Amerika, tarihinde ilk defa bu yıl istihbarat için yaptığı harcamaları resmen açıkladı. Eylülün sonu itibariyle 16 istihbarat örgütü için ABD, 2010 yılında 80 Milyar Dolar para harcadı. Nasyonal İstihbarat Müdürlüğü DNI’nin verdiği bilgiye göre 53,1 Milyar Dolar askeri olmayan operasyonlar için harcandı. Bu miktarın bir kısmı CIA’ya verildi. Savunma Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada 2010 yılında 27 Milyar Doların istihbarat operasyonları için harcanacağını bildirmişti. Bu para

Bu konu 1220 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
80 milyar dolarlık İstihbarat bütçesi 1220 Reviews

Konuyu değerlendir: 80 milyar dolarlık İstihbarat bütçesi

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1220 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    757
    @Vuslata Hasret

Standart 80 milyar dolarlık İstihbarat bütçesi

Amerika, tarihinde ilk defa bu yıl istihbarat için yaptığı harcamaları resmen açıkladı. Eylülün sonu itibariyle 16 istihbarat örgütü için ABD, 2010 yılında 80 Milyar Dolar para harcadı.

Nasyonal İstihbarat Müdürlüğü DNI’nin verdiği bilgiye göre 53,1 Milyar Dolar askeri olmayan operasyonlar için harcandı. Bu miktarın bir kısmı CIA’ya verildi. Savunma Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada 2010 yılında 27 Milyar Doların istihbarat operasyonları için harcanacağını bildirmişti. Bu para ‘Defense Intelligence Agency’ kurumuna verildi.

Şimdiye kadar Amerikan devleti, diğer ülkelerin ABD’nin ayırdığı bütçeye göre gizli bilgi alma çalışmalarının boyutları ve etkileri konusunda bilgilenmelerini engellemek amacıyla istihbarat harcamalarını gizli tutuyorlardı.

Ancak bütün bu gizliliğe rağmen ilgi duyan ülkeler ABD’nin istihbarat bütçesini dolaylı yollardan öğreniyordu. Bu yüzden Amerikan siyasi çevrelerinin çoğunluğu istihbarat giderlerinin resmen açıklanmasından yanaydı. Kongre tarafından, istihbarat bütçesinin belirlendiği görüşmelerde, bütçenin geçerli olduğu sürenin bitmesinden sonra resmen açıklanmasını da kararlaştırmıştı.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: 80 milyar dolarlık İstihbarat bütçesi

Kategori: Dünya'dan Güncel Haberler

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1220

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler