Kullanıcı Tag Listesi

Kafkasya Üniversiteler Birliği ile Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı'nın, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nin (ESOGÜ) ev sahipliğinde düzenlediği "Kafkasya Üniversiteler Birliği Türkoloji Bölüm Başkanları Toplantısı" ESOGÜ Prof. Dr. Fazıl Tekin Salonu'nda başladı. Etkinliğin açılış oturumunda konuşan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Türkoloji'nin Batılı bilim adamlarının Doğu'yu öğrenme çabasının ürünü olarak, oryantalizmle karışık biçimde

Bu konu 639 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Esogü'de Kafkasya Üniversiteler Birliği Türkoloji Bölüm Başkanları Toplantısı 639 Reviews

  Konuyu değerlendir: Esogü'de Kafkasya Üniversiteler Birliği Türkoloji Bölüm Başkanları Toplantısı

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 639 kez incelendi.

 1. #1
  ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.12.09
  Mesajlar
  22.194
  Konular
  11199
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  8
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @ŞiMaL

  Standart Esogü'de Kafkasya Üniversiteler Birliği Türkoloji Bölüm Başkanları Toplantısı

  Kafkasya Üniversiteler Birliği ile Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı'nın, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nin (ESOGÜ) ev sahipliğinde düzenlediği "Kafkasya Üniversiteler Birliği Türkoloji Bölüm Başkanları Toplantısı" ESOGÜ Prof. Dr. Fazıl Tekin Salonu'nda başladı.

  Etkinliğin açılış oturumunda konuşan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Türkoloji'nin Batılı bilim adamlarının Doğu'yu öğrenme çabasının ürünü olarak, oryantalizmle karışık biçimde ortaya çıktığını söyledi. Türk medeniyetinin dünyanın en kadim medeniyetlerinden biri olarak; dili, edebiyatı, sanatı, giyimi, mutfağı ve toplumsal kültürü ile 21. yüzyıla geldiğini belirten Prof. Dr. Hasan Gönen, bugün Türkoloji'nin vardığı noktanın da gurur verici olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Hasan Gönen ESOGÜ olarak böyle önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan dolayı onur ve gurur duyduklarını söyledi.

  Azerbaycan Bakü Asya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Celil Nagiyev, Türkoloji'nin folklor, mitoloji ve daha birçok alanı içine alan geniş bir kapsamı olduğunu belirtirken, gelecekte Türkoloji'nin her bir kolu için özel toplantılar düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Türk Dünyası'nın çeşitli nedenlerle uzun yıllar ayrı kaldığını belirten Prof. Dr. Celil Nagiyev, bu nedenle Türk topluluklarının birbirlerinin edebiyatlarını yeterince tanımadığını söyledi. Prof. Dr. Celil Nagiyev, ortak medeniyet, kültür ve edebiyatı öğrenmede Türkoloji çalışmalarının önemli yardımları olacağını da sözlerine ekledi.

  Ardahan Üniversitesi Rektörü ve Kafkasya Üniversiteler Birliği Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Kafkasya Üniversiteler Birliği'nin amacının yıllarca savaşların ve yıkımın hakim olduğu Kafkasya ve çevresindeki coğrafyalara bilimin ışığını yaymak olduğunu söyledi. Birlik sayesinde bu coğrafyanın ülkelerinin birbirini daha iyi tanımaya başladığını belirten Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Kafkasya Üniversiteler Birliği'nin aynı zamanda coğrafyanın farklı ülkelerinden bilim insanlarının kendi kaderleri üzerine düşünmelerini sağlama projesi olduğunu ifade etti.

  Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir; insanlığın, en başından beri fiziki ve fiili alem olmak üzere 2 farklı alemde yaşadığını söyledi. Fiziki alemin yaşadığımız dünya olduğunu ve sabit kaldığını, fiili alemin ise etkileşimde bulunduğunuz dünya olup sürekli genişlediğini ifade eden Dr. Kadir Koçdemir, kabile ile başlayan fiili alemin bugün AB, NAFTA, ASEAN gibi bölgesel organizasyonlara kadar genişlediğini kaydetti. Ülkemizin de içinde yaşadığı coğrafyanın ise böyle birlikler kurma yönünden geride kaldığını belirten Dr. Kadir Koçdemir, bölgede müşterek bir dilin yaygınlaşması ve yanlış anlaşılmaların giderilmesi gerektiğini söyledi. Dr. Kadir Koçdemir konuşmasında ayrıca Eskişehir Osmagazi Üniversitesi ile ilgili özel bir parantez açarak, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti faaliyetlerinin birçoğuna ev sahipliği yapmasından dolayı ESOGÜ'ye teşekkür ederken, ESOGÜ'nün gerek pozitif gerekse sosyal bilimlerde yaptığı çalışmalar neticesinde bilimsel sıralamalarda aldığı yerler ile kendilerinin göğsünü kabarttığını belirtti.

  Açılış konuşmalarının ardından Kafkasya Üniversiteler Birliği Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir'e, Azerbaycan Bakü Asya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Celil Nagiyev Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen'e ve Batum Şota Rustaveli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Irakli Baramidze ESOGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bahaddin Acat'a plaket takdim etti. Toplantı öğleden sonraki oturumlarla devam etti. - ESKİŞEHİR


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Esogü'de Kafkasya Üniversiteler Birliği Türkoloji Bölüm Başkanları Toplantısı

        Kategori: Azerbaycan'dan Haberler

        Konuyu Baslatan: ŞiMaL

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 639


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş