BAKÜ'NÜN KURTULUŞUNUN 93. YIL DÖNÜMÜ. KUTLU OLSUN!!!!!!! ''Yıl 1918 28 Mayıs. Mehmet Emin Resulzade Önderliginde doguda ilk demokratik cumhuriyyet olan Azerbaycan Halk Cumhuriyyeti kurulmuştur.Başkent Bakü degil Gence dir.Çünki Bakü ermeni ve rus işgalinde dir.Ermeniler Azerbaycan türklerine katliamlar yapmaktadırlar.Resulzade Osmanlı devletinden yardım ister.Ve Osmanlı kan kardeşlerini korumak için kafkaslara ordu gonderir. Kahraman Nuri Paşanın komutanlıgındakı Türk-İslam ordusu

Bu konu 5394 kez görüntülendi 12 yorum aldı ...
Bakü'nün kurtuluşu 5394 Reviews

Konuyu değerlendir: Bakü'nün kurtuluşu

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 5394 kez incelendi.

Turkuaz&Tr. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaş;
    64
    Konular
    443
    Beğendikleri
    66
    Beğenileri
    54
    Tecrübe Puanı
    100
    @Turkuaz&Tr.

Post Bakü'nün kurtuluşu 1918

BAKÜ'NÜN KURTULUŞUNUN 93. YIL DÖNÜMÜ. KUTLU OLSUN!!!!!!!

''Yıl 1918 28 Mayıs. Mehmet Emin Resulzade Önderliginde doguda ilk demokratik cumhuriyyet olan Azerbaycan Halk Cumhuriyyeti kurulmuştur.Başkent Bakü degil Gence dir.Çünki Bakü ermeni ve rus işgalinde dir.Ermeniler Azerbaycan türklerine katliamlar yapmaktadırlar.Resulzade Osmanlı devletinden yardım ister.Ve Osmanlı kan kardeşlerini korumak için kafkaslara ordu gonderir.
    Kahraman Nuri Paşanın komutanlıgındakı Türk-İslam ordusu Karabagdan Bakü ye kadar ermeni işgaline ve katliamlarına son verir.15 Eylül 1918 de Bakü ermeni ve rus bolşevik işgalinden kurtarılır.Kahraman Nuri Paşa ordusu yeri geldiginde şehit verdi yeri geldiginde kahramanca savaştı.Azerbaycan Halk Cumhuriyyetinin Başkenti Genceden Bakü ye taşındı.
    Daha sonra Osmanlı devletine yapılan baskılar sonucunda Nuru Paşa ve ordusu ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.2 yıl sonra Azerbaycana Kızıl ordu girdi.Topraklarımız Ermenistan ve Gürcistan arasinda paylaştırıldı (İrevan Zengezur Borçalı).Yıl 1991.Azerbaycan yeniden bagimsızlıgını kazanmıştır.Başkent yine Bakü dür.Azerbaycan halkının hafızasından ne Osmanlı devletini yardımı ne Kahraman Nuri Paşa ve ordusunun yaptıkları silinmedi…
    15 Eylül 2008 de Bakü de şehit olan kahraman türk şehitlerini saygıyla anıyoruz!
    “Ben ezelden beridir hür yaşadım Hür yaşarım”

Ey bu topraklar için
    topraga düşmüş asger
    Gökten ecdad enerek
    öpse o pak alnı deger''

''Dünya coğrafyasında Türk’ün yaşadığı her yerde kan ve gözyaşı varsa bu tesadüf değildir.
    Musul’da, Kerkük’te, Telafer’de, Anadolu topraklarında, Azerbaycan’da, Kafkasya’da, Balkanlarda, Kıbrıs’ta akıtılan kanlar Türk Milleti’nden her zaman ve her fırsatta nefret eden ellerinden gelse dünyadan silip atacakları kinin ve nefretin ürünüdür.''

Bu alıntıya ilaveten DAĞLIK KARABAĞ'I da ben ilave ediyorum.( Azerbaycan'da sözcüğünün açılımı olarak)

1917 yılında, merhum Mehmet Emin Resulzadenin şu tarihi konuşması önemlidir;
    “Biz Türk’üz ve Türklerin oğullarıyız. Böyle olduğumuz için gurur duymaktayız. Biz Türk’ün benliğinden engin bir Türk kültürü yaratmak istiyoruz ve buna mecburuz. Rusya’daki 30 milyon Müslüman’dan 29 milyonunun Türk olduğunu unutmamalıyız. Rusya’daki Türk halkı yıllardan beri bölünmüşlerdir. Fakat şimdi birleşme konusunda değil aynı zamanda kendi mevcudiyetlerini kabul ettirme konusunda da kesin niyetlerini haykırmaktadırlar. Her milli Türk Devlet bir Türk ırmağını oluşturacak, bu ırmaklarda Türk ummanında birleşeceklerdir''

ALINTIDIR

İSTİKLAL MARŞI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
    Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
    O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
    O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım çehreni ey nazlı hilâl!
    Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celâl?
    Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helâl…
    Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
    Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
    Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
    Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
    Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
    Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,

“Medeniyyet!” dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
    Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın.
    Doğacaktır sana va’dettiği günler Hakk’ın…
    Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri “toprak” diyerek geçme, tanı:
    Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
    Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
    Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki fedâ?
    Şühedâ fışkıracak toprağı sıksan, şühedâ!
    Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Huda,
    Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüdâ.

Ruhumun senden, İlâhî, şudur ancak emeli:
    Değmesin mabedimin göğsüne nâmahrem eli.
    Bu ezanlar-ki şahâdetleri dinin temeli-
    Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
    Her cerîhamdan, İlâhî, boşanıp kanlı yaşım,
    Fışkırır ruh-ı mücerred gibi yerden na’şım;
    O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl!
    Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl.
    Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl:
    Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
    Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl!

Mehmet Âkif ERSOY

ANADOLU TÜRK'Ü, AZERBAYCAN TÜRK'Ü KARDEŞTİR.

KARABAĞ'A AZERBAYCAN TÜRK BAYRAĞININ DİKİLMESİ YAKINDIR: YAŞASIN KARDEŞLİĞİMİZ!!!

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Bakü'nün kurtuluşu 1918

Kategori: Tarihde Bugün

Konuyu Baslatan: Turkuaz&Tr.

Cevaplar: 12

Görüntüleme: 5394

Konu Turkuaz&Tr. tarafından (15.09.2011 Saat 17:56 ) değiş;tirilmiş;tir. Sebep: ilave bilgi
    AZERBAYCAN BAYRAĞINDA MAVİ; TÜRKLÜK, BAĞIMSIZLIK VE GÖĞ'Ü İFADE EDER. MAVİ ÖZGÜRLÜK, MAVİ SONSUZLUKTUR.

''UYUYAN MİLLETLER YA ÖLÜR,
    YA DA KÖLE OLARAK UYANIR''

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

alonehc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1250
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    905
    @alonehc

Teşekkürler bu güzel bilgiler için...
    Her şey bir tebessüm kadar uzak..

Tebessüm mü..?

Oda yere düşen bir kristal gülün çıkardığı sesi resme yansıtan ressamın elinde..!

Kod:
    2566342 . ... ... .. .. .. ... All Legal And İllegal Right Reserved..!

K_H-zade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    108
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    559
    @K_H-zade

Bir bakili balasi kimi tsk ler ama oxuya bilmedim cox qelizdi sozleri

Yaş;
    64
    Konular
    443
    Beğendikleri
    66
    Beğenileri
    54
    Tecrübe Puanı
    100
    @Turkuaz&Tr.

Alıntı KAMELLA Rumuzlu Üyeden Alıntı
    Bir bakili balasi kimi tsk ler ama oxuya bilmedim cox qelizdi sozleri
    Ahhh Kamella ahhhh:$ Azeri Türk lehçesiyle yazayimmi
    AZERBAYCAN BAYRAĞINDA MAVİ; TÜRKLÜK, BAĞIMSIZLIK VE GÖĞ'Ü İFADE EDER. MAVİ ÖZGÜRLÜK, MAVİ SONSUZLUKTUR.

Konular
    108
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    559
    @K_H-zade

1991-ci ilin oktyabrında Azərbaycan müstəqillik əldə etdi. Lakin Ermənistanın işğalçılıq niyyəti güdən təcavüzü respublikada vəziyyəti gərginləşdirirdi.[4]

Vətənin bu ağır dövründə Azərbaycan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin sədri olmuş (1969-1982), daha sonra Sovet İttifaqı Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsi Siyasi Bürosunun üzvü, SSRİ Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini, 1991-1993-cü illərdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri Heydər Əliyev hakimiyyətə qayıtdı. 1993-cü il iyunun 15-də Heydər Əliyev Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin sədri seçildi. Beləliklə, 15 iyun Azərbaycanın tarixinə Milli Qurtuluş Günü kimi daxil oldu

Ermənilərin elan olunmamış hərbi təcavüzünə məruz qalan Azərbaycanın daxilində qardaş qırğınının başlanması, vətəndaş müharibəsinə zəmin yaranması, ayrı-ayrı bölgələrdə isə separatçılıq və parçalanma meyllərinin baş qaldırması, Azərbaycının bir dövlət kimi varlığına birdəfəlik son qoyulması planını tam gücü ilə işə salmışdı. İki illik müstəqillik tarixinə baxmayaraq, ölkə təbəddülatlar dalğasından hələ də xilas ola bilməmişdi. 1993-cü il iyunun 4-də Gəncədə polkovnik Surət Hüseynovun nəzarəti altında olan hərbi hissənin hakimiyyətə itaətsizliyi isə ölkəni tamamilə xaosa sürükləyirdi. Situasiyanı nəzarətə almaq üçün hakimiyyətin atdığı tələsik addımlar vəziyyəti düzəltmədi. Əksinə, Gəncəyə yola düşən dövlət nümayəndələri girov götürüldü. Qiyamçı hərbi hissənin rəhbərliyi əvvəlcə Baş nazir və Milli Məclis sədrinin, sonra isə prezidentin istefasını tələb etdi. Vəziyyət nəzarətdən çıxır, ətraf rayonların icra başçıları zorla dəyişdirilir, Surət Hüseynovun qiyamı məhdud Gəncə civarlarından çıxaraq, üzü Bakıya doğru geniş miqyas alırdı. Ölənlər və yaralananlar var idi. Belə bi vaxtda dövləti məhv olmaqdan xilas etmək üçün ölkə rəhbərliyi Naxçıvan Ali Məclisinin sədri Heydər Əliyevi Bakıya dəvət etmək qərarına gəldi.

Bakıya qayıdandan sonra Surət Hüseynovla danışıqlar aparmaq məqsədilə Gəncəyə yola düşən Heydər Əliyev Milli Məclisin iclasında Gəncə hadisələri ilə bağlı arayış verdi. Beləliklə, iyunun 15-də Milli Məclisdə Heydər Əliyev istefa vermiş İsa Qəmbərin yerinə parlamentin sədri seçildi.

Sonralar millət vəkilləri 15 iyun tarixinin təqvimə Azərbaycanın Qurtuluş günü kimi salınması təklifi ilə çıxış etdilər və Milli Məclis bu təklifi bəyəndi. O vaxtdan Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışı Milli Qurtuluş günü kimi qeyd edilir. Artıq bir neçə ildir ki, xalq bu günü Heydər Əliyevin məzarını ziyarət etməklə anır.

bular yazilib orda?

alonehc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1250
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    905
    @alonehc

Teşekkürler KAMELLA Ellerine sağlık...
    Her şey bir tebessüm kadar uzak..

Tebessüm mü..?

Oda yere düşen bir kristal gülün çıkardığı sesi resme yansıtan ressamın elinde..!

Kod:
    2566342 . ... ... .. .. .. ... All Legal And İllegal Right Reserved..!

Yaş;
    64
    Konular
    443
    Beğendikleri
    66
    Beğenileri
    54
    Tecrübe Puanı
    100
    @Turkuaz&Tr.

Alıntı KAMELLA Rumuzlu Üyeden Alıntı
    1991-ci ilin oktyabrında Azərbaycan müstəqillik əldə etdi. Lakin Ermənistanın işğalçılıq niyyəti güdən təcavüzü respublikada vəziyyəti gərginləşdirirdi.[4]

Vətənin bu ağır dövründə Azərbaycan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin sədri olmuş (1969-1982), daha sonra Sovet İttifaqı Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsi Siyasi Bürosunun üzvü, SSRİ Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini, 1991-1993-cü illərdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri Heydər Əliyev hakimiyyətə qayıtdı. 1993-cü il iyunun 15-də Heydər Əliyev Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin sədri seçildi. Beləliklə, 15 iyun Azərbaycanın tarixinə Milli Qurtuluş Günü kimi daxil oldu

Ermənilərin elan olunmamış hərbi təcavüzünə məruz qalan Azərbaycanın daxilində qardaş qırğınının başlanması, vətəndaş müharibəsinə zəmin yaranması, ayrı-ayrı bölgələrdə isə separatçılıq və parçalanma meyllərinin baş qaldırması, Azərbaycının bir dövlət kimi varlığına birdəfəlik son qoyulması planını tam gücü ilə işə salmışdı. İki illik müstəqillik tarixinə baxmayaraq, ölkə təbəddülatlar dalğasından hələ də xilas ola bilməmişdi. 1993-cü il iyunun 4-də Gəncədə polkovnik Surət Hüseynovun nəzarəti altında olan hərbi hissənin hakimiyyətə itaətsizliyi isə ölkəni tamamilə xaosa sürükləyirdi. Situasiyanı nəzarətə almaq üçün hakimiyyətin atdığı tələsik addımlar vəziyyəti düzəltmədi. Əksinə, Gəncəyə yola düşən dövlət nümayəndələri girov götürüldü. Qiyamçı hərbi hissənin rəhbərliyi əvvəlcə Baş nazir və Milli Məclis sədrinin, sonra isə prezidentin istefasını tələb etdi. Vəziyyət nəzarətdən çıxır, ətraf rayonların icra başçıları zorla dəyişdirilir, Surət Hüseynovun qiyamı məhdud Gəncə civarlarından çıxaraq, üzü Bakıya doğru geniş miqyas alırdı. Ölənlər və yaralananlar var idi. Belə bi vaxtda dövləti məhv olmaqdan xilas etmək üçün ölkə rəhbərliyi Naxçıvan Ali Məclisinin sədri Heydər Əliyevi Bakıya dəvət etmək qərarına gəldi.

Bakıya qayıdandan sonra Surət Hüseynovla danışıqlar aparmaq məqsədilə Gəncəyə yola düşən Heydər Əliyev Milli Məclisin iclasında Gəncə hadisələri ilə bağlı arayış verdi. Beləliklə, iyunun 15-də Milli Məclisdə Heydər Əliyev istefa vermiş İsa Qəmbərin yerinə parlamentin sədri seçildi.

Sonralar millət vəkilləri 15 iyun tarixinin təqvimə Azərbaycanın Qurtuluş günü kimi salınması təklifi ilə çıxış etdilər və Milli Məclis bu təklifi bəyəndi. O vaxtdan Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışı Milli Qurtuluş günü kimi qeyd edilir. Artıq bir neçə ildir ki, xalq bu günü Heydər Əliyevin məzarını ziyarət etməklə anır.

bular yazilib orda?
    Alıntı çok güzel. Güzel de benim yazdıklarım 1918 deki mücadeleyi anımsatmak hatırlatmak amacı güdüyordu. Yoksa 1991 Ekiminde Azerbaycanın bağımsızlık ilan ettiğini, ancak Ermenistanın işgalci tavrı, yeni cumhuriyeti karıştırdığı (ben ilave edeyim; nice şehitler verildiği malumum)
    Vatanın bu zor günlerinde ...... üyesi..... başkanı vs. vs. den bahsetmiyorum ben. Yazdıklarının tamamını yorumlamış anlamış durumdayım. Azerbaycanın milli kurtuluşuna saygım sonsuz. Ben 1918 de Gence den baki ye yürüyen savaşan Türklerden bahsediyorum. İşte ilk Baki'nin kurtuluş günü bugün. Men onu deyirem ayyy balam.

Bu arada ''kol kırılır yen içinde kalır'' Günahıyla sevabıyla tarih Türk tarihidir. Beğensekde beğenmesekte.))))))))))))))

Konular
    108
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    559
    @K_H-zade

Bilirem bu yazi eslinde siz yazdiginiz kimiydi ama men kisaldib yaxin kecmise aid eledim

Yaş;
    64
    Konular
    443
    Beğendikleri
    66
    Beğenileri
    54
    Tecrübe Puanı
    100
    @Turkuaz&Tr.

Alıntı 33mavi33 Rumuzlu Üyeden Alıntı
    Ahhh Kamella ahhhh:$ Azeri Türk lehçesiyle yazayimmi
    Bakının qurtuluşu 1918
    Bakının Qurtuluşunun 93. İL DÖNÜMÜ. KUTLU OLSUN !!!!!!!

''İl 1918 28 May. Məmməd Əmin Rəsulzadə öndərliyində doguda ilk demokratik cumhuriyyet olan Azərbaycan Xalq Cumhuriyyəti kurulmuştur.Başkent Bakı degil Gəncə dir.Çünki Bakı erməni və rus işğalına dir.Ermeniler Azərbaycan türklərinə qırğınlar yapmaktadırlar.Resulzade Osmanlı dövlətindən yardım ister.Ve Osmanlı qan qardaşlarını qorumaq üçün kafkaslara ordu gonderir.
    Qəhrəman Nuru Paşanın komutanlıgındakı Türk-İslam ordusu Karabagda Bakı yə qədər erməni işğalına və qırğınlarına son verir.15 Sentyabr 1918 də Bakı erməni və rus bolşevik işğalından kurtarılır.Kahraman Nuru Paşa ordusu yeri gəldiyində şəhid verdi yeri gəldiyində qəhrəman savaştı.Azerbaycan Xalq Cumhuriyyetinin Paytaxtı Genceden Bakı ye köçdü.
    Daha sonra Osmanlı dövlətinə edilən təzyiqlər nəticəsində Nuru Paşa və ordusu ölkəni tərk etmək məcburiyyətində kaldı.2 il sonra Azərbaycana Qırmızı ordu girdi.Topraklarımız Ermənistan və Gürcüstan arasında paylaşdırıldı (İrəvan Zengezur Borçalı). İl 1991.Azerbaycan yenidən müstəqilliyini kazanmıştır.Başkent yenə Bakı dür. Azərbaycan xalqının yaddaşından nə Osmanlı dövlətini köməyi nə Kahraman Nuru Paşa və ordusunun etdikləri silinmədi ...
    15 Sentyabr 2008 də Bakı da şəhid olan qəhrəman türk şəhidlərini hörmətlə yad edirik!
    "Mən əzəldən azad yaşadım Azad yaşamışıq"

Ey bu torpaqlar üçün
    topraga düşmüş asger
    Göydən ecdad enerek
    öpsə o pak alnı deger''

''Dünya coğrafiyasında Türkün yaşadığı hər yerdə qan və gözyaşı varsa bu təsadüf deyil.
    Mosulda, Kərkükdə, Telafer'de, Anadolu torpaqlarında, Azərbaycanda, Qafqazda, Balkanlarda, Kiprdə axıdılan qanlar Türk Millətinə hər vaxt və hər fürsətdə nifrət edən əllərindən gəlsə dünyadan silib atacaqları kinin və nifrətin məhsuludur .''

Bu cümləyə əlavə olaraq Dağlıq Qarabağı da mən əlavə edirəm. (Azərbaycanda sözcüyünün açılımı olaraq)

1917-ci ildə, mərhum Mehmet Emin Resulzadenin bu tarixi çıxışı əhəmiyyətlidir;
    "Biz Türkük və Türklərin oğullarıyız. Belə etdiyimiz üçün qürur duyuruq. Biz Türkün mənliyindən əngin bir türk mədəniyyəti yaratmaq istəyirik və buna məcburuq. Rusiyadakı 30 milyon Müsəlmandan 29 milyonunun Türk olduğunu unutmamalıyıq. Rusiyadakı türk xalqı illərdən bəri bölünməyə. Ancaq indi birləşmə mövzusunda deyil, eyni zamanda öz varlığına qəbul etdirmə mövzusunda da qəti niyyətlərini haykırmaktadırlar. Hər milli Türk Dövlət bir türk çayını meydana gətirəcək, bu çaylarda Türk Ummanında birləşəcəklər''

ALINTIDIR

İSTİKLAL MARŞI

Qorxma, sönməz bu şafaklarda yüzen al bayraq;
    Sönmeden yurdumun üstündə qoxan ən son ocaq.
    O mənim millətimin ulduzudur, parlayacaq;
    O menimdir, o menim milletimindir ancaq.

Çatma, qurban olum çehreni ey nazlı hilal!
    Kahraman ırkıma bir gül! Nə bu şiddət, bu cəlal?
    Sənə olmaz tökülən qanlarımız sonra halal ...
    Hakkıdır, Hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Mən əzəldən hür yaşadım, hür yaşarım.
    Hansı dəli mənə zəncir vuracakmış? Şaşarım!
    Kükremiş sel kimiyəm, bendimi çiğner, aşarım.
    Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın âfâkını sarmışsa polad zirehli divar,
    Mənim iman dolu göğsüm kimi serhaddim var.
    Ulusun, qorxma! Necə belə bir imanı boğar,

"Medeniyyet!" Dediyin tək dişi qalmış canavar?

Soydaş! Yurduma alçakları uğratma, əsla.
    Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca axın.
    Doğulacaq sənə vəd etdiyi günlər Haqqın ...
    Kim bilir, bəlkə sabah, bəlkə sabahdan da yaxın.

Bastığın yerləri "torpaq" deyərək keçmə, tanı:
    Düşün altındakı minlərlə kefensiz yatanı.
    Sən şəhid oğlusan, incitmə, yazıktır, atanı:
    Vermə, dünyaları alsan da, bu cənnət vətəni.

Kim bu cənnət vətənin uğrunda olmaz ki fəda?
    Şühedâ fışkıracak toprağı sıksan, şühedâ!
    Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Huda,
    Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüdâ.

Ruhumun səndən, İlahi, budur ancaq əməli:
    Değmesin mabedimin sinəsinə naməhrəm əli.
    Bu azanlar-ki şahadetleri dinin təməli-
    Əbədi yurdumun üstündə mənim inlemeli.

O zaman vəcd ilə min səcdə edər-varsa-daşam,
    Hər cerîhamdan, İlahi, boşanıb qanlı yaşım,
    Fışkırır ruh-ı mücərrəd kimi yerdən na'şım;
    O zaman yüksələrək ərşə dəyər bəlkə başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
    Olsun artıq tökülən kanlarımın hamısı halal.
    Əbədi olaraq sənə yox, ırkıma yok izmihlâl:
    Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyyət;
    Hakkıdır, Hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif ERSOY

ANADOLU TÜRK'Ü, AZERBAYCAN TÜRK'Ü Kardeştir.

Qarabağa AZƏRBAYCAN TÜRK BAYRAĞININ tikilməsi YAXINDIR: YAŞASIN kardeşliğimiz!!!
    Konu Turkuaz&Tr. tarafından (15.09.2011 Saat 23:58 ) değiş;tirilmiş;tir.

Konular
    108
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    559
    @K_H-zade

Cox sagolun oxudum hee buda bakinin uzaq kecmisi sizede eziyyet olduCox sagolun oxudum hee buda bakinin uzaq kecmisi sizede eziyyet oldu

Etiketler