından daha eski çağlarda, Orta Asya’da Sayan-Altay dağlarının kuzeybatı bölgesinde, Ye-nisey ırmağı boylarında yaşıyorlardı. M.Ö. 1500′lerde oturdukları geniş bölge Sayan dağlarından Altaylar’a ve Tanrı dağlarına kadar iniyor, batıda Urallar’a kadar uzanıyor, güneyde Balkaş gölünü, güneybatıda Aral gölünü, Hazar denizini ve kuzeydoğu bozkırlarını içine alıyordu.
    M.Ö. 1100 yıllarından itibaren Türkler ilk yurtlarını boşaltarak Altaylar’a inmiş, Türkistan’a (Doğu ve Batı Türkistan) yerleşmişlerdi. M.Ö. yedinci yüzyılda, Ordos, Volga ve Kuzeybatı Asya olmak üzere üç yöne göç yapılmıştı: Yakut Türkleri Kuzeydoğu Sibirya’ya göç etmişti. Onlarla bir süre yaşayan Çuvaşlar ise batıya yönelerek Ural dağlarının güneyine indiler.
    M.Ö. 4. ve 3. yüzyıllarda Türkler hem batıda, hem doğuda yoğun olarak göründüler. İrtiş nehrinin batısında ve Hazar çevresinde yaşayanlara Batı Türkleri; doğuda, iç Asya’nın çeşitli yerlerinde ve kuzeybatı Çin’de yaşayanlara ve buralara hâkim olanlara Doğu Türkleri denildi.
    • Yayılma sebepleri

Türkler yaradılış olarak taşkın ruhlu, çok hareketlidirler. Fakat göçlerin asıl sebebi bu özellikleri değildir. Türk göçlerinin ilk sebebi ekonomiktir. Nüfusun artması, anayurt topraklarının büyük hayvan sürülerini otlatmaya yetmez hâle gelmesi ve kuraklıkların hüküm sürmesi asıl sebeptir. Bu yüzden, hem nüfusları az, hem de toprakları çok verimli olan komşu ülkelere doğru ilerlediler. Başlangıçta ele geçirdikleri yeni topraklar hemen hemen ıssızdı ve bunlara sahip görünenler de o verimli yerleri öylece bırakmışlardı.

Bazen Türkler de yabancıların baskısına uğruyor ve özellikle bozkır hayatı yaşayan boylar yurtlarını terketmek zorunda kalıyorlardı. Çünkü, yabancı bir devletin idaresinde olmak, bağımlı yaşamak onların katlanabileceği bir durum değildi ve hür ve bağımsız kalmak Türklerin asıl özelliği idi.

İlk büyük Türk İmparatorluğu’nu kuran Hunların, Orhun-Selenga ırmakları ile bu ırmakların batısındaki Ötüken ve daha aşağıda kalan Ordos çevresinde oturduklarını biliyoruz. Bu bölge, bugünkü Moğolistan’ı ve Kuzey Çin’i içine alır.
    Milâttan önceki yüzyıllarda başlayan Hım yayılması, milâttan sonra da devam etti. Türkler, çağ çağ çeşitli adlar verdikleri devletlerinin egemenlik sınırını doğuda Büyük Okyanus’a, batıda Avrupa içlerine, kuzeyde Sibirya buzullarına, güneyde Hindistan içlerine ulaştırdılar. Bu yayılmanın ve göçlerin safhaları ana hatlarıyla şöyledir:

•M.S. 2. yüzyılda Hunlar Orhun bölgesinden Güney Kazakistan bozkırlarına ve Türkistan’a,

•M.S. 350 yıllarında Ak-Hunlar Afganistan ve Kuzey Hindistan’a,
    •374′ten sonraki yıllarda Avrupa’ya,
    •461-465 yıllarında Oğuzlar, Güneybatı Sibirya’dan Güney Rusya’ya ve aynı dönemde Sabar’lar Aral’ın kuzeyinden Kafkaslar’a,
    •6. yüzyılın ortasında Avarlar, Orta Asya’dan Orta Avrupa’ya,
    •669 yılından itibaren Bolgarlar, Karadeniz’in kuzeyinden Balkanlar’a ve Volga nehri kıyılarına,
    •830′dan itibaren Macarlar ve bazı Türk boyları Kafkaslar’ın kuzeyinden Orta Avrupa’ya,
    •840′tan sonra Uygurlar Orhun bölgesinden İç Asya’ya,
    •10. ve 11. yüzyıllar arasında Peçenek, Kuman (Kıpçak) ve Oğuzlar’ın bir kolu olan Uz’lar, Doğu Avrupa’ya ve Balkanlar’a,
    •10. yüzyılda Oğuzlar Orhun bölgesinden Seyhun nehri kıyılarına ve 11. yüzyılda Ma-veraünnehir üzerinden İran’a ve Anadolu’ya göç ettiler. Bilindiği gibi Maveraünnehir Ceyhun ve Seyhun (Amuderya ve Sırderya) havzalarını içine alır.
    Ne de aklımla severim...

Konular
    1062
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    100
    @Doktor Amca

Anayurdu ve Göç Yolları
    Orta Asya Türk Göçleri Haritası
    ORTA ASYA TÜRK GÖÇLERİ
    Orta Asya’daki Türk göçlerinin yoğun olarak M.Ö. 1700’lerde başladığı kabul edilmektedir.
    Yüzyıllarca devam eden Türk göçlerinin sebepleri şunlardır:
    1-Orta Asya’da iklim değişiklikleri ( Soğuk hava)
    2-Nüfusun hızla artması sebebiyle geçim kaynaklarının yetersiz kalması
    3-Dış baskılar (Çin, Kitan baskıları)
    4-Özellikle Çin, Moğol saldırıları sonucu esaret altına girmektense yurtlarını terkedip bağımsız yaşama arzusu
    5-Yeni ülkeler fethetme arzusu
    6-Türk boyları arasındaki mücadeleler
    7-Hayvan hastalıkları

MİLLATTAN ÖNCEKİ TÜRK GÖÇLERİ
    Milattan önce Türkler Çin’in kuzeybatısındaki Kansu ve Ordos bölgelerine doğru göç etmeye başladılar. Bir kısım Türk boyları da İran üzerinden geçerek Mezopotamya ve Anadolu’ya yerleştiler. Yakut ve Çuvaş Türkleri de Sibirya’ya doğru göç ettiler.

MİLATTAN SONRAKİ TÜRK GÖÇLERİ
    Bu dönemdeki göçler daha çok güney ve batı yönlerine olmuştur. Güneye göç edenler Çin içlerine yerleşerek çeşitli Türk devletleri kurdular. Batıya yapılan göçler 9. yüzyıl sonlarına kadar devam etti. Orta Macaristan’a kadar ilerleyen topluluklardan Hunlar, Avarlar, Bulgarlar ve Macarlar Avrupa’da devletler kurdular. Batıla göç eden türklerden bir kısmı ise Afganistan ve Kuzey Hindistan’a yerleşerek Akhunlar (Eftalitler) Devleti’ni kurdular.

GÖÇLERDEN SONRA ANA YURT
    Anayurtta kalan Türkler Orhun-Selenga ırmakları ve Baykal Gölü çevresinde yaşamaya devam ettiler. Bu Türkler, Orta Asya’da Asya Hun Devleti’ni, Göktürk Devleti’ni, Kutluk Devleti’ni (II.Göktürk Devleti) ve Uygur Devleti’ni kurdular.

ORTA ASYA TÜRK GÖÇLERİNİN GENEL SONUÇLARI
    1-Göç eden Türkler Asya ve Avrupa’nın siyasal ve kültürel yapısının değişmesine sebep oldular.
    2-Göç ettikleri yerlerdeki yerli kavimlerin başka yerlere göç etmelerine sebep oldular.
    3-Batıya göç eden Hunlar, Kavimler Göçü’nün gerçekleşmesine ve Roma İmparatorluğu’nun zayıflayıp parçalanmasına yol açtılar.
    4-Göçlere katılan bazı boylar Hazar ve Sabar devletlerini kurarak Kafkasya’da üç yüz yıldan fazla hakimiyet sürdüler.
    5-Horosan topraklarında Büyük Selçuklu Devleti’ni kuran Oğuzlar Yakın Doğu’ya egemen oldular. Anadolu Selçuklu Devleti’ni, Anadolu Türk beyliklerini ve Osmanlı Devleti’ni kuran Oğuzlardır
    Ne de aklımla severim...

Konular
    1062
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    100
    @Doktor Amca

Türk Göçleri
    Göçlerin Nedenleri
    • İklim koşullarının değişmesine bağlı olarak meydana gelen kuraklık, artan nüfusa mevcut toprakların yetmemesi ve bu gelişmelerin sonucunda bölgede geçim sıkıntısının ortaya çıkması
    • Türk boyları arasındaki siyasal anlaşmazlıklardan dolayı ortaya çıkan savaşlar
    • Dış baskılardan (Çin, Kitan ve Moğol) dolayı Türklerin bağımsızlıklarını kaybetmek istememeleri
    • Salgın hayvan hastalıkları ve otlakların yetersiz hale gelmesi

Göçlerin Sonuçları
    • Orta Asya kültür ve medeniyeti dünyanın değişik yerlerine yayılmıştır.
    • Orta Asya’da kalan boylar Hunların yönetiminde ilk Türk devletini kurmuşlardır.
    • Farklı bölgelerde Türk devletleri kurulmuştur.
    • Batıya giden Türkler, Kavimler Göçü’nü başlatmışlardır.
    • Türkler değişik kültür çevreleriyle etkileşim içine girmişlerdir.
    Türklerin atı evcilleştirmeleri ve tekerleği kullanmaları çok uzak bölgelere göç etmelerine yardımcı olmuştur. Türklerin çok çeşitli bölgelere yayılması, Türk tarihinin bir bütün halinde incelenmesini engellemiştir.
    Ne de aklımla severim...

Konular
    1062
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    100
    @Doktor Amca

Orta Asya Türk göçlerinin sebepleri şunlardır:

İklim değişikliği

Nüfusun artması

Siyasal anlaşmazlılar sebebiyle Türk boyları arasında çıkan savaşlar

Dış baskılardan dolayı bağımsızlıklarını kaybetme korkusu
    Yeni ülkeler fethetme arzusu.

inShare
    Ne de aklımla severim...

Konular
    1062
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    100
    @Doktor Amca

Kavimler Göçü, 4. yüzyılın ortalarında Hunlar Aral Gölü ile Hazar Denizi arasındaki bölgeden Don ve Volga nehirleri arasındaki bölgeye kaymışlardır.
    Orta Asya'daki Çin Devleti'nin egemenliğinden kurtulmak için MS 350 yıllarında batıya hareket eden Hun grubu, Volga-Don nehirleri arasında yaşayan Hunların daha batıya göçmelerine neden oldu. O tarihlerde Karadeniz'in kuzeyindeki düzlüklerde Cermen kavimlerinden olan Gotlar yaşamaktaydı. 375 yılında Hunlar, Gotların yaşadıkları bu bölgeye girdi.
    Hunların bu bölgede yerleşmesiyle daha fazla buralarda yaşayamayan çoğunluğu Cermen olan Vizigotlar, Ostrogotlar, Gotlar, Gepitler ve Vandallar batıya doğru göç etmeye başladılar. Romalıların barbar olarak adlandırdığı bu kavimler önlerine çıkan diğer kavimleri yurtlarından atarak İspanya'ya hatta Kuzey Afrika'ya kadar ilerlediler. Yıllarca süren bu döneme Kavimler Göçü denir. Kavimler Göçü, günümüz Avrupa devletlerinin temellerini atan önemli bir olaydır.
    Ne de aklımla severim...

Etiketler