Tarihlerin Türk – Acem kavgası diye gösterdiği Çaldıran meydan savaşında Türklüğü temsil eden Yavuz Sultan Selim’in ordusunda 10.000 kadar devşirme yeniçeri vesaire bulunduğu halde Acemliği temsil eden Şah İsmail’in ordusu yüzde yüz Türkmenlerden mürekkepti. Saray ve ordu dili Türkçe olan İran’ın fiilen olmasa bile resmen Farslaşması 1925’te Pehlevî Hanedanının İran tahtına geçmesinden sonradır. İRAN TÜRKLERİ (Nihal Atsız) 12 Kasım 1968’de, saat 19 daki Radyo Ajans Haberlerinde ve

Bu konu 4409 kez görüntülendi 11 yorum aldı ...
İRAN TÜRKLERİ (Nihal Atsız) 4409 Reviews

Konuyu değerlendir: İRAN TÜRKLERİ (Nihal Atsız)

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 4409 kez incelendi.

MustafaTuran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    0
    @MustafaTuran

Alıntı AhmetErmis Rumuzlu Üyeden Alıntı
    bURASI HARİÇ yazdığınızı onaylıyorum..ancak Devlet yönetiminin kendi ülkesindeki diğer ırkı asimile etmesi çok normaldir..eğer bu gün biz kürtleri asimile edebilseydik ülkemizde kürt sorunu olmazdı hemde asırlardır beraber yaşadığımız halkı asimile edemedik dilimizi bile öğretemedik....
    Ahmet Kardeşim, Osmanlı Tarihinde biz hangi milleti assimile etmeye uğraşmissik acaba? Osmanlının felsefesi: hoşgörülük, saygı ve sevgi idi, yani ne olursan ol en iyisi / yaxşısı müslüman ol, ama olmassan da sorun değil gibisine.

Biz tarihte Kürdleri assimile etmeye, dilimizi öğretmeye bile uğraşmadık ve istemedik, eğer Osmanlı zamanında uğraşsaydık bugün Kürd kalmazdı.

Iran'da nedense bir avuç Ermenilere okul yaptırılıyor, onlara her türlü hak tanılıyor, ama Azerbaycan Türklerine gelince: işkence, baskı ve Hapis görüküyor. Bu normal mi sence?

Almanya'da ki yeni yetişen kuşakları örnek göstermissin, sana burada demek istiyorum ki, ben bu yeni yetişen "türkçeyi" düzgün bilmiyor dediğin kuşaktanım. Kendim burada Üniversite okuyorum ve istediğim zaman Türkçe konuşup ve istediğim yerde Türklüğümü yaşıyorum.
    Bunu bide Iran'da yapmayı dene, o zaman Almanya ile Iranın farkını göreceksin kesinlikle.

"Tanrı yeryüzündeki erki (gücü) Türklere vermiştir.
    Bunların dilini öğrenmekte yarar vardır. Bu kitabı Araplara Türkçe öğretmek
    için ve Türk dili ile Arap dilinin atbaşı beraber yürüdükleri bilinsin diye yazdım"
    <<Kaşgarlı Mahmut>>

Hamımız gardaşık, özümüze dönmenin zamanı gelmiştir ay millet!

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    757
    @Vuslata Hasret

Mustafa Kardeşim..dediklerinize hak veriyorum..ben itiraz etmedim..asimile etmesine ben karşıyım..şahsi görüşüm bu yöndedir..ancak biz neden yapamadık yada yapamıyoruz onların yaptığını sevgiyle veya başka yollardan biz yapamadık onu vurgulamak istedim...yazdıklarınıza katılıyorum..
    Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler