Selam arkadaşlar. Bugün Kali Linux (veya Linux işletim sistemlerinin Ubuntu, Fedora, Slackware gibi farklı versiyonlarını,) kullanan arkadaşlara 08.01.2020 tarihinden itibaren aldıkları güncellemelerle, Linux işletim sistemlerinin üst sürüme yükselmesi sonucu (2020.1-2020.2 gbi) masaüstünün kaybolması, apt ilebaşlayan komutlarının işlevselsizliği, masaüstü recorder'larının hata vermesi, program kuramamaları gibi oluşan bir çok sorunun pratik çözümünü göstereceğim. Unutmayınız ki, Linux

Bu konu 2907 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Kali Linux 2020.1 sürüm güncellemesi sonrası alınan hataların pratik çözümü 2907 Reviews

Konuyu değerlendir: Kali Linux 2020.1 sürüm güncellemesi sonrası alınan hataların pratik çözümü

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2907 kez incelendi.

Turkuaz&Tr. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaş;
    64
    Konular
    443
    Beğendikleri
    66
    Beğenileri
    54
    Tecrübe Puanı
    100
    @Turkuaz&Tr.

Harika Kali Linux 2020.1 sürüm güncellemesi sonrası alınan hataların pratik çözümü

Selam arkadaşlar.
    Bugün Kali Linux (veya Linux işletim sistemlerinin Ubuntu, Fedora, Slackware gibi farklı versiyonlarını,) kullanan arkadaşlara 08.01.2020 tarihinden itibaren aldıkları güncellemelerle, Linux işletim sistemlerinin üst sürüme yükselmesi sonucu (2020.1-2020.2 gbi) masaüstünün kaybolması, apt ilebaşlayan komutlarının işlevselsizliği, masaüstü recorder'larının hata vermesi, program kuramamaları gibi oluşan bir çok sorunun pratik çözümünü göstereceğim.
    Unutmayınız ki, Linux işletim sistemleri, Windows ve üst sürümleri (Windows 7-8-9 vb.) işletim sistemleri gibi değildir. Bu bakımdan
    gösterdiğim yol sadece Linux'u bir işletim sistemi gibi kullanan kullanıcılar içindir.
    Videoda gösterdiğim çözüm, Kali Linux'un 2020.1 güncellemesi ile üst sürüme yükseltilmesi sonucu oluşan hataların pratik çözümüdür.
    Bu sorun; Kali yapımcılarının 2020.1 güncellemesi ile üst sürüme geçerken, root yetkisini Kali yapımcılarına vermesinden kaynaklanmaktadır. Yani standart Kullanıcı adı root, şifre toor iken, bu güncellemeden sonra Kullanıcı adı:Kali, Şifre:Kali olmuştur.
    Durum böyle olunca standart kullanıcılar root yetkisini kullanamadıklarından , işletim sistemindeki bir çok program ve uygulamayı root yetkisi ile de kullanamaz ve güncelleyemez duruma gelmişlerdir.
    Kali yetkisi altına giren işletim sisteminde, Kali yapımcıları root yetkisi için sudo komutunu yetkilendirmiş olsalarda, sıfırdan 2020.1 kurulmadığından, güncelleme yolu ile 2020.1 ve üst sürüme geçildiğinden sudo komutu yetersiz kalmakta, kabuk uzantılar çalışmamaktadır.
    O halde çözüm nedir derseniz, çözüm aşağıdaki komutu terminalden veya bir uç birimden çalıştırmaktır.
    Bir uç birim veya terminal açınız ve aşağıdaki komutu giriniz.
    sudo passwd root
    sonra yeni parılaynızı yazınız ve enterlayınız
    Sonra yeni parolanızı yeniden yazınız ve enterlayınız.
    Unutmayınız yazdığınız şifre (parola) uçbirimde veya terminalde görünmez.
    Böylece Kali yapımcı yetkisini root kullanıcı olarak almış olduğunuz.
    Daha sonra masaüstü ekranının sag üst köşesindeki güç simgesine tıklayın ve açılan penceredeki gücü değil, OTURUMU KAPAT' tıklayın.
    Kali yetkisindeki oturum kapanacak ve tekrar oturum açmanız için yeniden ekran gelecektir.
    Buraya Kullanıcı adı: root yazıyor, parola kısmına ise terminal ve uç birimde yazdığınız parolayı yazıyorsunuz.
    Masa üstü sizin güncelleme yapmadan önceki durumda gelecektir. Ancak versiyonunuz 2020.1 veya 2020.2 durumunu kaybetmiyecektir.
    Bu durumda rootyetkisi gerektiren her türlü işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca sudo gerektiren yetkilendirmeleride yapabilirsiniz.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Kali Linux 2020.1 sürüm güncellemesi sonrası alınan hataların pratik çözümü

Kategori: Diğer İşletim Sistemleri

Konuyu Baslatan: Turkuaz&Tr.

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 2907

Konu Turkuaz&Tr. tarafından (26.05.2020 Saat 00:52 ) değiş;tirilmiş;tir.
    AZERBAYCAN BAYRAĞINDA MAVİ; TÜRKLÜK, BAĞIMSIZLIK VE GÖĞ'Ü İFADE EDER. MAVİ ÖZGÜRLÜK, MAVİ SONSUZLUKTUR.

''UYUYAN MİLLETLER YA ÖLÜR,
    YA DA KÖLE OLARAK UYANIR''

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Etiketler