http://img397.imageshack.us/img397/9334/ask281az2ss1.gif Geçinilmesi Zor İnsanlarla Geçinme Günümüzde her türlü insan ilişkisinde (sosyal, resmi, kurum içi) başarılı olmanın önkoşulu her türlü insanla geçinebilme becerisidir. Fakat öyle insanlar vardır ki onlarla bir çok insan anlaşamaz ve bu insanlar geçinilmesi zor insanlar olarak tanınır. Geçinilmesi zor insanlarla geçinebilme için gerekli önkoşul insanın kendisini tanıması, olaylar karşısında ne tür tepkiler göstereceğini, ne tür

Bu konu 3516 kez görüntülendi 10 yorum aldı ...
Geçinilmesi Zor İnsanlarla Geçinme 3516 Reviews

Konuyu değerlendir: Geçinilmesi Zor İnsanlarla Geçinme

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 3516 kez incelendi.

Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1048
    @Dygsuz

Standart Geçinilmesi Zor İnsanlarla Geçinme

Geçinilmesi Zor İnsanlarla Geçinme
    Günümüzde her türlü insan ilişkisinde (sosyal, resmi, kurum içi) başarılı olmanın önkoşulu her türlü insanla geçinebilme becerisidir. Fakat öyle insanlar vardır ki onlarla bir çok insan anlaşamaz ve bu insanlar geçinilmesi zor insanlar olarak tanınır.

Geçinilmesi zor insanlarla geçinebilme için gerekli önkoşul insanın kendisini tanıması, olaylar karşısında ne tür tepkiler göstereceğini, ne tür duygular yaşayacağını öngörebilmesidir. İkinci önkoşul da yaşadığı duyguların kedisini yönlendirmesini önlemektir. Genellikle size nasıl davranılmasını istiyorsanız, öyle davranmanız tavsiye edilir. Oysa geçinilmesi zor insanlarla geçinmek istiyorsanız, onlara onların uyumsuz davranışlarını arttırmayacak biçimde davranmanız gerekmektedir.

Geçinilmesi zor insanlarla ilişkilerde yapılan yanlışlar:

Karşıdakinin davranışlarını kişiselleştirme, kendi üstüne alma (Bu kişinin yalnız size değil herkese aynı biçimde davranıyor olduğunu unutmayın).

Yaşananlarda kendi payı (kendi sorumlulukları) ile yüzleşmekten kaçınmak

Çözüm için çaba harcamaktan kaçınmak ve hep ertelemek

Duyguların davranışları yönlendirmesine izin vermek

Sürekli yakınmak (Bazı durumlarda sürekli yakınmak sorun ile baş edemediğiniz izlenimi yaratabilir – unutmayın ne kadar yakınınız olursa olsun hiç kimse yaşadıklarınızı bütünüyle sizin gibi göremez)

Hep alttan almak, sürekli taviz vermek

Karşıdakini değiştirmeye çalışmak

2. Geçinilmesi zor bir insanla geçinme çabasına girildiğinde ilk yapılması gereken kendi davranışlarını gözden geçirmektir:
    (1)karşıdaki kişinin davranışlarına aşırı duygusal bir tepki verip vermediğinizi gözden geçirin.
    (2)benzer özellikleri olan insanlara hemen her zaman geçinme /anlaşma sorunu yaşıyor musunuz?
    (3)özellikle duyarlı olduğunuz konular var mı ?

İkinci yapılması gereken yaşadıklarınızı güvendiğiniz ve yakın hissettiğiniz bir kişi ile paylaşmaktır. İşe duygular karıştığında insanın kendi yaşadıklarına tarafsız bakabilmesi ve kendi kusurları ile yüzleşebilmesi pek mümkün değildir.

Üçüncü aşamada yapılması gereken o kişiyle uygun bir zamanda konuyu görüşmektir. Ancak bu görüşmede üslubun ayarlanabilmesi çok önemlidir. Karşı tarafı savunma ve saldırıya yöneltecek tutum ve davranışlardan sakınılmalı ve suçlayıcı olunmamalıdır. Fakat böyle bir endişe, anlatılmak isteneni açık olarak ifade etmeme sonucu yaratmamalıdır. Karşıdakinin de en az sizin kadar iyi niyetli ve iyi geçinmenin yollarını bulmaya çalışan bir kişi olabileceğini unutmayın.

Dördüncü aşama her şeyin açık açık konuşulmasından sonra karşıdakiyle olan ilişkilerde bir farklılık olup olmadığını gözlemektir. Bu aşamada hem kendisindeki hem karşısındakinde olan değişimleri yakalanabilmesi önemlidir. Bütün değişimi karşıdakinden beklemek doğru değildir; yaşananları değerlendirme tarzınızda bir değişiklik olup olmadığını; karşıdakinde daha önce fark edemediğiniz, ama fark ettikten sonra ona yönelik duygu ve düşüncelerinizde değişiklik yaratan bir durum olup olmadığını gözden geçirin. Bazen sonradan fark edilen bazı özellikler daha iyi geçinmenin yollarını açmanın yanında beklenmeyen bir dostluğun gelişimine de olanak sağlayabilmektedir.

Her şeye karşın bir sonuç elde edemediğinizi düşünüyorsanız, o kişiyle ilişkilerinizi sınırlayın. Kendi pozisyonunuz ve onun pozisyonunu düşünerek gerekirse arkadaşlığın kesilmesi ve iş yerinde değişikliği gibi önlemler bile düşünülebilir.
    UNUTMA

Erol Özmen

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Geçinilmesi Zor İnsanlarla Geçinme

Kategori: Psikoloji

Konuyu Baslatan: Dygsuz

Cevaplar: 10

Görüntüleme: 3516

Gara Lele
    Gara Lele - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

emeğine sağlık ablam

Apancene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    278
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    714
    @Apancene

Dygsuz Burada güzel ekleme yaptında ; despot biri deng gelirse !! başımdan böyle olay geçti iş ile ilgili acaip darlandım bi ara şu ..... indireyim dediğimde oldu hiç laf anlamaz anlatsanda kafi gelmiyo altımda olan insan çokda kayırdığım olmuşdur. nasıl ettiyse benim amirim oldu sonra çileli günler başladı ( çile bülbülüm Allahhhh ) bi sorun veya problem olursa hemen bunu apancene yaptı ve bana dönüp senden nedir çektiğim ,seninle çalışmak istemiyom vs... bende çıkışı bulamadım mesaj gönderdim herkes adımını iyi atsın !! sonunda o gittide ben rahat nefes alabildim :p

llalezar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    576
    @llalezar

zor be kardeş (anlaşmak)

Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1048
    @Dygsuz

Teşekkürler ....

Apancene benimde iş yaşamımda benzer bir olay oldu.Hatta istifayı bile düşünmüştüm fakat arkadaşların "onlar burada sudur bizler buranın kumuyuz" sözünü duyunca vazgeçmiştim.Sabırlı olmak gerek ilahi adalet er geç yerini kişisini bulur.

Konular
    278
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    714
    @Apancene

Alıntı Dygsuz Rumuzlu Üyeden Alıntı
    Teşekkürler ....

Apancene benimde iş yaşamımda benzer bir olay oldu.Hatta istifayı bile düşünmüştüm fakat arkadaşların "onlar burada sudur bizler buranın kumuyuz" sözünü duyunca vazgeçmiştim.Sabırlı olmak gerek ilahi adalet er geç yerini kişisini bulur.
    Daracığımıza bi kelime daha eklemiş olduk "onlar burada sudur bizler buranın kumuyuz" evet bende sabrettim son ramakda kaldı hani mevlam yetişdi de belayı başımdan savdı yoğsam şavtı kayacaktı elimden alamazdınız dermişim

Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1048
    @Dygsuz

Gerçekten insanın şavkını ,şekülünü kaydırıyorlar.

Konular
    278
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    714
    @Apancene

heya sende yaşadığın için bak empati yapabiliyoruz

Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1048
    @Dygsuz

Alıntı apancene Rumuzlu Üyeden Alıntı
    heya sende yaşadığın için bak empati yapabiliyoruz
    O halde biz "kendi kendimizi aşmışız" diyebilirmiyiz ?

Konular
    278
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    714
    @Apancene

Alıntı Dygsuz Rumuzlu Üyeden Alıntı
    O halde biz "kendi kendimizi aşmışız" diyebilirmiyiz ?
    Dygsuz maksad renklilik olsun benim yazım soru işareti olduğuna göre hııı anlamınamı gelii..vucut dili + yazım dili

Etiketler