Yarınki Amerikan seçimleri Türkiye'yi nasıl etkileyecek? Amerikan Kongresi için ara seçimler yarın yapılacak. Seçimlerde Barack Obama'nın partisi Demokratlar kazanırsa, gelişmekte olan ülkelere sıcak para akımı devam edecek, altın ve emtia fiyatları yükselecek. Eğer Cumhuriyetçiler kazanırsa, sıcak para akımı yavaşlayacak. Altın ve emtia fiyatları gerileyecek. Bir ara seçim nasıl oluyor da dünya ekonomisi için bu kadar önemli olabiliyor? Nedeni şu. Eğer Kongre seçimlerinde çoğunluğu

Bu konu 897 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Ekonomiye dikkat 897 Reviews

Konuyu değerlendir: Ekonomiye dikkat

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 897 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    755
    @Vuslata Hasret

Standart Ekonomiye dikkat

Yarınki Amerikan seçimleri Türkiye'yi nasıl etkileyecek?

Amerikan Kongresi için ara seçimler yarın yapılacak. Seçimlerde Barack Obama'nın partisi Demokratlar kazanırsa, gelişmekte olan ülkelere sıcak para akımı devam edecek, altın ve emtia fiyatları yükselecek.

Eğer Cumhuriyetçiler kazanırsa, sıcak para akımı yavaşlayacak. Altın ve emtia fiyatları gerileyecek.
    Bir ara seçim nasıl oluyor da dünya ekonomisi için bu kadar önemli olabiliyor? Nedeni şu. Eğer Kongre seçimlerinde çoğunluğu Demokratlar kazanırsa, sandalye dağılımı kendi lehinde değişeceğinden, Başkan Obama ekonomiyi düzenleyen yasaları Kongre'den daha kolay geçirecek. Böylece ekonomiyi canlandırıcı gevşek para politikasına devam edecek. Enflasyon bekleyişleri yükseleceği için de altın ve emtia fiyatları artacak.

Tam aksine bu ara seçimde Cumhuriyetçiler çoğunluğu kazanırsa, Başkan Obama sandalye kaybedeceği için, istediği yasal düzenlemeleri kolayca yapamayacak. Özellikle gevşek para politikasına imkân veren yasal düzenlemelerin Kongre'den geçmesi zorlaşacak.
    Bu yüzden de altın fiyatları ve emtia fiyatları gerileyecek.
    Gelelim Kongre seçimlerinde kimin kazanacağına...
    Beklentiler Cumhuriyetçi adayların kazanacağı yönünde. Çünkü ABD'de son günlerde muhafazakâr Çay Partisi güçleniyor. Peki nedir Çay Partisi hareketi?
    Çay Partisi, adını, Boston'daki sömürgecilerin 1773'te İngiltere yönetimine karşı başlattığı hareketten alıyor. Çay Partisi'nin bir siyasi parti yapısı ve lideri yok. Hareketi büyük oranda 40 yaş üzeri beyaz Amerikalılar destekliyor.

Bunlar, Obama'nın Amerikan değerlerini zayıflattığı düşüncesini taşıyorlar.
    Obama'yı anarşist olarak görüyorlar.
    BBC'nin haberine göre, yapılan kamuoyu yoklamaları nüfusun yaklaşık yüzde 20'sinin kendisini Çay Partisi üyesi olarak tanımladığını gösteriyor.

Aslında Çay Partilileri birleştiren nokta, ekonominin neden olduğu hoşnutsuzluk. Federal hükümetin ekonomiye müdahalesine ve kurtarma paketlerine muhalefet ediyorlar.
    Çay Partisi destekçileri, devletin piyasalarda etki alanını genişletmesine karşı. Bu tarz müdahaleleri sosyalizm işareti olarak algılıyorlar.

Obama yönetiminin büyük zorluklarla yasalaştırdığı sağlık reformuna karşı çıkıyorlar.
    Anlayacağınız, Amerikan seçimlerinin sonuçları Türkiye'nin de aralarında yer aldığı gelişmekte olan ülkelere akan parayı etkileyecek. Demokratlar kazanırsa, daha çok küresel sermaye gelişmekte olan ülkelere gelecek. Altın, petrol ve emtia fiyatları yükselecek. Cumhuriyetçiler kazanırsa, tam aksi yaşanacak. Fiyatlar gerileyecek ve gelişmekte olan ülkelere para akımı yavaşlayacak.
    Dolayısıyla hepimizin kendi ekonomimizi, Amerika'daki ara seçim sonuçlarına bakarak gözden geçirmemizde ve yeniden şekillendirmemizde fayda var.

Süleyman Yaşar / Sabah

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Ekonomiye dikkat

Kategori: Türkiyeden Haberler

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 897

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler