Başbakanlık küçülüyor Başbakanlık bürokrasisinin uzman ağırlıklı daha küçük bir yapıya kavuşturulması için harekete geçildi. Yürütmenin merkezi olan Başbakanlık, bir ilke imza atarak, 2011 ile 2015 yılları arasını kapsayan beş yıllık "Stratejik Plan" hazırladı. Gelecek beş yılı kapsayan Stratejik Plan'da Başkanlık sistemine ilişkin bir ifadeye yer verilmemesi dikkat çekti. "Reform" ve "değişim" hedeflerinin ön plana çıktığı ilk Stratejik Plan'ın önsözünü ise Başbakan Tayyip Erdoğan

Bu konu 1078 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Hükümet harekete Geçti 1078 Reviews

Konuyu değerlendir: Hükümet harekete Geçti

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1078 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

Yeni Hükümet harekete Geçti

Başbakanlık küçülüyor

Başbakanlık bürokrasisinin uzman ağırlıklı daha küçük bir yapıya kavuşturulması için harekete geçildi.

Yürütmenin merkezi olan Başbakanlık, bir ilke imza atarak, 2011 ile 2015 yılları arasını kapsayan beş yıllık "Stratejik Plan" hazırladı. Gelecek beş yılı kapsayan Stratejik Plan'da Başkanlık sistemine ilişkin bir ifadeye yer verilmemesi dikkat çekti. "Reform" ve "değişim" hedeflerinin ön plana çıktığı ilk Stratejik Plan'ın önsözünü ise Başbakan Tayyip Erdoğan kaleme aldı. Erdoğan, "önsöz"de "Başbakanlık merkez teşkilatında stratejik yönetim anlayışının tesis edilmesi, reformların başarıya ulaşmasında kilit bir rol oynayacaktır" değerlendirmesini yaptı. Kamu yönetiminin yeniden yapılandırılmasında vatandaş odaklı hizmet anlayışının temel öncelik olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Bu önceliğimizi gerçekleştirmek için çalışırken kaynak israfına yol açan mevcut sistemde de köklü değişiklikler yapılması kaçınılmaz olmuştu" dedi.

'BOĞULMAYACAK'

Gündelik işler nedeniyle ağır işleyen bürokrasiye değinilen Stratejik Plan'da hedefler şöyle sıralandı:

Gündelik işlerin altında boğulmayan bir teşkilata ihtiyaç bulunmaktadır.

Başbakanlığın kendisinden beklenen liderliği sağlayabilmesi için daha sağlıklı bir idari yapıya sahip olması gerekmektedir.

Uluslararası ilişkiler bağlamında da ülkemizin rekabet gücünü sürekli izleyebilecek, fırsatları ve tehditleri değerlendirerek gerekli hallerde ilgili kurumlarla birlikte ülke çıkarlarına uygun tedbirlerin alınmasını sağlayabilecek bir kurumsal kapasite geliştirilmelidir.

Yönetim anlayışında yaşanan değişimle birlikte organizasyon yapısını, işleyişini, insan kaynağı planlamasını bu doğrultuda düzenlemek zorunlu hale gelmiştir.

Başbakanlık Teşkilat Kanunu da dâhil olmak üzere ilgili tüm mevzuat gözden geçirilecektir.

Diğer ülkelerdeki başbakanlık teşkilatları incelendiğinde genel olarak uzmanlaşmış, küçük ve dinamik yapılarla karşılaşılmaktadır.

Başbakanlık merkez teşkilatının da esnek ve takım çalışmalarına uygun, uzmanlık odaklı bir yapıya kavuşturulması hedeflenmektedir.

sabah

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Hükümet harekete Geçti

Kategori: Türkiyeden Haberler

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1078

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler