Kullanıcı Tag Listesi

Mütareke yürürlüğe giriyor “İlk işgaller”: Aralarındaki bu anlaşmazlığa rağmen iki devlet, mütareke hükümlerini kendi anlayışlarına göre tatbik etmeye koyuldular. İngilizler Musul’u işgal ettiler; (3 Kasım) ve İskenderun’un kendilerine teslim edilmesini istediler. Mustafa Kemal; böyle bir harekete muvafakat etmiyeeeğini ve icabında silâhla mukabelede bulunacağını bildirdi. Bunun üzerine Yıldırım Orduları Gurupu lâğvedilerek, Harbiye Nezareti emrine alındı. 13 Kasım’da İtilâf Devletlerinin

Bu konu 606 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Mondros Mütarekesinin Yürütülmesi ve Zararları Cemiyetlerin Kurulması 606 Reviews

  Konuyu değerlendir: Mondros Mütarekesinin Yürütülmesi ve Zararları Cemiyetlerin Kurulması

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 606 kez incelendi.

 1. #1
  ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.12.09
  Mesajlar
  22.194
  Konular
  11199
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  8
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @ŞiMaL

  Standart Mondros Mütarekesinin Yürütülmesi ve Zararları Cemiyetlerin Kurulması

  Mütareke yürürlüğe giriyor “İlk işgaller”:
  Aralarındaki bu anlaşmazlığa rağmen iki devlet, mütareke hükümlerini kendi anlayışlarına göre tatbik etmeye koyuldular. İngilizler Musul’u işgal ettiler; (3 Kasım) ve İskenderun’un kendilerine teslim edilmesini istediler. Mustafa Kemal; böyle bir harekete muvafakat etmiyeeeğini ve icabında silâhla mukabelede bulunacağını bildirdi. Bunun üzerine Yıldırım Orduları Gurupu lâğvedilerek, Harbiye Nezareti emrine alındı.

  13 Kasım’da İtilâf Devletlerinin 60 parça harb gemisinden kurulan büyük filosu azınlıkların çılgınca gösterileri arasında İstanbul önünde de*mirledi. (Resim : 3) Bundan sonra İngilizler, İzmit, Eskişehir, Afyon, Samsun, Merzifon ve Batum’a askerî birlikler çıkardıkları gibi Adana ve çevresindeki Türk kuvvetlerinin çekilmesini de istediler. İtalyanlar da Konya’ya, Akşehir ve Afyon’a, demiryollarının kontrolü için küçük birlikler gönderdiler.

  Mütarekeyi takibeden ay içinde yapılan bütün işgaller ve hareketler mütareke hükümlerine aykırı idi. İtilâf Devletleri, şeref ve namusları üzerinde imzalamış oldukları bu mütarekenin hiç bir noktasına saygı göstermek niyetinde olmadıklarını göstermiş oldular. Bundan başka, İngiliz Hariciye Nazırı, Avam Kamarasında verdiği 18 Kasım tarihli demecinde, Kürt, Arap, Ermeni, Rum ve Yahu dilerin Türk hâkimiyetinden kurtarılacağını ifade etmekle, Türklerin başına daha başka felâketlerin de geleceğini ifade etti.
  Bütün bu işgaller Ve Avam Kamarasında verilen demeç, Osmanlı hâkimi*yetinde yüzyıllarca refahlı bir hayat sürmüş olan azınlıklara, Türklere karşı yıkıcı çalışmalara girişmek için, kuvvet ve cesaret verdi.


  Azınlıkların yıkıcı çalışmaları :
  İstanbul’da Rum Patrikhanesinde, patrik vekilinin başkanlığında “Mavri Mira” adiyle kurulan bir cemiyet doğrudan doğruya Yunan hükümetinden aldığı emirler ve ondan gördüğü maddî ve manevî yardım ile çalışıyordu. Bu cemiyetin ödevi muhtelif vilâyetlerde çeteler kurmak ve Yunan hükümeti lehine her türlü vasıtalarla propaganda yapmaktı. Yunan Kızılhaç’ı, resmî Göçmenler Komisyonu, Rum okullarındaki izcilik kurumlan “Mavri Mira”nın emri altında bulunuyordu. İstanbul, Bursa Bandırma, Kırklareli , Tekirdağ Mavri Mira’nm çalışma alanı idi. Trabzon, Samsun ve diğer Kuzey Anadolu şehirleriyle kasabalarında çalışmak üzere kurulan Pontus Rum Cemiyeti de Patrikhane’ye bağlı idi. Bütün bu yerlerdeki okul ve kiliseler birer kulüp ve silâh deposu haline getirilmişti.

  Rumların bu geniş ölçüde çalışmalarına paralel olarak Ermenilerin çalışmaları geliyordu. Mavri Mira ile temasta olan Ermeni Patriği Zaven Efendi tam Rumlarınkine benzer bir teşkilât kurmuştu. Vatan ve milletimiz için felâketler hazırlıyaıı kurumlar, bunlardan ibaret değildi. Türk ve İslâm halkından bazı kötü görüşlü kimseler de zararlı cemiyetler kurarak çalışma*lara başlamış bulunuyorlardı.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Mondros Mütarekesinin Yürütülmesi ve Zararları Cemiyetlerin Kurulması

        Kategori: Türk Tarihi

        Konuyu Baslatan: ŞiMaL

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 606


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş