DÜĞÜN REGSİ
Gelin getirmeyi simgeliyen bir oyundur.
Gelin yola çıkartılmadan önce, düğünü şenlendirmeyi üstlenen kız ve erkeklerden oluşan bir grup damadın evine giderler. Bu arada gelin kafilesi de eve gelmektedir. Kafileye katılan genç- yaşlı, kadın ve erkekler ellerinde ayna, yanan bir lamba, su dolu bir güğüm, bir tepsi içinde üstü örtülü kızarmış bir kuzu, boza dolu bir güğüm ve boynuzdan yapılmış bir kadeh vardır.
Ayna- görüntümüz
Yanan lamba- ışığımız
Su dolu güğüm- hayat
Tepsi içindeki kuzu- bolluk
Boza- ikram, anlamına gelir.
Eve yaklaşan gelini kayınvalide ve kayınpederi karşılar. Gelinin basacağı yere bir post serilir ( yumuşak bas, evine hoş geldin ), Kayınvalide arabadan inen gelini karşılar ve ağzına bir kaşık bal verir ( arı gibi çalışkan ol, hayatın bal gibi tatlı olsun ). Böylece iki aile arasında alıştırma ve yakınlık için bir oyun başlatılır. Oyunu gençler sürdürürler.

KILIÇ
Erkek grupların oynadığı bir oyundur. Savaşa hazır olmak için kılıç eğitimini anlatan bir regsdir. Önce bir grup kendi aralarında , daha sonra diğer grupla savaş figürleri göstererek regs ederler. Bu regsde savaş sırasında düşmana karşı tatbik edilen hareketler gösterilir.

LEZGİNKA
Kafkas boylarından Gürcü’lerin ‘ Lekuri ‘, Avar’ların ‘ Şamil ‘, Çeçen’lerin ‘ Çeçen ‘, Adige’lerin ‘ Besleney ‘, Oset’lerin ‘ Makalon ‘ diye adlandırdıkları çok hareketli ve hızlı ritimli bir oyundur. Bir kız ve bir erkek tarafından oynanır. Erkek eşlik ettiği kıza sonderece ölçülü ve saygılı davranır. Hareketleri bir kartalın hareketleri gibidir. Kız ise bir sülün gibi akıcı hareket eder, zerafeti simgeler. Eskiden regs sırasında yanlışlıkla kıza dokunduğunda o yeri bıçakla kesen üstün şahsiyetli insanlardan bahsedilir.
Bu regse anlamı ve karakteri açısından, halkı için özgürlük mücadelesi veren büyük Dağıstan savaşçısı Şeyh Şamil’in adı verilmiştir. Oynayanlar da bu ruh hali içinde oyunu ifa ederler. Grup olarak oynandığında, oyunun başında ‘ Dua ‘ ismi verilen, genç kızların Şamil’in başarılı olması, savaştan sağ salim dönmesi için dua ettiklerini simgeleyen bir bölüm vardır. Değişik bir müzik ile ifa olunur. Bu bölümden sonra hızlı, savaş sahnelerini anlatan bol figürlü, hareketli bir oyun sergilenir.
Temposu ayni olsa da çok çeşitli Lezginka melodileri bulunmaktadır.