Mezopotamya,Uygarlıkları,Harit alı,mezopotamya, sümerler, tarafından, uygarlıkları, tarihte, kadar, önemli, denilen, eserleri, çivi, sahip, yazılı, arasındaki, lidyalılar, sümerlerin, bilinen, başkentleri, urukagine, kanunlar, meclis, hammurabi, tahmin, anadoluya, kısa, geldikleri, edilmektedir, anadolu, sürekli, kadeş, destanı, sami, persler, kurdular, bulmuşlar, tarih, anadoluda, uzanan, bölgeye, yılı, olması, asurlular, tapınaklarına, haritalı, olarak, başlattılar, hukuk,

Bu konu 6297 kez görüntülendi 5 yorum aldı ...
Mezopotomya Uygarlıkları Haritaları 6297 Reviews

Konuyu değerlendir: Mezopotomya Uygarlıkları Haritaları

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 6297 kez incelendi.

Doktor Amca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1062
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    100
    @Doktor Amca

Standart Mezopotomya Uygarlıkları Haritaları

Mezopotamya,Uygarlıkları,Harit alı,mezopotamya, sümerler, tarafından, uygarlıkları, tarihte, kadar, önemli, denilen, eserleri, çivi, sahip, yazılı, arasındaki, lidyalılar, sümerlerin, bilinen, başkentleri, urukagine, kanunlar, meclis, hammurabi, tahmin, anadoluya, kısa, geldikleri, edilmektedir, anadolu, sürekli, kadeş, destanı, sami, persler, kurdular, bulmuşlar, tarih, anadoluda, uzanan, bölgeye, yılı, olması, asurlular, tapınaklarına, haritalı, olarak, başlattılar, hukuk, kabartmaları, Mezopotamya Uygarlıkları nedir,mezopotamya uygarlıkları haritası,ilk çağda mezopotamya uygarlıkları,mezopotamya uygarlıgı,Mezopotamya Medeniyetleri

Mezopotamya Uygarlıkları Haritası
    Persler Haritası
    Mezopotamya Uygarlığı Haritası
    Mezopotamya Haritası
    Babil Krallığı Haritaları
    Sümerler Haritası
    Pers İmparatorluğu (MÖ559-330) Haritası
    Asur İmparatorluğu Haritası
    Asur Devleti Haritası
    Babil Krallığı Haritası
    Pers İmparatorluğu Haritası
    Pers Krallığı (MÖ 700-486) haritası
    Babil Krallığı Ve Hitit Devleti Haritası
    Pers Krallığı (Mö 700-486) Haritası

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Mezopotomya Uygarlıkları Haritaları

Kategori: Türk Tarihi

Konuyu Baslatan: Doktor Amca

Cevaplar: 5

Görüntüleme: 6297

Ben dostlarımı ne kalbimle ,
    Ne de aklımla severim...
    Olur ya... Kalp durur... Akıl unutur...
    Ben dostlarımı ruhumla severim...
    O , ne durur... Ne de unutur...

Axtardim men seni yuxularimda..
    seninle sensiz oldum xeyallarimda..
    ömür yollarimiz ayri olsada...
    bir ömür yasadim bakislarinda...

Konular
    1062
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    100
    @Doktor Amca

Standart Cevap: Mezopotomya Uygarlıkları Haritaları

Mezopotamya Haritası

Mezopotamya (Yunanca Μεσοποταμία=Mesopotamia: 'ırmaklar arasındaki ülke'), Ortadoğu'da, Dicle ve Fırat nehirleri arasında kalan bölge. Mezopotamya günümüzde Irak, kuzeydoğu Suriye, güneydoğu Anadolu ve güneybatı İran topraklarından oluşmaktadır. Büyük bölümü bugünkü Irak'ın sınırları içinde kalan bölge, tarihte birçok medeniyetin beşiği olmuştur.[1]

Mezopotamya, bazı kaynaklarda medeniyetlerin beşiği olarak adlandırılır. Bereketli toprakları ve uygun iklim şartları nedeniyle çok eski zamanlardan beri yerleşmeye sahne olmuş ve birçok istilaya uğramıştır. Bilinen ilk okur yazar toplulukların yaşadığı bölgede birçok medeniyet gelişmiştir. Mezopotamya Sümer,Babil ve Asur gibi en eski ve büyük medeniyetlerin doğduğu ve geliştiği yerdir.
    Hiçbir zaman Mezopotamya olarak anılan belirli bir siyasi mevcudiyet olmadığı gibi sınırları belirli bir idari bölge de değildir. Basit anlamda Yunan tarihçileri bu bölgeyi anmak için bu ismi anmışlardır.
    Ne de aklımla severim...

Konular
    1062
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    100
    @Doktor Amca

Pers İmparatorluğu Haritası

Pers İmparatorluğu

Persler İran’a hakim olan eski bir kavimdi.Ari ırkına mensup Hint-Avrupa kavmidir. M.Ö. 2000 yılında, kuzeyden gelip, Orta İran’a yerleştiler.Eski Ortadoğuya hakim Elamlılar ve Med lilerin hakimiyetinde yaşadılar.

M.Ö. 6. yüzyıl ortalarında, Pers Prensi Keyhüsrev Medlerle mücadele etti. Keyhüsrev, M.Ö. 533’te Medlerin İran’daki hakimiyetine son vererek,Pers imparatorluğunu kurdu .Büyük Keyhüsrev denilen ilk Pers imparatoru, İran ve Anadolu’ya hakim olup, hudutlarını Balkanlardan Orta Asya ve Hindistan‘a ,Kafkaslardan Hint Okyanusuna kadar genişletti.Pers İmparatorluğu, modern İran’ın 1935‘te kurulmasından önceki tarihlerde İran platosunu yönetimi altında bulunduran çok sayıdaki hanedana verilen ortak isimdir. Döneminde çok güçlü bir imparatorlukken Büyük İskender‘in seferi ile Persler yenilmiş ve imparatorluk sona ermiştir.Persler bölgeyi “Satrap” adını verdikleri valilerce yönettiler. Eski Pers dilinde Katputaka olarak adlandırılan Kapadokya Bölgesi, “Cins Atlar Ülkesi” anlamına gelmekteydi.Persler, Zerdüşt dinine bağlı olduklarından, halkını din ve dil konusunda serbest bırakmışlardır, ateşi de kutsal saydıklarından bölgedeki volkanları, özellikle Erciyes ve Hasandağı’nı kutsal saymışlardır.Milattan önce 5.yy‘da Persler II. Keyhüsrev önderliğinde birleşerek kuzeydeki Medleri yıkmış ve bir devlet haline gelmişlerdir. Bundan sonra Keyhüsrev fetih hareketlerine girişmiştir. Bu fetihlerde ise Babil, Fenike gibi zengin yerleri fethedip ülkeyi zengin bir krallık haline getirmiştir. Ermenistan’ı, Lidya’yı ve Krezus’ünservetini ele geçirip tüm Anadolu’yu hakimiyeti altında birleştirmiştir. Anadolu’yu ele geçridikten sonra Babil üzerine saldırmış ve orayı da fethedip kendini Babil kralı ilan etmiştir.Bundan sonra ise Mısır’a saldırma hazırlıklarına başlamış, kuzeydoğuyu sağlamlaştırmak için iki kabileyle savaş yapmış ve bu savaşlar da kabileler direniş göstermişler, Keyhüsrev de bu savaşta hayatını kaybetmiştir. Yerine ise oğlu Kambis geçmiştir. Kambis devrinde Mısır fethedilmiş, Kartaca’ya kadar Pers ordusu ilerlemiş, ancak Kartacalıları geçememiştir. Kambis döneminde İranlı kabileler ayaklanmışlardır, bunlar Gomata isimli bir Med rahibinin başını çektiği mecusilerdir. Kambis Mısır dönüşü ölmüş, yerine ise ünlü Pers İmparatoru 1. Darious geçmiştir. İlk olarak kabile isyanlarını bastırmış ve çeşitli alanlarında devrim niteliğindeki hareketlere girişmiştir. 1. Darious da fetih hareketlerine girişmiş, doğuda Hindistan’a dayanmıştır İmparatorluk sınırları. Kafkasya’ya doğru Türklerin ataları olan İskitlere karşı da sefer yapmış, ama başarısızlıkla sonuçlanmıştır.Daha sonra batıya yönelip, Trakya, Makedonya ve Ege’ye saldırıp buraları ele geçirmiştir. Bunun üzerine Yunanlılar, Darious ve oğlu Kserkes’e karşı Salamis Deniz Savaşı’nı yapmışlardır. II. Artakserkes döneminde devlet hızla çözülmeye başlamış, İmparatorluk’ta ayaklanmalar olmuş, Mısır bağımsızlığını ilan etmiştir. İsyanlar güçlükle bastırılmış, ama daha sonra III. Darious döneminde Persler İmparatorluğu’na Büyük İskender son vermiştir.“Susalılar, Ermeniler, Suriyeliler, Hintliler, Babilliler, Sogdlar, Baktralılar, Sakalar, Harezk-mliler, yani imparatorluğa bağlı yirmi üç ulus Pers İmparatorluğu’na bağlı olarak yaşamıştır.
    Ne de aklımla severim...

Konular
    1062
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    100
    @Doktor Amca

Eski Orta Doğu Mezopotamya imparatorluğu olup, MÖ. 4000 ilâ 500 yıllarına kadar sürmüş olan, merkezi bugünkü Irak'ın Bağdat şehrinin güneyine düşen bir yerde kurulmuş muhteşem ve efsanevî bir Krallığın adıdır...Mezopotamya'nın büyüleyici bahçeleri, palmiyeleri,
    Nebuchadnezzar'ın sarayı, Babil'in ünlü kulesi ve zigguratları çok meşhurdur.Babil'in Asma Bahçeleri, Dünya'nın 7 Harikası'nın arasındadır.
    Ne de aklımla severim...

Konular
    1062
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    100
    @Doktor Amca

Ortadoğu'nun tahıl tarımının ve evcilleştirilmiş hayvanlarının insanlık tarihinde özel bir yeri vardır; çünkü ilk uygarlık onların yol açtığı yaşam biçiminden doğmuştur. Dünyanın en eski uygarlığı, Dicle ve Fırat ırmaklarının aşağı kıvrımları boyunca Basra Körfezi'ne kadar dayanan düz lığ (alüvyon) ovası üzerinde uzanan Sümer ülkesinde doğdu.
    Ne de aklımla severim...

Konular
    1062
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    100
    @Doktor Amca

österim: 1355

Asurlular, aslen Kuzey Irak'ta, Dicle kıyısında bulunan Aşur/Asur (Qalat Şarqat) şehri ve çevresinde yaşayan bir Sami toplulukken özellikle MÖ 2000 sonrası doğu-batı arası global ticaretten faydalanarak gelişmiş ve topraklarını genişleterek ülkelerini bir imparatorluğa dönüştürmüş eskiçağ halkıdır. Başkentleri Ninova'dır. Mutlak monarşi ile yönetilmişlerdir.

İlkçağda, Ortadoğu'nun en büyük imparatorluklarından birinin merkezi olmuştur. MÖ. 2. binyıl'ın başından itibaren özellikle Anadolu'da koloniler kurmuş, Anadolu'ya yazıyı taşımışlardır. Asur ülkesi, önceleri Babil'e, MÖ 2. binyılın büyük bölümü boyunca Mitannilere bağımlı kalsalar da MÖ 14. yüzyılda bağımsızlıklarını kazanmış ve Fırat'a kadar topraklarını genişleterek buralara yerleşmişlerdir. Daha sonra Mezopotamya'da, Anadolu'nun güneydoğusunda, zaman zaman da Suriye'nin kuzeyinde büyük güç kazanmışlardır.
    Ne de aklımla severim...

Etiketler

anadalu mezapotamya haritası, anadolu mezopotamya haritası, anadolu mezopotamya ve orta asya haritaları, anadolu ve mezapotamya uygarlıklarının haritası, anadolu ve mezopotamya haritası, anadolu ve mezopotamya uygarliklarini gösteren hari, anadolu ve mezopotamya uygarlıkları, anadolu ve mezopotamya uygarlıkları gösteren harita, anadolu ve mezopotamya uygarlıkları gösteren haritalar, anadolu ve mezopotamya uygarlıkları haritası, anadolu ve mezopotamya uygarlıklarını gösteren harita, anadolu ve mezopotamya uygarlıklarını gösteren haritalar, anadolu ve mezopotamya uygarlıklarının gösteren haritalar, anadolu vemezetopanya ugarlıklarını gösteren haritalar, anadolu vemezppotanya medeniyetleri haritasi, büyük mezopatamya haritası, güneydoğu anadolu mezopotamya haritası, haritaları, ilk cag mezopotamya uygarliklari harita, ilk çağ uygarlıkları mezopotamya haritası, ilk çağda mezepotamya uygarlıklarının haritası, ilkçağ mezopotamya uygarliklarinin haritadaki yeri, ilkçağ mezopotamya uygarlıkları haritası, ilkuygarlik dunya haritasiilk cagin özellikleri, m ö 700 de anadolu medeniyetleri haritası, mezepotamtya haritası, mezepotamya uygarliklarini gösteren harita, mezopotamya haritası, mezopotamya haritası milattan önce, mezopotamya haritası türkçe, mezopotamya haritası türkçemezopotamya haritası türkçe, mezopotamya haritası ve bölgesini video izle, mezopotamya haritası ve uygarlıkları, mezopotamya medeniyeti haritası, mezopotamya nın harıtası, mezopotamya uygarlıkları haritası, mezopotamya uygarlıklarını gösteren harita, mezopotamya uygarlığı haritası, mezopotamya uygarlığı türkçe, mezopotamya uygarlığının haritasi, mezopotanya haritası, mezopotomya, mezopotomya haritası, ortadoğu uygarlıkları harıtası, pers uygarlığı, uygarlıkları

Etiket Listesi