Azeriler'den İran'a Türkçe Tepkisi Azerbaycan-Kırım İnsan Hakları Derneği, İran'ın yeni eğitim yılında Türk soylu öğrencilere Türkçe eğitim dilinde öğrenim görmelerini engellediği ve Türkçe ders veren öğretmenleri tutuklayarak hapse attığı gerekçesiyle kınadı. http://img.haberler.com/haber/034/azeriler-den-iran-a-turkce-tepkisi-3958034_o.jpg Azerbaycan-Kırım İnsan Hakları Derneği, İran'ın yeni eğitim yılında Türk soylu öğrencilere Türkçe eğitim dilinde öğrenim görmelerini

Bu konu 1322 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Azeriler'den İran'a Türkçe Tepkisi 1322 Reviews

Konuyu değerlendir: Azeriler'den İran'a Türkçe Tepkisi

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1322 kez incelendi.

ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10831
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŞiMaL

Standart Azeriler'den İran'a Türkçe Tepkisi

Azeriler'den İran'a Türkçe Tepkisi

Azerbaycan-Kırım İnsan Hakları Derneği, İran'ın yeni eğitim yılında Türk soylu öğrencilere Türkçe eğitim dilinde öğrenim görmelerini engellediği ve Türkçe ders veren öğretmenleri tutuklayarak hapse attığı gerekçesiyle kınadı.

Azerbaycan-Kırım
    [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
    ,
    [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
    'ın yeni eğitim yılında Türk soylu öğrencilere Türkçe eğitim dilinde öğrenim görmelerini engellediği ve Türkçe ders veren öğretmenleri tutuklayarak hapse attığı gerekçesiyle kınadı. Dernek yetkilileri, bu ülkenin
    Büyükelçiliği önüne siyah çelenk bıraktı.

Kuğulu Park'ta toplanan grup üyeleri buradan
    Büyükelçiliği'ne yürüdü. Yürüyüş sırasında çeşitli sloganlar atan grup üyeleri, 'Güney
    'a özgürlük yürüyüşü', 'Menim dilim ölen değil Fars diline dönen değil' dövizleri taşıdı.
    Toplanan grup adına konuşan Şerife Caferi, "
    'da Panfarsist ve tam anlamıyla Rasist hükümetler egemen olduğu zamandan itibaren
    Türkünün diline yasak vardır. Hatta bir devrim neticesinde kurulan İslam Cumhuriyeti yönetimi anayasasının 15'inci maddesine istinaden
    'da yaşayan diğer milletlerin ana dilinde eğitim alması ve okutulması serbesttir." dedi.
    Türkçesine karşı uygulanan yasaklama siyasetlerinin bir an önce durdurulması gerektiğini belirten Caferi,
    Türklerine karşı kimliksizleştirme ve asimilasyon politikalarının da uygulamadan kaldırılmasını istedi. Türk kimliğine karşı yapılan propagandaların durdurulmasını isteyen Caferi,
    Türkçesine resmi bir dil statüsü verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
    Yapılan açıklamanın ardından
    'de bulunan
    Türkleri,
    Büyükelçiliği önüne siyah çelenk bıraktı. Grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Azeriler'den İran'a Türkçe Tepkisi

Kategori: Azerbaycan'dan Haberler

Konuyu Baslatan: ŞiMaL

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1322

Etiketler