Hurri kökenli bu efsane, daha sonra Yunan mitolojisinde de izleri görülecek ilginç bir efsanedir. Bu destan bir kaç kompozisyon halinde işlenmiştir. Ancak tabletlerin çoğunda büyük kırıklar olduğu için parça parça günümüze gelmiştir. Bu efsane , Hesiodos´un Theogonia´sını andıracak biçimde tanrı soyarından bahsetmektedir. " İlk (eski) tanrılar, kuvvetli tanrılar işitsinler : Geçmiş yıllarda Alalu (gökyüzünde) kral idi. Alalu tahtta oturuyordu. Ve tanrıların önde geleni, güçlü Anu, (hizmetçi

Bu konu 1304 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Hitit Mitolojisi - Kumarbi Efsanesi 1304 Reviews

Konuyu değerlendir: Hitit Mitolojisi - Kumarbi Efsanesi

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1304 kez incelendi.

Aylin's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3321
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    1
    Tecrübe Puanı
    1053
    @Aylin's

Standart Hitit Mitolojisi - Kumarbi Efsanesi

Hurri kökenli bu efsane, daha sonra Yunan mitolojisinde de izleri görülecek ilginç bir efsanedir. Bu destan bir kaç kompozisyon halinde işlenmiştir. Ancak tabletlerin çoğunda büyük kırıklar olduğu için parça parça günümüze gelmiştir. Bu efsane , Hesiodos´un Theogonia´sını andıracak biçimde tanrı soyarından bahsetmektedir. " İlk (eski) tanrılar, [...] kuvvetli tanrılar işitsinler : [...] Geçmiş yıllarda Alalu (gökyüzünde) kral idi. Alalu tahtta oturuyordu. Ve tanrıların önde geleni, güçlü Anu, (hizmetçi olarak) onun huzurunda duruyordu. O, (Alalu´nun) ayaklarına kapanıyor ve içki kaplarını, içmek için, onun eline veriyordu. " Ancak bu durum çok uzun sürmez. Alalu gökte dokuz yıl krallık yapar. Anu, Alalu´ya karşı ayaklanır ve onu yenerek aşağıya, karanlık toprağa gönderir ve tahta geçer. Bu kez Kumarbi ona hizmet etmeye başlar. Anu da dokuz yıl boyunca tahtta kalır. Dokuzuncu yılda bu kez Kumarbi Anu´ya karşı ayaklanır ve Onunla savaşmaya başlar. Anu, Kumarbi´ye karşı koyamaz , kaçar : " Anu, Kumarbi´nin el ve ayaklarından kendini sıyırdı ve kaçtı. Anu, gökyüzüne çıktı. (Fakat) Kumarbi onun arkasından koştu. Anu´nun ayaklarından yakaladı ve Anu´yu gökyüzünden aşağıya çekti. (Kumarbi Anu´nun) dizini (bel altını) ve bronza benzer Kumarbi´nin karnına bitişik erkeklik organını ısırdı. Kumarbi, Anu´nun erkekliğini yutunca, o sevinde ve yüksek sesle güldü. Anu döndü ve Kumarbi´ye (şöyle) söylenmeye başladı : " Erkekliğimi yuttuğun için kendi içinden seviniyor musun? Kendi kendine sevinme! Ben sana yük (tohum) yükledim. İlk olarak soylu Fırtına Tanrısı ile seni aşıladım (gebe bıraktım). İkincisi dayanılmaz Aranzah nehriyle seni aşıladım. Üçüncüsü soylu Tašmišu ile seni aşıladım. Üç dehşet tanrıyı ben sana bir yük olarak yerleştirdim. " Anu böyle diyerek gökyüzüne gizlenir. Kumarbi ise hemen tükürür ve daha sonra da Nippur şehrine gider. Kumarbi burada doğum için ayları sayar ve tanrıları dünyaya getirir. Metinin buraları çok kırık olduğundan efsanenin bu bölüm hakkında ayrıntılı bilgimiz yoktur. Ancak çıkan tanrılar da savaşa tutuşurlar. En kuvvetlisi Teşup´tur. Hatta Teşup boğası Šeri´ye şöyle der : " [Artık kim benim] karşıma kavga etmeye gelebilir? [Şimdi beni kim] yenebilir? Kumarbi bile [bana karşı çıkamaz(?)] " Kırık parçalardan Anu´nun Kumarbi´nin öldürülmesini istemediğini öğreniyoruz. Ayrıca yeryüzü de hamiledir ve ay saymaktadır ve tabletin sonunda iki çocuk doğurur. Tabletlerin kırık olması yüzünden efsanenin tam bir versiyonu elimizde yoktur. Yalnız anlaşıldığı kadar, efsane Mezopotamya kökenlidir. Hititler´e Hurriler yoluyla girmiştir. Metinin Hesiodos´un Theogonia´sıyla benzerliği dikkat çekicidir. Hesiodos´un bu efsaneleri Anadolu´dan aldığı düşünülebilinir. Güterbock (bkz. Kaynakça) ise bunların Hesiodos´a Fenikeliler yoluyla da geçebileceğne dikkat çekmektedir. Güterbock Kumarbi ismini ise şöyle açıklamaktadır : " Bu tanrının adı hakikî Hurricedir: sondaki -bi, Hurrice aidiyet eki -ve´dir. Kumar sözcüğünün cins ismi mi yoksa yer adı mı olduğu ve Kumar adlı şehrin nerede aranacağı bilinmiyor. " Güterbock aynı zamanda Allau-anu ve Anu-Kumarbi, arasında baba oğul ilişkisi olabileceğinin de altını çizmektedir. Köken ne olursa olsun bu efsane Hititlerde, daha doğrusu Anadolu´da bir anlam kazanmış ve belki de "Yunan Mucizesi" denilen safsatanın doğuşunda rol oynamıştır.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Hitit Mitolojisi - Kumarbi Efsanesi

Kategori: Tarih

Konuyu Baslatan: Aylin's

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1304

HÜZÜNLER KALDI BENDE...

Etiketler